Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 47
Like Tree60Одобрявам

Препоръчайте фирма или техник за ремонт и поддръжка на климатици в София

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #31

    Отговор: Препоръчайте фирма или техник за ремонт и поддръжка на климатици в София

    staiway това беше майтап....
    Естествено, че не те препоръчвам да дойдеш от Холандия да доливаш-отливаш
    фреон със станция.
    Евала ти за труда и времето, което си отделил да си направиш системите както ти харесват!
    stainway одобрява това.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Живее в
    Хага
    Мнения
    2,433
    #32

    Отговор: Препоръчайте фирма или техник за ремонт и поддръжка на климатици в София

    В България идвам веднъж годишно да си харча парите. Да се изкарват е трудно в тези условия на недоверие между хората, фирмите, правилата...
    Тъпото е, че явно има много хора, които взимат пари за неща, които явно не могат и не разбират. Така се създава лош имидж на цялата гилдия и е много трудно да се обяснява после, че можело по-добре, или че не всички са маскари. Според мен решението е организиране на съответния бранш и недопускане на мърлява работа-така се защитават интересите и на потребителите и на тези, които предлагат съответната услуга . Поне така е измислено в повечето западни страни.
    Но на въпроса-няма ли кой да препоръча на колегата майстор? Все пак София е голям град....

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #33

    Отговор: Препоръчайте фирма или техник за ремонт и поддръжка на климатици в София

    В конкретния случай не опират нещата до препоръки в стил " бях доволен от някого". В натоварените за бранша периоди от годината, много рядко някой се захваща с нещо различно от монтаж на току що продадени от него машини, гаранционно и в някои случаи (при наличие на време) извънгаранционно обслужване на монтирани от него машини. Имат предостатъчно работа и както Мега писа, графиците им са порядъчно запълнени. За това, някои специфични дейности, на случайни клиенти масово се отказват с различни мотиви.
    Да звъни по фирми и все в един момент ще влезе в списъка за чакащи на някой.
    Този пост е редактиран от VanDan; 03-12-18 в 02:13.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Живее в
    Хага
    Мнения
    2,433
    #34

    Отговор: Препоръчайте фирма или техник за ремонт и поддръжка на климатици в София

    Ами хубавите работи стават с малко търпение.Вие сте доктор и знаете, че ако трябва да навлезете в душевния мир на всеки клиент(пациент) ще се побъркате
    Просто понякога се изисква малко повече търпение и от двете страни и взаимно уважение-не става с кавги и приказки от рода на аз плаща-аз командвам...
    Малко повече емпатия е нужна и нещата си идват на място

    П.П. Както казват тук-който не работи-той не прави грешки. В крайна сметка някой може да е доволен от услугата на съответния специалист -друг може да е разочарован....
    И когато имате проблем-не се скъпете на триците. Пари се печелят, проблемите са да се решават, а не да се вайкаме
    Този пост е редактиран от stainway; 03-12-18 в 02:39.

  6. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,511
    #35

    Отговор: Препоръчайте фирма или техник за ремонт и поддръжка на климатици в София

    Цитат Първоначално публикувано от stainway Виж публикацията
    ...
    Тъпото е, че явно има много хора, които взимат пари за неща, които явно не могат и не разбират. Така се създава лош имидж на цялата гилдия и е много трудно да се обяснява после, че можело по-добре, или че не всички са маскари. Според мен решението е организиране на съответния бранш и недопускане на мърлява работа-така се защитават интересите и на потребителите и на тези, които предлагат съответната услуга . Поне така е измислено в повечето западни страни...
    Още по-тъпото е, че се допускат на пазара нискоефективни и нискокачествени машини, не ставащи за отопление. Липсата на контрол в бранша и свободната търговия с фреони е последния пирон в ковчека на тъпия потребител.
    По въпроса на колегата, ако не намери майстор, ще се наложи да си свали машината сам и да я закара на сервиз. Атаро клима и Темпекс имат сервизни бази, и могат да свършат работа.

  7. Member
    Тук е от
    Nov 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    187
    #36

    Отговор: Препоръчайте фирма или техник за ремонт и поддръжка на климатици в София

    Уж съм намерил, ама са случайни, без отзиви за тях. 90лв ще вземат без фреона, който евентуално ще се допълни. Това за 1ца време е по-висока цена от един монтаж.

    Иначе проверих и в ОЛХ в раздела с услугите какво ще излезе.....потрес пълен. Те една грамотно написана обява не могат да пуснат - "инсталаций", "радЯтори"...... Как да го викна такъв да ми пипа климатика.
    dodo_pv и SPSt харесват това.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #37

    Отговор: Препоръчайте фирма или техник за ремонт и поддръжка на климатици в София

    Цитат Първоначално публикувано от dddilian Виж публикацията
    Иначе проверих и в ОЛХ в раздела с услугите какво ще излезе.....потрес пълен. Те една грамотно написана обява не могат да пуснат - "инсталаций", "радЯтори"...... Как да го викна такъв да ми пипа климатика.


    Ако имаш лесен достъп и телата не са на високо, най-сигурното е да си вземеш тръборез и качествена конусна дъска, да събереш фреона отвън и сам да си направиш нови конуси, бавно и спокойно, за да станат качествени съединения, а онези да ги викнеш само да вакуумират и да ти проверят количеството на фреона.
    Иначе е много вероятно след 1-2 години отново да търсиш майстори за пълнене.

    А ти защо реши, че липсва фреон? Някакви признаци има ли, сега поне е зима, може да се види, ако се образуват ивици скреж по външният топлообменник.

  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #38

    Отговор: Препоръчайте фирма или техник за ремонт и поддръжка на климатици в София

    Ивицта скреж по външния топлообменник е признак за намалял фреон, така ли? Не се бъзикай с хората - сега ще се юрне всичко живо да долива...
    SPSt одобрява това.

  11. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #39

    Отговор: Препоръчайте фирма или техник за ремонт и поддръжка на климатици в София

    Цитат Първоначално публикувано от Jack Krauser Виж публикацията


    .............. а онези да ги викнеш само да вакуумират и да ти проверят количеството на фреона.
    Това ще му е още по-трудно-личен опит.

  12. Member
    Тук е от
    Nov 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    187
    #40

    Отговор: Препоръчайте фирма или техник за ремонт и поддръжка на климатици в София

    Цитат Първоначално публикувано от Jack Krauser Виж публикацията


    А ти защо реши, че липсва фреон? Някакви признаци има ли, сега поне е зима, може да се види, ако се образуват ивици скреж по външният топлообменник.
    Ами климатикът изкара грешка за abnormal discharge temperature по едно време. Отворих да прочета възможните причини и една от тях беше намалял фреон. Преди това бях забелязал, че нещо не топли, като другите (имам 4 еднакви, по 2бр. в два големи хола на две отделни жилища), но го отдавах на това, че се намира в южно помещение и се успива, заради това, а и заради работата на другата машина в помещението. Затова го пуснах на 25гр. (обикновено се държат на 21-22макс) и го зарязах. После, като се върнах, вече беше хвърлил грешката, и тогава се убедих, че не е наред.

    Също така, въпросната машина късна есен 2017 я местихме от подови на стенни стойки, защото се наложи ремонт на пода на терасата, и просто няма как да е съвпадение, че точно на нея и се случи нещо, затова съм заподозрял конусите. Онзи ден, като виках този, от когото съм ги купил и който ги е монтирал (същия дето няма станция за събиране), 15 минути го убеждавам, че няма фреон машината, а той не искаше да повярва, че е от това, хем не качваше необходимото налягане, не духаше ни топло, ни студено, все едно си имах скъп вентилатор, веднага се появяваха 3 дебели заскрежени ивци отзад при пускане на топло.
    Накрая му вкара 200-220гр. фреон и машината проработи - почна да духа топло, ивиците изчезнаха и вече 5 дни няма и помен от проблеми. Обаче тези около 210гр фреон, вкарани на око, не ми дават мира. Пак мери с манометрите, но от форума знам, че при инверторните климатици пак не е много точна дозировката по този начин и си трябва събиране и вкарване наново всичко по везна, за да е точно, колкото е нужно.

    Доста се изненадах, че някакви липсващи около 210гр фреон могат да прецакат толкова много работата на машината.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Живее в
    Хага
    Мнения
    2,433
    #41

    Отговор: Препоръчайте фирма или техник за ремонт и поддръжка на климатици в София

    Ами явно няма кой да се занимава с подобни "дребни" услуги. В крайна сметка тези, които имат съответното обурудване , имат и много плътно запълнен график по поддръжка , инсталиране и т.н.
    Имате 2 вариянта-купувате си станция за събиране на фреон, детектор за теч (фреонотърсач),електронна везна и т.н. и си го правите сам
    Другият вариант е-щом работи добре,не го пипайте
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Rado Smilkov одобрява това.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #42

    Отговор: Препоръчайте фирма или техник за ремонт и поддръжка на климатици в София

    Цитат Първоначално публикувано от dddilian Виж публикацията
    Ами климатикът изкара грешка за abnormal discharge temperature по едно време. Отворих да прочета възможните причини и една от тях беше намалял фреон. Преди това бях забелязал, че нещо не топли, като другите (имам 4 еднакви, по 2бр. в два големи хола на две отделни жилища), но го отдавах на това, че се намира в южно помещение и се успива, заради това, а и заради работата на другата машина в помещението. Затова го пуснах на 25гр. (обикновено се държат на 21-22макс) и го зарязах. После, като се върнах, вече беше хвърлил грешката, и тогава се убедих, че не е наред.

    Също така, въпросната машина късна есен 2017 я местихме от подови на стенни стойки, защото се наложи ремонт на пода на терасата, и просто няма как да е съвпадение, че точно на нея и се случи нещо, затова съм заподозрял конусите. Онзи ден, като виках този, от когото съм ги купил и който ги е монтирал (същия дето няма станция за събиране), 15 минути го убеждавам, че няма фреон машината, а той не искаше да повярва, че е от това, хем не качваше необходимото налягане, не духаше ни топло, ни студено, все едно си имах скъп вентилатор, веднага се появяваха 3 дебели заскрежени ивци отзад при пускане на топло.
    Накрая му вкара 200-220гр. фреон и машината проработи - почна да духа топло, ивиците изчезнаха и вече 5 дни няма и помен от проблеми. Обаче тези около 210гр фреон, вкарани на око, не ми дават мира. Пак мери с манометрите, но от форума знам, че при инверторните климатици пак не е много точна дозировката по този начин и си трябва събиране и вкарване наново всичко по везна, за да е точно, колкото е нужно.

    Доста се изненадах, че някакви липсващи около 210гр фреон могат да прецакат толкова много работата на машината.
    Да кажем от едно кило, 210 грама са 21%, няма как да не прецакат работата на машината. Температурата на изпарение спада, дебитът намалява, компресорът почва да прегрява, намотките му могат да се опекат... добре, че е дал грешка.

    - - - - - - - - - -

    При моята сага с конвеционалката, когато безуспешно се мъчих да убеждавам "майсторите", че има липса на фреон, климатикът беше и с мощен компресор, дори с малко останал фреон пак вдигаше налягане. Съответно ония палячовци като мериха с манометрите си съвсем се объркваха и изобщо не можаха да поставят диагноза, и да разберат какво се случва.
    Многократно е повтаряно, че само по манометри и с мерене на консумация няма как да се установи дали количеството на хладилният агент е в норма. Най-добрия начин за диагностика е да се измерят подохлаждането и прегряването на топлообменника, но в България климатикаджиите едва ли са ги чували тея работи... те са свикнали само да развиват/завиват гайки и да омотават с тиксо.
    Този пост е редактиран от Jack Krauser; 03-12-18 в 15:12.
    boxi одобрява това.

  16. Novice
    Тук е от
    Feb 2019
    Мнения
    1
    #43

    Отговор: Препоръчайте фирма или техник за ремонт и поддръжка на климатици в София

    Здравейте , ако все още не сте намерили подходящ човек, бих ви препоръчал фирма " Диона-К" и по канкретно от техниците Тихомир или Николай . Работят в доста кратки срокове и качественно, също така работят и стбота и неделя 7 дни седмично. т. 0895795193
    Дано съм бил полезен и да останете и вие доволен.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2023
    Мнения
    20
    #44

    Отговор: Препоръчайте фирма или техник за ремонт и поддръжка на климатици в София

    Здравейте, и аз искам да попитам за същото:
    1. Кой в София може да ми източи фреон R410A с машина, след което да зареди същия по везна. Евентуално, ако пак не заработи системата, да си оставя този фреон в някоя стара (модифицирана) бутилка за еднократна употреба, докато се ремонтира климатика.
    2. И от къде мога да си купя такава празна бутилка за R410A? - /или май първо трябва да започна с намирането на бутилката?

    Историята е следната:

    Имаме два климатика 12-ка и 9-ка от една френска марка, които жена ми си е поръчала от сериозна фирма през 2007-ма година. Инсталирани са добре и културно, като изключим, че ги е мързяло да висят през прозореца и са я кандардисали едното външно тяло да го монтират по средата на терасата. /заема половината тераса и ще трябва да го преместим някой ден./

    За профилактики им се е обаждала периодично през годините, ама не идват. Само по-малкият климатик веднъж е дал някакъв проблем, през 2015-та. Обадила им се е тогава, че съвсем не работи: дошли са бързо и са го поправили, но не можа да ми обясни какъв точно е бил проблемът. Казали й, че нещо не стигал ток и е добре, че не го е мъчила. Същият 9-ката е изкарал още няколко години, като до 2020-та е работил добре, но от един момент нататък според нея капацитетът му е започнал да намалява и вече не успява така добре да топли и да охлажда. И каза, че непременно трябва да намерим някой да го прегледа преди тази зима, обаче не разчита да дойдат от фирмата и трябва да търсим друг техник.

    До нас има една фирма, които се занимават с термо-помпи (двама човека висят в един офис и се случва по цели дни нищо да не правят). Единият е по-разбирач: питал съм го и друг път за разни неща и ми е обяснявал, ама го мързи да гледа, а пък сакън да не му се наложи да пипне нещо. Сетих се за тях и ги питах дали ще имат възможност да проверят един климатик 9-ка с 850 гр. R410A, евентуално да го дозаредят с фреон.
    Казаха ми: 1. Непременно преди това да проверя дали са чисти филтрите на вътрешното тяло. Филтрите бяха чисти - друг е въпросът, че по радиаторната пита се бяха налепили косми от котка, които чак после ги видях. Не я блокираха напълно, а да кажем на 50%, но може в голяма степен и от това да е бил проблемът. 2. Казаха също, че нямат R410A, нито пък някакво по-специално оборудване, а само помпа за вакуумиране. А и те много не ходели да работят по обекти, но ползвали услугите на едно много сериозно момче и ще се разберем да дойде и да свърши работа. Момчето по принцип не работело като климатикаджия, ама работело на смени и през свободното си време се занимавало с това. Чухме се с момчето и в една по-следваща събота ми се обади да минат да го видят.

    Дойде с още един човек, дето си е професионален климатикаджия: били на монтаж и решили да минат да видят как е положението с нашия климатик. Климатикът беше включен тогава на топло, ама аз го изключих и го включих отново (- брей, че бавно тръгва, три минути /софтуерен таймаут/, ама те викат, че нещо не е наред, щом така бавно тръгва.) Заработи след това, пипна климатикаджията тръбите и каза: - Ето, те трябваше вече да парят, значи е за фреон. Не е чак много, ама трябва да се долее. Момчето вика ама аз нямам R410A и чичкото каза, че ще му сипе малко - за тези дни, скоро, ще гледа да измисли нещо.

    След две седмици му писах дали не ме е забравил, каза че не е, ама още нямал фреон. Два дена по-късно ми се обади, че е намерил фреон и ако искам да дойде утре след обяд. Казах на жена ми, че ще дойде, и тя го изчакала вкъщи, по някое време ми звъни: - Не мога да се закача на климатика, навивам маркучите и не натискат иглата. - Ами нищо, казах му, друг път.. Той обаче след още няколко консултации по телефона отишъл до един магазин и намерил кранче, което да натиска иглата и се върнал да зарежда. Прибирам се и тъкмо го заредил, климатикът духа по-топло вече, а той си събира маркучите, манометрите и една тъмно-зелена бутилка. Не я огледах каква и що е - а и нали онзи чичкото щеше да му сипне малко, та не се и зачудих защо фреонът не е в розова бутилка (- ама то и не ми е работа аз да знам какви са бутилките). Взе ни 100 лв. и каза ако има нещо да му се обадим.

    Два дена по-късно установихме, че климатикът изобщо не топли, а и в режим на охлаждане не охлажда. Писах му за тази работа: - пита ме дали е изключван, включван, или докато си работи е спрял да топли, но нямаше от къде да знам със сигурност. Междувременно разпарчетосах капаците на външното и на вътрешното тяло. Това, което видях е, че не мигат някакви грешки, компресорът се включва, чува се специфичният му звук. И също духах със сешоар в едната страна на радиаторната пита на вътрешното тяло и пипах от другата страна - циркулация няма.

    Разбрахме се, че за сега няма какво друго да му гледам, а първо момчето да дойде с манометрите и да провери дали случайно не е изпуснал целия фреон. Това се случва пак по време, когато не съм си вкъщи. От жената разбирам, че проверката върви по следния начин: закача манометрите, пуска го - гледа нещо, звъни на някой и разпитва какво да гледа, после звъни на друг.. И им обяснява как е доливал фреон, ама не знае колко точно е налял. Накрая се обади и на мен: -- Ами има си го фреонът, дава налягане 10.5 бара, ама компресорът не се включва. - А и оня път дето го гледахме, спомняш ли си, нали тръгваше бавно, може нещо още от тогава да си е бил зле и сега да се е "окотил".
    Аз: - Бавното тръгване е софтуерен таймаут. Ей-сега ако го изключиш и отново го включиш пак ще тръгне "бавно" А, как ще не включва, аз нали го чувам, че всеки път си се включва и се чува звук от работещия компресор?
    Той: -- Абе, то има едно базъркане, като от компресора, ама според мен е от четирипътния вентил, а компресорът ако се включваше, щеше да рипа. То си личи, като се включва компресорът се разтриса целия климатик и т.н.
    - Виж сега, според мен компресорът се включва, ама нещо друго се е прецакало. Ако искаш, остави го тогава така, щом има фреон, аз ще го разгледам събота на светло включва ли се компресорът, или не се включва..

    Също каза, че колегата, (онзи от термо-помпите), дето му звъни за консултации по телефона, му предложил да изпуснем целия фреон и после да го налеем отново по везна, за да видим дали няма да тръгне. Казах му категорично, че не искам да правим такива глупости, ами да го източим с машина и после да го напълним отново по везна. Той нямал такава машина, а онзи, дето първия път дойдоха с него имал, ама бил много зает, сигурно нямало да му я даде, пък и филтър трябвало да се купува,. (- то и аз ако имах такава машина нямаше да я раздавам на разни, дето -уж само за малко да ми я ползват- и не си струвало да си купуват такива машини, защото се ползват веднъж в годината или по-рядко.)
    При положение, че нямаше какво повече да му направи, освен някакви простотии в момента, му казах, че за сега и това е достатъчно. И се разбрахме, щото пък аз нали му разбирам от електрониката, да го огледам по-обстойно и да видя дали компресорът наистина не тръгва.
    После ми звъня още два-три пъти, ако искам да мине да го гледа. (- и що пък да не изпуснем фреона, какво толкова.)

    Но това да се източи и да се измери налятото в момента количество, аз го намирам за важна част от диагностиката и категорично съм против да се изпуска в атмосферата. А и от грешките трябва да се извлича полза, за да се учим от тях и да не ги повтаряме.

    Освен това климатикът си е хубав, иска ми се да го поправим, а не само да ръчкаме. Системата е с едноскоростен 220V ротационен компресор Toshiba (не е скрол) и с EEV вентил. Мисля, че при тези системи, ако изобщо е редно да се долива с манометри и термометър, първо трябва да се вкарат в сервизен режим за измерване на superheat и subcooling, при който EEV-то се отваря на определена позиция. Има такъв режим на работа, описан в книжката.

    И вероятно го е преналял с повече фреон, Ама дали друго нещо може да се е счупило от това, или просто четирипътният вентил да е блокирал на средата, не знам. А и по едно време ме хвана страх да го включвам, ако е препълнен с по-голямо количество фреон. за да не вземе нещо наистина да се повреди и реших, че първо трябва да се дозира количеството, а после да се мисли за други неща. Хем като се източи, ще мога да го проверя (по налягането) дали е R410A, да не би да се е объркал и да ми е доливал R32 примерно (не съм го разпитвал от къде и каква беше тази тъмно зелена бутилка).

    Не че не е съвестно момчето. Ама явно, че инсталерите оборудване нямат, а и от ремонти не разбират.. Аз го виках, защото нямам станция за фреон и везна, а не защото не мога да си купя кило R410A, да взема назаем едни манометри от 100 лв. и да си нацръцкам на око. Даже щях да измеря теглото на бутилката преди и след, че поне да знам колко съм налял, а той и това не е направил.

    Надявам се вие, като имате повече опит, да споделите какво може да се е повредило.
    А също и кой в София може да ми свърши работа за източване и презареждане на грамаж. И от къде да си търся празна бутилка?

    p.s. Интересна ми се видя климатичната техника. Прииска ми се да си купя такава станция за фреон, или да си приспособя някой хладилен агрегат, но понеже ми трябва по-спешно, започнах да се оглеждам за втора употреба. Видях едни в olx-а, (лошото е, че не се знае колко са читави). Освен това казах на жената, че мисля да си купя "за коледен подарък", а пък тя каза, че ако й домъкна и такова нещо вкъщи, вече ще ме изхвърли със все станцията. }:=>
    И ми е ясно, че повече неща ще ми трябват, освен самата станция, но все пак, ако знаете някой да продава, пишете.
    Този пост е редактиран от dreadx; 02-12-23 в 17:35.

  18. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #45

    Отговор: Препоръчайте фирма или техник за ремонт и поддръжка на климатици в София

    Е не...... аз се отказах по средата на поста. Моля някой ако е изчел всичко да каже коя е тази френска марка, какво са направили тези които са идвали, за какво се бори питащия.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Препоръчайте добър сервиз за ремонт на телефони в София
    От ockac23 във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 10
    Последно: 15-01-17, 01:08
  2. Препоръчайте фирма за климатици в Шумен
    От stayga във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 3
    Последно: 09-06-16, 21:53
  3. Фирма за климатици София
    От checho_85 във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 11
    Последно: 20-08-15, 17:02
  4. Препоръчайте техник в София
    От George007 във форум Климатици Osaka
    Отговори: 2
    Последно: 05-03-10, 09:08
  5. Коректна фирма за продажба и монтаж на климатици в София!
    От TRICHKO във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 13
    Последно: 07-08-09, 18:52

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе