Точно Дунава е топка лед в момента - не може да се разчита.
Точно Дунава е топка лед в момента - не може да се разчита.
Предлагам да се забрани дишането, за да не се замърсява атмосферата с CO2 !
Много смешно. Ако Дунав е замръзнал вероятно ще спрат централната. Не знам дали има алтернативен начин на охлаждане. Те и въглищата замръзват, както наскоро научихме всички. Особено тези стопанисвани от Ковачки. На такива паразити и най-перфектната енергийна система да създадеш те ще я съсипят.
А то имало и български книги по темата Устойчиво развитие и добро управление на енергийния сектор
https://books.google.com/books?id=TF...%D0%B8&f=false
Леда не пречи.Отдолу всичко е вода.
Дори и да се наложи да се разбива леда отгоре, това не е никакъв проблем за една централа.Има много опростени ефикасни и надеждни технологии ...
Да не говорим, че морето също може да се използва за производство на ел.енергия - не там където има плажове, но там където не е защитена зона и където няма плажове.
България е една от най-богатите на възобновяеми източници държава.Просто или изобщо не ги използваме или ги използваме неефективно/с неефективни технологии ...
С постепенното преминаване на електрически автомобили, ще се увеличава консумацията от този вид транспорт на ел.енергия, но пък от друга страна на всеки 20-30 години енергийната ефективност се увеличава с между 40% до 200% .Вижте например осветителните тела - преди 30 години една крушка от 60 вата осветяваше слабо една стая от 13-15 квадрата.Сега със 60 вата лед лампи може спокойно да осветляваш 60 квадрата помещение с 20 лед крушки по 3 вата едната.
=========================================================================
Тези спорове тук са излишни - след като цялата индустрия се ориентира в тази посока значи инженерите са направили съответни изчисления и преценки.
В момента в който отпаднат сериозните политически различия енергия ще може да се доставя от 2000-3000 км.Арабските държави и държави от Северна Африка вече изграждат такива соларни електроцентрали - те и без това имат пустини от които нищо не печелят, а да кажем имат 340 слънчеви дни в календарната година от общо 356 ...
Въпросът не е ДАЛИ, а КОГА ...???
Според мен след не повече от 30 години броено от днешна дата ...
След 30 години можем да открием технология за реактори работещи чрез ядрен синтез и тогава неефективните веи-та ще станат непотребни и ще останат в историята.
Ние за реалния свят ли говорим или за прогностични теории?
"Някога, някога
толкова някога
колкото девет лета
на някаква уличка
с няколко думички
спря ме веднъж любовта.
.......
Колко естествено, просто наследствено
дойде при нас трезвостта.
Весели есенни кестени, де сте вий,
де е сега любовта?"
Н. Йорданов
Технологията за добиване на ел.енергия от възобновяеми източни съществува и то в доста голямо разнообразие, въведена в промишлена експлоатация, добива ел.енергия и се продава такава на пазара.
Пречките са разпространението и по целия свят са от политически естество.Пречките за добив на електричество от термоядрен синтез са от технологично естество -няма годна технология.
Едните пречки се преодоляват за 6 месеца най-много.Другите за години напред ...
Технологията за добив не ел.енергия чрез ядрен синтез в момента е само на експериментално ниво.
Не се знае кога ще стане годна за промишлено използване. Не се знае дали изобщо ще бъде позволено да бъде използвана на Земята.Един взрив от ядрена централа може да унищожи държава, а взрив от термоядрена централа може да превърне Земята в слънце ...
Аз нищо не си представям. Тук се твърди, че Дунав бил замръзнал и ако имало вецове по него нямало да работят. Обаче за АЕЦ Козлодуй не е проблем, че Дунав замръзнал, въпреки че се охлаждат реакторите с вода от Дунав. Щом няма проблем за АЕЦа, няма да има проблеми и ВЕЦовете.
ITER е международен токамаков (магнитно ограничаван ядрен синтез) инженерно-изследователски проект, създаден с цел да докаже научната състоятелност и технологичната осъществимост на производствен (не експериментален) термоядрен реактор.
Очаква се ITER да бъде стъпката между днешните експерименти в плазмената физика и бъдещите енерго-произвеждащи плазмени електроцентрали. Той ще бъде изграден на базата на проведени изследвания с други подобни устройства, каквито са DIII-D, EAST, TFTR, JET, JT-60, и T-15, и ще бъде значително по-мащабен от всяко едно от тях.
Страни-участници:
На 21 ноември 2006 седемте страни, участващи в реализацията на проекта, сключват договор за финансирането на проекта. Програмата предвижда 30-годишна продължителност на проекта, като 10 от тях ще бъдат за изграждането му и 20 години експлоатационен период. Цената му се определя приблизително на 10 млрд. евро, което го прави един от най-големите модерни научно-технически мегапроекти.
ITER е разположен в научноизследователския център Кадараш (Cadarache), Югоизточна Франция. Технически проектът е готов за започване на изграждането му и първоначалното пускане в експлоатация се очаква през 2016.
Проектиран е да произвежда около 500 MW (500 млн. вата) енергия от процес на термоядрен синтез, поддържан в разстояние на 500 сек. (в сравнение с пиковата мощност на JET от 16 MW за по-малко от секунда). Синтезът се постига чрез изгаряне на 0,5 гр. смес на деутерий и тритий в реакторна камера с обем ~840 m3, за което са необходими около 50 MW, т.е. получената енергия ще надвишава 10 пъти изразходваната[1]. Бъдещата термоядрена електроцентрала ще произвежда около 3000 – 4000 MW топлинна мощност. Макар че ITER ще произвежда чиста енергия под формата на топлина, произвежданата топлина няма да се използва за добиване на електричество .
Причини[редактиране | редактиране на кода]
Нови големи енергийни източници трябва да се разработят до средата на 21век, за да се предотврати настъпващата криза с природните изкопаеми и околната среда. Вече е направена успешна демонстрация на контролирана ядрена синтезна реакция и на ключовите технологии необходими за осъществяването ѝ. В днешно време се счита, че в резултат на това и на бъдещи оптимизации, централите базирани на термоядрения синтез ще изиграят ключова роля в задоволяването на енергийните нужди на населението през втората половина на този век.
https://bg.wikipedia.org/wiki/ITER
За тия токмаци се говореше още в началото на 80-те на 20-ти век.
А това беше доста-доста отдавна. Силно подозирам, че точно ти Джаки не си бил роден тогава.
Що го пиша ли ?
Тогава им "оставаше още малко е ще тръгне."
35-40 години оттогава, ама не ще да тръгне.
А да не говорим, че нещо и "залежите" от деутерий и тритий силно са надценени.
Този пост е редактиран от MitkoS; 23-01-17 в 20:23.