Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 76
Like Tree17Одобрявам

Домашна енергетика

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #46

    Отговор: Домашна енергетика

    Не си го написал в явен вид, но да знаеш (в случай, че не знаеш), че има правила - автомобилни акумулатори не се ползват в жилищни помещения, заради изпаренията. Ако ще го правиш с автомобилен акумулатор, то трябва да го изкараш на балкона.
    ... Разбира се, при желание никой не може да те спре, както например не може да те спре да си полееш спялнята със сярна киселина, в случай, че си решил да го направиш.


    ПП
    Поликомп вече продават фотоволтаични панели, инвертори за фотоволтаични панели и разни други зжазжи към тях.
    Чух, че и тонер.бг са почнали да продават, но незнам дали тия двете фирми не си препродават една на друга

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #47

    Отговор: Домашна енергетика

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    Не си го написал в явен вид, но да знаеш (в случай, че не знаеш), че има правила - автомобилни акумулатори не се ползват в жилищни помещения, заради изпаренията. Ако ще го правиш с автомобилен акумулатор, то трябва да го изкараш на балкона.
    ... Разбира се, при желание никой не може да те спре, както например не може да те спре да си полееш спялнята със сярна киселина, в случай, че си решил да го направиш.
    Леко ще те коригирам - съвременните тягови акумулатори отдавна не са с течен електролит, на който следиш концентрацията. Те са херметични и нищо не отделят, нито искат доливане на дестилирана вода.

  4. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #48

    Отговор: Домашна енергетика

    Хайде и аз да те поправя - това че има сухи или гелови акумулатори, не значи че всички са такива. И въобще не са преобладаващи когато става въпрос за автомоблини акумулатори.
    А не са преобладаващи по една основна причина - двойно по-високата цена спрямо "обикновените".

    ... В пости ти пише
    "акумулатор (предвидливо същия като за колата)"

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #49

    Отговор: Домашна енергетика

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    Хайде и аз да те поправя - това че има сухи или гелови акумулатори, не значи че всички са такива. И въобще не са преобладаващи когато става въпрос за автомоблини акумулатори.
    А не са преобладаващи по една основна причина - двойно по-високата цена спрямо "обикновените".

    ... В пости ти пише
    "акумулатор (предвидливо същия като за колата)"
    Коя фирма в България ги произвежда или предлага на пазара?

  6. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #50

    Отговор: Домашна енергетика

    Нещо я оплескахте тягови и стартови.Lupus, на колата ти е стартов, де набута тягов?
    Моя на колата е AGM и изрично си пише, като се зарежда да се отвори врата/прозорец понеже се отделят газове. В багажника е.
    А нормалните дето не им се долива електролит си имат два вентилационни отвора.
    Та не знам ….

  7. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #51

    Отговор: Домашна енергетика

    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията
    Нещо я оплескахте тягови и стартови.Lupus, на колата ти е стартов, де набута тягов?
    Моя на колата е AGM и изрично си пише, като се зарежда да се отвори врата/прозорец понеже се отделят газове. В багажника е.
    А нормалните дето не им се долива електролит си имат два вентилационни отвора.
    Та не знам ….
    Да, това с вида на акумулатора си е мой лапсус. Колкото до вентилационните отвори - те са с клапи, които се отварят ако се получи повишаване на налягането до степен акумулатора да експлодира. Всъщност в това ли се крие същността на идеята - вида на акумулатора и къде да е той?

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #52

    Отговор: Домашна енергетика

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Тъй като идеята за такъв раздел във форума не се възприе, пускам подобна тема тук - мястото за свободно бърборене.
    Да изкоментираме каква е разликата между енергетика и електротехника, а ?

    Категорично не съм съгласен, че в тема помпозно наименувана "енергетика", трябва да се говори за сметки за отопление !
    Има си цял раздел за отопление и сметките там често се обсъждат. Няма що да се занимаваме и тук, като некви пенсионери на пейката подочули какво си говорят и как се оплакват на съседната пейка.

    Ето аз ще дам една дефиниция (моя, не претендирам за общовалидност) на "енергетика" и "електротехника":

    Енергетика:
    Енергетиката е "наука" изучаваща методите за създаване на енергия, по-точно, вкарването на енергия в ръцете на хомосапиенс.
    Всички знаем от законите на физиката, че енергия не се създава и не се губи, така че втората част на първото изречение според мен си е съвсем на място. Също така, тук под енергия и енергетика изключително се разбира създаването конкретно на електрическа енергия

    Електротехника:
    Електротехниката е "науката" занимаваща се с инструментариума необходим за създаване, пренасяне и изразходване на електрическата енергия.
    ПП. ... като може да се каже, че по отношение на инструментариума за създаването на енергия, енергетиката и електротехниката се припокриват значително

    И в този весел и оптимистичен дух, да си задам въпросчето което ми се върти в главата от известно време и което въпросче, след вече направените дефиниции и уточнения си е съвсем на място в тази тема.

    Въпрос:
    Под какъв ъгъл (спрямо земната равнина) се монтират слънчевите панели на територията на България ?

    ... Всъщност въпросите били два:
    Втори въпрос
    Под какъв ъгъл (спрямо Гринуичкия меридиан) се монтират слънчевите панели на територията на България ?
    Интуитивния отговор е 0 градуса (т.е., да гледат на юг, ... ако приемем че северния полюс е началото на Гринуичкия меридиан).
    Но аз не съм убеден, че непременно трябва да е на юг, както например не съм убеден, че в 13:00 е по-топло от 15:30.
    Горе долу този въпрос е такъв:
    Правени ли са тестове с три автономни панела единия насочен на юг, ама и малко на изток, втория точно на юг, третия на юг ама и малко на запад.
    Та правен ли е някъде тест, в рамките на един слънчев ден кой от трите така географски ориентирани панели ще генерира най-много електрическа енергия ?

    ПП.
    Тая вечер съм на кехлибарена течност, ако някой случайно вече си е задал такъв въпрос. ... а лошото е че свършва
    Този пост е редактиран от MitkoS; 05-11-22 в 21:21.

  10. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #53

    Отговор: Домашна енергетика

    Ето и фактурата за тока за месец октомври. Отопление и бойлер не са пускани.
    Видно е как само от оптимизация на режима на ползване на електроуредите се постига над 18ле икономия, без да се нарушава конфорта.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от Lupus; 10-11-22 в 10:20.

  11. Senior Member Аватара на Rumb@ta
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,709
    #54

    Отговор: Домашна енергетика

    Защо има такива разлики в цената на тока за Пловдив на EVN спрямо София? От сайта на EVN дават дневна 0,24лв на киловат и 0,13лв нощна. В горната фактура гледам, че дневната е 0,11лв и 0,02.

    - - - - - - - - - -

    Погледнах една фактура в нета и разбрах. На ЕВН са включени и електропреносните таксички в тази цена.
    Този пост е редактиран от Rumb@ta; 16-11-22 в 10:49.

  12. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #55

    Отговор: Домашна енергетика

    Страхотна новина - парите за слънчева енергия идват!!!

    Дребен детайл:

    "Жилището, с което се кандидатства, трябва да е основно на кандидата и да се заменя неефективен източник на топлинна енергия (печка, котел, камина и др.) на твърдо гориво (дърва, въглища и др.)."

    И почвам да се чудя:

    Колко хора познавам, които се топлят на дърва или въглища (а не на газ или ток) и могат реално да ги заменят със слънчеви панели (било за топла вода или ток)? И колко ли ще им помагат през зимата въпросните панели на тия хора?

    Освен изведнъж всички ромски махали и затънтени села да се окажат покрити със слънчеви панели... Друг вариант не се сещам!?

    Сетих се: Условието е такова, за да има пряк път парите да отидат само при "наши хора"... Как можах да не загрея веднага?

    Боян Рашев.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #56

    Отговор: Домашна енергетика

    Аз мога да се възползвам. Следващата година ще мина от дърва на ТП.
    Нито съм мангал, нито скъсан селяндур, нито ми дреме на шапката дали ще ми дадат 16к. за солари.
    Познавам много хора, които изминалата година смениха печките с ТП.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #57

    Отговор: Домашна енергетика

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Аз мога да се възползвам. Следващата година ще мина от дърва на ТП.
    Нито съм мангал, нито скъсан селяндур, нито ми дреме на шапката дали ще ми дадат 16к. за солари.
    Познавам много хора, които изминалата година смениха печките с ТП.
    Как мислиш да комбинираш ТП със соларни панели?

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #58

    Отговор: Домашна енергетика

    Директно към вътрешната мрежа, пък колкото толкова със зимното слънце, през лятото повече.

  17. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #59

    Отговор: Домашна енергетика

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    пък колкото толкова .
    И какъв е смисъла от вложените 15 к за зелен преход. И сега се радваме на излишък при слънчево време и недостиг при липсата на слънчево греене.

  18. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #60

    Отговор: Домашна енергетика

    много е сбъркана програмата - от въглища на солари.
    това го играхме със - от въглища на пелети.

    да махнат ДДС на соларките трябва. а и на клими, ТП , саниране, дограма и външни щори. ако има пари да дадат на банките още 20 процента за безлихвени кредити евентуално = пак ще се лапа.
    АМА ТРЯБВА ДА СЕ МИСЛИ...
    или да бяха раздали филипс 4 ватови А клас крушки за тия пари - по голяма икономия щеше да има... ама пак трябва да се мисли.
    Lupus одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Домашна мрежа
    От wdwdwd във форум Мрежи
    Отговори: 0
    Последно: 30-04-21, 19:19
  2. Домашна бира?
    От kod във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 9
    Последно: 18-02-13, 11:45
  3. Домашна хлебопекарна?
    От SET_time във форум Малки домакински уреди
    Отговори: 0
    Последно: 12-12-09, 17:37
  4. Домашна електротехника
    От dallaz във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 0
    Последно: 12-02-09, 13:11
  5. интернет тв - домашна
    От eror във форум Общ - софтуер
    Отговори: 1
    Последно: 01-04-08, 22:50

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе