Ще мине още не малко време докато цените станат поносими за средно статистическия потребител. Въпреки това вече има огромен избор от китайски ментета и що годе приличен избор на качествени продукти на съответната цена. giorev ще ми е трудно да ти препоръчам нещо по-удачно от това, което вече си намерил. Просто цените за момента си остават доста високи. Продължавай от време на време да търсиш и някой ден ще имаш късмет За самоделните светодиодни лампи в ТУ-София не мога да кажа нищо, защото не съм ги виждал. Ако обаче използват качествени материали, то цената е приемлива имайки предвид, че правят изделия по задание на клиента. Ако обаче ползват най-обикновени 5мм-ови светодиоди, то цената е абсурдна.
Що се отнася до безбройните китайски светодиодни лампи мога да кажа няколко основни минуса и един голям плюс, който в последствие бързо се оказва просто едно недоразумение. Плюсът естествено е цената, а тя е много ниска. Толкова ниска, че се чудя как изобщо имат някаква печалба. Минусите са както следва. Първо много нисък CRI и големи вариации на този параметър. Второ най-често китайците ползват студено бял цвят, който е неестествен и не особено приятен за дълго ползване. Известен факт обаче е това, че светодиодите излъчващи студено бяла светлина имат най-висок КПД (най-много произведена светлина за единица използвана електрическа енергия). Трето но със сигурност не най-маловажно е фактът, че китайците пренебрегват напълно ограниченията за номинална работа на светодиодите. Става въпрос за това, че те изработват схеми в които светодиодите работят при ток с 50% и повече над номиналния. Това скъсява в пъти живота на и без това ниско качествените светодиоди. Като резултат се оказва, че за доста малко пари сте си купили продукт, който реално струва още по-малко Хем няма достатъчно дълъг живот, хем светлината не е достатъчно качествена. Спорен е и фактът до колко са безопасни от електрическа гледна точка китайските продукти.
Един добър пример за китайски LED продукт е закупена от магазин за всичко по 1 лев китайска LED лампа с аварийно приложение и вградени акумулатори на цена от 24лева. Тази лампа разполага с два акумулатора, но след отваряне се оказа, че единият не е свързан и седи вътре неизползван. Зарядното устройство вътре в лампата е далеч от всякакви стандарти. Използваните светодиоди са 5мм-ови студено бели с голям ъгъл на излъчване (от порядъка на 120°). Номиналният работен ток на 5мм-овите светодиоди е 20мА с някои изключения, но те се познават по специфичните изводи (няма да навлизам в подробности). Хареса ми как свети тази лампа (не цвета, а силата на светене) и реших да заменя една луминесцентна лампа над мивката в кухнята с нея. Разглобих я и започнах да й правя прилично захранване с трансформатор и стабилизатор. Останах доста учуден, когато настроих схемата да поддържа ток от около 18мА през всеки светодиод, а отдаваната светлина беше видимо по-слаба от тази при захранване с акумулаторите (разбирайте наполовина). Свързах отново светодиодите към акумулаторите и замерих протичащият ток, а той беше 32мА. При тези условия животът на светодиодите ще бъде поне 3 пъти по-малък от този при номинален ток. Ето защо не трябва да се гласува особено доверие на китайските LED лампи.
В заключение мога да кажа, че предпочитам по-ниско ефективни решения като маркови CFL лампи пред евтини китайски LED лампи, за които само ще съжалявам, че съм си дал парите.