Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 49
Like Tree6Одобрявам

Въпроси, свързани с преработка на климатик в термопомпен бойлер

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    141
    #1

    Въпроси, свързани с преработка на климатик в термопомпен бойлер

    Здравейте,

    преди няколко дни пенсионирах един стар 10 годишен работещ конвенционален климатик Осака, като го замених с инверторен дайкин. Тази Осака реших да я преправя на бойлер. Пуснато е трасето вече до бойлера от външното тяло - тръби 6мм и 12мм и кабели. Реших да ползвам електрониката от вътрешното тяло, но имам няколко въпроса:
    1. Възможно ли е това? Електрониката би трябвало да се справя, с леки корекции на въздушния датчик( да си мисли, че примерно температурата на водата от 55* е 25*)
    2. Къде да монтирам тръбния датчик от вътрешното тяло? На влизащия в бойлера фреон, или на излизащия?( тънката или дебелата тръба?)
    3. Необходимо ли е да се коригира тръбния датчик с допълнително съпротивление?
    4. Какъв ще бъде резултата, ако използвам готов фланец със серпентина от медна тръба 16мм? Ако тръбата е по-тънка, климатика ще се товари, а ако е по-дебела?
    Благодаря предварително за отговорите.
    При изпълнение на проекта, ще пиша за резултатите. Надявам се да е скоро...
    поздрави

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    141
    #2

    Отговор: Въпроси, свързани с преработка на климатик в термопомпен бойлер

    Добре, ясно... Или никой не знае отговорите, или не иска да каже. Ще се опитам да се справя някак си.
    А някой знае ли къде във Варна биха ми навили въпросната серпентина?
    Реших да е от тръба 12мм, защото четох из форумите, че ако е от по-дебела тръба, скоростта на фреона пада значително и не може да се увлича маслото, респективно да се връща в компресора. Ако е по-тънка, се товари климатика. Така че най-добре - същия диаметър. Относно датчика, въздушния датчик е 10 кОм, замених го с термистор 33 кОм и сега при 55* на водата, наистина имам 25* на дисплея на климатика. Мога да регулирам от 16* (45* на водата) до 31* (63* на водата). Това е прекрасен диапазон на регулиране на температурата на водата в бойлера.
    Тези дни се боря с емулирането на вътрешния вентилатор, защото когато го откача, записва грешка и климата просто спира. Мисля, че имам решение и за там, но за това по-късно.

  4. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #3

    Отговор: Въпроси, свързани с преработка на климатик в термопомпен бойлер

    Благодаря за споделения опит . Пишете отново как сте решили проблема с вътрешния вентилатор.Опита ви ще е полезен за всички съфорумци.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    141
    #4

    Отговор: Въпроси, свързани с преработка на климатик в термопомпен бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от justify Виж публикацията
    Благодаря за споделения опит . Пишете отново как сте решили проблема с вътрешния вентилатор.Опита ви ще е полезен за всички съфорумци.
    Точно този вентилатор се оказа асинхронен двигател, с накъсо съединен ротор. Пусковата му намотка е с постоянно свързан кондензатор.
    Контрола се извършва с датчик на хол, като на оста на двигателя има магнит.
    Значи общо двигателя има 6 кабела: 3 захранващи и 3 за контрол.
    Контролните при мен са: +5V , минус ( тези двата са за захранване на датчика на хол) и един сигнален.
    Изработих мултивибратор с таймер 555, подобен на тази схема: Astable 555 Square Wave Calculator
    R1=10kOm
    R2=100kOm
    C=0,47-1micro F
    а въпросния кондензатор, на който стойността е твърдо зададена, аз сложих 47nF
    На изхода 3 през съпротивление R=1kOm към базата на транзистор BC337-40. Емитера е към маса, а колектора е нашият желан изход.
    Това нещо цялото го налепих на експериментална платка, като уж за проба, ама тъй като това не ми е даже и хоби, май така ще си остане. Изрязах го порядъчно и цялото нещо го сложих в термо-свиваема шлауфка. така го хвърлих вътре в кутията на платката на климатика.
    Себестойност на елементите: 0,63 лв, без цената на платката, припои и флюсове.
    Закачих схемата и стана чудо: всичко заработи, без да е закачен мотора.

    Остават ми проблемите с Навиването на тръбата: Някой знае ли кой или къде могат да ми навият серпентина от медна тръба 12х1 примерно във Варна???
    Хайде де, не може никой да не се е сблъсквал с такъв проблем, трябва да има решение.

  6. Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    213
    #5

    Отговор: Въпроси, свързани с преработка на климатик в термопомпен бойлер

    Давай я да ти я навия!

  7. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    141
    #6

    Отговор: Въпроси, свързани с преработка на климатик в термопомпен бойлер

    Дай някакви контакти, за да е пълна информацията
    Ако искаш на лични, а ако има и други кандидати, ще знаят поне с кого да се свържат.
    поздрави

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    213
    #7

    Отговор: Въпроси, свързани с преработка на климатик в термопомпен бойлер

    Пробвах да ти пратя тел. на лични, но нещо не се получава. 0887531910

  10. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    141
    #8

    Отговор: Въпроси, свързани с преработка на климатик в термопомпен бойлер

    Тук има нагледно описание как се навива медна серпентина, човека е използвал 12х1 твърда медна тръба, но я е напълнил със сол, защото е за казан. За термопомпа не е препоръчително да се пълни с нищо.
    надявам се да е разрешено постването на линкове от други сайтове и форуми. Ако не е, модераторите да преценят как и дали да оставят линка.
    Днес с М.Петров опитахме с пружина, 10мм се огъва без никакви проблеми. Започнахме обсъждане да направим няколко паралелни клона (2 или 3) с по-тънка тръба(примерно три клона с тръба 6мм.
    Направих таблица, с възможните размери тръби, но трябва да се посмята малко, защото повечето паралелни клонове, означават по-голям COP, но и повече място. А размера е ограничен от дупката на фланеца, която е около 110-115мм. Една витка на серпентината при тези условия може да бъде около 33см или на 3 витки се събира 1 метър.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    141
    #9

    Отговор: Въпроси, свързани с преработка на климатик в термопомпен бойлер

    Съжалявам за забавянето по темата, удариха ми колата отзад и бягам покрай нея вече повече от седмица.
    Скоро ще подновя работата по проекта и ще споделя. Извинявам се за спама.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    141
    #10

    Отговор: Въпроси, свързани с преработка на климатик в термопомпен бойлер

    Здравейте,
    поради интереса към симулацията на датчика на хол, качвам точната схема на симулатора:
    IMG0056A.jpg С химикал са отбелязани точките, ако не се използва транзистор, а директно изхода на 555. тогава и съпротивлението е 100 Ohm, а не 1 kOhm.

    Днес навих серпентините от тръба: купих малко над 6 метра 12х1 тръба и малко над 2 метра 3/8 дебелостенна ( мисля и тя е 1мм)
    IMG0052A.jpgIMG0053B.jpgIMG0054B.jpgIMG0055B.jpg
    Диаметъра на серпентината е 220мм(22см), тези две дебелини тръби ще бъдат свързани една след друга - последователно. В бойлера ще влезе 12, след това ще премине в 10(3/8) и излиза. На изхода, ще се запои 6мм(1/4) и това е. Стъпката на серпентината ще бъде около 24-25мм, за да може да се навие като резба вътре в бойлера, тъй като фланеца е с по-малък диаметър от тези 220мм на серпентината. Направих го така, защото при по-голям диаметър, мога да навия повече тръба. А голямата стъпка, подобрява COP, защото ще се обтича по-добре от студена(хладка) вода.
    Разпробих фланеца с отвори 12мм и два по 10мм, през които ще влезе и излезе серпентината, а вторият 10мм е за да поставя в него още една запушена тръба, за допълнителния датчик - така наречения въздушен на климатика, за да меря температурата на водата в бойлера.
    Остава с колегата М.Петров да се съберем и да запоим всичко, за да се получи напълно оборудван фланец, след което да се монтира в бойлера и да се свърже към външното тяло.
    За сега е това, при развитие (което няма да е тази или другата седмица) ще допълвам темата.
    Поздрави
    estqwerty одобрява това.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    141
    #11

    Отговор: Въпроси, свързани с преработка на климатик в термопомпен бойлер

    Такааааа..... днес се случиха нещата, а именно:
    IMG0057B.jpg Това е разпробития фланец. Ако нямате в килера такъв, препоръчвам да си купите неръждавейка. Аз имах този поцинкования наличен и използвах него с научна цел...Но цинка опада...
    IMG0068A.jpgТук се вижда как вече готовата серпентина се вкарва във фланеца...
    IMG0070A.jpg Тук е снадката между двете дебелени тръба: 12мм и 3/8 цола.
    IMG0071A.jpgТук се подвежда през отвора и тънката тръба, като се дооформя цялата конфигурация.
    IMG0072A.jpg Тук разбира се се правят със сребърен припой необходимите заварки на трите тръби и от двете страни, за да е по-сигурно.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    141
    #12

    Отговор: Въпроси, свързани с преработка на климатик в термопомпен бойлер

    IMG0073A.jpg Това е крайният продукт, готов за внедряване в прословутия бойлер. Остава да се оборудва фланеца и да се монтира на мястото му, след което да се тества цялата система.... Но...Това е работа за друг ден, днес е събота, отивам да пия бира

  16. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    126
    #13

    Отговор: Въпроси, свързани с преработка на климатик в термопомпен бойлер

    Поздрави и адмирации за ентусиазма ти в начинанието tricki11. Преди време съм виждал "разпорен" китайски бойлер с вътрешна серпентина. По спомен ми е останало, че медната тръба не трябва да има галванична връзка с фланеца и да се допира до стените на бойлера (не се сещам защо). Там беше решено с някакви преходници, но не съм ги снимал. А укрепването вътре на серпентината беше с едни пластмаси като в бирените инсталации.
    Вижда ми се малка дължината на серпентината. Смятал ли си я като обем, сравнено примерно с някакво вътрешно тяло от 9 или 12000Btu?
    И още нещо : Подбери внимателно мястото на "въздушния" датчик , за да може коректно да ти отчита температурата на водата.
    Поздрави!
    Ще следя темата с интерес

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    141
    #14

    Отговор: Въпроси, свързани с преработка на климатик в термопомпен бойлер

    Здравей,
    така както са запоени тръбите, се изравняват потенциалите между серпентината и фланеца/стените на бойлера. По този начин не би трябвало да има някакво наелектризиране, статично електричество и т.н., което да доведе до някакъв вид електролиза; това е моето мнение по въпроса и не твърдя, че е 100% вярно. От това, което съм прочел из форумите, има такива решения на самоделки и в България и там серпентините също са заварени към фланеца.
    Относно обема на вътрешното тяло, сега ще разнищя въпроса:
    на този климатик вътрешното тяло има два паралелни клона от тръба 5/16 , като единия е с 16 дължини, другия с 14. след това се обединяват отново, в тръба 5/16 и правят още две дължини. топлообменника е широк 65см. Казано по друг начин, обема е (16+14+2).0,7. pi.r^2 взимам за дължина 0,7 защото има и свързващи елементи. Та отговора е между 0,00075 кубични метра и 0,00065 , в зависимост от дебелината на стената, която само предполагам, че не е голяма. С други думи, има по-голям вътрешен обем.
    Диаметъра на серпентината ми е около 22 см , което прави около 70 см дължина на една обиколка. Казано по друг начин, имам около три обиколки от тръба 3/8 или около 2,1 метра... около 0,0001 кубичен метър. Имам почти 8 обиколки от тръба 12х1 и 40 сантиметра вертикални от същата... демек 6 метра тръба, което прави около 0,0005 кубични метра или казано по друг начин, сумарно - имаме около 0,0006 кубични метра. Да, малко по-малко е от оригиналния топлообменник (около 10-15%), но топлоотдаването във вода е по-добро почти 3 пъти и трябва да е напълно достатъчна тази дължина. Като се има в предвид, че трасето ми е почти 8 метра, си мисля че няма да се отрази на работата на компресора. Но топлоотдаването зависи дефакто от контактната повърхност... Съветите на всички, който са правили такива неща са: тръба 10мм, дължина по 1м на киловат от мощността на климатика; моя е 3,5 кв на отопление, което означава, че аз съм сложил точно два пъти повече тръба като дължина, а съм сложил и по-дебела в началото. Ще споделя какви са резултатите, след като стартира системата... сега всичко е във сферата на предположенията и теорията, а аз не съм запознат много добре с точно тази теория.
    Мястото на въздушния датчик е ясно вече, заварена е допълнителна тръба, вижда се на снимките, в която ще поставя този датчик. Тя е със същата дължина, като на тази за терморегулатора. Направил съм измервания на сухо, като го монтирах в съществуващата тръба при терморегулатора на бойлера и знам как реагира. Друг е въпроса, като заработи системата, какво ще покаже работата на климатика.
    estqwerty одобрява това.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    126
    #15

    Отговор: Въпроси, свързани с преработка на климатик в термопомпен бойлер

    Идеята ми за по голяма дължина на серпентината беше да не се вдига много бързо налягането в системата и това да се отразява на голяма консумация и прегряване на компресора. Но както казваш всичко ще е видно след като я подкараш в реални условия.
    Желая ти успех

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпен бойлер
    От Lazar във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 34
    Последно: 30-04-17, 18:02
  2. Термопомпен бойлер на Елдом.
    От p0ckata във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 21
    Последно: 16-08-16, 16:53
  3. Преработка на климатик в ТП вода-вода. Въпроси.
    От ivan_v във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 21
    Последно: 06-07-11, 16:42
  4. Климатик + термопомпен бойлер - мнения
    От rum40 във форум Други начини за отопление
    Отговори: 39
    Последно: 05-07-09, 15:39
  5. Термопомпен бойлер и климатик в едно
    От hacked във форум Други начини за отопление
    Отговори: 10
    Последно: 13-02-08, 20:48

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе