Страница 19 от 39 ПърваПърва ... 9171819202129 ... ПоследноПоследно
Резултати от 271 до 285 от общо 584
Like Tree168Одобрявам

Термопомпа Въздух-Вода

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #271

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Съветвам те да сложиш тръби и под гардероби и шкафове, пък дори и малко по-нарядко. неръждаем бойлер 300л за ТП не знам дали изобщо ще намериш, но Теси имат със стъклокерамично покритие и двойна серпентина, точно за ТП. Щом си изцяло с подово може и без буфер

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #272

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Съгласен съм с казаното от Лазар за тръбите. Върти се навсякъде, защото днес тук може да е гардероб, а утре да е друго нещо.
    За буфера.
    В режим на отопление и подово няма проблеми без него.
    В режим на охлаждане. Трябва да се сметне колко е водното съдържание без тази вода в контура за подовото, защото тогава не превърта през него. Поне за два производителя се сещам, които изискват минимум 20литра в инсталацията. Пише го по сервизните на производителите или би трябвало. Ако е по-малко водата от 20 литра - задължително буфер.
    Буфера икономия не прави, и ако няма предвидено помещение за това, аз не бих го сложил.

    - - - - - - - - - -

    п.п жените най-обичат плочките пред мивката да са по студени докато мият чиниите!!!
    Ако слагаш буфер го вържи последователно - само с 2 тръби за да не прецакваш модулацията на термопомпата. Отклонението за бойлера задължително между буфера и термопомпата. Майстора би трябвало да си ги знае тези неща.

  4. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    359
    #273

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Не се притеснявай, че конвекторите ще работят на по-ниска Т. Знам какво казват производителите, 45С минимум. Аз съм само на конвектори и настройката ми е 33С изходяща вода. Конвекторите ми са леко пре оразмерени което ми дава възможност да работят само на най-ниската степен. Така са абсолютно безшумни и по-комфортни от към движение на въздуха. Когато стане много студено (под -10) се налага да вдигна до 35 С. Явно доставената енергия вече не е достатъчна за да подържа баланса.

    п.п. Към модераторите. Не трябва ли отоплението с термопомпа да мине към раздела основно отопление. А това с дърва към други?[emoji6]

    Изпратено от моят Mi 9 SE с помощта на Tapatalk
    bobivg одобрява това.

  5. akv
    akv е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Oct 2019
    Мнения
    6
    #274

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Намерил съм този бойлер:
    Бойлер стоящ 300 л, една серпинтина, неръждаем | Eldom Green Line
    обаче е много скъп и според мен не си заслужава. Имат и емайлиран:
    Бойлер стоящ 300 л, една серпентина, електронно управление, емайлиран | Eldom Green Line

    Въпросът е (от икономичност) дали да е 300 литра и да се топли на 45 градуса от ТП или 150-200 и да се топли на 55, при положение, че искаме топла вода да се изкъпем 4 маймуни един след друг , като 3 от тях са женски? Почти всеки ден

    Иначе благодаря за съветите, ще навием серпентина с по-рядка стъпка под мебелите, освен ако bobivg не каже че се шегува, че жените обичат да им е студено на краката, на където и да било плочки

  6. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #275

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    За разликата м/у двата бойлера аз бих си сложил една омекотителна система и филтър 5 микрона за цялото жилище.
    Ще е добре за отоплитела система, бойлер, пералня, съдомиялна, батерии(кранчета), кафемашина, къпане и т.н. ....
    drecolli одобрява това.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #276

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Показаните на линка бойлери са далече от истината. Гледам емайлирания е с 1.15м2 площ на серпентината, а например ТОЗИ е с 3м2 - почти 3 пъти по-голяма серпентина и е проектиран специално за ТП. Дори 200л да вземеш - серпентината е 2.1м2

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #277

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    На мен тези бойлери не ми харесват, защото са с малки серпентини.
    За термопомпа е важно серпентината в бойлера да е с голяма площ.
    Не мога да препоръчам конкретен модел.
    Ако никой не ти препоръча нещо. За ориентация виж с каква квадратурата е серпентината на 300 литра марков от някой каталог за термопомпи и гледай това дето избереш да е с подобна площ.
    Ти гледай наистина да оставиш петно без подово пред мивката и ще видите с майстора после какво Ви чака. За теб е ясно. Само ти ще миеш чиниите. За него мога само да предполагам, но сигурно много ще хълца.
    Аз спирам да се бъркам в тази историята между теб и майстора.

    - - - - - - - - - -

    Опа писали сме едновременно.........

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2019
    Мнения
    142
    #278

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от akv Виж публикацията
    Понеже засега нямам отговор на въпрос 3, намерих майстор, който ми предложи да използвам и конвекторите, и подовото за отопление, т.е. трябва да се закупи и монтира втора водна помпа, освен вградената в термопомпата, за да се обособят 2 температурни кръга. На практика прав ли съм като си мисля, че подовото ще ми е напълно достатъчно като единствен източник на отопление (даже и предостатъчно), че да предвиждам и конвекторите да ме топлят, което ще елиминирата нуждата от втората помпа?
    Ако имаш възможност направи и 2ри кръг за конвектори . Въпроса не е дали ще е достатъчно или не . Подовото в класичски вариант изисква замазка с определена височина ,което си е голяма инерционна маса. веднъж загрята бавно ще сваля температурата и обратно ,ако искащ бързо вдигане ,няма да се стоплиш в началото. Има и един друг фактор ,който те ограничава -максималната температура на пода ,предвид ,че подовата настилка. Малко са паркетите,които позволяват температура над 30 С ......за подово отопление намерих корков паркет ,който си е цифра. Освен конвектори ,като вариант се замисли и за стенно отопление/охлаждане ,което не изисква дебели замазки /Подробности за замазките ..кнауф ,има и един вид за машинно полагане ,която може да се намери в Румъния .
    Мисля ,че съм съхранил различен материал по темата във форма на PDF файлове и мога да ги изпратя всекиму при нужда.

    Да призная ,всички планове за климатизация с термопомпа и съпътстващи дейности се провалиха поради причини ,които не го пожелавам и на най-големия си враг .

  11. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #279

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от drecolli Виж публикацията
    Не се притеснявай, че конвекторите ще работят на по-ниска Т. Знам какво казват производителите, 45С минимум. Аз съм само на конвектори и настройката ми е 33С изходяща вода. Конвекторите ми са леко пре оразмерени което ми дава възможност да работят само на най-ниската степен. Така са абсолютно безшумни и по-комфортни от към движение на въздуха. Когато стане много студено (под -10) се налага да вдигна до 35 С. Явно доставената енергия вече не е достатъчна за да подържа баланса.

    п.п. Към модераторите. Не трябва ли отоплението с термопомпа да мине към раздела основно отопление. А това с дърва към други?[emoji6]

    Изпратено от моят Mi 9 SE с помощта на Tapatalk
    М ..... да точно този момент им убягва на хората и с лека ръка си казвам ми що тогава не си сложа направо климатик/климатици.
    Само една поправка.
    Производителите не казват, че това е минимум за работа 45градуса. Те дават параметрите при тези градуси, които се водят нещо като стандартни условия. Нещо подобно като разход на колите градско/извънградско.
    Всеки производител си има софтуер или най малко таблици за преизчисляване при други условия, каквито на теб ти трябват. Дистрибуторите също ги имат. Информацията не е скрита.

    Подкрепям и предложението термопомпите да се изкарат от секция "Други начини на отопление". Да стане като отделен подфорум за да не се разпилява информацията и да е по-лесно откриваема.

  12. Novice
    Тук е от
    Nov 2019
    Живее в
    София
    Мнения
    6
    #280

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Здравейте майстори,
    Предстои ми изграждане на подово отопление (охлаждане веднага казвам, не ме интересува), къщата ми е на 3 етажа с 10см топлоизолация и ще се отопляват по около 100кв.м. на етаж. Tръбата е 16-ка и общата дължина се очертава приблизително 1000м. Имам внесени от Китай:
    1 - ТП 19kW моноблок
    2 - буф. съд от неръждаема стомана 500L с 2 серпентини по 1" (едната е 20м, другата 10м), доп. ел. нагревател 6kW
    3 - буф. съд от неръждаема стомана 300L с 1 серпентина по 1" (20м)
    4 - ел. бойлер Теси 100L

    Оказа се, че тази помпа трябва да работи с гликол, нещо което разбрах едва след като я получих. И сега обмислям вариант при който ТП ще върти гликола през серпентина, вместо да пълня един голям буфер с вид антифриз. Въможно ли е да я свържа през серпентината от 20м (ако правилно съм сметнал площта й е 1.7кв.м.) или дори да свържа двата буферни съда последователно, т.е. ТП да ползва 2 серпентини по 20м, вързани последователно. Така първо ще отдава топлина в единия буферен съд, а след това ще мине през втория и вероятно той ще е с малко по-ниска температура. Ако това е така, бих могъл да взема от първия буф. съд подгрята вода към ел. бойлер за доподгряване, а от втория да изградя системата за подово отопление.

  13. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #281

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Мислиш в грешна посока.
    Правиш ли разлика между буфер и бойлер? Щом са от неръждаема стомана бойлери са ако може да издържат на водопроводно налягане.
    Вариант 1 - не слагаш буфер и пълниш с гликол. Нямаш нужда от буфер.
    Ако 500 литровия "буфер" се окаже бойлер си го слагаш за бойлер другия продаваш.
    Вариант 2 - пълниш с вода.
    Слагаш допълнителна водна помпа. Тя е паралелно свързана някъде на трасето и захранена с ups - при спиране на тока тя върти водата през цялата инсталация включително и термопомпата. По този начин предотвратяваш замръзването за няколко часа докато се възстанови захранването. За този вариант не мога да ти дам подробности, защото не съм майстор, а и съм скаран с тоците.
    Вариант 3 - чакаш мнение и майстор, ако реши да се самосезира.

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Nov 2019
    Живее в
    София
    Мнения
    6
    #282

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Правиш ли разлика между буфер и бойлер? Щом са от неръждаема стомана бойлери са ако може да издържат на водопроводно налягане.
    ...
    Това което съм получил, да кажем за 500L, по описание е следното:
    (500L pure storage tank in&out pot SS304 ,connector DN25) + (1'' 10meters SS304 srew pipe for solar heater) + ((1'' 20meters SS304 srew pipe for heat pump)) + (SS elctric element 6kw)
    и би трябвало да отговаря на бойлер, тъй като е предвидено за водопроводно налягане. Приемам, че е трябвало да ги опиша като бойлери, вместо буфери.
    Остава открит въпроса дали мога да ползвам 1 серпентина или комбинация от 2, така че да не пълня с гликол обема на бойлерите.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #283

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Тц, не можеш да ползваш серпентините за това, за което си намислил. Можеш да си ги ползваш по предназначение - за бойлер. Изобщо не е задължително да пълниш инсталацията с гликол, може да си работи с вода, при това с по-високо КПД, тъй като водата е по-добър топлоносител от гликола. Да, теоретично има някакъв риск от замръзване, но той е минимален и по-добре да вземеш мерки да го минимизираш максимално, но това си го преценяваш сам. Ако прецениш, че не искаш да рискуваш изобщо, имаш 2 варианта:
    1. Тъй като си изцяло с подово отопление без охлаждане, спокойно можеш да ползваш хидравлична схема без буфер и да напълниш системата с гликол с ниска концентрация (-7до -10*С), което не е кой знае какъв разход
    2. Използваш междинен пластинчат топлообменник гликол/вода и още една помпа, при което ще намалиш драстични обема на гликола, но ще загубиш 1-2 градуса при топлообмена, с което влошиш малко СОР-а, но това е толкова минимално, че не си струва обсъждането. Стига да е оразмерен правилно топлообменника
    Мен обаче друго ме притеснява много повече при твоята инсталация - по мои груби сметки би трябвало да вложиш двойно повече тръба (300м2 х 7м = 2100м тръба). Ако това наистина е така, ти просто няма да можеш да се стоплиш с това подово - това е притезнителното, а не дали ще замръзне топлообменника!

  17. Novice
    Тук е от
    Nov 2019
    Живее в
    София
    Мнения
    6
    #284

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    ....
    1. Тъй като си изцяло с подово отопление без охлаждане, спокойно можеш да ползваш хидравлична схема без буфер и да напълниш системата с гликол с ниска концентрация (-7до -10*С), което не е кой знае какъв разход....
    Вероятно това е решението в моя случай.
    За дължината на тръбата, имам едни 30кв.м. открита тераса на ет.3 и там е с ел. подово при евентуално замръзване, но пак разликата е доста голяма, Ще проверя тези дни колко е навъртяно до момента (първите 2 етажа са пред замазка) + колко остава да се взима допълнително. Най-вероятно съм сметнал каквото съм купил до момента.
    За свързването на колекторните табла, монтажа на ТП и настройването на цялата система ще ми трябва помощ (може оферта на лични).
    Благодаря за отговорите, предполагам ще имам и други въпроси

  18. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #285

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Кажи направо с каква стъпка го въртиш подовото.
    Дано не с повече от 15см.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 19 от 39 ПърваПърва ... 9171819202129 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа вода-вода и вода-въздух
    От rkk във форум Други начини за отопление
    Отговори: 311
    Последно: 03-04-23, 19:21
  2. Отговори: 5
    Последно: 21-01-12, 19:23
  3. Продавам една нова термопомпа въздух вода
    От Tony06 във форум Приключили продажби
    Отговори: 5
    Последно: 16-01-12, 22:26
  4. Термопомпа " въздух - вода"
    От Смехурко във форум Други начини за отопление
    Отговори: 5
    Последно: 29-12-09, 14:26
  5. Преработка на Daikin FTYN60 в термопомпа въздух/вода
    От vanko68 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 13
    Последно: 17-06-09, 17:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе