Страница 22 от 23 ПърваПърва ... 1220212223 ПоследноПоследно
Резултати от 316 до 330 от общо 336

Термопомпа за подово

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #316

    Отговор: Термопомпа за подово

    Из темите за термопомпи имаше отзиви от човек (не мога да се сетя за ника му) с нова къща с много добре проектирана и изградена изолация, който беше много доволен от термопомпата. Но при него топлозагубите наистина са нищожни.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    May 2013
    Мнения
    52
    #317

    Отговор: Термопомпа за подово

    Цитат Първоначално публикувано от jivko94 Виж публикацията
    bobivg благодаря за добавката Иначе май май ще помисля за 2-3 климатика със един рекуператор за вентилация ако общата система на термопомпата надхвърля толкова много моите невежи предположения
    Щом 2-3 климатика ще свършат работа значи жилището е 3 стаи кухня и коридор.
    За такова нещо не бих се и за мислял да не сложа ТП.
    Аз правя апартамент от 4 стаи с ТП.
    1. Хитачи с вграден 260л БГВ ТП + медни тръби и монтаж 9 кВ - 11к лв
    2. Конвектор Аермек инверторен касетъчен 9 кВ - 900 лв
    3. Въздуховоди (Атаро клима) изработка, монтаж с консумативи преко сили - 2000 лв
    4. Подово с изолация (30 мм+ кори за яйца), труд части полагане но без замазката (това не влиза в сметката разбира се) - 4000 лв
    Всичко около 18 к хайде да сложим още малко 19 к лв.
    Къде ги виждате тези 50 к не знам освен за триетажни къщи по 380 м2
    Иначе мога да сравня жилище с климатик супер дупер инверторен Дайсекай с КОП 6.7 който топли 25 м2
    Еми сметката е ниска да - за целия апартамент Февруари е 60 лева при положение че живеят 2 старци дето само там стоят в тази стая.
    Еми комфорта е нисък ыпреки че на пода има фибран 5 см на първи етаж краката им са студени на старите нищо че въздуха е 24 С и климатика не се усеща щото е ГДР280 ако се не лъжа де (много съм доволен от покупката му второупотребен)
    С ТП в къщата (инсталирана 2014 година) подържам 22-23 градуса и е 100 пъти по комфортно от климатика, сметка за същия февруари е 217 лв (лятна 100) но топли 180 м2п.п. Забравхи да споделя че при по малък бюджет и повече свободно време цитираните суми могат да се редуцират драматично.
    Ако се запази същата ТП само от труда може да се спестят 2-3 бинки особено ако човек има способни приятели за без пари.
    Ако се купи още по жълта ТП може и оттам надолу и общата сума да излезе 10 к
    Този пост е редактиран от rosen_setcom; 31-03-18 в 11:47.

  4. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #318

    Отговор: Термопомпа за подово

    Питам, обаче отговор не искам (ако не ме устройва)......
    Защо имам съмнения за дебелината на изолацията.......
    Очаквам някой да попълни многоточията ми, ако има .........

  5. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Мнения
    11
    #319

    Отговор: Термопомпа за подово

    bobivg Не съм писал защото нямам какво стойностно да кажа/питам. Иначе прочетох (даже по няколко пъти) мненията ви и почти се реших, че въпреки голямата начална инвестиция не мога да трая духането от климатиците и няма начин да ги избера като вариант .

    За изолацията не мисля, че има в какво да се съмняваш. Сега е заложена 10 см Неопор от вън и 10 см каменна вата от вътре като не смятам в стените, че е обосновано да се слага повече (така се постига около 0.16 W/m2K). Колкото до пода, постоянната температура на земята от 10-тина градуса води до доста малки разлики и не виждам нуждата от повече от 10см фибран (тук може и да бъркам главоломно но подобна информация за постоянните градуси четох в една статия от този блог: Как да определим необходимата ни отоплителна мощност? -.
    За тавана са си предвидени 20см каменна вата които ме устройват като топлоизолация въпреки че не е толкова ефективна колкото неопора или фибрана (май) там топлозагубите не ми се виждат толкова колосални.

    Реално при тези стойности при -16 градуса се получават около 2.3 kW загуби от под, таван, стени и прозорци. Реших за по-сигурно да сложа останалите загуби за които нямам знанията да сметна + тези от проветряване/вентилация/аспиратори... по 2 в полза на сигурността (надявам се ) и така стигнах до около 4.6kW загуби за -16 градуса. Ако някой може да ме поправи или да добави нещо което изпусам в сметките ще съм му благодарен защото най-вероятно изпускам тъй като опита ми се осланя на четения по форуми и разни сайтове в последните няколко месеца ...

    Поздрави

    PS И да благодаря на rosen_setcom за изчерпателния и пълен с точни и ясни цифри за отделните елементи коментар - точно от това имах нужда

  6. Junior Member
    Тук е от
    May 2013
    Мнения
    52
    #320

    Отговор: Термопомпа за подово

    Цитат Първоначално публикувано от jivko94 Виж публикацията
    ....... Колкото до пода, постоянната температура на земята от 10-тина градуса води до доста малки разлики и не виждам нуждата от повече от 10см фибран ....
    Е да ама тези десетина градуса температуре на земята почват примерно под повърхността на 100+ см.
    Обикновено кота нула на къщите е от +40 до +150 см от ниво терен.
    Там вече нямаш 10 градуса
    Ако имаш под плочата на кота нула 5-10 см фибран и над плочата още 10 повече не ти трябва.,А и същите 5-10 см изолация на ивичестите основи

  7. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #321

    Отговор: Термопомпа за подово

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Из темите за термопомпи имаше отзиви от човек (не мога да се сетя за ника му) с нова къща с много добре проектирана и изградена изолация, който беше много доволен от термопомпата. Но при него топлозагубите наистина са нищожни.
    Предполагам говориш за Miro1972, който доколкото знам е много доволен от KIT-WXC09H3E5 на Панасоник.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Мнения
    11
    #322

    Отговор: Термопомпа за подово

    AC_From_Hell какво мислиш за YATUKI S 2 V на Hitachi? Ако при ОВК проекта се окаже, че е достатъчна мощността при -16 градуса би ли била адекватен избор?
    Благодаря ти
    Иначе Панасоника изглежда добре той е като мултисплит версията на онзи Т-КАП 9 кв ли ?

  10. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #323

    Отговор: Термопомпа за подово

    Цитат Първоначално публикувано от jivko94 Виж публикацията
    AC_From_Hell какво мислиш за YATUKI S 2 V на Hitachi? Ако при ОВК проекта се окаже, че е достатъчна мощността при -16 градуса би ли била адекватен избор?
    Благодаря ти
    Иначе Панасоника изглежда добре той е като мултисплит версията на онзи Т-КАП 9 кв ли ?
    Честно казано не съм толкова добре запознат със самите машини на Хитачи, но практиката с тази марка сочи, че хората, които я управляват на европейско ниво не са способни да вземат адекватни решения за нейното развитие. През годините има хиляди примери за изхвърлени каквито и да е машини поради липса на части или стойност на частите, която може да надвиши стойността на климатика. Иначе като машини наистина не съм ги разглеждал подробно, може и да стават, може и да не стават, нямам идея.

    Виж, ако ме питаш за Самсунг или Панасоник мога да ти кажа за двете марки цялата им история с развитието на термопомпите от пускането им на пазара преди почти (не знам дали и не станаха вече) 10 години.

    Този панасоник е сплит, да, най-новата версия H, много добра машина. Управлението й е на светлинни години от предходните серии, а и спрямо много от конкурентите.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #324

    Отговор: Термопомпа за подово

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Честно казано не съм толкова добре запознат със самите машини на Хитачи, но практиката с тази марка сочи, че хората, които я управляват на европейско ниво не са способни да вземат адекватни решения за нейното развитие. През годините има хиляди примери за изхвърлени каквито и да е машини поради липса на части или стойност на частите, която може да надвиши стойността на климатика. Иначе като машини наистина не съм ги разглеждал подробно, може и да стават, може и да не стават, нямам идея.

    Виж, ако ме питаш за Самсунг или Панасоник мога да ти кажа за двете марки цялата им история с развитието на термопомпите от пускането им на пазара преди почти (не знам дали и не станаха вече) 10 години.

    Този панасоник е сплит, да, най-новата версия H, много добра машина. Управлението й е на светлинни години от предходните серии, а и спрямо много от конкурентите.
    Господин тесен специалист по термопомпите,
    преди направиш поредното оплюване на марка, която не се внася от фирмата, от която цоцаш заплатка, беше добре да се запознаеш с модела, който коментираш, за да дадеш адекватен отговор на специалист, за какъвто се пишеш или поне да се извиниш и въздържиш от коментар! Защото за всеки нормален човек без познания за хладилните машини, но с малко обща култура е ясно, че още от времето когато не си бил роден, през времето, когато си ходел прав под масата, после през времето, когато си се борил с младежките пъпки, та чак до сега, а най-вероятно и за в бъдеще, Хитачи са на светлинни години от марките, които рекламираш и продаваш, тъй както сегашните модели на "твоите" марки са на светлинни кодини от тези от преди година-две! Интересно как разбра, че "твоите" марки са най-добри, след като не познаваш другите? И явно нивото на образованието у нас наистина е ударило дъното, щом бълва инженерчета по топлотехника, които се бият в гърдите, че не разбират нищо от котли и дори не се срамуват да сложат такива твърдения в подписа си!

  12. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #325

    Отговор: Термопомпа за подово

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Господин тесен специалист по термопомпите,
    преди направиш поредното оплюване на марка, която не се внася от фирмата, от която цоцаш заплатка, беше добре да се запознаеш с модела, който коментираш, за да дадеш адекватен отговор на специалист, за какъвто се пишеш или поне да се извиниш и въздържиш от коментар! Защото за всеки нормален човек без познания за хладилните машини, но с малко обща култура е ясно, че още от времето когато не си бил роден, през времето, когато си ходел прав под масата, после през времето, когато си се борил с младежките пъпки, та чак до сега, а най-вероятно и за в бъдеще, Хитачи са на светлинни години от марките, които рекламираш и продаваш, тъй както сегашните модели на "твоите" марки са на светлинни кодини от тези от преди година-две! Интересно как разбра, че "твоите" марки са най-добри, след като не познаваш другите? И явно нивото на образованието у нас наистина е ударило дъното, щом бълва инженерчета по топлотехника, които се бият в гърдите, че не разбират нищо от котли и дори не се срамуват да сложат такива твърдения в подписа си!
    Както виждаш отговорът ми е достатъчно адекватен - не познавам марката хитачи, освен в част сервиз, където през годините се е доказала категорично. Самата машина не ми е позната, както съм го написал - може да е добра, може и да не е, не виждам какъв може да ти е проблема с това твърдение. С този си коментар ми става ясно, че ти цоцкаш от хитачи. Като е така, защо вместо да ме плюеш за пореден път не седнеш да напишеш едно сравнение между тяхната машина и моите прехвалени Самсунг и Панасоник? Всъщност какво сравнение можеш да направиш ти, та ти единствено плюеш термопомпите на Панасоник и Самсунг, а най-вероятно дори не си виждал такава на живо...

    За твое сведение, както неведнъж съм казвал тук, не съм завършил нито топлотехника, нито в България. Познанията ми по газови котли са чисто теоритични и като такива смятам, че са крайно недостатъчни, точно каквито са и твоите по термопомпи, само дето на теб и теорията ти куца яко.

    Едит: Смятам е достатъчно добър жест, че не отделих време да изкоментирам всички твои постове по повод термопомпи от последното ми влизане насам, просто, защото реших, че няма смисъл да те излагам допълнително, но с тях за пореден път категорично си затвърдил подписа ми.
    Този пост е редактиран от AC_From_Hell; 22-04-18 в 14:43.

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #326

    Отговор: Термопомпа за подово

    Виж сега момко, не за първи път се случва както сега - какъвто и въпрос да зададе човек, ти започваш като Мирча Кришан за краставицата. Толкова банално става, че човек започва да му се повръща, колкото и да са добри нещата, за които става дума. Освен това предполагам знаеш, че рекламата във този форум не е безплатна и ако желаеш - заповядай да си платиш. Като получа информация, че си платил ще спра да ти правя забележки. А пък аз колко разбирам от ремонта на термопомпа изобщо не те вълнува, има си хора за всичко. Един разглежда термопомпата като електрически уред, до който трябва да изгради определена електроинсталация, за други тя е хладилен агрегат, трети я разглежда като кутия-топлоизточник, като начало на отоплителната инсталация. По същия начин е и с газовия котел - за газовото дружество той е газов уред, който се намира на края на газовата инсталация, след гъвкавата връзка. За сервизния специалист газовия котел е съвкупност от елементи, възли и агрегати с каталожни номера, серийни номера, партиди и т.н.. За топлотехника газовият котел е кутия с 2 или 4 извода, към които той се подвързва и започва да вихри своята фантазия за хидравлични схеми, отделни кръгове, помпи, управления. По същия начин стои въпроса и с електрокотела, с пелетния котел. За топлотехника/топлоинженера всички те са елементи от отоплителната инсталация и не е задължително той да е бог по всички топлоизточници, но трябва да може правилно да ги вгради в съответната ОИ. А за търговеца е важно да продава колкото може повече от поверената му марка, нали?

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #327

    Отговор: Термопомпа за подово

    Прикачени изображения Прикачени изображения

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #328

    Отговор: Термопомпа за подово

    Между другото в по-предния пост реагирах първосигнално в защита на безпричинно оплютата марка, като дори не осъзнах коя е, но после като се замислих, се сетих, че имам изградени няколко инсталации с подово и конвектори в къщи, където клиентите си бяха избрали Хитачи. Не съм се задълбочавал при пуска и настройките, защото не ми е работа (има си оторизиран сервиз, какво да им се бъркам), но все пак съм заглеждал контролера и неговите възможности - ами нищо лошо не мога да кажа - има си големи възможности за настройки, за управление на помпи, вентили, подобно на лидерите в отоплението като Вайлант, Висман, Бош, които познавам по-подробно. То друго и не съм очаквал. Колкото до резервни части сервиз и не съм чул оплаквания, но и не се е налагало предполагам. Но щом единия клиент наскоро се спря на същата марка за втори свой обект, значи е доволен. От сервиза на вносителя имаха съвсем малко повече знания и не повече опит от мен, но правата и задълженията са техни. Между другото едната машина има проблем с работата при охлаждане, но от сервиза не могат да определят какъв е проблема и така си работи. Аз след мои разсъждения съм стигнал до някакви предположения, които имам идея да експериментирам за моя сметка, със съгласието на клиента, разбира се. Ако отстраня проблема, ще уведомя Духа от рая, белким ми вдигне малко рейтинга
    Този пост е редактиран от Lazar; 22-04-18 в 21:58.

  17. Junior Member
    Тук е от
    May 2013
    Мнения
    52
    #329

    Отговор: Термопомпа за подово

    За Хитачито ако мога да се изкажа от потребителска гледна точка.
    Имам Ютаки 6-ца сплит 16кВт от 5 години.
    От сервиза не мога да се оплача - за толкова години съм имал един проблем и се отзоваха скоростно.
    Ползвам русенския вносител (от край Варна) и не са ми начислявали транспорт за гаранционно повикване.
    Машината че си е китайска сглобена в Испания китайска си е
    Хайсенсе са им купили климатичния бизнес мисля.
    От нова си има един проблем че понякога записва грешки че не намира безжичния тхермостат
    Дори и да не е в друго помещение.
    Обаче си работи де просто си трупа грешки в листата.
    Дистанционното/контролера са добри и лесни за ползване с много таймери и опции.
    Работи на село с чести спирания на тока - честно казано не знам друга инверторна машина как издържа но при мен често се случва след идване на тока да горят по 1-2 адаптера на друга техника
    С 2 думи не мога да кажa нищо лошо за марката и дори напротив бих я препоръчал.
    Сега съм капарирал друго Хитачи само че 3-ка с вграден БГВ.
    Определено цената е примамлива и за мен ми е позната.

  18. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #330

    Отговор: Термопомпа за подово

    Понеже темата замря и спецовете са изморени да спорят ожесточено както преди та да я раздвижа с въпрос(и). Преди няколко месеца при представянето на ново поколение за дадена марка термопомпи наблегнаха на нов режим, който преди го е нямало в техните машини. Та това е режим за първоначално пускане на термопомпа в комбинация с подово. Това което казаха е, че в този режим се вдига постепенно температурата на водата по график в рамките на няколко дни (може и седмица да беше) и идеята на това била да може да изсъхне замазката бавно и по този начин да се намали вероятността за напукване. Въпроса ми е какво мислите за тази функция? Има ли такава вероятност от напукване? Такъв режим, ако е необходим правили ли се ръчно от инсталаторите, ако няма такава фабрична функция независимо дали е термопомпа или котел?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 22 от 23 ПърваПърва ... 1220212223 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Водно подово отопление за магазин
    От nikolayvarna във форум Отопление
    Отговори: 16
    Последно: 14-01-15, 23:03
  2. Подово отопление на газ
    От LiviuCatan във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 27-06-14, 21:00
  3. Excel - подово лъчисто отопление
    От avast3 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 1
    Последно: 02-03-11, 04:34
  4. питане за подово Oтопление
    От jordan110 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 0
    Последно: 26-02-10, 11:55
  5. Подово отопление - относно монтажа
    От MitkoS във форум Електрическо отопление
    Отговори: 16
    Последно: 16-08-06, 17:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе