Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 147
Like Tree40Одобрявам

Отопление на еднофамилна къща - въпроси

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #31

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    офф топ.

    линка си е там но ок ще се опитам да обясня че ме накара да се замисля.
    въпреки че по поста ти виждам че по си се занимавал и по ги разбираш нещата.
    не ми е специалност.

    колкото и да е тънко фолиото играе ролята на термо-мост а топлината все си намира път по най-лесният начин ,както тока и ще се "плъзне" настрани фо фолиото ,а не само надолу. води до по равномерно разпределение на топлината.
    не че няма да има преминаване и зад фолиото, пипал съм такова зад печка хоризонтално , стената си е нагрята и зад него. ще има преминаване но ще има и движение и настрани. различна топлопроводимост имат бетона и фолиото и изолацията под него.
    някой който ги е учил нещата може да намери по-правилни думи но за мен за това тря да има фолио. за това беше споменато.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    554
    #32

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    E...щом казваш...

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #33

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Покрай постоянните увеличения на цената на газа почват да ме мъчат едни "еретични" мисли за някаква термопомпа. Тъй като финансите, особено в последно време не са силна страна в семейството ми, питам дали има вариант с нещо по-евтино, което да се върже с наличната инсталация на локалното парно, както са вързани двата котела в паралел - на газ и на твърдо гориво. С два крана спирам единия и с други два крана пускам другия при нужда. Идеята ми е да използвам термпопомпата само за отопление и когато външните условия се влошат над пределите на термопомпата, само тогава да се пуска газовия котел - иначе той да си работи само за БГВ. Има ли въобще такова животно, дори и самоделно, което да е на "разумна" цена, а не нещо от рода на 8000лв. най-малко. Става на въпрос за еднофамилна, стара къща.

  5. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #34

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Аз мислих по същия въпрос, и до категорично решение не можах да стигна. Продават се термопомпи от Ерато, напълно достъпни, даже Лазар беше пускал линк за тях, ама дали тук, или оттатък, не се сещам. Препъни камъка за мен се оказа факта, че сегашната ми система е високотемпературна, и според мен, няма да е особено ефективна за работа с термопомпа. Така работата ми опря до смяната на радиаторите. Друго което видях като недостатък, е че топлообменика на термопомпата е във външното му тяло, което води след себе си допълнителни мерки против замръзване. Естествено може да се ползва термопомпения бойлер на Ерато, като термопомпа с буфер, и проблемите със замръзване на топлобменника отпадат, но въпроса с увеличаване на площта на радиаторите остава.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #35

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Да, наистина май там е проблема. Повечето термопомпи се водят нискотемпературни и излиза, че са подходящи само за подово отопление и донякъде с конвектори. Видях и едни високотемпературни маркови термопомпи, но те струват една торба пари и за сега категорично отпадат. Май и тук ударих на камък. Не знам с какво ще я топля тази къща при тези цени. Нискотемпературните в практиката до колко градуса на водата правят. В преходните сезони и по-меко време радиаторите ми се справяха и при 55гр. на водата, дори и по-малко. Като стане зор ще се пуска газовия котел то е ясно. Но поне докато позволява времето да ползвам пустата икономия на термопомпата. Иначе високотемпературната термопомпа е хубаво решение. Но цената е много солена. Аз с тези пари ще си плащам сметките за газ 4-5г.

  7. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #36

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    55 градуса е казват за нискотемпературните.
    http://www.daikinac.com/residential/...cts&page=53#q8

    има китайски със скрол компресори ама колко са скролове един господ знае , не мога да се престраша да пробвам една, представителството им е в германия и там си ги продават. така че ще се избяга от мито с вноса. казвали са ми цена ~ 1200 usd по спомен , ако трябва да разравям архивите...
    моноблок малките алтерми също не са чак 8к - наполовина са , въпроса е дали ще е достатъчен капацитета. 6-8 кw

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #37

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Най-евтината нискотемпературна Алтерма с външно и вътрешно тяло, която гледах бе на 8000лв. в няколко сайта. Моноблок не ми се нрави. Трябва системата да е с антифриз и други ограничения.

  10. Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    554
    #38

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Колегата Денучи вече изкара зимата със самоделка на фреон 134,който осигурява сходни температури като високотемпературните термопомпи. И аз съм на финала на теоретичната част на първата си подобна система,но все още не е реализирана поради редица дребни препъникамъчета откъм клиента.
    Колко ти е голяма къщата ,или по друг начин - какви сметки плащаше за газ в студ.месеци?

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #39

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Къщата е към 80-90м2, има и пристроена стая с баня и тоалетна 20-25м2. Общо грубо най-много към 110-115м2. Сега в големите студове имам средно разход на газ от 01.2011г. до сега по 15-16м3 газ на ден. В по-топли месеци съм имал 10-12м3 на ден. За Октомври-Декември 2011г. имах по 313лв. средно на месец. Сметките са относително нещо, защото увеличават цената на газа поне по 2 пъти годишно. Примерно 2009 и 2010 трудно минавах 300-350лв. През 2011г. за Януари-Март периода имах по спомен средно по 350-400лв. на месец. Сега за Януари и Февруари се очертават към 500лв. и нагоре месечно. Дано Март е по-топъл. При мен се засича на тримесечие. Гледам някаква годишна консумация в сайта на ЧТК за мен 2500м3 газ, но дали е вярна не знам. В това число влиза и разходът за топла вода.
    Взех да заглеждам по този повод температурата на водата. Много често ми е в диапазона на 55гр. Имаше дори един период, когато я бях ограничил от програматора на толкова. После я вдигнах на 60-62гр., а от сегашните студове я вдигнах на 70гр. Но почти не вдига толкова. Когато трябва да вдигне градуси в стаята даде малко зор - 60-65-68гр. и после си модулира и отива на 55гр.

  12. Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    554
    #40

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    15 м3 са около 120 000 ккал или около 140 квтч. Средна мощност за един час - около 6 квт. Къщата ти трябва да е много добре изолирана,за да топлиш 110 м2 с 6 Квт мощност.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #41

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Писах ти на ЛС с подробности за системата.
    Това са ми радиаторите (може да съм объркал малко някой размер):
    Пристройка изолация отвън 6см.Стиропор и на плочата отгоре 10см.
    - Корадо панелен 2200 Н500, пвц дограма
    пристройка баня - лира Корадо H1200 L450
    Къща изолация отвън 6см. стиропор:
    хол - Корадо панелен 2000 Н500, пвц дограма, изолация отвътре на стени и таван с вата под картон
    детска - Корадо панелен 2400 Н500, окачен таван с плоскости на 10-15см. под основния, не много добра, уж ремонтирана от мен преди 10г. двойна дървена дограма с пвц външни щори
    спалня - Корадо панелен 1800 Н500 + самоделна лира 1500 9-10 тръби (май цол и половина или цол) не добра, дори лоша, двойна дървена дограма с пвц външни щори (най-студеното помещение с най-много външни стени - 3бр.)
    кухня - панелен стар 1200 Н600 има врата към входно помещение 5-6м2 с много голяма по площ алуминиева дограма, което по принцип топля (в големия студ не)
    баня 6-7м2- самоделна лира 1500 3 тръби 2 цола, алуминиева дограма
    Мощността на инсталацията ми е доста над 6квт. Смятал съм я между 9 и 12-13-15квт при различна температура на водата. Котелът е с мощност 9-23квт. Този разход се постига със седмичен програматор, модулиране, котелът работи не постоянно. Редуват се 2 температурни интервала - в студа ниския бе 21гр., а топлия 22гр., като нощта минавах ръчно понякога и на 20-20.5гр. Бях намалил сумарно и продължителността на 22гр-ия режим. При по-топло време бях на режим 22-23гр. Изолация има, но има още много да се работи по нея. Става на въпрос за таваните (само хола има отвътре на стените и тавана). 2 от стаите не са с хубава дограма, добре че имам външни ПВЦ щори да помагат. Изцяло нов покрив. Ще разстилам на лято вата (10-20см.) върху пода (гредоред) на тавана.
    На твърдо гориво ми трябваха 3-4т. донбаски въглища и 5-6м3 дърва. Котелът ми на твърдо гориво е Дакон 18квт., но много често въпреки наличието уж на терморегулатор прегряваше, когато го заредя с въглища догоре на горно горене и дърпа малко повече от комина.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #42

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Как така Дакон на горно горене бе докторе - няма такова нещо. Грешно си го експлоатирал. Предното отделение на ДАкоана е само бункер за въглища. Паленето става долу, въглищата се смъкват постепенно и отгоре се допълва.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #43

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    Грешка на езика - долно горене. Точно така е както го казваш. То по друг начин и не може да работи този котел. Макар че имах и проблеми навремето. Вместо въглищата да се свличат надолу и да горят в средната камера, огънят тръгваше да се качва нагоре в предната камера - бункер и въглищата започваха да тлеят. Труден модел котел. Малки отделения, сложни тройни камери за пушека, задръства се бързо и лесно, много трудно се почиства. За мен бе лоша покупка. По-големите чугунени модели са по-добри в пъти според мен - като конструкция и изпълнение. Но това е минало вече за мен.
    Стелаартоа, имах малко семейни проблеми, но тези дни ще измеря точно размера на радиаторите и ще дам точния им модел. Тази термопомпа не ми излиза от главата. Сметки по 450-500лв. за газ на месец ми звучат абсолютно непосилно. Много бях доволен от парното на газ в началото. 270-300лв. в студените месеци ги приемах за нормално. Толкова и плащах 2009. 2010г. минах на 350лв.. 2011г. взех да скачам на 400лв. Сега Януари-Февруари се очертават по 500лв. Дано с Март компенсирам и смъкна малко изравнителната сметка. Тъпият газ поскъпна почти двойно и още искат да расте. Пък на работата ми не са вдигали заплатата от 3-4г. Ако не беше баща ми, в някои лоши мигове даже се замислях да продам къщата. Много си я обичам, и квартала ми е супер, но много разходи за поддръжка и отопление иска - покрив - 12000лв. парно общо - 4000лв, изолация на много външни стени. Сега от студа яко ми се изронил бетонът и плочките в двора. Смених есента външната порта, а сега колоните й и оградата имат проблеми. Само разходи, разходи...
    Никой не иска да пише за термопомпи. Само за прословутите климатици се пише. За термопомпи нищо. Или като се видя, че няма как да дам за момента 12000лв. за маркова термопомпа и няма интерес.

  17. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #44

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    и Докторе:

    1.Тук във форума няма толкова едри търговци които да монтират и поддържат такива системи.Или са дилетанти които само да ти вземат парите ...

    2. задай си въпроса какво ще стане с една "немаркова" термопомпа или с други думи самоделна термопомпа когато този който я е измислил(проектирал)" монтирал и сервизирал си "отиде" от пазара просто казано както това направи Ванко68.Прочети да видиш, че има изгоряли хора с такива "немаркови термопомпи" -нямат схема нито на елементите/платките, нито на ел.частта, нито на тръбната част изобщо не се знае какво е правено/мазано...На човека на който се беше развалила "Ванковата" термопомпа писа за помощ, но никой не се отзова, защото никой не иска да бърше лайната който някой друг е изс**л... Не се вкарвайте сами във филми чийто край не знаете...

    През 2009 година когато избирах отопление климатици или отопление с локално парно на газ си дадох ясно сметка, че след като си дал 5500-7000лв за проектиране, прекарване, котлета и други салтанати вносителя на газ ще те има като заможен/богат на който винаги може да бръкне със 100-300 лева повече на година в джоба.Не може да се каже същото за ел.енергията -докато битовите абонати на газ в България са около 50000 до 80000 , то потребителите на ел.енергия са над 8 милиона заедно с фирмите-български и чужди.Ако някой си позволи да вдига цената на тока както се вдига цената на газа ще има революции като тази от 1997година, а нищо чудно и смъртни случай.На хората им писна от крадливи и некадърни политици и търпението им в криза е все по -малко...Освен това на всеки 4 години има и избори-ще вдигаш, ама няма кой да гласува за теб...

    Според мен е можело да си купиш термопомпа, но просто като доста други хора не си направил добре сметката си...
    За 80-90 квадрата 8-10 кв термопомпа с подово е щяла да е достатъчна, но и като един колега докато не го изгорят сметките не ви идва акъла- и на него му казах, че ел.котле на ток ще му вземе здравето сега вече има 2 сметки от по 500 лева за декември и януари и то само за 2 радиатора в 2 стаи + лира докато се къпят и 30 минути преди това, а идва и най- студения перид за плащане за него от 15 януари до 15 февруари...

    3600 плати за системата и сега от трите най-студени месеци ще му се съберат сметки в повече около 1300 лева отколкото ако беше купил 2 духалки + една печка за банята колко да закърпи положението докато събере пари за термопомпа или климатици.Проблема е че при него макар и ново не е мислено за най-ефективното и неенергоемко отопление и няма подово за термопомпа...

  18. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #45

    Re:Отопление на еднофамилна къща - въпроси

    то хубаво да сложиш помпа но предвиди пада през зимата - не е като да сложиш 16кв и да чакаш на -15 да ги изкара.
    темопомпите са хубаво нещо но се избиват точно за толкова време колкото им е гаранцията, 5-6 години ако някой ги даде дори и тях, после сам си поемаш разходите. и познай сега 5-8-12 хилки , след 5-6 години да кажем пак.
    според мен няма нужда от помпа - намали топлозагубите - само така ще спестиш парички. немците не ги строят тези пасивни къщи така на хаос.
    бухай изолация, тя изолацията ток и газ не иска.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отопление на къща с Дайкин
    От Foregner във форум Климатици Daikin
    Отговори: 44
    Последно: 13-02-14, 11:46
  2. Отопление на етаж от къща
    От rony67 във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 03-11-12, 20:38
  3. Газово отопление за малка къща ...
    От ocean133 във форум Отопление
    Отговори: 18
    Последно: 31-01-11, 10:30
  4. Препоръка за отопление за 2-ри етаж къща
    От div0t0 във форум Отопление
    Отговори: 12
    Последно: 23-04-10, 11:25
  5. Моля дайте съвет за отопление на къща
    От vladko33 във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 05-11-09, 08:49

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе