Резултати от 1 до 13 от общо 13

Проблем с котле Ecotermal 30 MRE

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    31
    #1

    Проблем с котле Ecotermal 30 MRE

    Някой има ли ел. котле на Ecotermal 30 MRE или някое от тази серия. Как се нагласят режимите на работа?

  2.  
     
  3. SAGE
    Guest
    #2

    Re:Проблем с котле Екотерм

    Цитат Първоначално публикувано от niksan88
    Някой има ли ел. котле на Екотерм MRE или някое от тази серия. Как се нагласят режимите на работа?
    Аз имам "Ecotermal MRE 8"

    Кратко описание на елементите и на седмичния програматор може да прочетеш тук:http://www.ecotermal-bg.com/prod_tehnical_doc/3_1.pdf

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    31
    #3

    Re:Проблем с котле Ecotermal 30 MRE

    Цитат Първоначално публикувано от SAGE
    Аз имам "Ecotermal MRE 8"

    Кратко описание на елементите и на седмичния програматор може да прочетеш тук:http://www.ecotermal-bg.com/prod_tehnical_doc/3_1.pdf
    Моя грешка. Това го намерих ама е обяснено като за тези които са го правили. Значи тъй като котлето не е при мене, при мойте родители вчера е дошъл някъв "инженер" уж да го нагласи и да го пусне в експлоатация, но се оказало че нищо не знае и едвам го пуснал чел от "ръководстовто" през цялото време. Пуснал го в някакъв режим дето стига до 54-55 градуса и след това от 12 кВ слиза до 4 кВ и не се изключва. Та въпроса ми е би ли ми обяснил как се пускат готовите програми който са от производителя ако е подобен модела като нашия?

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Re:Проблем с котле Ecotermal 30 MRE

    Кое не ти стана ясно? Какви са тези готови програми - това да не е пералня или съдомиялна? Стаен термостат има ли или се управлява по температура на водата?

  6. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    31
    #5

    Re:Проблем с котле Ecotermal 30 MRE

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Кое не ти стана ясно? Какви са тези готови програми - това да не е пералня или съдомиялна? Стаен термостат има ли или се управлява по температура на водата?
    Значи със управление на водатата е и имало някакви готови седмични програми от P17 до P някое си. Виж .pdf който е дал SAGE там е описано до някъде, но не е пълното описание.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #6

    Re:Проблем с котле Ecotermal 30 MRE

    Слушай момко, няма никакви седмични програми, ти дори нямаш програматор - той се купува отделно и се програмира по твой вкус - кога какви градуси да поддържа. Ти сега само му задаваш температура на водата и той сам си решава с каква мощност да работи за да не я превиши. Добре е да си вземеш поне стаен термостат, който доколкото разбирам от ръководството е модулиращ - т.е кара котела да си променя мощността и температурата на водата в зависимост от стайната температура. Така че инженера чел-не чел си е свършил работата, сега остава и ти да прочетеш, а не само да питаш - това са няколко странички на БЪЛГАРСКИ, има и картинки. А пък като си купиш програматор - в неговото ръководство ще прочетеш за програмите

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    31
    #7

    Re:Проблем с котле Ecotermal 30 MRE

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Слушай момко, няма никакви седмични програми, ти дори нямаш програматор - той се купува отделно и се програмира по твой вкус - кога какви градуси да поддържа. Ти сега само му задаваш температура на водата и той сам си решава с каква мощност да работи за да не я превиши. Добре е да си вземеш поне стаен термостат, който доколкото разбирам от ръководството е модулиращ - т.е кара котела да си променя мощността и температурата на водата в зависимост от стайната температура. Така че инженера чел-не чел си е свършил работата, сега остава и ти да прочетеш, а не само да питаш - това са няколко странички на БЪЛГАРСКИ, има и картинки. А пък като си купиш програматор - в неговото ръководство ще прочетеш за програмите
    Първо не съм ти момко.
    Второ аз още в първия пост писах "Някой има ли ел. котле на Ecotermal 30 MRE " или подобен. Общи приказки не ми трябват в петак се прибирам у нас и в неделя ще ти посна снимки от пълното ръководство което е у нас. Само да ти кажа да прочетеш на http://ecotermal-bg.com/index.php?m=...c=908&prodid=3 "Електрическите котли модел MRE са с електронно управление, разширителен съд, седмичен програматор, циркулационна помпа, воден филтър и предпазен клапан." Не съм очаквал от Модератор да е толкова неконпетентен и да пише глупости.

  10. SAGE
    Guest
    #8

    Re:Проблем с котле Ecotermal 30 MRE

    Цитат Първоначално публикувано от niksan88
    Моя грешка. Това го намерих ама е обяснено като за тези които са го правили. Значи тъй като котлето не е при мене, при мойте родители вчера е дошъл някъв "инженер" уж да го нагласи и да го пусне в експлоатация, но се оказало че нищо не знае и едвам го пуснал чел от "ръководстовто" през цялото време. Пуснал го в някакъв режим дето стига до 54-55 градуса и след това от 12 кВ слиза до 4 кВ и не се изключва. Та въпроса ми е би ли ми обяснил как се пускат готовите програми който са от производителя ако е подобен модела като нашия?
    Според мен така е по-добре
    Моето котле има "седмичен програматор", но там мога да задавам само кога да се включва и кога да се изключва котлето (предполагам че и при теб е така), т.е. температурата на водата НЕ се управлява от програматора, а се настройва от "Потенциометър за настройка на желаната температура на топлоносителя (поз.11) /от PDF-а/"
    В началото (преди 5..6 години) си "играех" с програматора да настройвам часове в които да се включва/изключва, но от няколко години го включвам/изключвам ръчно("Режим на ръчно включване/изключване") и не забелязвам разлика в сметките за ток, защото на всички радиатори имам термовентили и котлето изключва нагревателите(или работи на минимална мощност), когато термовентилите са се затворили поради достигане на температурата в съответното помещение.
    Програмирането на котлето не е сложно и дори по това "бедно" описание в PDF-а ще може да се справиш. Аз всеки път, когато реша да пипам нещо по програматора "налучквам" и се справям без проблем .

    п.п. Сметките за ток са "солени", т.е. за топлоизолиран апартамент около 100м2 зимата плащах около 300-400лв.(отоплявам целодневно всички стаи), сега се отоплявам през деня с климатици, а нощно време при големи студове(-10) с котлето и сметките за ток са ми около 200-300 лв. за месец в тези суми влиза и ел. енергията за бойлер, пералня, готвене , компютри и др. които са около 150 лв. на месец (толкова плащам в месеците през които не се отоплявам/охлаждам)


  11. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    31
    #9

    Re:Проблем с котле Ecotermal 30 MRE

    Цитат Първоначално публикувано от SAGE
    Според мен така е по-добре
    Моето котле има "седмичен програматор", но там мога да задавам само кога да се включва и кога да се изключва котлето (предполагам че и при теб е така), т.е. температурата на водата НЕ се управлява от програматора, а се настройва от "Потенциометър за настройка на желаната температура на топлоносителя (поз.11) /от PDF-а/"
    В началото (преди 5..6 години) си "играех" с програматора да настройвам часове в които да се включва/изключва, но от няколко години го включвам/изключвам ръчно("Режим на ръчно включване/изключване") и не забелязвам разлика в сметките за ток, защото на всички радиатори имам термовентили и котлето изключва нагревателите(или работи на минимална мощност), когато термовентилите са се затворили поради достигане на температурата в съответното помещение.
    Програмирането на котлето не е сложно и дори по това "бедно" описание в PDF-а ще може да се справиш. Аз всеки път, когато реша да пипам нещо по програматора "налучквам" и се справям без проблем .

    п.п. Сметките за ток са "солени", т.е. за топлоизолиран апартамент около 100м2 зимата плащах около 300-400лв.(отоплявам целодневно всички стаи), сега се отоплявам през деня с климатици, а нощно време при големи студове(-10) с котлето и сметките за ток са ми около 200-300 лв. за месец в тези суми влиза и ел. енергията за бойлер, пералня, готвене , компютри и др. които са около 150 лв. на месец (толкова плащам в месеците през които не се отоплявам/охлаждам)

    Е хубаво само не мога да си обясня за какво струва толкова пари- то така както го обясняваш и каквито съмнения имах и аз то нищо не може да се настои. В смисъл за какво са спечелили толкова медали, аз уча в ТУ и мога да направя програмния блок 100 пъти по- добре (правил съм курсов проект за зарядно за батерии дето е пъти по- сложно програмно от това).Така както го е настроил инженера незнам дали е добре, защото нали се сещаш че то никога няма да изключи напално и фактически, ако работи послтоянно 3-4 кВ за месец сметката само от котлето ще удари едно 400-500 лева. А както си ти с термодатчеци на радиаторите то как работи? В патък се прибирам и ще го разгледам лично.

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #10

    Re:Проблем с котле Ecotermal 30 MRE

    Цитат Първоначално публикувано от niksan88
    Първо не съм ти момко.
    С оглед на разликата в годините мога да ти викам така, ама щом те дразни - няма!
    Цитат Първоначално публикувано от niksan88
    Не съм очаквал от Модератор да е толкова неконпетентен и да пише глупости.
    Модераторите не са длъжни да знаят, че Екотермал си вграждат програматора в котела. За повечето марки програматора се продава отделно и има избор между различни модели, като обикновено се слагат на стената и са комбинирани със стаен термостат. Наистина не познавам котлите на тази марка, защото работя с няколко други но след прочетеното мога да кажа, че логиката е една и съща за всички марки и е подобна на логиката на управление на газовите котли. Управлението става или по температура на водата, или по стайна температура, или по външна температура. най-добре е да се избере управление по стайна температура - слага се стаен термостат в най-обитаваното помещение, а температурите в останалите помещения се настройват от секретните вентили на изходите на радиаторите. Ако има заявка от стайния термостат - котелът си работи на по-висока мощност докато доближи зададената температура и като я доближи си намалява мощността за да не изключва (модулира). Така твоя котел може да падне максимум до 4кВт, а по-мощните -до повече. Ако и 4кВт са много за да поддържа зададената стайна температура - естествено, че котелът ще изключи и последния нагревател. Тоест - ако искаш отопление - задаваш стайна температура, ако не искаш - на излизане от къщи врътваш потенциометъра в крайно ляво положение и котелът изгася. Ако зададеш ниска температура, а в момента в помешението е висока - той няма включи докато стайната температура не падне под зададената. По-просто и логично управление аз не виждам. При управление по температура на водата и при наличие на термоглави положението е подобно, но тогава котела следи зададената температура на водата, а нас това по-малко ни интересува.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    31
    #11

    Re:Проблем с котле Ecotermal 30 MRE

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    С оглед на разликата в годините мога да ти викам така, ама щом те дразни - няма!Модераторите не са длъжни да знаят, че Екотермал си вграждат програматора в котела. За повечето марки програматора се продава отделно и има избор между различни модели, като обикновено се слагат на стената и са комбинирани със стаен термостат. Наистина не познавам котлите на тази марка, защото работя с няколко други но след прочетеното мога да кажа, че логиката е една и съща за всички марки и е подобна на логиката на управление на газовите котли. Управлението става или по температура на водата, или по стайна температура, или по външна температура. най-добре е да се избере управление по стайна температура - слага се стаен термостат в най-обитаваното помещение, а температурите в останалите помещения се настройват от секретните вентили на изходите на радиаторите. Ако има заявка от стайния термостат - котелът си работи на по-висока мощност докато доближи зададената температура и като я доближи си намалява мощността за да не изключва (модулира). Така твоя котел може да падне максимум до 4кВт, а по-мощните -до повече. Ако и 4кВт са много за да поддържа зададената стайна температура - естествено, че котелът ще изключи и последния нагревател. Тоест - ако искаш отопление - задаваш стайна температура, ако не искаш - на излизане от къщи врътваш потенциометъра в крайно ляво положение и котелът изгася. Ако зададеш ниска температура, а в момента в помешението е висока - той няма включи докато стайната температура не падне под зададената. По-просто и логично управление аз не виждам. При управление по температура на водата и при наличие на термоглави положението е подобно, но тогава котела следи зададената температура на водата, а нас това по-малко ни интересува.
    Да това е правилната логика, НО в случая ти не му задаваш да следи температурата на водата, а кога да работи и кога не в смисъл:
    задаваш му да речем 60 градуса на водата в котела(стиго до около 56-57 градуса максимум) и почва да се изключват нагревателите и при падане до 54 градуса пак почва поетапно пускане и така се редуват, но с тези програму му задаваш кога да работи и кога не сиреч 07:00 до 07:30 работи след това почива до 08:00 и т.н..Знати аз искам да го направя да речем 15 мин работи и 15 мин. почива. По вачите писаници по- изгодно е да се следи темперятурата на въздуха. А би ли ми препоръчал някоя марка терморегулато до колкото разбрах трябва да е четири жичен.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,765
    #12

    Re:Проблем с котле Ecotermal 30 MRE

    Цитат Първоначално публикувано от niksan88
    Знати аз искам да го направя да речем 15 мин работи и 15 мин. почива.
    А защо искаш да го направиш това? Няма ли по този начин единствено да си претоварваш ел. мрежата?

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #13

    Re:Проблем с котле Ecotermal 30 MRE

    Ако 15 минути работи на някаква мощност и после 15 минути почива, нали ще изразходва същата енергия, както ако работи през цялото време на половин мощност? А много по-комфортно е, ако радиаторите работят постоянно, макар и с ниска температура, отколкото да работят пулсиращо.
    Колкото до избора на термостат - най-добре е да вземеш техния термостат, защото с него котелът ще модулира, а с друг термостат ще работи вкл/изкл

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Как да се използва правилно ел. котел на Ecotermal 10MRE
    От harry81 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 4
    Последно: 09-01-14, 23:28
  2. Електрическо котле 6kw
    От djordjanov във форум Приключили продажби
    Отговори: 2
    Последно: 07-09-12, 10:48
  3. Оптимизация на отопление с ел. котле
    От mishata във форум Електрическо отопление
    Отговори: 14
    Последно: 01-09-11, 00:31
  4. Котле и радиатори
    От ops5 във форум Отопление
    Отговори: 31
    Последно: 22-06-11, 00:01
  5. проблем с газово котле
    От valdess във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 30-09-10, 23:23

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе