Е това е проблема, ние да не сме на Луната .... че в София не важи безплатния монтажПървоначално публикувано от Julian
Е това е проблема, ние да не сме на Луната .... че в София не важи безплатния монтажПървоначално публикувано от Julian
Какво е това изпичане при 60°С, дето се получава за 1-2 години и какви са тези хидравлични удари - тръбичката си стои съвсем свободно и за разлика от водопроводните тръби не е под налягане. Какъв е резултата след 1-2 години - можеш ли да споделиш, аз не съм чувал за такъв проблем?Първоначално публикувано от Kaar
В кой бойлер е 60оС на максимална степен? Нали знаеш какъв е санитарния температурен минимум?
Резултата е счупена или пропукана тръба. Потърси и ще намериш потърпевши.
Санитарният минимум е 50-55°С, а 60°С е най-често използвана температута. По-нагоре рязко се увеличава отделянето на котлен камък, дори в някои бойлери е ограничена максималната температура на загряване на 60°С. Тръбата няма как да се счупи или пропука, но дори и това да стане, това не пречи особено на работата на бойлера, дори не всеки би го усетил.
Санитарния минимум е минимум 60оС до 75оС заради Легионелата.
Не съм чувал за бойлер с ограничител на 60оС, сподели кои са?!
Ако и когато тръбата се пропука, камо ли да се счупи - се разбира много осезателно - носиш на ремонт
Ами попрочети малко за легионелата, тук също сме я обсъждали - преди три години мисля. А пък всички газови котли са ограничени на 60°С при работа за БГВ, съответно и за поддгряване на бойлер.
А за тръбата нещо си в заблуда също - от бойлера си излиза стоманена тръба, но тя не отива до горния край на водосъдържателя, откъдето трябва да се ползва топла вода, а е само от балона навън. В нея има вкарана пласмасова тръба (сонда), която отива догоре. Ако тази тръбичка липсва или е спукана, ще се подава вода не от най-горния и горещ слой в бойлера, а от по-долен и постуден слой. Ако темпото на потребление на БГВ е по-ниско от темпото на загряване и бойлерът е включен постоянно, няма как ползвателят да разбере, защото водата в целия бойлер е гореща и няма значение ооткъде се черпи.
За легионелата пише навсякъде из нета и има достатъчно информация за нея.
Има си изпитан стандартен метод за борба с патогенните организми, разработен преди век и половина и ползващ се като стандартна процедура.
Нарича се "пастьоризация". Процесът се извършва при около и над 70оС.
Ненапразно в Европа, в БВГ бойлерите санитарната температурата е към 70 градуса за тази цел.
Иначе, бойлерите с водосъдържател си загряват и поддържат по-високи градуси. Екектрическите проточни нагряват водата спокойно и над 80 градуса.
Прав си за стоманената тръба -дълга е 5 см. и с набита полипролпиленова тръбица, която поради температурата на водата и хлора - става на каймица понякога.
Резултата е - 5 мин. топъл душ и после студена водица.
Добре, за тръбата се разбрахме. Понеже продължаваш да спориш за санитарния праг на БГВ за борба с легионелата, за да не те пращам отново да се рееш в нета - ето ти директен професорски отговор на въпроса:
http://e-vestnik.bg/4169. Сега ще потърся техн. данни за някой европейски газов бойлер, за да ти докажа, че няма как да вдигне 70°С. За проточни не говорим, там легионела няма - само в затворени обеми с температура 30-40°С има опасност от развъждане.
Ето брошура:http://www.alpis-bg.com/index.php?op...d=17&Itemid=20 - италиански котел
Регулиране на температурата на БГВ - от 30 до 55°С
Мдааа, за тръбите се разбрахме кое как се чупи! ... и приятното усещане при "комфортното ползване със счупена тръба".
Обаче, за легионелата и нейните мистерии - тц! Упорстваш.
Преди да ти дам правилния линк с информация за легионела и мерките за за нейното предотвратяване (разбирай - санитарен темпертаурен минимум от 70оС) изготвено и публикувано от Световната Здравна Организация, първо бих искал да коментираш някои детайли от въпросното интервю с инженера проф. Калоянов, което си постнал:
1. Как "на човек му пада кожата", щом се мие с толкова "гореща" вода от 40оС?! Ти вдигал ли си някога висока температура при настинка и имаш ли кожа още Аз се къпя с по-гореща от 40оС вода и нямам проблем...
2. Как при "четиридесет и няколко градуса" легионелата се развива най-добре и при 50 умира изведнъж?!
3. Какво сме имали преди години (БДС ли, що ли?), та сега "при нас от шубе слязохме от 60 на 55 градуса. Сега нашата норма е 55 градуса." Кой определя това - инженера ли, огнярите от тплофикация ли - кой, как и къде?! Каква е тази "норма"?! В Европа няма такова нещо.
Весела статия! Както и да е
А сега, за да не ровиш и спориш излишно, прочети всичко за легионелата ТУК (страница 30 чети). Документа е от СЗО!
Газовите бойлери са температурно ограничени не заради легионелата.
Електрическите бойлери с водосъдържател си достигат и работят до 85оС че и нагоре.
Легионела се развива абсолютно навсякъде (на открито и закрито), където има влага/вода и подходяща to, включително и в проточните бойлери, ако не се използват редовно и често на необходимата санитарна температура.
Европейските продукти са съобразени с всичко това. Използват пастьоризация.
Пример за това са продуктите на Данфос http://bg.danfoss.com/Content/a74caa...55_SIT239.html както и при останалите европейски и японски марки.
Първо на въпросите:
1. Шеговито - има предвид, че стандарта за къпане е 38°С
2. Много просто - защо човешкият организъм вдига температура 40°С - за да мори вируси и бактерии - само няколко градуса повишение са достатъчни
3. Прочети ТУК Мерките и методичните указания, които "имаме" сега
Това, за което говориш - 70°С е температура с която се санират водопроводни инсталации и се прави са 3 минути. Искаш да си обработиш инсталацията срещу легионела, викаш фирма, която я промива с вода 70°С за 3 минути. Профилактиката я пише в приложение 6 от линка, който съм ти дал - поддържане на температура 55° или минимум 50° на най-отдалечената чешма. Това, значи цифрата 70° в твоя линк, и аз не съм толкова добър с английския, затова ползвам български документи
Да ти преведа малко от английски тогава, какво пише Световната Здравна Организация по проблема и какво препоръчва (и съответно ЕС имплементира), като европейците и японците стриктно си го спазват. За да ти е по-интерсно, можеш да си правиш аналогии с онова, което си дал като линк
"Легионела се открива жива във вода с температура м/у 30оС и 70оС. При температура над 70оС, легионела умира моментално!". Интересно, СЗО е издала препоръките си през 2007 г., а постнатото от теб с "very актуланата информация" е от 2003.
Не ми се иска пак да ти поствам едни същи линкове, потърси сам - до колко градуса нагряват водата електрическите бойлери (включително и българските).
В предишния си пост съм го посочил де... Да не се бъркаш с "икономичен режим" както го пишат по брошурките.
Това, за което пиша е, че всеки електрически бойлер си загрява водата до 70+°С и унищожава опасните патогени, без да викаш у дома си никакви фирми да ти "санират водопроводната инсталация" всяка седмица! И слава Богу
Иначе, много интересно, като дойдат фирмите (?!) - как ще ми загреят водата във водопроводната ми инсталация - със сешоар, с бързоварче или ще носят на гръб по един "специален" бойлер за заветните нечувани 70оС
Аз знам до колко градуса могат да нагряват електрическите, знам и соларните. Говорихме за санитарен минимум, а не за максимални възможности. Има си нормативи, които трябва се спазват и уредите трябва да отговарят на тези изисквания. Ако даден уред не отговаря на нормативите, ще бъде спрян от производство. Щом като се произвеждат уреди с ограничена максимална температура 55-60°С, значи отговарят на-малкото на Европейските изисквания и нормативи. Ограничението на максимална температура на загряване на 60° (или 55° при някои) е за гарантиране на дълготраен живот, като едновременно се гарантира санитарния минимум за борба с легионелата. Един ел. бойлер струва 200лв и може го загряваш до 80°С и да си го сменяш на всеки 5 години, но един газов котел може да струва 1000, 2000, а може и над 5000лв и трябва да се експлоатире разумно. Няма смисъл да се загрява до 80°С, да се трупа котлен камък (над 60°С рязко се увеличава отделянето му), да се увеличават топлозагубите, а после водата да се разрежда до 40°С за ползване. Има смисълсамо при соларните бойлери - за да се акомулира максимално от безплатната енергия, но пък там всеки уважаващ себе си производител препоръчва монтаж на термостатичен смесителен вентил, който да смесва и охлажда водата за предпазване от изгаряния при ползване на горещата вода. Без такъв вентил не се препоръчва нагряване над 60°С. Някой да го слага при монтаж да ел. бойлер - в България не съм чувал - той струва колкото половин бойлер! Ами това е още една причина да не се препоръчва нагряване на бойлера повече от 60°С. Пък който иска - може!
А, за санирането - ами то е казано в методичното указание:
, не у ВасПериодичното саниране на водоснабдителните системи (душове, кранове, тръби, резервоари) и охладителните съоръжения се провежда задължително в болничните бази, индустриалните предприятия и хотелите.
Сега остана да узнаеш и колко е "санитарния минимум" с/у легионела за Европа
А той е 70+оС, както вече споменах! Порови се и се убеди колко е санирания минимум приет като такъв при европейските марки (и тук не става дума за макс. температура). Защо ли българските бойлери струват 200лв., а очакваме да работят като за 2000лв., или с други думи - защо не ни ги купуват на Запад като топъл хляб, след като са толкова евтини и "качествени". Дали заради "иновативните качествени пластмасови" тръби вътре.... или суперкачествено покритие на водосъдържателя....или пластмасов предпазен вентил и др. "гениални изобретения и подобрения" с цел икономии.....?! Къде ли не отговарят нашите на европейските?!
Всеки електрически бойлер е проектиран (дори и в България) да постига градусите на санитарен минимум от 70+оС., но техническите стандарти не следят дали бай Генчо си "пастьоризира" бойлерчето, щото ако ли не - да спрат от производство дадената марка бойлери.
Рискът от котлен камък е пренебрежим, в сравнение с риска от легионела и други патогени.
Натрупването на накип е строго индивидуално според региона/водата, а не толкова от температурата на водата. В пералните и съдомиялните машини, се ползват програми в повечето случай с по-ниски температури и пак си се натрупва накип. Но задравето е много по-важно (поне в Европа) и задължително си "пастьоризират" на 70-72оС електрическите бойлери поне веднъж седмично. За справка - погледни Данфос, Стибел Елтрон и много други.
Топлозагубите при бойлерите не се дължат на по-висока температура, а на лоша изолация. И ако бойлера ти има читава изолация, то тогава за температурата на водата - "колкото повече -толкова повече" ......
Иначе, ако те е страх и страдаш от топлозагуби, си вземаш електрически проточен и готово - няма топлозагуби
Благодаря на всички за мненията.... В крайна сметка си купих Дипломат и за сега немога да кажа лоша дума работи си нормално в интерес на истината не харчи много ток.
За на комшията отгоре проблемите с Tesy няма да ви разправям.
http://diplomat.bg/product_details.p...ct_id=106&cp=1
БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКи.