Страница 22 от 100 ПърваПърва ... 1220212223243272 ... ПоследноПоследно
Резултати от 316 до 330 от общо 1487
Like Tree550Одобрявам

Отдавна не сме коментирали църкви и религии

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #316

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Lupus, донякъде съм съгласен с коментарите ти.
    Нашата църква не може да се "похвали" с ужасите на други.
    Аз си имам обяснение за това, което няма да ти допадне:
    Слаба църква - малко поразии...
    Силна църква - все по-голямо желание за власт и все-повече извращения за постигането й.
    Така че, аз се радвам, че в България, църквата никога не е концентрирала повече власт от необходимото.
    blue1, svetlio1 и justify харесват това.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,458
    #317

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    .......
    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Няма такова нещо! Има насилие само спрямо болярите, отказали да се подчинят на царската воля. В ония времена това се е считало за най-тежко престъпление.
    Не само над болярите...цели села са били заплашвани.

    Да богомилите са приемани от църквата като ерес, но те по нашите земи не са убивани. Просто са ги прогонили.
    Част от еретиците се връщат към официалната вяра, а онези, които отказват да сторят това, са подложени на различни наказания и заточения.

    Няма никакви свидетелства източно-православната църква да е измъчвала или убивала инакомислещи. Точно обратното - нейните свещенници са преследвани и избивани както от турците така и после от комунистите.
    Православната инквизиция е била в пъти по-кръвожадна от испанската. Изгаряне на клада на еретиците е било нормална практика в православието — ExtremeCentrePoint

    Това е езически обред и не съм чувал църквата да го е преследвала. Има много запазени езически обичаи, прилагани и до сега - например закичването с мартеници. Да си чул поп да анатемоса мартеница?
    През цялото си съществуване, църквата се е опитвала да ликвидира всичко "езическо"...Дори в днешни дни...Спомни си скандала за бронзовата скулптура от два влюбени дракона на входа на варненското пристанище...

    От тази по-нагла лъжа не съм чувал! Църквите и манастирите в България винаги са били хранители на книжнината ни. Много от историческите факти дължим именно на опазените от духовниците книги.
    Да ти давам ли пример с История славяно българска?
    Много средновековни и по-късни пътешественици преминаващи през територията на България споменават , че понякога в манастирите си палели печките със стари ръкописи. Знаеш ли какво е станало с Търновската библиотека? През османското владичество, много наши попове преминават към гръцката църква, а някои от тях по заповед са унищожавали ръкописи за българската история.

    Да, това е данък, определен от държавата за да се издържа църквата. И сега държавата подпомага църквата от данъците, защото оценява нейната роля в обществото.
    Данъкът е насилствен! Без да те питат споделяш ли тази религия...

    Да си чул за разследван или съден за сътрудничество с мафията наш духовник? Ако знаеш за такъв - дай пример.
    Държавата в лицето на нашите политици не иска да стартира такива дела - рискуват политическо самоубийство.
    Много църковни земи във варненска област бяха продадени на занижени цени по нареждане на бившият варненски митрополит и без съгласието на съответните селски църковни настоятелства, чиято собственост бяха. Съответно фирмите от благодарност му подариха луксозна лимузина и....


    Напротив! На всички официални празници църквата участва с литургии, молитви, освещаване на знамена и прочие църковни ритуали. Изцепките на Пловдивския владика са отделен случай. За мен той е посор за БПЦ!
    Църквата не за първи път се опитва да измести празнуването на официални празници заради тяхното съвпадение с църковни такива - смята нейните за по-важни...

  4. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #318

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    "Празни мисли на един празен човек" (няма да ти посочвам автора, дано си я чел) - това са всичките ти писания. Нито един факт, нито един източник!
    А това за "православната инквизиция" е направо смешно. Използвани са няколко случая от хилядолетната история на църквата, прецеденти на фанатични люде, за да се обоснове нещо, което не е било официално институционализирано.
    Да се надявам да си прочел и коментариите в дадения от теб линк. Те са по-интересни от самия материал. Позволявам си да дам само един цитат:
    Михаил February 24, 2011 at 8:06 Наистина твърде тенденциозно и далеч не обективно становище! Кратки откъси повествувание доукрасени със доста богат писателски коментар. Всяко едно историческо събитие извадено от контекста на конкретната историческа обстановка, първопричини и следствия, лесно бива превръщано в ефикасен инструмент за политико-историческа манипулация.
    В случая тази книга вместо трезв преглед, анализ и сравнение на събитията и живота в католическите и православните общества, предлага едно сухо изброяване на изолирани случаи на злоупотреба с духовната власт. Не ще никакаъв коментар факта, че инквизицията е запазена марка на католическият запад, който пък от своя страна нерядко среща остър, въоръжен и съвсем не милосърен, протестантски отговор.
    Най-вярната догадка, защо Православната Църква е намесена и обвинена във същите грехове, според мен е, именно във създаването на още по-голяма литературно-историческа бъркотия, в която Христовата Църква, да бъде по-лесно опетнена и осквернена редом със западните религиозни формирования. Крайната цел е хвърляне на обща информационна мъгла и хаос в умовете на хората по въпросите на вярата и религиозната просвета, метод силно характерен за ерата в която живеем, и в която призрака на плурализма, релативизма, демокрацията и общата морално-духовна поквара се превръщат в правило за всички, които искат да изпъкнат с “цивилизационенен” принос.

    tony34al одобрява това.

  5. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #319

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Мен пък много повече ме впечатли концепцията на Х2 за доброволен (ненасилствен) данък

  6. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #320

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Пусни в Гугъл "църковен данък в Германия" и ще видиш същата концепция.

    ПП.
    Да не си помислиш, че го одобрявам това в Германия ?! Няма такова нещо, всяко подпомагане на религиозни "структури" уредено със закон е вредно.
    ... Не съм им чел законите на германците, ама все си мисля, че видовете данъци навсякъде се уреждат със закон.
    Този пост е редактиран от MitkoS; 02-05-16 в 23:11.

  7. Banned
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,430
    #321

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    В Германия се гласят да подгонят бурките.
    Дали не копират от нас?

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,458
    #322

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Lupus
    Има поне няколко стотин такива "прецедента".....а ти ме попита в какво ги обвинявам.
    Може би ще ми разкажеш как става християнизацията на траките?
    Разрушаването на езическите им светилища и строежа на църкви на тяхното място...
    Саботирането на ремонти и възстановяването на храмовете на други религии от страна на християните ?

  10. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #323

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    Пусни в Гугъл "църковен данък в Германия" и ще видиш същата концепция.

    ПП.
    Да не си помислиш, че го одобрявам това в Германия ?! Няма такова нещо, всяко подпомагане на религиозни "структури" уредено със закон е вредно.
    ... Не съм им чел законите на германците, ама все си мисля, че видовете данъци навсякъде се уреждат със закон.
    Той Ицата, такова... говори за доброволен данък през средновековието...
    Друг е въпроса, че и сегашните данъци не бих плащал доброволно - независимо дали са за изхранване на дядо-поповците или на дупетатите.

  11. Banned
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,430
    #324

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Траките са си българи.
    Езическите обичаи наследени от тях, съществуват и до днес.
    Мартениците, Трифон Зарезан, шевиците в народните носии.

  12. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #325

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Цитат Първоначално публикувано от hristoslav2 Виж публикацията
    70 години са много! Писалият го, не е очевидец, а преразказващ разказите на други...Нали помниш играта от детството на - "развален телефон"?
    Само църквата претендира, че евангелията са достоверни...но удобно забравя кой, кога го е писал, и колко редакции е преминало съответното евангелие..
    Да не би създателите на тъпите атеистични филмчета да са очевидци?! как пък не! Така както си тръгнал, още малко ще изкараш, че и хан Аспарух не е съществувал, защото според тебе нямало очевидци и преки доказателства.
    За какво изобщо си ходил на училище само да си губиш времето и разни даскали да ти пълнят главата с недоказани теории и измислени приказки?
    След като нямаме живи очевидци, може да се окаже, че българите в миналото сме били прости, неграмотни селяни и цялата ни средновековна история е крадена от египетските фараони или от руснаците с техните царе.
    Momchil одобрява това.

  13. Banned
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    1,313
    #326

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    Пусни в Гугъл "църковен данък в Германия" и ще видиш същата концепция.

    ПП.
    Да не си помислиш, че го одобрявам това в Германия ?! Няма такова нещо, всяко подпомагане на религиозни "структури" уредено със закон е вредно.
    ... Не съм им чел законите на германците, ама все си мисля, че видовете данъци навсякъде се уреждат със закон.
    Потърсих и намерих
    10 Facts about German Church Tax | myGermanExpert Blog
    Което още веднъж показва че немците са умен народ. След като си толкова тъп да си вярващ, си плащаш 8-9% от годишните доходи за тази "екстра".

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #327

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Цитат Първоначално публикувано от hristoslav2 Виж публикацията
    Lupus
    Има поне няколко стотин такива "прецедента".....а ти ме попита в какво ги обвинявам.
    Стотина прецедента за хиляди години. При това - в средновековието. Без това да е институциализирано като Светата инквизиция.

    Може би ще ми разкажеш как става християнизацията на траките?
    Разрушаването на езическите им светилища и строежа на църкви на тяхното място
    Траките са част от българския народ заедно със славяните и прабългарите. Има много православни храмове, изградени върху тракийски светилища. Църква не се строи на случайно място - запомни го!

    Саботирането на ремонти и възстановяването на храмовете на други религии от страна на християните ?
    Че коя ще да е тая религия, че не се сещам... И коя религия в България си няма храм??? Имаме арменски църкви, синагоги, католически катедрали. За джамиите да не говорим - те са повече от християнските храмове. Сега се очаква и шамана на племето на вожда Оху Боху да си постои храм на мястото на мавзолея!
    Ей, чудя се на акъла си - седнал съм по нощите да те просвещавам и да ти обяснявам. За теб си важи с пълна сила народната приказка: "Ти му думаш, оно рупа ли рупа зелено тикве"
    Този пост е редактиран от Lupus; 03-05-16 в 00:24.
    ivodivo, Momchil и tony34al харесват това.

  16. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #328

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Цитат Първоначално публикувано от Yasen6275 Виж публикацията
    Потърсих и намерих
    10 Facts about German Church Tax | myGermanExpert Blog
    Което още веднъж показва че немците са умен народ. След като си толкова тъп да си вярващ, си плащаш 8-9% от годишните доходи за тази "екстра".
    8-9% си е почти "десятък" !!!
    Правих сметка, че при (например) 40млн плащащи данък 8% на база годишен доход 60хил евро (а той е повече средностатистически) прави 192 милиарда евро. А в други статии се говори "само" за 19 милиарда годишно финансиране на църквата от които само 9 милиарда са от данъка.
    Считам, че тия 8% не са верни като число и вероятно става дума за 0,8%.

    При търсенето в Гугъл излиза и такъв текст от 2004 по повод
    "Царски депутат гласи божи данък за вярващи"
    "...Идеята за религиозния данък изуми директора на вероизповеданията доц. Иван Желев. Ако това стане, от заявилите се 86% от българите за православни християни, като вярващи данъкоплатци ще останат едва няколко процента, предупреди Желев пред "Сега". ..."
    Този пост е редактиран от MitkoS; 03-05-16 в 01:34.

  17. Banned
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    1,313
    #329

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    8-9% си е почти "десятък" !!!
    Правих сметка, че при (например) 40млн плащащи данък 8% на база годишен доход 60хил евро (а той е повече средностатистически) прави 192 милиарда евро. А в други статии се говори "само" за 19 милиарда годишно финансиране на църквата от които само 9 милиарда са от данъка.
    Считам, че тия 8% не са верни като число и вероятно става дума за 0,8%.

    При търсенето в Гугъл излиза и такъв текст от 2004 по повод
    "Царски депутат гласи божи данък за вярващи"
    "...Идеята за религиозния данък изуми директора на вероизповеданията доц. Иван Желев. Ако това стане, от заявилите се 86% от българите за православни християни, като вярващи данъкоплатци ще останат едва няколко процента, предупреди Желев пред "Сега". ..."
    при положение че германия е около 80 милиона барабар с дечковците 40 милиона плащащи ми се струва много. Средно дохода в германия мисля чe e okolo 25k евро, Така че сумата ти е лееко завишена според мен. А от къде идват 10 милиарда които не са от данък? Лекинко преувеличаваш цифрите според мен.

  18. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #330

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Имам братчед там, дохода му е с около 1/3 по-висок от тоя който съм посочил, затова съм объркал. При търсене в Гугъл, брутния среден доход е малко над 40хил евро, т.е. с 1/3 по-малък от посочения от мен (брех, тоя мой братчед бил голяма работа). Като махнем тая 1/3 от 190млрд, остават около 120млрд. И като понижим с малко бройката плащащи, то можем да го натаманим на 90млрд. И като се сетим, че някой журналист е объркал промил с процент, то всичко с числата си идва на мястото - 9млрд от данъка и още 10 от бюджета. А самия данък е 8 промила.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 22 от 100 ПърваПърва ... 1220212223243272 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 15
    Последно: 26-04-11, 15:17
  2. Asus- отдавна не са това което бяха !
    От Mr.TECHNO във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 11
    Последно: 17-04-07, 11:10
  3. Отдавна не сме се събирали в София
    От Sunny във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 59
    Последно: 27-08-03, 08:59

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе