Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 44

Въпрос относно ел.таблото?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #16

    Re: Въпрос относно ел.таблото?

    MitkoS а да си чувал че съпротивлението на кожата е най голямото във веригата през която протича ток през човек. И какво ще стане с това съпротивление ако се намокри кожата или се изпоти. Сигурно грубата и суха кожа има еднакво съпротивление с някоя нежна и мека. Бръкни в някой контакт когато си под душа и повече няма да те чуем. Между другото има значение дали си весел или депресиран с разтроена нервна система. Във втория случай фаталния изход е много по вероятен. Това си е цяла наука и са проведени много изследвания по-въпроса.

  2.  
     
  3. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #17

    Re: Въпрос относно ел.таблото?

    Малко off.Извинявам се за което,но да свалим напрежението...
    .....На времето, преди много, много години в МЕИ-то предметът "Техника на безопасност" се четеше от доц.Боби Митов. И според тогавашните учебници за най-безопасно се приемаше за човека "крачковото напрежение" Т.е напрежението,на което попада човек, когато случайно стъпи върху два потенциала с достатъчна разлика да протече ток между стъпалата в него.Считаше се за безопасно,защото по пътя на тока не се поразяват важни човешки органи. Та доц.Митов казваше, че учебниците се пишат от достатъчно възрастни хора, които вече в тази зона нямат "важни органи"...

  4. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    295
    #18

    Re: Въпрос относно ел.таблото?

    Цитат Първоначално публикувано от mil_10
    MitkoS а да си чувал че съпротивлението на кожата е най голямото във веригата през която протича ток през човек. И какво ще стане с това съпротивление ако се намокри кожата или се изпоти. Сигурно грубата и суха кожа има еднакво съпротивление с някоя нежна и мека. Бръкни в някой контакт когато си под душа и повече няма да те чуем. Между другото има значение дали си весел или депресиран с разтроена нервна система. Във втория случай фаталния изход е много по вероятен. Това си е цяла наука и са проведени много изследвания по-въпроса.
    Аз пък си мисля, че @MitkoS е прав. Пак се говори за съпротивление и бъркане в контакта (където напрежението е 220V). То при различно СЪПРОТИВЛЕНИЕ на кожата и при еднакво НАПРЕЖЕНИЕ, протича различен ТОК. Т.е. не са винаги 30мА.

    И това ако не е "объркване на величините"!

  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #19

    Re: Въпрос относно ел.таблото?

    В предишния си пост, съвсем умишлено оставих една важна грешка в написаното, но никой не ме поправи за нея.

    1. Почвам от следния сценарий - имам TN-C инсталация, която не мога да преправя току-така. И всички контакти са Шуко, като третия електрод е вързан към N-проводника. Искам обаче да се защитавам от токови удари върху хора (да речем че имам прохождащо дете), но не ми пука дали ще си защитавам скапаните уреди от пожар.
    Мога ли с една ДТЗ да постигна целта си ?
    Ако разгледаме под лупа случаите в урока, при който протича ток през човешко тяло, то ще забележим, че при всичките тези случаи няма никакво значение дали инсталацията е TN-C, TN-S или TN-C--S. ДТЗ ще се задейства, тъй като "утечния" ток през човешкото тяло не се връща по N-проводника в нито един от случаите, а отива или в PE-проводника или в пода. Така че, на въпроса "можем ли при двупроводна инстлация чрез дефектнотокова защита да пазим човешкото тяло ?" отговора на въпроса е "Да, можем. По-точно, ще го опазим не по-лошо, от варианта при трипроводна инсталацията."


    Би трябвало това в червеното веднага да извади очите на четящите - "ето виждаш ли, сам си противоречиш, ако инсталацията е двупроводна, N-проводника и PE-проводника са свързани в Шуко-контакта след ДТЗ и затова ДТЗ няма да отчете утечен ток и няма да се задейства".
    Да, ама не, на никой не му направи впечатление тая грешка и никой не ме поправи за това.

    А иначе, вярното изречение е:
    ДТЗ ще се задейства, тъй като "утечния" ток през човешкото тяло не се връща по N-проводника или PE-проводника в нито един от случаите, а отива в пода.

    Явно никой от писалите след мен не е прочел написаното нито в статията, нито в поста ми.
    Като в оня виц "... чукча писател, чукча не читател".
    Мисля само да чета оттук нататък.

  6. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #20

    Re: Въпрос относно ел.таблото?

    Като пишеш по цели страници да не мислиш че всички ще ти прочетат поста.
    Аз също съм с двупроводна инсталация но не бих разчитал ДТЗ с ток на задействане 30мА да пази прохождащото ми дете. Ти разчиташ че утечката през човека ще задейства ДТЗ-то, наистина ще го задейства, обаче как ще се отразят тези 30мА на едно бебе - според мен фатално. По добрия вариант е смени си контактите с такива с детска защита тогава хлапето лесно не може да бръкне или пък имаше едно време капачки за контакти. Ефекта ще е по сигурен и няма да рискуваш да изпробваш как наследника ти ще понесе 30мА.

  7. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #21

    Re: Въпрос относно ел.таблото?

    http://web.artlebedev.ru/everything/vilcus/

    е, те-това е уредчето за проба)))

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #22

    Re: Въпрос относно ел.таблото?

    Това е много яко. Уред за самоубиства за "не еднократна употреба"

  10. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #23

    Re: Въпрос относно ел.таблото?

    Атеизмът означава „убеденост, че божества не съществуват” – това е цитат от wikipedia. И тъй като допълнително атеизмът се обявява против религиите, с времето понятието атеизъм е придобил и допълнителен смисъл, а именно - агресивна нетърпимост към религиите, което на практика означава непризнаване на правото на другите да са вярващи в каквато там религия им е присърце.
    Невярващите също „са убедени, че божества не съществуват”, но за разлика от атеистите, те признават правото на другите да вярват в каквато си искат религия.

    Ако преди двадесет години беше държавна политика да се подстрекават хората да се считат за атеисти и да бъдат атеисти, то днес това не е така. Нещо повече, ако се разчоплите в текущото законодателство, ще видите, че там правото на вяра и изборът на тази вяра на околните е силно защитено. Но да оставим настрана законодателството, днес самите морални етични норми на обществото се промениха и е нормално да се проявява търпимост към вярата на околните, когато тя се различава от нашата вяра, или пък да се проявява търпимост когато ние самите не сме религиозни.

    Та в тоя смисъл, в днешно време обявяването на „аз съм атеист” е равностойно на обявяването „аз съм скинар (и не искам да признавам някои права на околните)”. В повечето случаи, става въпрос за неумишлена грешка – хората които обявяват „аз съм атеист”, са нормални толерантни човеци и нито по душа са такива атеисти, нито по поведение и навици. Те на практика са "невярващи", но просто допускат езикова грешка в понятията и в резултат се получава тази техническа грешка със заявлението "аз съм атеист".

    Това всичкото го написах, за да не се сърди Очо, че само на него не съм му направил забележка в тая тема, за объркани и неточни понятия.

  11. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #24

    Re: Въпрос относно ел.таблото?

    Цитат Първоначално публикувано от fikata
    Малко off.Извинявам се за което,но да свалим напрежението...
    .....На времето, преди много, много години в МЕИ-то предметът "Техника на безопасност" се четеше от доц.Боби Митов. И според тогавашните учебници за най-безопасно се приемаше за човека "крачковото напрежение" Т.е напрежението,на което попада човек, когато случайно стъпи върху два потенциала с достатъчна разлика да протече ток между стъпалата в него.Считаше се за безопасно,защото по пътя на тока не се поразяват важни човешки органи. Та доц.Митов казваше, че учебниците се пишат от достатъчно възрастни хора, които вече в тази зона нямат "важни органи"...
    Ей, голям образ беше тоя! Най-посещаваните лекции бяха неговите...

  12. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #25

    Re: Въпрос относно ел.таблото?

    Ооо, покорно благодаря за вниманието. MitkoS, добре си развил темата: атеизъм. Даже ще вляза в уикипедия, от любопитство, да видя дали си допълнил и там определението. Не мога да нарека себе си "невярващ", защото вярвам. Вярвам, че тока може да ме убие, вярвам в собствената си съвест, вярвам ... и в много други неща. Нямам нищо против, всеки да вярва в каквото си иска(било то и в Христос, Аллах, Буда и т.н.) стига да не пречи! Аз обаче, в Бог не вярвам, освен, ако за Бог не приема добротата, състраданието, съвеста и др. у хората. Затова казвам, че съм атеист. Ако трябва да бъда точен,освен атеист, съм и християнин(православен), защото живея по християнските правила(не догми) или и това съчетание "атеист и християнин" ти звучи странно?.По склонен съм да приема определението: атеист, както е дадено в уикипедия. Има една песен на Щурците "... аз съм просто ЧОВЕК ...".Това, че ти го разбираш по различен начин... Няма "безгрешни" хора. Всички грешим, "понякога" говорим глупости или неточности. Важното е да можем да си го признаем(ако не пред всички, то поне пред себе си). Относно това, дали съм чел статията, да чел съм я, преди доста време и щях да давам линк, но fikata ме изпревари. Между другото имам я, изтеглена и записана на харда, в папка "важни"(нямам точно такава папка..., но важното е, да ме разбереш какво искам да кажа). Относно постовете ти, чел съм ги естествено, но не съм ги гледал "под лупа". Мисля, без да ми се обиждаш, важното е , че ти си си прочел написаното и си разбрал някои неща! Няма родени всезнайковци, всички се учим, докато не "хвърлим топа".
    dmanov, мисля, че всички пишещи знаят какво е U,I,R както и за съотношението между тях. Става въпрос, ако са 30мА от къде ще протекат. Както пише fikata през "жизненоважни органи" или през оная ми работа, дето не била "важен орган".
    Уредчето е ценно! Но, не е за самоубийци, поне както са го показали с едната ръката. По-добър ефект ще има ако си пъхеш двата показалеца...(е трябва да имаш две ръце)



  13. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #26

    Re: Въпрос относно ел.таблото?

    Ще копирам няколко абзаца от един руски учебник по Техническа Безопастност по простата причина че не намерих онлайн такъв на български.

    При сухой, чистой и неповрежденной коже сопротивление
    тела, измеренное при напряжении до 15  20 В, колеблется
    в пределах примерно (3  1(0) 103 Ом, а иноrда и в более широких пределах. Если на участках кожи, rде прикладываются электроды, соскоблить роrовой слой, сопротивление тела упадет до (1 - 5).103 Ом, а при удалении вcero наружноrо слоя кожи (эпидермиса)  до 500  700 Ом. 
    УВлажнение кожи понижает ее сопротивление даже в том
    случае, если влаrа обладает большим удельным сопротивле
    нием. Так. увлажнение сухих рук сильно подсоленной водой
    снижает сопротивление тела на 30-50, а дистиллированной
    водой  на 15-35 %. Объясняется это тем, что влаrа, попав
    шая на кожу. растворяет наХОДЯЩиеся на ее поверхности минеральные вещества и жирные кислоты, выведенные из орrаниз
    ма вместе с потом и кожным салом, и становится более
    электропроводной.
    При длительном увлажнении кожи роrовой слой ее разрых
    ляется, насыщается влаrой, в результате чеrо ero сопротивле
    ние почти полностью утрачивается.
    Таким образом, работа сырыми руками или в условиях, BЫ
    зывающих увлажнение какихлибо участков кожи, создает
    предпосылки для тяжелоrо исхода в случае попадания человека
    под  напряжение.
    И сега най интересното:

    Пороrовые неотпускающие токи различны также у мужчин, жен
    щин и детей. Приближенные средние значения их составляют: для му
    жчин  16 мА при 50 rц и 80 мА при постоянном токе, для женщин 
    соответственно 11 и 50 мА, для детей  8 и 40 мА.
    Мисля че това е достатъчно. Предполагам че 8мА неотпускащ ток с 50Hz за деца ще стресне MitkoS. За справка - неотпускащ ток е този ток при който човек който се е хванал към тоководеща част не е в състояние сам да се освободи.

    Ето и източника http://publ.lib.ru/ARCHIVES/D/DOLIN_...lin_P._A..html В първа глава са разгледани въпросите за въздействието на електрическия ток върху човека.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #27

    Re: Въпрос относно ел.таблото?

    За съжаление mil 10, MitkoS, ми се струва, че е доста по-млад от нас. Тоест,че той е от тия "вярващи или невярващи" които смятат, че думите руснак, *****.. са едва ли не, ерес, която не трябва да се допуска в България! И всичко "западно" е "върхът на сладоледа". От тия, дето казват "аз руски не разбирам, няма ли го това на английски"??! Ако трябва, ще го преведа на български( на английски няма да мога).

  16. Novice
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    5
    #28

    Цветове - фаза нула земя?

    В нова кооперация влизат три проводника - червен , жълт и бял. Червения е фаза - разбирам го с фазомера , а от другите как да се различи нулата и земята ? Или няма значение тъй като са свързани в трафопоста??

  17. Member Аватара на myrshavija
    Тук е от
    Nov 2004
    Живее в
    София, Дружба 2
    Мнения
    382
    #29

    Re: Цветове - фаза нула земя?

    И аз като мерих с мултицета съпротивлението между нулата и заземяващия показваше нула. Забавното е като ги свържеш - пада бушонът. Оказва се, че все пак има значение. Колкото до цветовете - нека се изкаже някой специалист.

  18. Senior Member Аватара на glarus
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,846
    #30

    Re: Цветове - фаза нула земя?

    Много интересна комбинация. Жълтия дали не е със зелено комбинирам също, той трябва да е земя. По стандарт трябва масата да се отличава видими от другите два.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. При пускане на климатика веднага пада предпазителя на таблото!
    От цецо75 във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 7
    Последно: 17-01-11, 21:33
  2. Смяна на таблото в апартамента.
    От valerko във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 17
    Последно: 26-03-10, 06:16
  3. от бойлера та до ел.таблото
    От naiven във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 8
    Последно: 10-09-09, 22:04
  4. Въпрос относно DC++ ?
    От ipnaid във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 09-09-06, 23:32
  5. Въпрос относно DVD
    От m във форум Общ - хардуер
    Отговори: 2
    Последно: 22-04-04, 14:33

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе