Страница 11 от 39 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследноПоследно
Резултати от 151 до 165 от общо 584
Like Tree168Одобрявам

Термопомпа Въздух-Вода

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #151

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Разчетох се малко и ето една сметка при външна температура 0 и вътрешна 23 за апартамент. Малка подробност е, че височината на стаите е 2.5, но реално стената от вън с плочата е по-скоро 2.7 Счиатаме, че жилището е със стандартна изолация и хубава дограма.

    Хол с кухня - 30 квадрата 1 външна стена 4.3x7.5
    Спалня 1 - 16 квадрата 1 външна стена
    Спална 2 - 16 квадрата 2 вънни стени
    Баня - 9 квадрата
    Коридор - 8 квадрата
    Общо 79 квадрата

    1. Хол + кухня 7.5x4.3

    4.3*2.7*= 11.6 кв външна стена - 4.5 квадрата прозорци = 7,1*0.35*23=57 вата
    1.5*3=4.5 кв прозорци 4.5*1.8*23= 186 вата
    11.6*0.5*10=58 вата вътрешна стена
    7.5*2.7=20.2 квадрата вътрешна стена 20.2*0.5*10= 101 вата x 2 = 202 вата
    30 квадрата под 30*0.4*13=156 вата
    30 квадрата таван 30*0.3*17=153 вата

    Или всичко за хола 812 вата топлозагуби

    2 Спалня 1 4x4
    4*2.7=11 квадрата външна стена - 4.5 прозорци = 6.5*0.35*23=54 вата
    33 квадрата вътрешни стени 33*0.5*10=165 вата вътрешни стени
    16 квадрата под 16*0.4*13=83 вата
    16 квадрата таван 16*0.3*17= 82 вата
    3*1.5=4.5 квадрата прозорци 4.5*1.8*23=186 вата

    Или общо 568 вата

    2 Спална 2 4x4

    22 квадрата външни стени - 4.5 квадрата прозорци = 17.5*0.35*23=141 вата
    22 квадрата вътрешни стени 22*0.5*10=110 вата
    16 квадрата под 16*0.4*13=83 вата
    16 квадрата таван 16*0.3*17= 82 вата
    3*1.5=4.5 квадрата прозорци 4.5*1.8*23=186 вата

    Общо 602 вата

    3 Баня 3x3

    3*2.7=8.1 квадрата външна стена 8.1*0.35*23=65 вата
    24.3 вътрешни стени 24.3*0.5*10=121 вата
    9 квадрата под 9*0.4*13=47 вата
    9 квадрата под 9*0.3*17=46 вата

    Общо 279 вата

    4 Коридор 3x2.6

    3*2.7=8.1x2 = 16.2*0.5*10=81 вата
    2.6*2.7=7.02x2 = 14.04*0.5*10=71 вата
    8 квадрата под 8*0.4*13=42 вата
    8 квадрата таван 8*0.3*17=41 вата

    Общо 235 вата

    Или всичко 2496 вата на час.

    Общо
    39.2 квадрата външни стени
    162 квадрата вътрешни стени
    79 квадрата под
    79 квадрата таван
    13.5 квадрата прозорци

    При -15 градуса сметката ще е

    39.2*0.35*38 = 518.7 вата
    162*0.5*20 = 1620 вата
    79*0.4*13 = 410 вата
    79*0.3*25 = 593 вата
    13.5*1.8*38 = 923 вата

    Общо 4064.7 вата

    В този ред на мисли трябват ли ни наистина 8/9 киловата за един 3 стаен апартамент ново строителство ?
    Този пост е редактиран от MAKAPOB; 09-02-16 в 15:47.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #152

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Ако сметките са верни - не, не ти трябва такава висока мощност. Спрямо таблиците за капацитет можеш да се ориентираш коя машина ще има достатъчно мощност да поддържа адекватна температура при -15, разбира се включвайки корекция за дефрост и вземайки предвид вида на отоплението - подово/конвектори/радиатори.

  4. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #153

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    При -15 градуса под нулата топлозагубите едва ли ще са под 5 киловата за целия апартамент.

    Ако си с радиатори и 6 киловата няма ти стигнат.Ако си с подово 4 може и да е вярна сметка.

    Не за друго, а защото при подовото целият под е "радиатор" и ефикасността се увеличава си сигурно с едно 60%. Просто топлоодването за 1-ца време е повече в сравнение с радиорите.Отделно се нагрява подът, който е най-студен.

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #154

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Много ми се иска да чуя мнението на специалистите във форума що се отнася до hydrobox модулите. До колокото разбирам това е фирменото управление и топлообменника. Никъде обаче не се споменава задължително ли е дадена термопомпа да се ползва само с него. Някои производители продават термопомпа и бокс заедно (Panasonic LG), докато други като мицубиши ги продават отделно. Виждам, че доста хора сами си правят управление посредством различни клапани и датчици и предполагам ползват някакъв съд за топлоомбен. Цените на боксовете варират от 2-3 до 5-6 хиляди при Мицубиши. Една "самоделка" нямам идея колко пари ще е и какво качество би предложила, но пък може би ще е по-ремонтно пригодна, което не е малък плюс за нещо което може да струва няколко хиляди лева. Също се чудя в един фирмен бокс дали се слагат читави компоненти или се прави колкото да издържи гаранцията.

  6. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #155

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    При всички марки сплит термопомпите се ползват само с техните хидробоксове. Някои хиреци като LG и Mitsubishi например предлагат така наречените самоделки, които представляват външно тяло в комплект с управляваща платка (обикновено за канален климатик или малка климатична камера), като от местния пазар се купуват топлообменник фреон-вода и водна помпа, а посредством съпротивления се лъжат температурните датчици.

    Всяка марка може да ти продаде само външно тяло без хидробокс. При някои производители има повече от 1 модел хидробокс, който е подходящ за съответното външно тяло (Toshiba, Nibe, Mitsubishi) и съответно на доста места се предлагат като отделни продукти, а не като комплект, но така или иначе, ако термопомпата не е самоделка, то тя има нужда от въпросния хидробокс, за да работи.

    Една самоделка може да предложи качество - марково външно тяло, какво пречи да му се сложат и марков топлообменник и водна помпа, те дори могат да са същите като в огириналното изделие. Обаче една самоделка не подлежи на абсолютно никакви контрол и мониторинг и е с напълно неизвестни работни параметри до момента на включването си. В повечето случаи външните тела не са от серията за термопомпи, а от серията за промишлена климатизация, а те като замисъл и управление са по-различни.

    Във фабричните хидробоксове се влагат висококачествени компоненти. Проектния живот на термопомпите по принцип е 20 години и са направени като за толкова. Определено идеята не е "да изкара гаранцията", защото никой нямаше да дава по 6-16 хиляди лева за машина, която след 2 години ще започне да се разпада. От гледна точка на ремонтите нещата с фабричните и самоделните устройства са съизмерими.
    Lazar и P.Hristov харесват това.

  7. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    781
    #156

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    За да се сме на ясно - като казвам "самоделка" имам предвид управлението с всичките чаркове в него - вентили, помпи, вътрешни топлообменници , датчици итн. Далеч съм от мисълта за външно тяло самоделка Защо задавам подобен въпрос. На първо място почти двойната разлика в цената на някои марки hydrobox-ове. Например Panasonic Aquarea T-cap WH-SXF09D3E5 се продава за 8500 лв и до колкото виждам на картинката hydrobox-а влиза в тази цена. За сравнение Mitsubishi Zubadan puhz-shw80-vha струва 6300 лв но без въпросния box. Ако сложим и него в сметката трябва да дадем още 5300 лв, което честно казано за мен е леко абсурдно понеже си мисля, че във външното тяло има много повече вложени материали и know how от колкото във вътрешното До колкото видях и LG предлагат външно тяло с бокс за около 7000 лв. В крайна сметка почвам да се чудя кой от вариантите е най-вероятен.
    1. Мицубиши правят наистина невероятни хидромодули и за това искат толкова пари
    2. Хидромодулите на другите не струват и за това са по-евтини
    3. Маркетинга е голяма работа и Мицубиши се възползват максимално
    4. Мицубиши все пак правят наистина добри модули, но това не означава, че другите са боклук

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #157

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Отговорът е 3 в комбинация с това, че Панасоник например, а и някои други производители умишлено свалиха малко цените, за да са по-конкурентни на нашия пазар. Сравнявай Мицубиши с Тошиба напромер и ще ти се стори евтино. Тяхната "запазваща" капацитет термопомпа е още по-скъпа...

    Такава "самоделка", каквато ти имаш в предвид би излязла колкото нормален хидробокс, заради думата "управление", която си включил като изискване.

    Гледаш стар модел на Панасоник, в момента е актуална Fсерия, която е с модел KIT-WXC09F3E5 и е на цена 9089.

  10. Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    162
    #158

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Аз се отказах от Зубадана ,заради Климакомските цени в полза на T-cap , който ще ми стъпи на мнооого по-добра цена при еднакви характеристики
    AC_From_Hell одобрява това.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    97
    #159

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Някой има ли представа как да свържа тока на термопомпа Watermotte ds5011.3? Свързана е с трифазния ток но не сватва нищо?Пускам директо компресора и тръгва?Единият от кабелите кафяв с бялата обувка трябва да се свърже някъде?Трябва ли да е свързана циркулационната помпа на солевия разтвор за да тръгне термопомпата?Ето и снимки:

    - - - - - - - - - -

    Снимки

    - - - - - - - - - -

    Снимки
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от lubaka2; 21-02-16 в 21:05.

  12. Novice
    Тук е от
    Oct 2014
    Мнения
    2
    #160

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Здравейте,

    Предстои ми покупка на термопомпа 16кв. за отопление на двуетажна фамилна къща с РЗП 280 кв.м в района на Стара Загора, от които отопляеми ще са 250 кв.м. Избрали сме да се отопляме с подово отопление и да се охлаждаме с конвектори. Охлаждането е от маловажно значение, тъй като лятото пускаме климатик сумарно 5 дена и то само в най-топлите дни. Къщата е с 25 см тухли Поротерм Н+Ф и ще бъде изолирана с 20 см EPS с графит. Сметката за това каква да е максималната мощност съм я взел от съседна на нашата къща проектирана от същия проектант - там отопяемите квадрати са малко над 300.

    Избора на термопомпа обаче не се оказа толкова лесен, както при климатика в апартамента. С помощта на братята от airqualitybg.com избрахме много бързо преди 1 година Toshiba правен за Япония - 402GDRH за малко под 4000 лв. и сме много доволни от него. За жалост за мен те с термопомпи не се занимават, та затова се допитвам до хората във форума.

    Средномесечните температури за Стара Загора могат да се видят тук. Те са положителни.



    В момента колебанието ми е между вариантите мощност (Panasonic T-CAP) и ефективност (Toshiba Estia). Предвид по-мекия климат дали не е добре да избера ефективността пред мощността?

    Та какво ще кажете - COP или heating capacity да гледам? Парите за помпа без монтаж, които мога да дам са около 15000 лв.
    Климатика планирам да го купя от сериозна фирма като climamarket.bg, а не от гаражниците в Стара Загора, макар и да платя някой лев отгоре транспорт. На коя фирма/хора за монтажа да се доверя? Както казах търся хора компетентни и можещи като братята от airqualitybg.com.

    И един малко по конкретен въпрос относно Panasonic - Защо T-CAP с водосъдържател (KIT-AXC16GE8) е по-евтин от T-CAP без такъв (KIT-WXC16F9E8)? Не трябва ли да е обратното?

    Ще се радвам на отговор от AC_From_Hell.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от adonchevski; 01-04-16 в 07:30.

  13. Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    162
    #161

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Аз съм със същите квадратури и изолации и проектанта ни е сметнал 9кв термопомпа . Ще топла с нея и БГВ. Нещо е сбъркал вашият. При мен сметката е загуба от 5кв при -11 за Варна. Аз първо си мислех за Mitsubishi Zubadan ,но цената ме отказа за сметка на T-CAP със същия СОР

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Oct 2014
    Мнения
    2
    #162

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Да, малко се коргирах, че сметката за помпата съм я взел от съседна на нашата къща, която е по-голяма. Въпроса ми е по-скоро принципен, а не относно точните киловати. Скоро ще имам и точна сметка.
    Този пост е редактиран от adonchevski; 01-04-16 в 07:38.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2012
    Мнения
    13
    #163

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Здравейте,

    Нанасям се в нова, малка къща (2 етажа, общо 116 м2) и се чудя дали да я отоплявам с ТП или хубави инверторни климатици.

    Опитах се да пиша лично на AC_From_Hell, но пощата му е пълна.

    Можете ли да ми препоръчате фирми, които да дойдат на място да огледат и да сметнат? В София се намира.

    Благодаря,

  17. Novice
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    9
    #164

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Здравейте имам Дайкин Алтерма сплит 8кв от 3 години, но реално сега е втория отоплителен сезон.

    Когато последно идваха инсталаторите системата беше на 1.2 бара, но постепенно с времето налягането падаше (надявам се че е нормално да пада с времето) сега е 1 бар дори може би малко по-малко.
    От два дена ми се появи един странен шум който мисля че е от помпата във вътрешното тяло. Както си работи и започва да шуми много като разбалансиран вентилатор. След 30-40 шума спира.

    Въпроса ми е някой друг имал ли е подобен проблем? Възможно ли е да е свързано с падналото налягане в системата?

    Като изглючим този проблем съм много доволен от ситемата. Капацитета е напълно нормален за 4 стаен апартамент с изолация и най-голямата ми сметка е била 110 лв. за отопляване на целия апартамент ~100 кв.м.

  18. Novice
    Тук е от
    Jan 2018
    Мнения
    1
    #165

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от Electric Виж публикацията
    Здравейте,
    искам да споделя част от моят опит относно термопомпите въздух-вода.
    Често срещам неразбиране на темата, а тя си има нейните специфики.
    1. Термопомпите имат т.н. номинална мощност, или количество топлина, което те произвеждат при дадени условия. При промяна на тези условия, това тяхно топлопроизводство се променя (с намаляване на външната температура, спада топлопроизводството на агрегата). И така се получава че една някоя термопомпа с номинална мощност от 5 kW при -15 градуса може да произведе едва 1 kW топлина.
    2. Всеки производител дава данни, при каква външна температура каква топлина може да произведе. Това са т.н. capacity tables.
    3. За всяка област в България си има т.н. външни изчислителни температури, влажност, продължителност на отоплителния сезон и пр. Пресмятането на необходимата мощност за Вашия дом ТРЯБВА да стане за тези температури. На пример за София температурата е -15 градуса. Избраната термопомпа, която да произвежда достатъчно топлина за тази температура няма да остави Вашият дом не отоплен.
    4. Какви температури на водата трябва да се постигат?40°C – подово-лъчисто отопление

      45°C – водни конвектори
      50°C - радиатори
      55°C - БГВ
    Подовото на повече от 33 градуса трудно се държи. А на 40 - направо ще им пари

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 11 от 39 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа вода-вода и вода-въздух
    От rkk във форум Други начини за отопление
    Отговори: 311
    Последно: 03-04-23, 19:21
  2. Отговори: 5
    Последно: 21-01-12, 19:23
  3. Продавам една нова термопомпа въздух вода
    От Tony06 във форум Приключили продажби
    Отговори: 5
    Последно: 16-01-12, 22:26
  4. Термопомпа " въздух - вода"
    От Смехурко във форум Други начини за отопление
    Отговори: 5
    Последно: 29-12-09, 14:26
  5. Преработка на Daikin FTYN60 в термопомпа въздух/вода
    От vanko68 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 13
    Последно: 17-06-09, 17:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе