Джон Йоанидис, професор по вирусология, епидемиология и статистика в Станфордския университет, смята, че „събраните досега данни за това колко хора са заразени и как се развива епидемията са изключително ненадеждни“. Разпространението на вируса, казва Йоанидис, е „фиаско на доказателствата“.
„Три месеца след избухването повечето страни, включително САЩ, не са в състояние да проверят голям брой хора и никоя държава няма надеждни данни за разпространението на вируса в представителна случайна извадка от общата популация. Това фиаско от доказателства създава огромно объркване по отношение на определянето на смъртността от COVID-19. Отчетената от Световната здравна организация (СЗО) смъртност от 3,4% е ужасяваща и безсмислена - пише ученият, цитиран от "Поглед инфо".
Единственият път, когато цялото население е тествано, е круизният кораб Diamond Princess и пътниците му са поставени под карантина. При тези тестове смъртността е била 1,0%; те бяха предимно възрастни хора.
Група френски лекари потвърдиха изчисленията на проф. Йоанидис, като заключиха, че леталността на COVID-19 не се различава значително от SARS, причинена от познати досега коронавируси. Проблемът с COVID-19 е „вероятно надценен“, според френските вирусолози, отбелязвайки, че в момента в света се разпространяват четири различни коронавируси, които са заразили, често безсимптомно, милиони хора, но които също имат ниска смъртност.