Оказва се, че са на лъгали за петрола и края му! След като се разбра, че няма край и цената му стана друга. Разбира се ако е вярно това което все повече се прокрадва в публичното пространство за петрола и старите кладенци...
Мини академия за начинаещия инвеститор: Новата нефтена парадигма - вечно евтин нефт?
Така или иначе нефтът като основен източник на енергоносители е "пътник".
Те и преди 120 години автомобилите са били "рядък вид" и основният сухоземен транспорт е бил с каруци и конски впрягове и парни машини, но сега автомобилите с ДВГ са основно средство за сухоземен транспорт.Та и с електроавотмоблите и автомоблите с хибриден двигател ще същото спрямо автомобилите с ДВГ.
Същото ще е и с "традиционните" електроцентрали -ТЕЦ, АЕЦ спрямо електроцентралите използващи възобновяеми източници.
След 50 години всяка къща ще си има собствена ел.енергия произведена от възобновяем източник.Така като преди 40 години компютри имаше само в "Изчислителните центрове", а сега всеки има по няколко компютъра превъзхождащи в изчислителна мощ хиляди пъти компютрите от Изчислителните центрове ...
Всичко ли трябва да ти сдъвкам? Интернет нямаш ли? Казах ти за кои страни да търсиш, търси. Нямам нужда да си представям неща, които са реалност.
https://greentech.bg/archives/70302/comment-page-1
Коста Рика мина изцяло на възобновяема енергия - Economy.bg
Работи по правилото на кривата на патката. От там идват и идеите за цени на енергията в нови часови зони. Гугълнете duck curve PV.
в коста рика има ли зима?
В Коста Рика не знам, но Исландия също е в тази графа. Там зима има ли?[emoji6]
Е то със санирането , и тук няма да има зима догодина.
Давайки за пример Коста Рика разсейваш всякакви съмнения относно знанията си.
Ето какво казва Интернет (от твоите източници)
А ето и нещо за климата и:През 2016 електрическата мрежа на Коста Рика е захранвана от изцяло възобновяема енергия в продължение на общо 150 дни, половината от които само през последните няколко месеца. От 17 юни в страната се използва само енергия, придобита от водноелектрически централи, геотермални източници, вятър и слънце, съобщава Mashable.
По данни на ICE Group 80% от енергийния микс се пада на енергията от ВЕЦ, следвана от геотермалните – 12%, вятърните – 7% и слънчевите електроцентрали – 0,01%.
Ето и нещо за икономиката и:Коста Рика има субекваториален климат с високи температури през цялата година. Климата на страната претендира да е един от най-добрите в света. Столицата Сан Хосе има средни дневни температури от 24 до 26 °C през цялата година. Нощните температури са между 14 и 16 °C. По тази причина условията са много лесно поносими. От декември до април валежите са незначителни. Дъждовния сезон е от май до ноември.
Колко ли ток трябва за да береш банани? Като има ток правят цървули, като няма - "Хайде на тръстиката!"Коста Рика е промишлено-аграрна страна, в селското стопанство са заети около 30% от работоспособното население на страната.
Главни експортни култури са кафе, банани, абака (манила), какао, захарна тръстика, цветя, ориз и други. Отглежда се едър рогат добитък, свине, овце и кози. Промишлеността е представена предимно от малки предприятия, 70% от които са специализирани в производството на хранителни стоки, текстил, обувки.
То ние че сме си бананова република сме си, ама чак толкова - НЕ!
Лупи не знам на теб кой ти е дал образование, но отиди да си вземеш парите обратно.
В Коста Рика годишната средна заплата е около $13 000.
В България $6000.
А сега кажи коя е банановата република от тези двете?
И Исландия ли е бананова република или им е много горещо лятото?
Какво общо има заплатата с тока???
Исландия е още по неподходящ пример! Тя е уникална в много отношения. Островна северна държава, но със сравнително мек климат (справка https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98...B4%D0%B8%D1%8F ) Това е страната с с може би най-много термални източници! Отбележи този факт. Население около 333 000 души, 2/3 от които живеят в Рейкявик и околностите му. Ами толкова е и населението и на кв.Младост в София!!! Останалите са пръснати в малки рибарски селища по брега на океана. Основен поминък - рибарство и преработка на риба. Единствената по сериозна промишленост - производство на алуминий. 75% от електроенергията се добива от няколко мощни ВЕЦа, останалото от геотермални източници. Те се ползват масово и за отопление. Практически тя е с off-grid енергетика и никъде не намерих сведения за обща енергийна мрежа. Ха сега я сравни с коя да е промишлено развита европейска страна!
Апропо, образованието ми не е интернетско. За 21г учене съм понаучил доста. Да не говорим за четенето после. Ти поработи сериозно над твоето, че непрекъснато ставаш за смях.
Ей много обичаш за извърташ нещата. Първо нямало страни с ВЕИ като гръбнак на енергетиката им. Еми има. После били бананови републики, но пък хората имат двойно по-висок стандарт на живот от нашия. Ми да берем банани и да получаваме и ние $1500 на месец заплата. Какво се мъчим с тая индустрия за 800лв?
Всяка държава е уникална и трябва да си намери ВЕИта, които са подходящи за условията и.
На кривата ракета нали знаеш, какво и е криво?
Ние сме бананова република без банани. Гръбнака ще се замени с ВЕИ постепенно. Системите в Исландия и Коста Рика не са паднали от небето. Систематично инвестиране и то на много пари. В южна България има доста слънце през годината, както и вятър. Вече се предлагат соларни покриви. Правят се и пътища от соларни панели. В източна вятър бол, пък и слънце. Вече се правят вятърни паркове в морето. В Япония, САЩ, Великобритания и други има по няколко такива. Вятърът е по-силен в морето. Има турбини, които правят електричество от вълните в морето. ВЕЦовете могат да се модернизират за по-голяма ефективност капацитет. Някои градове имат топли минерални извори. Да се научат да ги използват пълноценно, както братята исландци. В Норвегия мисля си горят боклука и произвеждат електричество от това. Даже не им стигат отпадъците. Аз смятам горенето на отпадъци е ВЕИ за момента, защото отпадъци винаги има бол. Може да се използва течението на Дунава за ВЕЦове. Течението си тече целогодишно. Батерии за съхранение на електричеството ще са основна част. Цените им падат двойно на кв.ч през няколко години. 4 големи компании се конкурират - Тесла, ЛГ, Самсунг и Панасоник. Това е без китайците, които инвестират милиарди в производството и иновации относно този вид батерии. Енергийната ефективност на сградите и домашните уреди също е от значение за намалянето на консумацията.
Изграждането на смарт грид - интелигентна мрежа за пренос на ток.
https://www.smartgrid.gov/the_smart_...mart_grid.html
"Интелигентна мрежа" срещу разхода на ток - България - Novini.bg
Град, който добива енергия от отпадъци, се опитва да се справи с недостига на боклук - Mediapool.bg
https://nova.bg/news/view/2016/12/22/168739/%D0%BE%D1%82%D0%BA%D1%80%D0%B8%D1%85%D0%B0-%D0%BF%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B8%D1%8F-%D1%81%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%BD-%D0%BF%D1%8A%D1%82-%D0%B2-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%BA%D0%B8/
http://www.mediapool.bg/investitsiya...ews210254.html
Предполагам има и много други начини. Просто трябва да си извадим главите от зад*иците и да търсим решения според нуждите и условията. Решенията няма да паднат от небето сами.
Този пост е редактиран от kokovox; 22-01-17 в 02:13.
Всичко това на хартия и в устата на медиите звучи много примамливо, но в очите на специалистите е като онази детска игра "нещо, някакво такова..." За сега единственото ефективно и реално работещо решение са покривните системи с микроинвертори.