Страница 14 от 25 ПърваПърва ... 4121314151624 ... ПоследноПоследно
Резултати от 196 до 210 от общо 364

Neo, Crown, Telefunken, Finlux, Sang, Vestel, Beko и други..

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,377
    #196

    Отговор: Neo, Crown, Elite, Grundig, Vestel, Beko, Funaj, Daewoo

    Погледни последните постове в темата за Finlux - турският ни колега, променя статуси в сервизното меню за да оправи субтитрите.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    74
    #197

    Отговор: Neo, Crown, Elite, Grundig, Vestel, Beko, Funaj, Daewoo

    Meрси, позачетох темата, но моят проблем не е точно същия. Субтитрите просто излизат нечетими в някои участъци и са като пикселизирани. От зора ме посъветваха да се свържа със сервиза, но не съм го направил. Ще видя в сервизното меню какви опции има тъй като фирмуер в нета никъде не се намира.

  4. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,377
    #198

    Отговор: Neo, Crown, Elite, Grundig, Vestel, Beko, Funaj, Daewoo

    Зора трябва да имат фирмуер за модела, вероятно и в сервиза имат или поне могат да коригират настройките в сервизното меню.

  5. Member
    Тук е от
    Jan 2002
    Мнения
    281
    #199

    Отговор: Crown, Elite, Grundig, Vestel, Beko, Funaj, Pioneer, Daewoo, Loewe

    Имам Crown 32185 мисля, че беше точния модел.

    Може ли по някакъв начин да се променя номерацията на каналите.
    Мога да ги местя, но не мога да променям номерацията.

    Има и един телефункен, който я има тази възможност , но при Crown-a я няма.
    Благодаря.

  6. Novice
    Тук е от
    Oct 2015
    Мнения
    3
    #200

    Отговор: Телевизори Neo, Crown, Elite, Grundig, Vestel, Beko, Funaj, Daewoo

    Здравейте, оглеждам се за 32 инчов телевизор, спрях се на два, единия е Тошиба - 32E2533DG - Toshiba цена 399 лева, другият JVC - http://www.technopolis.bg/bg/TV/TV-J...43-LED/p/11454 - 415 лева (смарт :-)). При първия нямерих много инфо, видях го в Техномаркет, Много приличен! Вторият обаче, за него почти няма информация! Някой знае ли (Христослав 2, например), къде се произвежда марката сега, това че е смарт заслужавали си дори и минималната разлика в цената (в промоция е), какво мога да правя с него (браузване, youtube, и т.н) въобще съвет. Кажете ми нещо повече за марката (за телевизорите става реч), с другото ми е известна, моля за максимално обширна информация, може и линкове към руски и английски сайтове с обсъждане! Благодаря Ви предварително!

  7. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,377
    #201

    Отговор: Телевизори Neo, Crown, Elite, Grundig, Vestel, Beko, Funaj, Daewoo

    Доколкото знам JVC продадоха правата на Vestel Турция. Нямам наблюдения върху техни модели.
    JVC България

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Oct 2015
    Мнения
    3
    #202

    Отговор: Телевизори Neo, Crown, Elite, Grundig, Vestel, Beko, Funaj, Daewoo

    Цитат Първоначално публикувано от hristoslav2 Виж публикацията
    Доколкото знам JVC продадоха правата на Vestel Турция. Нямам наблюдения върху техни модели.
    JVC България
    Благодаря Ви за отговора! Май са продали правата на Beko. В БГ сайта им няма нищо за телевизори! А и честно казано, не знам "смарт" функциите му доколко са полезни, а не е само търговски трик. Благодаря, още веднъж!Приятна вечер

  10. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,205
    #203

    Отговор: Телевизори Neo, Crown, Elite, Grundig, Vestel, Beko, Funaj, Daewoo

    Последните кинескопни телевизори на JVC бяха с шаси на Vestel.
    Няма логика, да са на BEKO. Техни марки са Telefunken и Grundig.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2014
    Живее в
    Skopje, Macedonia
    Мнения
    10
    #204

    Отговор: Телевизори Neo, Crown, Elite, Grundig, Vestel, Beko, Funaj, Daewoo

    Ефтина и актуелна понуда на GRUNDIG Smart TV, модел VLE 6520 BH.

    Mене ми требаше некое телевизорче за малку пари а да биде добро (тие две работи никако не одат заедно) па се решив за ова...

    Одиме со некој побитни карактеристики кои ги има телевизорот:


    • 40" / 102 cm
    • Energy efficiency class A
    • SMART inter@ctive 3.0
    • Full HD 1.920 x 1.080p
    • 200 Hz Picture Perfection Rate
    • Digi 9300 Premium
    • Dual Core processor
    • SRS StudioSound HD technology with 40 watt output power
    • HD Tuner DVB-C and DVB-T
    • Network-compatible (WLAN stick/USB dongle required)
    • DLNA-certified
    • Live Share functionality, available via external WiFi dongle
    • MHL™ 2.0 slot
    • Color: black

    40 VLE 6520 BL - 40 VLE 6520 BL - Modell 6520 - VISION 6 - All TVs - TV - grundig.com
    Телевизорот е спакуван во фина кутија, сеедно истата ке се фрли после 5 минути по пристигнувањето дома:





    Иако станува збор за ефтин телевизор за кој имам информација дека се произведува во Турција, никаде не успеав тоа да го прочитам како податок. Единствените податоци кои ги има и се наведени можете да ги прочитате од налепниците, поточно Nuremberg, Germany.

    Во пакувањето се наоѓаат двете ногарки + 2 штрафчиња, далечински управувач и две батерии, Wi-Fi dongle, упатства на неколку јазици, меѓу другото и на македонски (неупотребливо како по обичај) и шема (ова го немам видено одкако престанаа да се произведуваат ЕИ Ниш телевизорите ).



    На задната налепница од телевизорот исто така не пишува од каде потекнува но сеедно. Битно е Германија спомната

    Одиме со приклучоците на задната страна:
    Оптички излез (еден од покорисните), 3,5мм излез за слушалки, 3,5мм аудио влез, VGA IN, 2 х HDMI, LAN, Scart/S Video, Antena IN.



    Странично, односно гледајќи го телевизорот од напред од лева страна ни се наоѓаат останатите конекции. Уште 2 HDMI порти, и 2 USB порти. Покрај другото се наоѓа и мултифункциско копче со три положби кое со мрдање и притискање може да ги врши основните функции, вклучи.исклучи, промена на канали, јачина на глас итн.
    USB портите се исто така различни, односно се разликуваат по струјата која што може да ја испорачаат во зависност од тоа дали ке вклучиме стикче или пак хард диск. Истите се и обележени.
    Доколку го користите Wi-Fi донглот, пожелно е да го вклучите во првиот USB порт како вториот би ви останал слободен за некој друг уред...Стик или хард диск.
    Гледајќи од горната страна на сите овие конекции се наоѓа и лежиштето за CI модул.

    Комплетниот изглед на телевизорот од задната страна е представен на сликава. Можете да забележите дека во горниот дел нема ниедно дупче со штрафови. Веројатно рамката и капакот се споени со клик, така да и евентуално сервисирање би било со "раскликување" што понатака би можело да значи лошо затворен ТВ. Но за ова нема да шпекулираме се додека не добиеме можност да се увериме во истото.



    Пластиката е на изглед многу ефтина а и истото чувство се стекнува и при допир. Најчесто сите телевизори од оваа ценовна група се со таков, сличен па дури и полош квалитет на задниот капак. Кога се опипуваат споевите со прстите, се добива оној впечаток на недоработеност, односно на ефтин производ. Необорени ивици кои имаат тенденција да ви ја подсечат кожата, нееднакви линии на споевите и слично.
    Преднниот дел е малку поразличен, односно сјајниот изглед на предниот дел му дава поелегантен изглед. Практично цело време го гледаме од напред.
    Долниот дел е од перфорирана пластика во темно графитна боја и изгледа сосема пристојно и убаво. Во долниот дел се сместени и звучниците свртени према доле. Малку тој дел е поширок, па за сметка на тоа се добило и на квалитет на звукот. Тоа можете да го видите и од сликата:



    Далечинскиот управувач е добро направен и убаво лежи во раката. Изобилува со копчиња на кои ке се навикнете после 15 минути користење.
    Единствена забелешка е тоа што копчињата за глас и менување на програми не се направени поголеми и не се поставени на повисока позиција, се со цел менувањето да биде по лежерно и попрактично. Истото важи и за гласот.



    Стикчето е козметички убаво и што е најважно си ја врши одлично работата:



    Екранот на телевизорот е мат, но и покрај тоа можете да видите дека има одсјај од околината. Овака на слики делува дека е многу, но во реалност е далеку помалку и не се приметува толку.
    На лик телевизорот е стварно ОК. Немам никакви забелешки во тој поглед. Од левата страна се наоѓа сензорот за приемникот и плава ЛЕД диода која блинка во зависност од активноста на приемникот. Нивото на јачина на светлина во сетирањето имате можност да го подесите на три различни нивоа



    Интересно е да се спомне и фактот дека телевизорот нема класичен прекинувач за струја односно ON/OFF. Иста финта е и со Hitachi-то кое го купив на времето од СЕТ.

    Дали штедат или што е работата, незнам. Но треба да знаете дека доколку одите на одмор или на неколку дена, а сакате да го исклучите телевизорот од струја, тоа ке морате да го направите директно од штекер.
    По вклучувањето во штекер, излегува менито за сетирање на јазик, земја итн итн, класични поставувања и подесувања.





    Се уште не знам точно за каков панел се работи, односно каков панел има вградено во телевизоров, но дефинитивно е еден од најефтините 40-ки кои се произведувааат на планетава земја.
    Еве го и распоредот на пикселите на матрицата. Ако некој препознае, слободно нека пише. Јас мислам дека се работи за ChiMei Optoelectronics Innolux - М-РVA матрица????



    Одиме на неколкуте позитивни и негативни работи за и околу телевизоров.
    Генерално а и истото се потврдува е колку пари, толку музика, во случајов слика.
    Доколку телевизорот го користите на кабловска, со оние канали кои се фаќаат на аналогниот тјунер, сликата ке биде иста како и кај останатите ЛЦД-а. Зборот ми е дека и менувањето на каналите оди со мало задоцнување. При промена од канал на канал ке биде потребно време од 2 секунди.
    Доколку телевизорот го користите со CI модул, како што го користам јас, менувањето на канали ке биде со време на закаснување дури и до 4 секунди. Тоа може да е резултат и на CI модулот и картичката која ја користам, бидејќи се релативно стари, првите од Cabletel, а може е и до самиот телевизор. Во споредба со другите телевизори кои ги имам, овој ми е најспор во тој поглед.
    Во поглед на мени, сетинзи, отварањето е нормално и брзо, без некој временски задоцнувања.
    Youtube апликацијата работи одлично и без никаков проблем. Останатите апликации не ги пробував, немав едноставно време за да се логирам на сајтовите и да видам што има...Отом потом.
    Подесување на сликата.
    Има неколку предефинирани модови, и нормално USER мод во кој што си ја подесуваш сликата како сакаш.
    Сликата е сосема коректна, можам да кажам одлична за толку ефтин телевизор. НО, зависи како ја гледаш
    Доколку телевизорот го гледаш директно, право во него, или пак со мали одстапки од аголот од 90 степени, сликата е стабилна.
    Секој агол поголем од 30 степени поместени од централните 90, моето око ги забележува со нарушување на нијансите. Прктично она што го има само кај IPS панелите, широк агол на гледање. Овде тоа го нема. Гледано од страна, црната прелива во тегет или темно зелена, нели зависно од тоа што оди во позадина, автоматски се губат деталите, боите стануваат нереални и се губи комплетната реалност на сликата.
    За жал тоа не го евидентирав со апарат, но доколку ви е потребно, нема да има проблем и тоа да го направам.
    Можеби некој ке рече дека претерувам, вистина е, за некој обични корисници тоа е небитна работа и нема ни да ја забележат.
    Конкретно телевизорот ке си го гледаат моите, седењето им е централно, го гледаат оптимумот од сликата, па се задоволни. Странично седам само јас да не им пречам. И нормално го гледам она што они никогаш нема да го видат, или можеби ке го видат ама нема да им смета
    Доколку направам директна сопоредба со сликата на 32 инчниот Хитачи купен од СЕТ, можам да речам дека сликата на Хитачи-то е многу подобра и пореална во однос на Грундиг-от. Хитачи-то и тогаш реков дека има прекрасна слика и дека сум навистина пријатно изненаден од тој телевизор. Сепак и да е најлош, стануваше збор за IPS панел кој во секој поглед е супериорен во однос на другите кога станува збор за бои и агол на гледање.
    Останатите сетирања се класика, ги има секаде.
    Звукот е како што реков сосема задоволителен, има неколку предефинирани модови и USER мод кој можете да си го подесите како сакате.

    Што и како отвара на USB не сум пробувал. Можеби деновиве ако стигнам, затоа што телевизорот е земен за моите, постари луѓе, а нив приоритет им е обична телевизија

    Генералниот заклучок е дека за парите телевизорот е добар. Нормално и што конкретно ке очекувате од него.

    Позитивни работи: Има интернет - смарт опции, има DVB-T, DVB-C, CI слот, 4 HDMI влезови, 2 USB влаза, оптички излез, DLNA, и уште еден куп други можности. Ниска цена.YouTube се вклучува и работи зачудувачки брзо и стабилно.
    Веб прелистувачот исто така. Сега за сега позитивно изненадување во тој поглед.

    Негативни работи: Ефтина изработка,мал агол на гледање, лошо поставени копчиња на далечинскиот управувач.
    Се надевам дека со оваа кратка рецензија ке помогнам некому во изборот.

  12. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,377
    #205

    Отговор: Телевизори Neo, Crown, Elite, Grundig, Vestel, Beko, Funaj, Daewoo

    Цитат Първоначално публикувано от SaleSk Виж публикацията
    Се уште не знам точно за каков панел се работи, односно каков панел има вградено во телевизоров, но дефинитивно е еден од најефтините 40-ки кои се произведувааат на планетава земја.
    Еве го и распоредот на пикселите на матрицата. Ако некој препознае, слободно нека пише. Јас мислам дека се работи за ChiMei Optoelectronics Innolux - М-РVA матрица????



    Можеш ли да сликаш со поголемо зголемување? Стартувај му бела позадина и снимање.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2014
    Живее в
    Skopje, Macedonia
    Мнения
    10
    #206

    Отговор: Телевизори Neo, Crown, Elite, Grundig, Vestel, Beko, Funaj, Daewoo

    @hristoslav2
    Ова е максимално што можев да зголемам:




    Се извинувам за доцнењето, обврски

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,377
    #207

    Отговор: Телевизори Neo, Crown, Elite, Grundig, Vestel, Beko, Funaj, Daewoo

    За жал, зголемувањето не е доволно. Личи на тип MVA (CMI, AUO, Sharp)

  16. Novice
    Тук е от
    Feb 2016
    Мнения
    8
    #208

    Отговор: Телевизори Neo, Crown, Elite, Grundig, Vestel, Beko, Funaj, Daewoo

    Здравейте, от скоро притежавам НЕО 40730 Full HD, Smart... Имам лек проблем- докато разцъквах менюто и донастройвах съм направил нещо, защото размера на субтитрите при преведените канали станаха ОГРОМНИ и стоят в ляво, също при изписване на номер на канал горе в ляво цифрите се уголемиха и са на черен фон. Прилагам снимки за да се ориентирате за какво става въпрос. Моля за съвет, тък като какво ли не опитах и не успях да възстановя първоначалното положение, в Настройки за размер на субтитри ми дава възможност за регулиране на шрифта между 25 и 36, но промяна няма... П.С. Няма проблем със субтитрите при пускане на филм от флашка, регулират се, всичко е ОК.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  17. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2012
    Живее в
    варна
    Мнения
    36
    #209

    Отговор: Телевизори Neo, Crown, Elite, Grundig, Vestel, Beko, Funaj, Daewoo

    колега пред дилема съм дали да си взема такъв телевизор НЕО 40730 Full HD, Smart, каква телевизия ползваш чрез декодер или направо влиза коаксялния кабел(предполагам така). четох за подобни проблеми и за размазани субтитри изместени в ляво. Доволен ли си като цяло от тв-то как е качеството спрямо други марки(ако можеш да сравниш) това smart tv wifi-ready , смарт функция- open browser - описание какво ще рече в действителност хваща ли wi-fi от рутер

  18. Novice
    Тук е от
    Feb 2016
    Мнения
    8
    #210

    Отговор: Телевизори Neo, Crown, Elite, Grundig, Vestel, Beko, Funaj, Daewoo

    Ползвам кабелна и цифрова, няма декодери, кабела си влиза директно, качеството е прилично, като цяло съм доволен от телевизора.Този проблем със субтитрите, за който питах по-горе се появи след като аз направих нещо, в началото си беше ок. Може и софтуера да се бъгна, не знам. Надявам се някой да даде идея как да се оправи... Смарт функциите си бачкат, горе-долу са като на по-скъпите модели и марки, действа си прилично бързо... Има вход за LAN кабела, Wi-Fi хваща ако сложиш флашка за интернет VEEZY 200, 30-ина лева струва.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 14 от 25 ПърваПърва ... 4121314151624 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Хладилник Vestel спира често.
    От JordanVass във форум Хладилна техника
    Отговори: 0
    Последно: 11-09-12, 10:24
  2. Климатик VESTEL D-9 ADORE/CFRONT
    От hrutka във форум Други марки климатици
    Отговори: 22
    Последно: 16-08-12, 14:17
  3. Elite PV-371X или Elite PV-366X или Elite PV-400 USB
    От zezco във форум Системи за домашно кино, плеъри и HTPC
    Отговори: 85
    Последно: 04-05-08, 14:39
  4. помощ за divx субтитри dvd vestel
    От chobi във форум Blu-ray и DVD плейъри и рекордери
    Отговори: 0
    Последно: 23-07-07, 21:54
  5. 21"ТЕЛЕВИЗОРИ NEO И CROWN ДО 190лв. - КОЙ Е ПО НАДЕЖДЕН
    От ERIC във форум Други телевизори
    Отговори: 10
    Последно: 12-06-07, 11:44

Тагове за тази тема


SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе