Страница 18 от 39 ПърваПърва ... 8161718192028 ... ПоследноПоследно
Резултати от 256 до 270 от общо 584
Like Tree168Одобрявам

Термопомпа Въздух-Вода

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #256

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    vesod, къде точно си я представяш втората помпа на схемата и защо трябва да се правят два температурни кръга на термопопама за да работи по-неефективно ли? А буфера въобще не е задължителен когато има подово. Раглеждайте ги нещата и от контекста на това, че е апартамент и ако се сложат правилните диаметри съпротивлението на инсталацията няма да толкова големи, че вградената помпа да не може да пребута водата през инсталацията.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #257

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    За 100-120м2 подово става всякак - с буфер, без буфер, с втора помпа, с трета помпа, само е вградената помпа (имам такива изпълнения)
    ivan74 одобрява това.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    62
    #258

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    vesod, къде точно си я представяш втората помпа на схемата и защо трябва да се правят два температурни кръга на термопопама за да работи по-неефективно ли? А буфера въобще не е задължителен когато има подово. Раглеждайте ги нещата и от контекста на това, че е апартамент и ако се сложат правилните диаметри съпротивлението на инсталацията няма да толкова големи, че вградената помпа да не може да пребута водата през инсталацията.
    Нищо не си представям. Кръговете така или иначе ще са два, подово и конвектори, ако искаш да ползваш за отопление и двата, ще трябва да работят на различни температури.
    Без буфер на охлаждане, машината с тия 20-30литра вода в конвекторите, ще почне да работи в он оф .За апартаменти най-удачни са тези с вграден водосъдържател, но пък цените са доста нагоре.
    Този пост е редактиран от vesod; 28-10-19 в 20:48.

  5. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #259

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от vesod Виж публикацията
    Нищо не си представям. Кръговете така или иначе ще са два, подово и конвектори, ако искаш да ползваш за отопление и двата, ще трябва да работят на различни температури.
    Без буфер на охлаждане, машината с тия 20-30литра вода в конвекторите, ще почне да работи в он оф .За апартаменти най-удачни са тези с вграден водосъдържател, но пък цените са доста нагоре.
    За втори и последен път ще попитам, какво налага подовото отопление и конвекторите в режим на отопление да работят на различни температури и къде ще сложиш втората помпа? Едната помпа е вградената в хирдо блока, къде ще сложиш втората?
    За буфера дето ще е само за охлаждане не ми се коментира, защото зависи от минимума на термопомпата............

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    62
    #260

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Споко колега нервен идваш нещо. Двата вида отопление имат различна температура на работа. Аз помпа без буфер не монтирам, без значение за топло или студено. Сега ти си представи, вградената върти в буфера, а тази дето не ти идва на ум де ще е, взима от него и от там кеф ти към подово, конвектори, лири, каквото ти сърце сака.

  7. Senior Member Аватара на ivan74
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,801
    #261

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Малко над 400 метра тръба, с една помпа, само подово и никакви проблеми!

    Изпратено от моят MI 6 с помощта на Tapatalk

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #262

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Пак казвам - не се карайте - може подово и конвектори да работят на различни температури, може да работят на еднакви температури. Ако е с буфер и различни температури - помпите трябва да са 3 - вградената до буфера, а след него отделни помпи за различните температурни кръгове. Ако е без буфер - пак може да с различни температури на двата кръга - тогава вградената помпа върти през конвекторите по-висока температура, а подовото има отделна смесителна група. А може само с вградената помпа, която да върти и през двата кръга, но както казах - за не много големи системи, за по-големи е добре да има буфер.

  10. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #263

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Най-малко пък съм седнал да се нерва. Не знам защо някой го тълкува така или като каране.
    Знам, че има различни схеми. Аз също в някои случаи ползвам една схема в друг случай друга.
    Колегата тръгна да дава предложение, но не изясни схемата. Затова питах.
    Сега разбрах какво предлага. Това предложение пак ще работи с една температура на водата за подовото и за конвекторите (една температурна зона), но да има буфер за да се намлят броя на включванията на термопомпата. Няма лошо щом има място и кой да ги плаща тези неща.
    Аз пък ако слагам буфер за такъв тип малки инсталации, не го връзвам като хидравличен изравнител. Всеки както си знае и каквото го влече повече.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    62
    #264

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Начини на връзване много. Винаги може да се сложи трипътен смесителен вентил да намалиш температурата за подовото. С буфера се постига гладка работа на инвертора и постигане на ниски обороти на компресора, което за напред води до ниски сметки.

  12. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #265

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    И защо трябва да надуваш термопомпата да работи на по-висока температура (по-неефективно) и после да дадеш още пари за трипътен вентил и още една помпа за да я намалиш отново.
    Да беше инсталацията с радиатори в едни стаи и подово в други добре, ама за подово и конвектори, които евентуално ще са само допълващи в режим на отопление ми се струват излишни усложняващи упражнения.
    Аз споделих моето виждане ти твоето.
    Собственика да събере още 3 - 4 различни мнения, ако кашата му се струва постна.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    62
    #266

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    И защо трябва да надуваш термопомпата да работи на по-висока температура (по-неефективно) и после да дадеш още пари за трипътен вентил и още една помпа за да я намалиш отново.
    Да беше инсталацията с радиатори в едни стаи и подово в други добре, ама за подово и конвектори, които евентуално ще са само допълващи в режим на отопление ми се струват излишни усложняващи упражнения.
    Аз споделих моето виждане ти твоето.
    Собственика да събере още 3 - 4 различни мнения, ако кашата му се струва постна.
    Не съм казвал, че е задължително да се слага трипътен вентил, а само че е възможно да се направи двата кръга да работят на различни температури. При наличе на подово едвали, ще се наложи да се пускат и конвекторите. Обърни внимание на второто изречение от предния ми пост. То да се спестят пари, може и трипътен да не се слага и за бойлера, но дали е правилно? Да се надяваме, питащия да е разбрал нещо.

  14.  
     
  15. akv
    akv е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Oct 2019
    Мнения
    6
    #267

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от vesod Виж публикацията
    Задължително трябва да се монтира и буфер.
    Kаква е ролята на този буфер?

    Нужен ли ми е ако все пак реша да монтирам отделни колектори за подово и за конвектори на 2 температурни кръга?

    Колко голям бойлер като обем е най-добре за 4 членно семейство, който се отполява с термопомпа (на по-ниска температура) и е сравнително икономичен като разход електричество?

    С колко дебела изолация да бъде?

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #268

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Буферът не е 100% задължителен (ако отоплението е само подово), но е препоръчителен. Достатъчен е най-малкия по размер - 50 или 100л, Теси и Елдом имат такива. В режим отопление буферът помага много при дефрост, а в режим охлаждане намалява цикленето. Вярно е, че оскъпява и усложнява системата, но подобрява работата на ТП

  17. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    359
    #269

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от akv Виж публикацията
    Колко голям бойлер като обем е най-добре за 4 членно семейство, който се отполява с термопомпа (на по-ниска температура) и е сравнително икономичен като разход електричество?
    Аз съм с 300л (4 члена). При този обем съм настроил температурата на водата в бойлера на 45 градуса с хистерезис 7 ( пада до 38). Така помпата работи много икономично и за 3 години имам около 30 часа работа на допълнителния нагревател.



    Изпратено от моят Mi 9 SE с помощта на Tapatalk

  18. akv
    akv е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Oct 2019
    Мнения
    6
    #270

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Действително стана каша, но според мен в споровете се ражда истината, затова много благодаря на всички включили се!!

    Накратко изводите които си направих са следните, много моля поправете ме ако греша:

    -понеже инсталацията е малка (чисто стаите и коридорите са 90 кв.м.(120 е със стените и балконите), но майсторът на подовото каза, че няма смисъл да се монтират серпентини в коридорите на апартамента, понеже оттам ще минават много тръби, включително и тези за конвекторите, които са общо 4 в 4те стаи), .т.е. 90 кв.м без коридори = 80кв.м, освен отва без областите с гардероби в спалните и плотове в кухнята (под които ще има изолационна подложка но пак без серпентини)= 70-75 кв.м.. Та за тази малка инсталация подовото ще е предостатъчно за отопление, и няма никакъв смисъл от 2 температурни кръга (+ 3пътен смесителен вентил), които да товарят ТП и да вдигат сметките за ток, въпреки че могат да се изпълнят. Т.е. конвекори и подово си бачкат на 35-38 градуса.Термопомпата ще е моделът на LG, който споменах, 9kW.
    -за да остане икономична системата взимам 300 л. бойлер неръждаем, за 4 човека, който се захранва от по-ниска температура от ТП- 45 градуса. От къде ме съветвате да планирам бойлера: фабричен или по поръчка?
    -само не разбрах за буфера и за 2-рата помпа: има ли финансов смисъл от тях - ще се избие ли инвестицията им за сметка на сметките за ток през годините? "Котелното" ми ще е в коридора пред входната врата и честно казано нямам много място, едва ще се поберат там бойлера, вътрешното тяло и колекторите. Но пък ако в случая има смисъл от него, може да се помисли да се монтира над бойлера, и тогава може би ще има място.
    Този пост е редактиран от akv; 03-11-19 в 16:50.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 18 от 39 ПърваПърва ... 8161718192028 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа вода-вода и вода-въздух
    От rkk във форум Други начини за отопление
    Отговори: 311
    Последно: 03-04-23, 19:21
  2. Отговори: 5
    Последно: 21-01-12, 19:23
  3. Продавам една нова термопомпа въздух вода
    От Tony06 във форум Приключили продажби
    Отговори: 5
    Последно: 16-01-12, 22:26
  4. Термопомпа " въздух - вода"
    От Смехурко във форум Други начини за отопление
    Отговори: 5
    Последно: 29-12-09, 14:26
  5. Преработка на Daikin FTYN60 в термопомпа въздух/вода
    От vanko68 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 13
    Последно: 17-06-09, 17:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе