Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 39

странен проблем с ток по стените ПОМОЩ

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    4
    #1

    странен проблем с ток по стените ПОМОЩ

    Здравейте, имам голям проблем нанасям се в нов апартамент и преди два дни си сложих ламиниран паркет. От тогава по стените ми има нещо като статично електричество или кондензирано и аз незнам, фазомера ми светва замалко на железните лайсни на стените, брави , прагове и на зануляването на контактите. Проверихме ги всички за разменена фаза няма, спряхме тока от главното табло на мен на съседите до мен отгоре и отдолу пак светва фазомера за кратко след 20-30 сек. пак се зарежда на един уред показа дори над 100 волта. Има го също и отвън на тръбите за газта, но по-малко и по рядко но от газовата компания не искаха да рискуват и спряха газта на целия блок и сега всички ме чакат да го оправя но никой не е виждал такова нещо МОЛЯ ВИ ДАЙТЕ някакви предположения или решения ще пробвам /може ли да е от времето?/

  2.  
     
  3. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #2

    Re: странен проблем с ток по стените ПОМОЩ

    Не може да е от времето (с изключение на това, че е възможно някой фазов проводник да се е навлажнил); не е и статично електричество. Най-добре е да извикаш някой от НЕК или хората, които са правили инсталацията, за да отстранят проблема. След като има има индикация за електричество при изключено напрежение от централното табло, проблемът не е при теб - може да е в таблото или самата инсталация; във всички случаи трябва да се провери изолацията на проводниците и качеството на заземяването.

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #3

    Re: странен проблем с ток по стените ПОМОЩ

    Имаш проблем със проводника за заземяването. Вчера по телевизията чух, че ги крадяли. Веднага викайте ененргото, че могат да стана големи поразии.

  5. Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    538
    #4

    Re: странен проблем с ток по стените ПОМОЩ

    пробвайте да спирате тока по апартаментите, един по един
    на асансьор и стълбище също

    явно нещо тръгва по арматурата...
    странна работа, признавам

  6. Member
    Тук е от
    May 2002
    Мнения
    897
    #5

    Re: странен проблем с ток по стените ПОМОЩ

    Не е хубава тая работа. Като начало , гледай да не работиш с електроуреди (прахосмукачка най-вече) и особено избягвай допир до стените когато държиш уреда.
    Медудругото има един цимент , който се нарича алуминиев или токопроводящ , но той е доста по скъп от нормалния и е малко вероятно да е работено с такъв. Ако има ток по арматурата (трябва да се провери задължително) , то той не обяснява наличието на такъв по целите стени и навасякъде по металните части. Задължително е присъствието на човек от енергото , и то такъв дето е много в час с тези неща. Аварийна група няма да свърши работа. Пиши какво е станало понататък.

  7. Senior Member
    Тук е от
    May 2001
    Мнения
    1,765
    #6

    Re: странен проблем с ток по стените ПОМОЩ

    Цитат Първоначално публикувано от snoopdoggystyle
    странна работа, признавам
    Нищо не е странно, като знам какви "електротехници" има. Преди доста години в един офис в Сл.бряг ми изгърмя бая скъп Асус заедно с РС-то на един приятел - малоумният ел.техник, дето беше правил ремонта там, беше офазил половината контакти. В сегашната работа имахме подобен проблем - оказа се че по част от железни елементи, излизащи от стените и които носят едни плотове, текат около 50 волта. А уж таблото от по-скъпите - със някаква защита против токови удари и не знам още какви глупости. Оказа се проблем в заземяването - ел.техника си беше оставил "ръцете" там...

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    147
    #7

    Re: странен проблем с ток по стените ПОМОЩ

    Много неприятна работа.
    Както казва snoopdoggystyle спирате последователно всички консуматори във входа. Апартаментите, общото осветление, асансьор и другите докато остане включено само главното табло. След това поотделно изключвате фазите на главното табло. След всяко изключване мерите дали не е изчезнало офазяването на стените. Също така проверете освен теб дали в някой друг апартамент също няма офазяване. Каза за ламиниран паркет - помисли дали не е възможно под него да има някаква влага, или да не е проникнала при дъждовете, има ли връзка между паркета и офазяването. Трябва да се проверят със милиомметър всички нули дали са заземени. Въобще май ти трябва специалист по електроинсталации. И ако си вземеш - договаряш се че ще му платиш ако оправи проблема. Ако решиш ти да работиш глей да не те перне тока. Винаги до теб да има втори човек.

  10. Member
    Тук е от
    May 2002
    Мнения
    897
    #8

    Re: странен проблем с ток по стените ПОМОЩ

    Бе то хубаво да провери , но причината да има навсякъде не е известна. По металните части - иди - дойди , но по цялата стена -?.

  11. Novice
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    4
    #9

    Re: странен проблем с ток по стените ПОМОЩ

    Здравейте, мерси за отговорите! Днес ще идва човек от енергото да видим какво ще стане, izwerga засега само по металните части се улавя, най-лошото че вчера дошли от газта мерили ко мерили казали че няма нищо и пуснали газта, аз отивам сутринта и фазомера пак светна на тръбите за газта които са на поне два метра от мойта стена. А възможно ли е да е от мен да се наелекризирам и всеки път като пипна да светва ама и други хора го мериха вече незнам ще ви държа в течение на нещата пак МЕРСИ!!!

  12. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #10

    Re: странен проблем с ток по стените ПОМОЩ

    Момчета, фазомера не е уред за проверка на утечки, лошо заземяване или каквито и да е сериозни дейности! С него единствено се различава фазата от нулата! За всичко останало може да те заблуди, защото се разчита тока през глимката да протече през теб - през тялото ти, през дрехите, през обувките. При добре изолирани обувки може да не открие напрежение там където наистина го има и обратното - при статични заряди по дрехите да ти светне и там където го няма (за това ти светва и "за малко" ). Истинско замерване трябва да се направи със стрелкови волтметър, единия край на който е надеждни свързан със земя.

  13. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    495
    #11

    Re: странен проблем с ток по стените ПОМОЩ

    Aз също залагам за лошо заземяване! Трябва да се провери заземителя на главното табло на кооперацията(дали го има, дали нормата за съпротивление отговаря и дали е правилно свързан). Ако мрежата е 5-проводна(3проводна) да се провери дали третия проводник има електрическа връзка със зануляването!

    Не е нормално фазомерът да свети въху тръбите на газта, да не говорим че е опасно

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    May 2002
    Мнения
    897
    #12

    Re: странен проблем с ток по стените ПОМОЩ

    Каквото и да е утечка на фазата , статично електричество има ли газ - бегай.
    Иначе наистина , g_velev е прав както и другите изказали се за заземяването. Ако го има няма да има грижи , но там си трябват определени стойности на съпротивлението на заземителния проводник , най - добре да дойде "майстора" правил ел.инсталацията.

  16. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    495
    #13

    Re: странен проблем с ток по стените ПОМОЩ

    и още нещо, възможно е някой "електротехник" или потребител в кооперацията да ползва тръбата за газта като заземител за някакво устройство или за зануляване, което е причина за светене на фазомера. Такова нещо е абсолютно забранено според БДС. Не е позволено тръбопроводи пренасящи горими и взривоопсани течности и газове да се ползват за нуждите на зануляването и заземяването!Сещате се защо..............
    По този начин е абсолютно възможно да се получи гореспоменатия ефект

  17. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #14

    Re: странен проблем с ток по стените ПОМОЩ

    искрено се надявам kacunski да не спре внезапно да влиза във форума

  18. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    476
    #15

    Re: странен проблем с ток по стените ПОМОЩ

    2 дена - ни вест, ни кост.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 2
    Последно: 24-03-11, 18:48
  2. Странен проблем с готварска печка Електролукс! Моля за помощ!
    От nako-bako във форум Ремонт и сервиз - Бяла техника
    Отговори: 5
    Последно: 06-11-09, 13:11
  3. Отговори: 5
    Последно: 08-10-08, 15:40
  4. Отговори: 16
    Последно: 11-09-06, 09:18
  5. Помощ ! Супер странен проблем
    От spear във форум Windows
    Отговори: 23
    Последно: 16-09-05, 20:59

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе