Страница 1 от 12 12311 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 171
Like Tree71Одобрявам

Гумени тампони - за и против

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    129
    #1

    Гумени тампони - за и против

    Монтираха ми климатика есента на миналата година. Стена тухлена, климатик марков - Fuji. Когато го монтираха аз питах монтажниците дали се слагат гумени тампони за да се ограничат шумовете от външното тяло? Отговора беше, че ако много държа ще ми сложат, но няма смисъл! "То ако е имало смисъл производителя е щял да ги сложи в монтажния комплект!" - ми казаха те. Тогава ми прозвуча логично. Малко по-нелогично ми прозвуча и другото твърдение на момченцата от фирмата, че разбираш ли ако му сложели тампони вибрацията и шума щели да станат още по-силни!
    Така, мина време - дойде зима
    Докато температурите бяха плюсови аз шум от външното тяло почти не чувах. Само малко се чуваше при размразяване.
    Проблема се появи когато температурата стана почти постоянно отрицателна. Денем -3,4; нощем и сутрин -10. Говоря за началото на януари тази година. Та при тея температури компресора явно работеше вече на по-високи обороти и явно при определени обороти цялата конструкция отвън изпадаше в резонанс. Ефекта от този резонанс е шум В ЦЕЛИЯ АПАРТАМЕНТ с ниска честота подобен на така наречения в електрониката "брум", стените и пода вибрираха с малка амплитуда, но се усещаше Особенното на звука още беше, че явно заради спецификата му (честота и т.н.) не можеше да се определи от къде идва! Шума идваше от всякъде - стени, под, прозорци.....
    Веселба голяма. Иначе климатика си бачкаше перфектно. Топли няма грижи.
    Извиках специалистите от фирмата точно когато беше още студено. Видяха че външното тяло бая бръмчи и компресора издава странни механични звуци. Но казаха ми че това е от студа, да не се притеснявам. Също така му биха няколко тупаника на климатика - барем спре да бучи. Ама той не спря
    Пак ми казаха: "абе ако искаш ще ти сложим тампони. Ама няма смисъл...". Казах им че не искам, но в главата ми вече се зараждаше идея....
    След като си тръгнаха шума си остана, аз продължих да не мога да спя нощем. Оставях го нощем на 17 градуса и икономичен режим само и само да не се повреди климатика. В смисъл да не го спирам за през ноща. А иначе на мен си ми беше студено. Защото ако го оставя на нормална температура за през ноща това означава безсънна нощ.
    Така продължи до дена в който зародилата се идея по рано не ме накара да се хвана и да разуча идеята за гумени тампони. Купих. И даже сам си ги монтирах - защото "специалистите" ако ги бях видял още веднъж незнам дали щях да си удържа нервите....
    Купих цилиндрични гумени тампони със шпилки в двата края, без твърда връзка м/у тях.
    Сега спя спокойно, сега наистина всичко ми е наред. angel
    [img width=450 height=600]http://img12.imageshack.us/img12/2761/tamponvd3.jpg[/img]
    Надявам се всичко, което написах до тук да помогне и на други, които имат такъв проблем. А аз мисля че не са малко защото оглеждайки се по улиците към други климатици забелязвам че тампони има на 1 от 10.
    Чао от мен!

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2008
    Мнения
    92
    #2

    Re:ГУМЕНИ ТАМПОНИ ЗА/ПРОТИВ?

    Аз ги накарах да сложат, но когато дойдоха да монтират втория климатик, т.е. една седмица първия работи без тампони. Нормално външното тяло се чува, ако си близо до стената (тухла) и е сравнително тихо. Но сутрин, когато всичко е утихнало съвсем, въпросното бучене се чува, дори и с тампоните, даже и в тоалетната, която е на по 10 метра и от двата климатика. Друг въпрос е, че ми сложиха различен модел тампони. Моите по-скоро приличат на обувки, които се нахлузват на "краката" на климатика и са доста по-тънки. Е, от такива тампони наистина "няма смисъл" особено.
    П.П. По отношение на монтажния комплект - при мен и стойки нямаше . Така, че обяснения от този сорт не хващат дикиш.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    129
    #3

    Re:ГУМЕНИ ТАМПОНИ ЗА/ПРОТИВ?

    Цитат Първоначално публикувано от Svetste
    Моите по-скоро приличат на обувки, които се нахлузват на "краката" на климатика и са доста по-тънки. Е, от такива тампони наистина "няма смисъл" особено.
    Твоите авно са от този вид:



    Ако са такива според мен също смисъла е нулев тъй като болта минава през тях и вибрациите съответно се предават през болта...
    Anton Dimitrov одобрява това.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2008
    Мнения
    92
    #4

    Re:ГУМЕНИ ТАМПОНИ ЗА/ПРОТИВ?

    Не са точно такива, но замисъла е подобен. Контакт между болта и климатика няма, но са си тънки.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #5

    Re:ГУМЕНИ ТАМПОНИ ЗА/ПРОТИВ?

    Ако е само с един болт отгоре до отдолу,няма начин да няма контакт.Болта си предава вибрациите.Високите тампони са спасението.Има няколко модела,различни по височина и твърдост.Ако не се получи с един модел,слагам друг и става.

  7. Senior Member Аватара на VeleV.Klima
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Pleven, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    4,991
    #6

    Re:ГУМЕНИ ТАМПОНИ ЗА/ПРОТИВ?

    Ето един мой монтаж как съм премахнал брума [img width=494 height=600]http://m.sibir.bg/uploads_bg/img/0194666/img_194666_1174501_r.jpg[/img]

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    129
    #7

    Re:ГУМЕНИ ТАМПОНИ ЗА/ПРОТИВ?

    Цитат Първоначално публикувано от VeleV.Klima
    Ето един мой монтаж как съм премахнал брума
    Мисля, че са същите като моите! Само че доколкото виждам има нещо и м/у стойките и стената...?

  10. Senior Member Аватара на VeleV.Klima
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Pleven, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    4,991
    #8

    Re:ГУМЕНИ ТАМПОНИ ЗА/ПРОТИВ?

    Микропореста гума чудесно се сравя комбинациата в стаята се чува само с долепено ухо на стената.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    1,011
    #9

    Re:ГУМЕНИ ТАМПОНИ ЗА/ПРОТИВ?


    На бабката съм сложил от тези които слагам на големите компресори при хладилните инсталации защото тя вечно чува нещо ама и тя не знае какво.Та с тези тампони бича климатика на мах допирам си главата до стената и нищо не чувам нито усещам.

  12. Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    174
    #10

    Re:ГУМЕНИ ТАМПОНИ ЗА/ПРОТИВ?

    На тези последните, както забелязвам, болтът не е прекъснат - минава през тампона? Моите са като тези на VeleV.Klima, но едва като сложиха последния път и някаква гума между стойката и стената, проблемът с вибрацията напълно се реши. А също така го нивелираха. Оттогава само веднъж чух компресора - по-скоро описаната ниска вибрация, - но последните няколко дена нямам проблеми. Съвсем мистично, необяснимо изчезна, независимо на какъв режим пускам климатика, както съвсем мистично беше налице един единствен ден, когато температурите не бяха още паднали и бяха около и малко над нулата.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,580
    #11

    Re:ГУМЕНИ ТАМПОНИ ЗА/ПРОТИВ?

    Поне ведъж годишно проверявай нивелацията.Получава се наклон към компресора заради тежеста,но не е фатално.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    510
    #12

    Re:ГУМЕНИ ТАМПОНИ ЗА/ПРОТИВ?

    Turbosol, от къде ги взе тези тампони и колко струват?

  16. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    129
    #13

    Re:ГУМЕНИ ТАМПОНИ ЗА/ПРОТИВ?

    Цитат Първоначално публикувано от ba4_dido
    Turbosol, от къде ги взе тези тампони и колко струват?
    От тук: http://adakom-bg.com/. Иначе 4 бр. ми излязоха почти 10лв.

  17. Junior Member Аватара на stobi
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    101
    #14

    Re:ГУМЕНИ ТАМПОНИ ЗА/ПРОТИВ?

    Цитат Първоначално публикувано от saissais
    На тези последните, както забелязвам, болтът не е прекъснат - минава през тампона?
    Как разбра че болта минава през тампона? И моите са подобни на вид, но си вършат отлично работата и болта е прекъснат. Когато разклатя външното тяло, то просто плува в/у стойката.
    http://media.snimka.bg/2025/010305782-big.jpg
    http://media.snimka.bg/2025/010305800-big.jpg

  18. Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    174
    #15

    Re:ГУМЕНИ ТАМПОНИ ЗА/ПРОТИВ?

    Цитат Първоначално публикувано от stobi
    Как разбра че болта минава през тампона? И моите са подобни на вид, но си вършат отлично работата и болта е прекъснат. Когато разклатя външното тяло, то просто плува в/у стойката.
    http://media.snimka.bg/2025/010305782-big.jpg
    http://media.snimka.bg/2025/010305800-big.jpg
    На снимката от TIMBERLAKE се вижда в горната страна гайката, а отдолу - само главата на болта, плюс шайба - макар да не е много ясно, - минаващ през тампона. Не виждам как другояче може да се захване. Но въпреки това още една по-ясна снимка, показваща болта и отдолу, няма да е излишна.

    И моят климатик плува върху стойките, но това ме навежда на мисълта, че тези тампони бързо се износват. Някой може ли да каже средно на колко време трябва да се подменят?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 12 12311 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Тампони смяна
    От charliii във форум Хладилна техника
    Отговори: 2
    Последно: 30-01-14, 20:07
  2. Качествени тампони за климатик
    От mystikalrs във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 5
    Последно: 27-04-13, 00:31
  3. Въпрос за тампони и щуцери...
    От CERRUTI във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 9
    Последно: 09-01-11, 17:04
  4. Гумени уплътнения
    От ivanxxx във форум Общ - хардуер
    Отговори: 0
    Последно: 12-06-10, 13:44
  5. Aнтивибрационни тампони - за и против
    От titan_83 във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 5
    Последно: 16-10-08, 13:27

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе