Страница 13 от 28 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследноПоследно
Резултати от 181 до 195 от общо 407
Like Tree48Одобрявам

Енергоспестяващи лампи?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #181

    Re:Енергоспестяващи лампи?

    Цитат Първоначално публикувано от kris11
    Голям умник -няма що. Прочете ли параметрите на псочената крушка ???
    Ксенон 35W 4300K + автомобилен рефлектор -и то не с лупа .
    Ксенон 25-30 Lm/W , живот 2500 ч, цена ??
    МХЛ - 80 Lm/w , живот 8000 ч, цена 30 лв.

    Ксенон + авт. рефлектор = прожектор
    По-добре си купи 1 китайси прожектор за 15 лв , от онези с 1 000 000 lm.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #182

    Re:Енергоспестяващи лампи?

    Цитат Първоначално публикувано от iwoto
    Ксенон 25-30 Lm/W , живот 2500 ч, цена ??
    МХЛ - 80 Lm/w , живот 8000 ч, цена 30 лв.

    Ксенон + авт. рефлектор = прожектор
    По-добре си купи 1 китайси прожектор за 15 лв , от онези с 1 000 000 lm.
    Ксенон - 2 бр за 80лв ; 3 к-та х 2 за по-малко на к-т. Има и за резерва баласти и крушки за колата и за продаване. и Това е с 35 W консумация. Освен това имат гаранция 1г . 1 бр крушка ксенон 20 лв - голяма скъпотия май

    Още малко и ще ми препоръчате живачни лампи по 500 и кусур вата
    И китайския прожектор ше свети макс. 1 седмица - изпробвано е. Ако лампата не побелее, прекъсва тънкото кабелче или започва лош контакт в занитването , което е на порцелановия изолатор.
    И 1 прожектор е мин 100 W ima i po 300 и повече.

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #183

    Re:Енергоспестяващи лампи?

    Металхалогени има с ниска мощност. Специално съм се интересувал за домашно освелтение. По-икономични лампи от МХЛ няма, като не борим натриевите които става само за улично осветление.

  5. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #184

    Re:Енергоспестяващи лампи?

    Освен това МХЛ са с най-добро цветопредаване сред газоразрядните лампи.
    Сега разбирам че ти трябва прожектор а не осветител.
    В такъв случай тоз фар ще върши работа, и все пак ще е по-зле от прож с МХЛ 70В(60-70 лв).
    Китайските за които говориш са с ВХЛ с живот до 1000ч. и 20-25 lm/w.
    Единственото му предимство ще е ,че ще се тупаш в гърдите и ще викаш:
    -Еееееее, тва аз съм го измислил и направил...

  6. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #185

    Re:Енергоспестяващи лампи?

    Някой може ли да каже каде продават светодиодни лампи тип лунички и тип пана 60х60 см .... че в нета особено паната никаде не ги намирам

  7. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    16
    #186

    Re:Енергоспестяващи лампи?

    Цитат Първоначално публикувано от cooler
    Някой може ли да каже каде продават светодиодни лампи тип лунички и тип пана 60х60 см .... че в нета особено паната никаде не ги намирам
    Пана има в нета, рови по-упорито, цените обаче са от 300EUR нагоре. Лунички по 3W се продават вече във всеки по-добре зареден магазин за осветителна техника, техните цени са от 10 лв. до 30 лв.
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1296677100[/time]_________________________________________________

    Само човек, който не е имал работа с МХЛ може да ги хвали. Специално за промишлени помещения с изисквания около 150 Lx съм се напатил от тях, общо взето нямат никакви предимства. За височина до 8м. препоръчвам да се "накичи" тавана с луминисцентни пури. Сега защото ще "скочат" много специалисти, да си кажа защо нехаресвам МХЛ-то.
    1. Относително висока консумация, за височини до 8м. три броя рефлекторни тела с пури (2Х56) вършат същата работа, както една камбана от 400W, при това с луминисцентните светлината е по-равномерна.
    2. Живот от 8000 часа е пълна утопия, в най-добрия случаи 5000 са пределът, при това никак не са евтини с цени за крушка 400W от 25 лв. за куча марка до 50 лв за Филипс, но все произведени в Китай. Луминисцентните са 10 пъти по-евтини при 2-3 пъти по-дълъг живот.
    3. Бавен рестарт, всяко примигване в захранването прекъсва производствения процес за 10-ина минути, в които крушката ще се охлажда и загрява.

    ЕДИТ: Имах предвид 58W

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #187

    Re:Енергоспестяващи лампи?

    1. Относително висока консумация, за височини до 8м. три броя рефлекторни тела с пури (2Х56) вършат същата работа, както една камбана от 400W, при това с луминисцентните светлината е по-равномерна.
    1. Сравняваш 3 осветителя с 1.Дали е равномерна светлината зависи от рефлектора а не от това дали е луминесцентна.Естествено ,че 3 рефлектора ще разпръснат светлината по-добре от 1.
    2. Няма стандарт 56W при лум лампи.
    3. Това за цените и живота са твои интерпретации.
    4. Бавния рестарт е наистина недостатък,но пък колко пъти се случва това в месеца?
    5.Ако видя 150 lx от ЛОТ закачен на 8 м. ще тресна луксмера в земята.

    Колкото и да си предубеден към МХЛ и аз към ЛЛ си има каталози и 1 параметър lm/w(светлинен добив)

    за МХЛ - 80-100
    за ЛЛ - 40

    Да не споменаваме и други парамерти , като спектър на излъчване,индекс на цветопредаване , където МХЛ в пъти превъзхожда ЛЛ.


  10. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    16
    #188

    Re:Енергоспестяващи лампи?

    Трябва да отговоря
    1. Сравнявам и финансовата страна, една камбана за 400W тръгва от 130-140 лв. с ДДС + крушката = 170 лв., луминисцентно тяло 2Х58W е около 50 лв.,с лампите 55 или 3 бр. са 165 лв., ефекта е по-добър и консумацията по-ниска.
    2. Да, 58W e, грешка.
    3. Това са наблюдение от експлоатация. Малко общо го бях написал, ето и подробности с вкл. ДДС, МХЛ 400W Силвания -26 лв., Филипс - 40..и лв., не са цени на едро, защото несъм магазин, но все пак с пазарлък. Пура 58W някаква - 1,60 лв, Осрам - 3,40 лв. Относно живота, зависи от много фактори, но това са си моите наблюдения, при определени обстоятелства.
    4. Проблем е, защото незнайно защо електроразпределителните дружества смятат индустриалните зони за ІІІ-та и дори ІV-та категория и държавата им дава това право. То в България да се занимаваш с производство е демоде, затова явно е така.
    5. Не от едно тяло, споменавах за насищане.
    Важно е какво отива на пода, а не колко лумена излизат от крушката. Цветовете се комбинират и при двата типа осветление.

  11. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #189

    Re:Енергоспестяващи лампи?

    Колега,

    Осветеността е лумен на см2.Колко лумена ще достигнт до земята зависи от това колко ще излязат от лампата и какво ще го отрази.При отражатели с еднакви праметри осветеността ще зависи от крушката.

    Освен това ,по-коректно е да сравняваш 3ЛОТ с 3 камбани по 150В или поне 2 по 250

    1,60 е цена на 18В, като вече не се намират,тъй като се спират от поизводство.Има нови,три ивични,на 3ни цени , така че 58В като нищо ще струва 8-10 лв.

    Какво имаш в предвид ,че се комбинира цвета?Тук не става въпрос какъв цвят да свети лампата ,а като свети как изглеждат осветените от нея цветове.Както и да е - за склад това не е толкоз важно.

    Всеки си има предпочитания, лично аз ЛОТ на височина над 4 метра не бих сложил.
    Не вярвам , че и при проектиране биха излезли нормените осветености.

  12. abv
    abv е офлайн
    Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    459
    #190

    Re:Енергоспестяващи лампи?

    Един въпрос и от мен. Поради старост трябва да подменя осветителното тяло в хола. Сегашното е полилей с 5 лампи "миньонки" по 40 вата и горе-долу вършеше работа, но се скапа и не си струва да се ремонтира. Холът е 18 кв.м с височина 2.60 метра и осветлението трябва да е достатъчно за четене. Имам идея след време да правя ремонт и тогава ще се проектира по-сериозно, а сега ми трябва само подмяна на един полилей с друг. По магазините има огромно количество модели. На първо време трябва да определя с колко броя и по колко вата да са лампите. Изобщо, който може да помогне със съвет нека да пише.

  13. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #191

    Re:Енергоспестяващи лампи?

    Тъкмо в събота си ремонтирах полилея.От 3 лампи 2те бяха отказали.Сваляне ,разглобяване ,изчистване , ревизия и оправяне на връзките ,ми отне 40-50 мин. Сега живее 2ри живот.
    Та мисълта ми е , щом планираш ремонт ,закрепи стария до тогава ,а със спестените пари си вземи 1 стояща лампа за четене.

    Иначе е трудно да се даде съвет да домашно осветление , тъй като всеки има различно възприятие.Някои харесват диоди,други енерго спестяващи,нажежаеми жички , халогенки и т.н.
    Единственото което е сигурно , че за максимален комфорт при четене ти е нужно допълнително осветление (стоящата лампа).
    За изчисляване на осветености за домашно осветление е трудно да се говори , поради липса на светоразпределителна крива на домашните осветители.

  14.  
     
  15. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #192

    Re:Енергоспестяващи лампи?

    Наистина е трудно да се смята това осветление. Какви са ти стените - тъмни или светли? Ако са светли, значи ще имат по-добра отражаваща способност и помещението ще по-светло. Ако са тъмни ще трябва повече светлина. Моя съвет е наистина да си ремонтираш стария полюлей, понеже тези новите са пълна скръб. Не се чуди ако си купиш нов лъскав полюлей, той да се скапе много по бързо от сегашния ти. Сегашния има ли глобуси на лампата. Ако има те също намаляват светлината. Свали си стария полюлей и го почисти добре. Вместо обикновени крушки намери енергоспестяващи и ще си решиш проблема. Сегашното положение е 5х40Вт=200Вт потребление и осветление за като приблизително 200Вт мощност. Ако сложиш 5х20Вт но енергоспестяващи ще имаш потребление от 100Вт и осветление от порядъка на 500Вт. Направи си сам съпоставката.

  16. abv
    abv е офлайн
    Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    459
    #193

    Re:Енергоспестяващи лампи?

    Проблемът е решен. Днес взехме от "Мосю Бриколаж" за 155 лева полилей с 5 лампи, разделени на 2 кръга 3+2. Лампите са енергоспестяващи от малките 2700К, 15 вата. Оказаха се предостатъчни и си пускаме 3-те, а при нужда ще караме на пълна мощност. Трите лампи по 15 вата светят доста по-добре от старите 5 миньонки по 40 вата. За добро или за лошо имам един проблем по-малко и най-важното е, че сме доволни от покупката.

  17. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #194

    Re:Енергоспестяващи лампи?

    Ами основната ми идея си я спазил. Тия 15 вата мисля, че се равняваха на 75 вата или някъде там. Сега реално харчиш 45+30=75вата, за които получаваш осветеност за приблизително 225+150=375вата, което е доста повече от старите крушки.

  18. Junior Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    64
    #195

    Re:Енергоспестяващи лампи?

    Видях по-горе че се прави кратък анализ на ЛЛ лампи и МХЛ.
    Един от параметрите не е верен. ЛЛ има светлинен добив от 90-110lm/W (не 40lm/W). Справка каталог на Филипс, Осрам... МХЛ имат светлинен добив нещо от рода на 80lm/W.
    Цветопредаването на МХЛ има същата стойност както и ЛЛ (Ra>85).
    Препоръката на Филипс е използването на ЛЛ при височини до 8m. При височини над 8m - препоръките са ЛЛ или камбанки с различни източници (според случая).

    Поздрави!


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 13 от 28 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Енергоспестяващи GU5.3?
    От masterross във форум Купува
    Отговори: 4
    Последно: 20-10-12, 10:12
  2. Енергоспестяващи лунички ?
    От Shizo във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 12
    Последно: 22-11-11, 22:36
  3. Странен проблем с PIR сензор и енергоспестяващи лампи
    От roumen68 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 24
    Последно: 14-11-09, 18:33
  4. Димващи се енергоспестяващи крушки
    От drianov във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 3
    Последно: 20-02-09, 13:12
  5. Йонизатори и UV лампи
    От galin1 във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 3
    Последно: 09-11-07, 09:27

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе