Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 58

При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #1

    При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Здравейте , мнението не е мое, а е от тази тема :
    https://forum.setcombg.com/index.php...,49543.28.html

    Но е интересно и искам да видя мнения по въпроса.

    От известно време се чудя дали на сметките за ток споменавани тук - и дали не е по-добре да се преоразмери една клима като се пренебрегне номинала даден от производителя с идеята машината да бачка на минимум за да даде по малка консумация.

    та :

    При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,700
    #2

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Да интересна тема, и на мен ми е чудно как така се препоръчват машини с номинал X а в същото време консумацията им е (X/COP)/2. По тази логика излиза, че ако климатик с 3.4кв (коп 5) отдавана мощност харчи около 350вата на час средно то за вашето помещение е нужен климатик с 1.7кв отдавана мощност Да се чудиш защо хората си слагат 50-ци в стая 25м2.

  4. Senior Member Аватара на VeleV.Klima
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Pleven, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    4,991
    #3

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Защото предния път като са купували са ги убеждавали че този е достатъчен и като се настудуват не се доверяват и взимат по големи машини. Има поговорка парен каша духа.

  5. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #4

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Ако се погледнат различните модели на производителите, ще се види, че номинала се движи между 50 и 70% от максималната мощност.Добрите машини са около 50 и малко % номинал от максималното топлоотдаване, пък и въпроса не е само в консумацията.При една такава машина не е проблем и да е малко недооразмерена.Но ако номинала ти е на 65-70% от максимала, недооразлерявнето води и до преразход на енергия и до тормоз на машината.

  6. tevtonec
    Guest
    #5

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    А сега посочи,кои са добрите машини с номинал 50% от максимума,защото по тази логика,дайкин нямат такива.

  7. Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    617
    #6

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Той Еди си е хроничен по отношение на Дайкините.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jan 2009
    Мнения
    257
    #7

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Цитат Първоначално публикувано от tevtonec
    А сега посочи,кои са добрите машини с номинал 50% от максимума,защото по тази логика,дайкин нямат такива.
    Последната от подписа му. Примерно такава при мен е монтирана в 40кв.м и разхода ми се върти около 3А което 650-670вата и 21-22 градуса. Не е проблем да и стъпя и да направи 23-24. Навън през деня, ако качи 4 градуса е добре.

  10. tevtonec
    Guest
    #8

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Колеги..придържайте се към темата ,а не оспамвайте целият форум.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #9

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty

    и дали не е по-добре да се преоразмери една клима като се пренебрегне номинала даден от производителя с идеята машината да бачка на минимум за да даде по малка консумация.

    Моето скромно мнение е следното:
    Да, по-добре е да е преоразмерен, но "леко". Да сложиш 50-ка в 20м2 не е добра идея, освен ако не искаш 26°/27° при -15 ° навън, пък и при +5° вънка добичето ще се мъчи. И така - преоразмерявайте, но с мярка

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty

    От известно време се чудя дали на сметките за ток споменавани тук
    Кое точно те притеснява?

  12. tevtonec
    Guest
    #10

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Идеята на тези тема е...ако ти трябва отоплителна мощност за дадено помещение 3кв..да си вземеш климатик с максимално топлоодаване 6кв,а не такъв с номинал 3кв.

  13. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #11

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Ама защо не и двете?

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #12

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    @avast3 - aз не се притеснявам от моята сметка - виж темата дадена в първия пост.

    аз седя и гледам дайкините - имат най голям коп на минимум така че е най лесно да се оразмерят /разбирай преоразмерят/за дадено помещение без да си взел всички фактори впредвид.

    в моя случай машината има номина 5.8 и максимум 7.7 кв а аз я ползвам в стая 26 и малко м2 и по сметки ми стигат и 3.5 киловата значи според горната логика съм си оразмерил правилно климата ако приема че ми трябват по 50 вата на кубик въздух

    странно е и че японците по тяхните си системи дават минимум 14-ка или 40-ка машина за такова помещение.

    ако силно преоразмеря и сложа 50-ка която тика на минимум ще имам по-малка сметка от колкото ако сложа 35-ца и бачка на номинал?

    едит.
    май ще излезе прав човека.

  16. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #13

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty
    ако силно преоразмеря и сложа 50-ка която тика на минимум ще имам по-малка сметка от колкото ако сложа 35-ца и бачка на номинал?
    Точно тук грешите колега. Няма как да накарате преоразмерената машина, да работи на минимум. Особено ако говорим за Дайкин. Режима, който си пожелавате вероятно ще е в 3-5% от времето. Ще инвестирате едни пари, в запас от мощност, която няма да ползвате и икономия, която няма да реализирате. Дори напротив - работата в он/оф-режим, може да увеличи разхода и да съкрати живота на климатика. С една дума - твърдо съм против идеята за преоразмеряване на машини.

  17. tevtonec
    Guest
    #14

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Никой не говори за преоразмеряване,а за правилно оразмеряване.И по-добре он-оф при плюсови температури,от колкото студ и нерви след -5гр.Мисля че нашият живот е по-ценен,от този на климатика

  18. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #15

    Re:При избор на климатик трябва да се гледа отдаването при 50%,а не номинала?

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty
    в моя случай машината има номина 5.8 и максимум 7.7 кв а аз я ползвам в стая 26 и малко м2 и по сметки ми стигат и 3.5 киловата значи според горната логика съм си оразмерил правилно климата ако приема че ми трябват по 50 вата на кубик въздух
    50w/м3 са достатъчни на теб, но при мен са крайно недостатъчни, особено при температури -15°/-20°. Нещата са доста индивидуални и всеки трябва сам да прецени какви са му нуждите. Аз имам 2 климатика и мога долу-горе да преценя какво ми е нужно, но хора, които тепърва ще ползват такава техника и не са запознати с особеностите на отопление с климатици, може и да се опарят и да не помислят повече за климатик.


    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty
    странно е и че японците по тяхните си системи дават минимум 14-ка или 40-ка машина за такова помещение.
    Вероятно техният ЗЗП е с много по-жестоки санкции спрямо производители и търговци, позволили си своеволия и те се презастраховат от страх от наказания


    Цитат Първоначално публикувано от Kasap
    Няма как да накарате преоразмерената машина, да работи на минимум.
    Има начин. Ако топлозагубите са големи.


    Цитат Първоначално публикувано от Kasap
    Ще инвестирате едни пари, в запас от мощност, която няма да ползвате и икономия, която няма да реализирате.
    Аз инвестирах в запас от мощност и не съжалявам, но не мога да твърдя, че други няма да съжаляват. Изхождайки от климатичните особености в моя район и познавайки къщурката, която обитаваме, реших да се презапася с единия климатик. Не съжалявам за решението, което взех.


    Цитат Първоначално публикувано от Kasap
    Дори напротив - работата в он/оф-режим, може да увеличи разхода и да съкрати живота на климатика.
    Он/оф режима наистина вдига разхода на е/я. Изхождам от наблюденията ми в/у 2-те машини в къщи. Не смея да правя генерални заключения, но предполагам, че вероятно по принцип е така. Тук ще цитирам колегата tewtonec :
    Цитат Първоначално публикувано от tevtonec
    И по-добре он-оф при плюсови температури,от колкото студ и нерви след -5гр.Мисля че нашият живот е по-ценен,от този на климатика

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. климатик SHARP AY-XPC9JR така ли трябва да работи
    От imegogo във форум Климатици Sharp, Sanyo
    Отговори: 8
    Последно: 18-02-13, 20:45
  2. Ще се скапе ли климатика ако работи няколко дни над номинала...
    От marian1 във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 6
    Последно: 01-02-12, 15:14
  3. трябва ми съвет за избор на климатик
    От alexander_p във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 14
    Последно: 19-11-11, 11:57
  4. Отговори: 1
    Последно: 13-07-10, 18:21
  5. Какво се гледа при избор на UPS?
    От Eistee във форум Общ - хардуер
    Отговори: 4
    Последно: 07-08-03, 01:29

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе