Страница 10 от 10 ПърваПърва ... 8910
Резултати от 136 до 147 от общо 147
Like Tree40Одобрявам

Отопление на еднофамилна къща - въпроси

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #136

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Айде бе, "от Искъро по-глибоко нема и от Витоша по-високо нема", така ли? Какво точно можеш да правиш с темопомпата, което не можеш с газовия котел? Сигурно можеш да и смениш фреона, ама котелът няма нужда от това? Защо се опитваш да коментираш нещо, което не познаваш? Първо се запознай с възможностите на управлението Heatronic 3 на Бош, който излиза от употреба, за да разбереш кой колко години е напред или назад, пък после с новото управление HT3.5. Пък накрая и с тази гъзарийка СТ100. Немците правят газови котли още от турско време, когато прадядо ти е ходел прав под масата (ако е имало маса на село), пък корейците като са почнали да правят Самсуняк, вече са ти наболи мустаците, тъй че кое да им сравняваме.
    Сега ще си мерим... топлизточниците ли? Какво като правят котли от турско време? Това трябва да е хвалба ли? Светът върви напред към нови технологии, смятам, че горенето не е особено "напредничаво". В западна Европа вече навлизат забрани за газифициране, така че в скоро време всичко ново няма да има газ, няма да се учудя, ако и тук стане така заради ЕС... Не виждаш ли как всички производители на котли правят някакви смешни опити да влязат на пазара на термопомпи? Самсунг е значително по-голяма и просперираща фирма от Бош например. Може да е 80 годишна, но не е за подценяване. Какво толкова могат тези контролери? Търсих ги в гугъл, но не намерих някаква съществена информация или сериозни възможности за автоматизация и мониторинг на отоплителна система. Да не говорим, че каквото и да правиш се изисква закупуване на допълнителни платки или устройства. Не забравяй, че сравняваш Бош с най-голямата фирма за електроника в световен мащаб... Тия хора такива неща произвеждат, че може свят да ти се завие. Само каталогът с устройства за контрол и мониторинг на ОВК системи е над 180 страници...

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Не знам защо сравняваш скъп котел, произведен в Германия с евтин Самсуняк? Вземи новия Condens 2500 2-14кВт (модулация 1;7) за 2300лв с вграден трипътен вентил (не се плаща допълнително, както при термопомпите), вземи един бойлер 120л Теси за 400лв, вземи един модулиращ термостат за 250 или 400лв, или пък гъзарския СТ100 от горния линк за 500лв и си готов - общо 4000лв за газификация с топла вода и газов котлон даже. Оттам нататък този котел може да работи със съществуващата инсталация, каквато и да е тя - радиатори, конвектори, подово.
    Към 7000-те лева за Самсуняка добави още 3000лв за бойлер и оборудване и стават 10К, като добавиш и стайното управление 600лв и още нещо, което пропуснам и кво стана - инвестицията стана тройна
    Не знам дали си наясно, но Самсунг не е евтина марка. В България сме принудени да продаваме на такива цени. Иначе в световен мащаб е около 5-7% по-евтина от най-скъпата конкурентна марка - Дайкин. Скоро очаквам да се изравнят, защото корейците напреднаха наистина много и инвестират огромни суми в разработки на нови технологии. Какви 3000 лева те гонят за водосъдържател? Коментирахме вече, че и за 1300 може да се намери съвсем приличен с достатъчна площ на серпентината и да кажем 300 лева за един трипътен вентил със задвижка. Стайното управление е вградено в термопомпата, не се купува отделно. Пак казвам, че поддържа доста повече функции от управленията на котлите, които се купуват допълнително. С вграденото управление на Самсунг например могат да се управляват:

    2 броя инверторни водни помпи чрез ШИМ
    смесителен вентил
    втори топлоизточник
    2 броя двупътни вентили
    1 брой трипътен вентил
    2 отоплителни зони
    слънчеви колектори

    Възможностите за настройка на управлението на въпросните пък е безгранична. И пак казвам това е вграденото.

    Цитат Първоначално публикувано от MAKAPOB Виж публикацията
    Аз за това и казах в темата за помпите, че според мен подобна инвестиция за едно домакинство не би се избила в разумен срок.
    Съгласен съм - за един апартамент не е особено лесно да се избие БГВ, ако няма вана или джакузи, които да се пълнят. Просто в апартаментите обикновено няма голяма консумация. Виж, ако си е в една къща с няколко бани, вана/джакузи или дори само да има рециркулация - тогава се избива много бързо. В крайна сметка стане ли например 25 градуса навън термопомпите произвеждат 55 градуса вода с COP между 4 и 5 в зависимост от машината. Панасоник за 6000 лева например при 25 външна и 55 на водата има COP 4.45. Това означава, че за 9кВт отоплителна мощност ще консумира едва 1.86кВт...

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #137

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    В западна Европа вече навлизат забрани за газифициране, така че в скоро време всичко ново няма да има газ, няма да се учудя, ако и тук стане така заради ЕС...
    Toва може да случи само в сънищата на подрастващ търговец на климатична техника


    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Не знам дали си наясно, но Самсунг не е евтина марка. В България сме принудени да продаваме на такива цени. Иначе в световен мащаб е около 5-7% по-евтина от най-скъпата конкурентна марка - Дайкин. Скоро очаквам да се изравнят, защото корейците напреднаха наистина много и инвестират огромни суми в разработки на нови технологии.
    Дано са напреднали, че като знам какви буци лед бяха климатиците им зимъска...
    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Какви 3000 лева те гонят за водосъдържател? Коментирахме вече, че и за 1300 може да се намери съвсем приличен с достатъчна площ на серпентината и да кажем 300 лева за един трипътен вентил със задвижка.
    А ти наясно ли си с тая " прилично малка " серпентина от 1м2 за колко часа се топли 300л бойлер с температура на водата в серпентината 50*С? Серпентината трябва да е поне 2м2, не заблуждавайте хората! И им казвайте, че през това време отоплението не работи! Ако серпентината е малка няма добър топлообмен (особено като се постопли малко водата), термопомпата си намаля мощността до минимум, дори почва да цикли и времето за загряване на бойлера става безкрайно дълго, а хората стоят на студено, докато не се стопли бойлера. Затова серпентината трябва да е поне 2м2, за да може всичките мизерни киловати, които може да произведе термопомпата през зимата да ги поеме серпентината. Говоря за отоплителния сезон, лятото е ясно.
    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Стайното управление е вградено в термопомпата, не се купува отделно. Пак казвам, че поддържа доста повече функции от управленията на котлите, които се купуват допълнително. С вграденото управление на Самсунг например могат да се управляват:

    2 броя инверторни водни помпи чрез ШИМ
    смесителен вентил
    втори топлоизточник
    2 броя двупътни вентили
    1 брой трипътен вентил
    2 отоплителни зони
    слънчеви колектори

    Възможностите за настройка на управлението на въпросните пък е безгранична. И пак казвам това е вграденото.
    От какъв зор стайното управление трябва да е вградено във вътрешното тяло, като това тяло обикновено не е в стаята? Ама така с решили, тъй го правят. Никъде не съм твърдял, че няма достатъчно функции. Всеки производител си има различна логика на управление. При Хитачи стайното управление се купува отделно и знам, че беше над 600лв. При Бош си има едно вградено Heatronic 3, което освен собствената помпа и ВГРАДЕНИЯ трипътен вентил , може да управлява още една отоплителна помпа, помпа за БГВ, помпа за рециркулация/или трипътен смесителен вентил/или нещо друго. Може да се управлява и солар и то интелигентно, с т.нар. соларна оптимизация. Това е предостатъчно за една битова инсталация и дори в повечето случаи не се ползва всичко. Защо един потребител трябва да плаща повече за неща, които не му трябват. Оттам нататък чрез надграждане с допълнителни модули могат да се изпълняват и най-сложни схеми.
    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Съгласен съм - за един апартамент не е особено лесно да се избие БГВ, ако няма вана или джакузи, които да се пълнят. Просто в апартаментите обикновено няма голяма консумация. Виж, ако си е в една къща с няколко бани, вана/джакузи или дори само да има рециркулация - тогава се избива много бързо. В крайна сметка стане ли например 25 градуса навън термопомпите произвеждат 55 градуса вода с COP между 4 и 5 в зависимост от машината. Панасоник за 6000 лева например при 25 външна и 55 на водата има COP 4.45. Това означава, че за 9кВт отоплителна мощност ще консумира едва 1.86кВт...
    Да де, ама 6000лв дадени за солар дават напълно безплатна топлина лятото и то в по-голямо количество

  4. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #138

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Toва може да случи само в сънищата на подрастващ търговец на климатична техника
    Kаквото и да означава това... Вземи малко прочети какво се случва на север при кралицата например. От две години е замразено разширяването на инфраструктурата и няма изгледи да го възобновят. Всички приказки за глобално затопляне и зелена енергия играят донка на газта.

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    А ти наясно ли си с тая " прилично малка " серпентина от 1м2 за колко часа се топли 300л бойлер с температура на водата в серпентината 50*С? Серпентината трябва да е поне 2м2, не заблуждавайте хората! И им казвайте, че през това време отоплението не работи! Ако серпентината е малка няма добър топлообмен (особено като се постопли малко водата), термопомпата си намаля мощността до минимум, дори почва да цикли и времето за загряване на бойлера става безкрайно дълго, а хората стоят на студено, докато не се стопли бойлера. Затова серпентината трябва да е поне 2м2, за да може всичките мизерни киловати, които може да произведе термопомпата през зимата да ги поеме серпентината. Говоря за отоплителния сезон, лятото е ясно.
    Нямам в предвид такава серпентина, а серпентина с 2.4м2 площ. Никого не съм заблуждавал и много ясно може да се види в постовете ми, че аз препоръчвам минимум 2м2 и по възможност дори 3м2, за да станат както трябват нещата. Аз лично съм с 6м2 серпентина. Не виждам проблем отоплението да спре за 15 минути, за да се дозагрее водосъдържателя. Не знам и за какви мизерни киловати говориш, сподели с каква термопомпа имаш опит... На пазара има машини с гарантиран капацитет при ниски минусови температури.

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    От какъв зор стайното управление трябва да е вградено във вътрешното тяло, като това тяло обикновено не е в стаята? Ама така с решили, тъй го правят. Никъде не съм твърдял, че няма достатъчно функции. Всеки производител си има различна логика на управление. При Хитачи стайното управление се купува отделно и знам, че беше над 600лв. При Бош си има едно вградено Heatronic 3, което освен собствената помпа и ВГРАДЕНИЯ трипътен вентил , може да управлява още една отоплителна помпа, помпа за БГВ, помпа за рециркулация/или трипътен смесителен вентил/или нещо друго. Може да се управлява и солар и то интелигентно, с т.нар. соларна оптимизация. Това е предостатъчно за една битова инсталация и дори в повечето случаи не се ползва всичко. Защо един потребител трябва да плаща повече за неща, които не му трябват. Оттам нататък чрез надграждане с допълнителни модули могат да се изпълняват и най-сложни схеми.
    Имах в предвид, че стайното управление е в комплекта. То може да се монтира както в самия хидромодул, така и в някоя от стаите (поне при панасоник, самсунг и тошиба е така). Бре голяма хвалба с вградения трипътен вентил. Има модели термопомпи, които също са с вграден трипътник. В случаят на котела за какво е трипътния вентил? Да не би и той да спира отоплението, за да загрява водосъдържателя? Каква отоплителна помпа може да управлява - инверторна или обикновена? Какво означава соларна оптимизация, има ли възможност за задаване на температурни градиенти и инверторно управление на соларната помпа и тн и тн?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Да де, ама 6000лв дадени за солар дават напълно безплатна топлина лятото и то в по-голямо количество
    Напълно съм съгласен. Аз съм голям привърженик на слънчевите колектори за БГВ. Дори в момента изграждаме система с колектори, която ще подпомага отоплението на сградата през зимата. И да, колекторите са вакуумни за твой ужас. Знам, че ги мразиш и си ги заклеймил...

  5. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #139

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    В крайна сметка стане ли например 25 градуса навън термопомпите произвеждат 55 градуса вода с COP между 4 и 5 в зависимост от машината. Панасоник за 6000 лева например при 25 външна и 55 на водата има COP 4.45. Това означава, че за 9кВт отоплителна мощност ще консумира едва 1.86кВт...
    При външна температура +25 градуса, с един слънчев колектор за 600 лева, получаваш 9кВт отоплителна мощност за около 4 часа и то на цена 0 стотинки за киловат т.е безплатно.

  6. Senior Member
    Тук е от
    May 2008
    Живее в
    Burgas, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    2,081
    #140

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    аз също се интересувам(принципно) и ще помоля АДСКИЯ и ЛАЗАР много сбито и САМО с цифри да направят 2-3 схеми на защитавания от тях начин на отопление и охлаждане,да кажем за къща 90-100 кв.м.без соларни панели.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #141

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Не знам и за какви мизерни киловати говориш, сподели с каква термопомпа имаш опит... На пазара има машини с гарантиран капацитет при ниски минусови температури.
    Гарантиран с ел.нагревател

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Бре голяма хвалба с вградения трипътен вентил.
    Не виждам логика да плащаш за скъпо управление с функции, които не ти трябват, пък да доплащаш за нещо, което уж ти трябва? Освен, ако и производителят е на мнение, че отоплението на бойлер е вятър работа
    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    В случаят на котела за какво е трипътния вентил? Да не би и той да спира отоплението, за да загрява водосъдържателя?
    Да, това е един от вариантите. Втори вариант е да отклонява потока през пластинчат топлообменник за птоточно БГВ и третият вариант е бойлерът да се подгрява с оделна помпа след хидравличния изравнител - тогава отоплението и бойлерът се подгряват едновременно, Разликата е, че и при трите варианта котелът разполага с пълната 24кВт мощност (или 14, или 16, зависи от модела), а не с 5-6.
    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Каква отоплителна помпа може да управлява - инверторна или обикновена?
    В ЕС други помпи освен инверторни няма отдавна
    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Какво означава соларна оптимизация, има ли възможност за задаване на температурни градиенти и инверторно управление на соларната помпа и тн и тн?
    Разсмиваш ме постоянно. От 30 до 100% добре ли е? Соларна оптимизация означава интелигентно изчакване на доподгряването на бойлера от котела, в зависимост от силата на слънцето. А, да, при отопление с котел соларните бойлери са с 2 серпентини и доподгряването става с евтина газ вместо с ел нагревател



    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Напълно съм съгласен. Аз съм голям привърженик на слънчевите колектори за БГВ. Дори в момента изграждаме система с колектори, която ще подпомага отоплението на сградата през зимата. И да, колекторите са вакуумни за твой ужас. Знам, че ги мразиш и си ги заклеймил...
    Не, изобщо не ги мразя, обичам да ги продавам, но предпочитам да не заблуждавам клиентите

    ПП. Гледам, че може писаниците ми да изглеждат тенденционно против термопомпите! Не, няма такова нещо - няма ли газ - това е решението, или пелети! Аз същи изграждам системи с термопомпи и пелети. Дори най-много на пелети - такава е конюнктурата в момента
    Този пост е редактиран от Lazar; 07-02-16 в 21:54.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #142

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Гарантиран с ел.нагревател
    Не, гарантиран без ел. нагревател.

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Не виждам логика да плащаш за скъпо управление с функции, които не ти трябват, пък да доплащаш за нещо, което уж ти трябва? Освен, ако и производителят е на мнение, че отоплението на бойлер е вятър работа
    Да, аз също не виждам смисъл, затова и не се случва супер често да продавам допълнителни контролери към термопомпите. Относно вентилът, не виждам смисъл да е вграден, защото не е задължително да има производство на БГВ. Всеки отоплителен източник бил той термопомпа или котел може да се използва не само за битови нужди, където най-често има БГВ, а и за промишлени. Термопомпи например сме монтирали в гъбарници, развъдници за риба, краварници, кланици и къде ли не... В 90% от случаите няма нужда от БГВ.

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Да, това е един от вариантите. Втори вариант е да отклонява потока през пластинчат топлообменник за птоточно БГВ и третият вариант е бойлерът да се подгрява с оделна помпа след хидравличния изравнител - тогава отоплението и бойлерът се подгряват едновременно, Разликата е, че и при трите варианта котелът разполага с пълната 24кВт мощност (или 14, или 16, зависи от модела), а не с 5-6.
    Ок, но все пак ще се съгласиш, че с достатъчно голяма серпентина термопомпата ще може да се разгърне без проблем. Ти и на един котел 24кВт да сложиш малка серпентина, ако само тя консумира надали ще работи на максимална мощност.

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    В ЕС други помпи освен инверторни няма отдавна
    Остроумно. Въпросът ми беше дали котелът е с ШИМ за помпата или просто я включва или изключва?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Разсмиваш ме постоянно. От 30 до 100% добре ли е? Соларна оптимизация означава интелигентно изчакване на доподгряването на бойлера от котела, в зависимост от силата на слънцето. А, да, при отопление с котел соларните бойлери са с 2 серпентини и доподгряването става с евтина газ вместо с ел нагревател
    И ти ме разсмиваш. Как мога да знам какво за теб или за производителя означава "соларна оптимизация"? Затова попитах. Да, 30-100 е добре, а 10-100 е най-добре. Изчакването наистина е много важно. Силата на слънцето само от топлопроизводството на солара ли се определя или има допълнителни датчици и други контролни логики като задаване на географски координати и тн? Да, същото е и с термопомпата - 2 серпентини. Мислех, че водим някакъв нормален разговор...

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Не, изобщо не ги мразя, обичам да ги продавам, но предпочитам да не заблуждавам клиентите
    С кое по-точно съм заблудил някого? С това, че вакуумните колектори работят перфектно през зимата ли? Не смятам, че това е някаква заблуда. Днес един клиент се обади, че колекторът му вдигнал 125 градуса, защото пипал нещо в таблото и явно е спрял предпазителя на захранването на контролера преди известно време.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #143

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Да, аз също не виждам смисъл, затова и не се случва супер често да продавам допълнителни контролери към термопомпите. Относно вентилът, не виждам смисъл да е вграден, защото не е задължително да има производство на БГВ. Всеки отоплителен източник бил той термопомпа или котел може да се използва не само за битови нужди, където най-често има БГВ, а и за промишлени. Термопомпи например сме монтирали в гъбарници, развъдници за риба, краварници, кланици и къде ли не... В 90% от случаите няма нужда от БГВ.
    Нали говорехме за темопомпи 6-10кВт? Иначе големите котли 40-60-100кВт са без вградени вентили, помпи, разширителни съдове

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Да, същото е и с термопомпата - 2 серпентини. Мислех, че водим някакъв нормален разговор...
    А бе я ми покажи 200л или 300л бойлер с 2 серпентини за 1300лв, подходящ за термопомпа, няма да го смятаме за реклама. Стига с тия недомлъвки.


    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    С кое по-точно съм заблудил някого? С това, че вакуумните колектори работят перфектно през зимата ли? Не смятам, че това е някаква заблуда. Днес един клиент се обади, че колекторът му вдигнал 125 градуса, защото пипал нещо в таблото и явно е спрял предпазителя на захранването на контролера преди известно време.
    Ами какво да ти кажа - срам не срам, ще си призная, че аз съм все още с бойлер с една серпентина - лятото е за солар, зимата към пелетния котел, панелите са източени. Ами трудно ми е да прежаля 1000лв, при положение, този е здрав. Та и в моите панели е винаги над 100*С в такива дни и ме е яд, ама така е засега

  11. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #144

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Нали говорехме за темопомпи 6-10кВт? Иначе големите котли 40-60-100кВт са без вградени вентили, помпи, разширителни съдове
    Да, за такива говорим. Битовите машини са до 16кВт. Разбира се, понякога в индустрията не се налагат големи мощности и затова слагаме такива. Иначе в големите мощности при термопомпите е същото - на практика получаваш един топлообменник и електрониката за управление на системата.

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    А бе я ми покажи 200л или 300л бойлер с 2 серпентини за 1300лв, подходящ за термопомпа, няма да го смятаме за реклама. Стига с тия недомлъвки.
    Не съм казал, че за 1300 лева е с 2 серпентини и достатъчна площ за термопомпата. Казах, че за 1300 лева има водосътдържател с достатъчна площ само за термопомпа. За соларен водосъдържател, който да става и за термопомпа наистина говорим за над 2000, даже 3000 лева и нагоре за най-истинските неща, защото българско производство на такъв продукт просто няма. Те наскоро започнаха да осъзнават, че соларите имат нужда от големи серпентини, сега лека полека навлизат и в термопомпите. Даже наскоро елдом искаха подробна информация, защото планират да започнат да правят истински водосъдържатели за термопомпи.

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Ами какво да ти кажа - срам не срам, ще си призная, че аз съм все още с бойлер с една серпентина - лятото е за солар, зимата към пелетния котел, панелите са източени. Ами трудно ми е да прежаля 1000лв, при положение, този е здрав. Та и в моите панели е винаги над 100*С в такива дни и ме е яд, ама така е засега
    Да, кофти.

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #145

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси


    Остави ги тия, които си цитирал, те отдавна не са първа цигулка, особено при профи бойлерите. Двата шуменски производителя отдавна имат бойлери за термопомпи с площ 3м2. Но най-малкия е 300л, в по-малък просто не може да се събере тая серпентина (реално това са 2 концентрични серпентини, вързани в паралел). И място за соларна серпентина просто няма. Така че соларен бойлер до 300л просто няма да има никога, физични закони, какво да правиш. Което означава, че няма как да говорим за комбинация между солар и термопомпа, освен ако нямаме за цел да вземем парите на клиента и да го пуснем по пързалката
    Този пост е редактиран от Lazar; 08-02-16 в 00:50.

  13. Member
    Тук е от
    Mar 2015
    Мнения
    559
    #146

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    А бе я ми покажи 200л или 300л бойлер с 2 серпентини за 1300лв, подходящ за термопомпа, няма да го смятаме за реклама. Стига с тия недомлъвки.
    Два линка за неръждаеми бойлери с две серпентини (едната с увеличена площ) и ел. нагревател.
    Щом не е реклама -> линк с цени
    И малко данни -> линк данни





  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #147

    Отговор: Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията

    Остави ги тия, които си цитирал, те отдавна не са първа цигулка, особено при профи бойлерите. Двата шуменски производителя отдавна имат бойлери за термопомпи с площ 3м2. Но най-малкия е 300л, в по-малък просто не може да се събере тая серпентина (реално това са 2 концентрични серпентини, вързани в паралел). И място за соларна серпентина просто няма. Така че соларен бойлер до 300л просто няма да има никога, физични закони, какво да правиш. Което означава, че няма как да говорим за комбинация между солар и термопомпа, освен ако нямаме за цел да вземем парите на клиента и да го пуснем по пързалката
    Решение има все пак в такива случаи, то даже си е решено предварително при моноблок термопомпите. Те така или иначе се пълнят с разтвор на гликол както солара, така че нищо не им пречи да са на една серпентина (въпреки че 2 бара работно налягане на солара за мен е ниско). Даже управленията им позволяват такова свързване. Другият вариант си е топлообменник и втора помпа или трипътен и директно през соларната.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 10 от 10 ПърваПърва ... 8910

Подобни теми

  1. Отопление на къща с Дайкин
    От Foregner във форум Климатици Daikin
    Отговори: 44
    Последно: 13-02-14, 11:46
  2. Отопление на етаж от къща
    От rony67 във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 03-11-12, 20:38
  3. Газово отопление за малка къща ...
    От ocean133 във форум Отопление
    Отговори: 18
    Последно: 31-01-11, 10:30
  4. Препоръка за отопление за 2-ри етаж къща
    От div0t0 във форум Отопление
    Отговори: 12
    Последно: 23-04-10, 11:25
  5. Моля дайте съвет за отопление на къща
    От vladko33 във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 05-11-09, 08:49

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе