Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 51

Ползване на акумулираща печка

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    26
    #1

    Ползване на акумулираща печка

    Така и не видях да е обсъждана такава тема, с изключения на някои сравнения с други отоплителни уреди.
    И така, докато е още жега да задам някои въпроси, предполагам че и на други хора ще им е интересно. Не се шегувам, сериозно има възможност да се отопляваме на акумулираща печка, а досега не ми се е случвало. Затова искам да питам, как е най-добре да се използва, за да поддържа горе-долу постоянна температура в стаята? Най-икономично всеки знае, че е на нощна енергия, но пък през деня се предполага, че ще падне температурата и ще се наложи включване може би. Интересува ме как е най-добре да се ползват различните степени 1-4, те отговарят ли за различни реотани и каква е разликата в мощността? Споделете вашия опит, ако не сте забравили как е било.


  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #2

    Re: Акумулираща печка :)

    Ако можеш не се отоплявай с акумулираща печка. Акумулиращата печка е морално остарял отоплителен уред. По принцип мисля, че тези печк нямат термостат и немогатд да потдържат постоянна темепратура. Идеята им е да е включена през нощта, а през деня да те топли акумулираната топлина в тухлите. Температурата постепенно ще пада и после ще трявба доста енергия за да се навакса. Въобще такъв режим е много неикономичен. Едно време е било съвсем друго. Тока е бил много евтин, но при сегашните цени на ток направо я изхвърляй тази печка. Хем ще си освободиш малко място.

  4. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #3

    Re: Акумулираща печка :)

    Откакто изхвърлих моята поне с 30% ми падна разхода не ел. енергия, а се увеличи доста
    температурата в стаята. Минах на духалка.
    Оня киек цяла нощ го топлиш, зъзнейки, после отиваш на работа. Връщаш се - вече е студено и започваш да го топлиш...
    Неудобно и неефективно!!

  5. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #4

    Re: Акумулираща печка :)

    Цитат Първоначално публикувано от Wise
    Минах на духалка...
    Да те чуе жена ти...


    Най-големият плюс на акумулиращите печки беше това, че можеше да се спи на тях.
    И други работи можеха да се правят. Мен така са ме правили. Според тати. Мама не съм питал. В лютия януарски студ, яйцата трябва да са топли.

    Иначе печките че топлят - топлят - спор няма, но трябва да са почти постоянно включени и предполагам няма да е изгодно финансово на всеки. В моя случай - целта е оправдала средствата.


  6. god
    god е офлайн
    Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Варна
    Мнения
    394
    #5

    Re: Акумулираща печка :)

    Печката има смисъл ако трябва стаята да е винаги топла, например при отглеждане на малко дете. Тогава е по-добър вариант от климатик, да не говорим за духалка.
    Лошото е, че много се вдигна ел.енергията, но това важи и за останалите начини на отопление с ток.

    А, и нищо не може да се сравни с спане върху акумулираща печка когато навън е -15 градуса...

  7. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #6

    Re: Акумулираща печка :)

    Цитат Първоначално публикувано от god
    ........
    А, и нищо не може да се сравни с спане върху акумулираща печка когато навън е -15 градуса...
    Нещо като печка - лежанка от руските къщи? А руска баня и шибане по гърба с хвойнови клонки?

  8.  
     
  9. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #7

    Re: Акумулираща печка :)

    не знам как сте си изчислили, че ви се е вдигнала температурата, а ви е паднал разхода за електричество, но за себе си знам, че няма да си махна акумулиращата печка докато е възможно!

    зимата отоплявам с нея 3 стаи - хол, всекидневна и кухня, като температурата е между 24 и 21 градуса. миналата зима най-високата сметка за ток за месеца беше 85 лева, в което се включва и бойлер, фризер, компютър (не се смейте, 300-400W нон-стоп не е за пренебрегване), готварска печка, хладилник и т.н.

    печката е "Изгрев" (т.е. от големите, не помня с колко тухли... утре ще видя и ще допълня). има 4 степени, като 4-та не я ползвам - на 3 ми вдига горните темпратури, които са ми НАПЪЛНО достатъчни. сложил съм си един часовник, който пуска ток към печката в началото на нощната и го прекъсва сутринта. по този начин само я включвам в началото на зимата и я изключвам в началото на пролетта.

    няма миризми, няма пепел, няма надписани сметки, няма 2.4kW духалки на дневна... аз съм с двете ръце "за" - не защото съм инат, а защото знам какво наистина представлява удобството "акумулираща печка"

  10. Member Аватара на myrshavija
    Тук е от
    Nov 2004
    Живее в
    София, Дружба 2
    Мнения
    382
    #8

    Re: Акумулираща печка :)

    Цитат Първоначално публикувано от Wise
    Оня киек цяла нощ го топлиш, зъзнейки, после отиваш на работа. Връщаш се - вече е студено и започваш да го топлиш...
    Неудобно и неефективно!!
    Това са пълни глупости. Предполагам, че има и смотани модели печки, но, ако става въпрос за онези кафевите(май наистина "Изгрев" се казваха), то описаната ситуация е възможна само при постоянно отворени прозорци. Преди години родителите ми имаха акумулираща печка от сините(май тия бяха "Ела") и наистина не топлеше много. Сега имат кафява и в стая 16м2 с дървена дограма правена от КЕЧ-а(това е еталон за смотана дограма) никога не е включвана на повече от 2(от възможни 4 степени). На 3 в стаята на следващия ден не се стои, а през по-голямата част от отоплителния сезон работи на 1. Основният недостатък е изсушаването на въздуха, което обаче не е проблем на акумулиращите печки, а на повечето отплителни уреди. Температурата е почти постоянна през целя ден, при положение, че печката работи само нощем. Няма друг начин за отопление, който да предлага такъв топлинен комфорт на прилична цена. Всички останали начини за поддържане на постоянна температура над 20 градуса са по-скъпи(климатик/духалка/подово) или по-неудобни(дърва/въглища). Не мога да направя сравнение само с парно(локално/централно), защото никога не съм имал. Всички останали съм пробвал през една или друга част от живота си.

  11. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #9

    Re: Акумулираща печка :)

    god, ако успееш да издържиш седнал повече от 15 секунди на моята печка, след като е била включена на 3 през нощта, ще ти платя лечението на изгорения "там-където-гърба-си-губи-името"

    този номер можеш да го правиш на малките "Ела", но само при положение, че си дълъг към 80см ("Изгрев" са дълги 105см, което пак е малко, но ако ти висят краката от едната страна, а главата от другата може и да успееш )

  12. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    26
    #10

    Re: Акумулираща печка :)

    Акумулиращата печка я получихме в бонус заедно с много други неща когато купихме апартамента пролетта. Затова и ви питах какво мислите, за да знам дали да пробваме с нея или да подготвим нещо друго. Кафява е на цвят, но няма надпис и не знам каква е. Освен ако отзад има нещо, ще проверя. Има изведени кабели за часовник, но него го няма. Може би трябва да купя, за да не сънувам високи сметки през нощта и да скачам да я изключвам.
    Най-вече заради бебето искам някаква постоянна температура да се поддържа. Иначе в предишния апартамент от работа се прибирахме след 19 часа, и докато напалим камината и се стоплим, ставаше време за лягане.

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #11

    Re: Акумулираща печка :)

    Камината не е решение ако искаш да потдържаш постоянна температура. Още повече като имаш дете трябва да се позлват най безопаните електроуреди. По принцип много добро решеное е да сложиш Японски климатик инвертор, но са малко скъпички. Между дургото в моменат има на пазара евтини оригинални японски климатици, происведение за япония. Разбира се са на 110V. Климатиците са нови. Внесени са по втория начин. Затова са по евтини. Тези клими нямат нищо обшо с масово разпространениете в БГ, които не са особено ефективни при ниски температури.

  14.  
     
  15. Member Аватара на diaflin6
    Тук е от
    Apr 2004
    Мнения
    194
    #12

    Re: Акумулираща печка :)

    имам добри спомени от акумулиращата печка, стаята ми винаги е била добре отоплена и сутрин, и вечер при нормален режим на работа - на нощна енергия. колкото до консумацията на ток, трудно ми е да кажа, но при условие, че няма термостат, както казва Julian и обикновенно са с мощност 3 кВ, всеки може да си направи сметката , колко харчи.

    Цитат Първоначално публикувано от Wise
    Минах на духалка.
    Колкото до идеята за духалка, струва ми се не добра. Вече 2 зими се топлим с една Ровента 1.2/2.4 кВ за хола и радиатор за спалнята и сметките през зимния период не падат под 150 лева. Предимството на духалката е, че много бързо затопля. Обаче като се спре , доста бързо изстива помещението. Така че не става за поддържане на постоянна температура по 24ч.
    За това мисля да я наритам тая духалка и да си взема маслен радиатор или конвектор.

  16. god
    god е офлайн
    Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Варна
    Мнения
    394
    #13

    Re: Акумулираща печка :)

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    god, ако успееш да издържиш седнал повече от 15 секунди на моята печка, след като е била включена на 3 през нощта, ще ти платя лечението на изгорения "там-където-гърба-си-губи-името"

    този номер можеш да го правиш на малките "Ела", но само при положение, че си дълъг към 80см ("Изгрев" са дълги 105см, което пак е малко, но ако ти висят краката от едната страна, а главата от другата може и да успееш )
    Това нещо си го позволявам само вечер, когато печката е поизстинала
    Иначе и аз 4-та степен на "Изгрев"-а почти не използвам.


  17. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #14

    Re: Акумулираща печка :)

    diaflin6, недей си взима радиатор - ще съжаляваш!

    радиаторите са най-бавното и най-енергоемко (ерго, най-неефективното) средство за отопление. с колкото и ребра да го вземеш - все тая. масата му е малка, за да разчиташ на акумулиращия ефект, който ти осигурява акумулиращата печка, следователно ще го гориш когато си там - често и на дневна. друго - той може и да загрява бързо, но разчитайки само на конвекцията на въздуха има да чааакаш да стане топло. и накрая - непостоянната му употреба ще доведе до незатоплени мебели, а само един гол топъл въздух не е моята идея за комфорт

    аз лично климатици не обичам, но ако изборът е между радиатор и климатик - с две ръце съм за климатика!

  18. KTT
    KTT е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    531
    #15

    Re: Акумулираща печка :)

    Аз също ползвам Изгрев в едната стая. Мога само да добавя, че мощноста на 2 и 3 е еднаква, само се включват различни нагреватели. Печките са икономични ако се включват само на нощна енергия - това го постигам с един електронен часовник, който управлява печката. Винаги съм си мислил кое е по-икономично акумулираща или климатик, засега ползвам и двете.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Реле за акумулираща печка
    От abv във форум Електрическо отопление
    Отговори: 10
    Последно: 04-01-14, 11:46
  2. питане за ползване на смартфон
    От naydenov69 във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 16
    Последно: 02-01-13, 19:16
  3. Акумулираща печка Изгрев help! :/
    От Ciff във форум Електрическо отопление
    Отговори: 2
    Последно: 21-02-12, 19:53
  4. Управление акумулираща печка с реле за време
    От integer във форум Друга битова техника
    Отговори: 48
    Последно: 25-01-11, 09:57
  5. Отговори: 21
    Последно: 22-04-09, 21:22

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе