Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 18

Смяна на таблото в апартамента.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    91
    #1

    Смяна на таблото в апартамента.

    Здравейте!
    Предварително да се извиня, щото следват тъпи въпроси от лаик и некомпетентен....та...решил съм на гарсониерката да сменя таблото, че веднъж го палих и още веднъж беше на път. Прочетох доста от форума, видях снимките на sashoooooo, жалко че не е от Сф, иначе направо щях да го пазаря да ми го смени. Сегашното табло е с 4 бушона най-обикновени от 30 г.поне, осветление, усилени контакти, контакти и другия не помня, май бойлер. Най-мощните неща, които ще храня е печка готварска, пералня, хладилник. Няма бойлер, няма калорифер, няма климатик, няма електрожен. Та да си дойда на думата, какви авто предпазители трябва да купя, колко ампера, каква кутия, въобще нужните продукти какви са? Каква марка? Въобще всякакви съвети приемам, разбрах, че е добре да взема по-голяма кутия например 6-ца. За осветлението 10А бушон, за усилените добре ли е 30А?
    Ако трябва снимка мога да направя на сегашното състояние на таблото.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #2

    Re:Смяна на таблото в апартамента.

    При теб не е проблема само табло. Цяла ел. инсталция трябва да се смени. Трябва да се подмени и главното табло, ако от енергото не са го сменили. Като за начало виж колко е дебел кбела от главното тъбло към твойто табло. После виж какви са кабелите, който излизат от таблото и тогава може да се оразмери. Ако извикаш електротехни да ти го направи ще ти сложи предпазители с правилните амперажи. Вярно, че понякога няма гаранция, защото жичкаджията, който ми прави мойто табли каза, че е виждал апартаментно табло на което всичките предпазители са 40А или повече беше, като целта били да не изгарят.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    91
    #3

    Re:Смяна на таблото в апартамента.

    Не е подменено от ЧЕЗ. И как да разбера колко квадрата е? Тия старите панелки не са ли по един стандарт правени? Иначе на мойто табло мога да ги видя. Абе ще пусна една снимка довечера.

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #4

    Re:Смяна на таблото в апартамента.

    Аааааа, щом е панелка е добре. Вероятно има кабел 10 квадрата от главното табло.

  6. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #5

    Re:Смяна на таблото в апартамента.

    При този апартамент и тези консуматори предпазителите ориентировъчно са:
    - главен в апартамента 40А (с предположението че в главното табло имаш 63А)
    - усилени контакти 25А
    - контакти 16А
    - осветление 6А

  7. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    21
    #6

    Re:Смяна на таблото в апартамента.

    Аз бих заложил на:
    - главен в апартамента 50А (с предположението че в главното табло имаш 63А)
    - усилени контакти 32А за готварска печка и др.кухненски уреди
    - контакти 25А
    - осветление 10А
    Новото табло е добре да е поне за 6 предпазителя

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #7

    Re:Смяна на таблото в апартамента.

    Цитат Първоначално публикувано от mccoy
    Аз бих заложил на:
    - главен в апартамента 50А (с предположението че в главното табло имаш 63А)
    - усилени контакти 32А за готварска печка и др.кухненски уреди
    - контакти 25А
    - осветление 10А
    Новото табло е добре да е поне за 6 предпазителя
    Апартамента (респективно консуматорите) е твърде малък за такова реално натоварване.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    91
    #8

    Re:Смяна на таблото в апартамента.

    http://img27.imageshack.us/gal.php?g=img3057vm.jpg за това иде реч по-горе. Дори и един предпазител ми изпадна отнякъде, 25А ли е и читав ли е, марката добра ли е? С риск да си изкарам някоя псувня моля да ми кажете.....вземи такава и такава кутия, еди колко си голяма, вземи такива и такива предпазители, еди колко си мощни, толкова бройки....абе като за 10-годишен.

  11. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #9

    Re:Смяна на таблото в апартамента.

    Ей ги тия http://www.eazbg.com/index.php един сайт не могат да си направят като хората Работят на изживяване а предпазителите им като твоя от последната снимка са голяма рядкост.

  12. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #10

    Re:Смяна на таблото в апартамента.

    Гледам таблото не е вкопано, значи ще търсиш за външен монтаж. Не се видя (или аз поне не видях) главен предпазител. Присъединявам се към мнението за ( от мен поне) 6 броя предпазители. За осветлението ползвай не повече от 6А. Готварската печка е най-мощният ти консуматор от заявените от теб консуматори. Пералнята е следващата, а хладилника не спада към тях. До колкото успях да видя от снимката имаш 2,5мм² проводници. Гледам на два от предпазителите (средните на снимката) имаш закачени по две вериги, на левия по снимката имаш 3 кръга. Най-тънкия кабел 1,5мм² (преценка по снимката) закачен на втория предпазител и то не както е предвидено най-вероятно е за осветлението. Ако питаш мен най-добре е да отделиш всички тези кръгове на отделни предпазители, но това няма да е евтино защото ще са нужни 9 броя. Най-оптималния начин от към цена и безопасност е да отделиш готварската печка с 25А. Осветлението вече споменах отделно с не повече от 6А. За останалите контакти в зависимост къде са и какво захранват, разпредели по равно в три броя по 20А. Ако има кръг който захранва само консуматори от сорта на телевизор, ДВД, радио, телефон и т.н. маломощни консуматори, него можеш да го захранваш не с 20А, а с 16А. До тук са 5 броя, шестия ще е главния предпазител, който според мен 40А съдейки по тънкия за целта захранващ кабел. По тези снимки толкова, най-добре е някой на място да прецени кое къде отива и с какво се храни.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    21
    #11

    Re:Смяна на таблото в апартамента.

    И аз забелязах че имаш по няколко кабела на един бушон , хубаво ще е да ги отделиш.
    Сметни колко предпазителя ще ти трябват и си вземи табло за 2 предп. повече
    Вижда се че нямаш главен предпазител добре е да си сложиш
    Аз ползвам предпазители Елмарк (Български) 4-5лв. бр. и съм доволен от тях.
    Немските са по-хубави ама са 8-10лв. бр.

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #12

    Re:Смяна на таблото в апартамента.

    Табло Merlin Gerin за външен монтаж ( да не е вкопано). Предпазители също Merlin Gerin. Шина 100А Merlin Gerin. Ако заложиш на тази марк аняма да сбъркаш. Не си купувай Елмарк. Таблото нека да е голямо, че да има възможност за поставяне на различни защити, като катодни отводнители и т.н.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    21
    #13

    Re:Смяна на таблото в апартамента.

    Цитат Първоначално публикувано от Julian
    Не си купувай Елмарк.
    Че какво им е на Елмарк
    Сложил съм поне 200 такива
    Merlin Gerin наистина са добри но са двойно по-скъпи, ще му излезе над 100 лв.
    Турско табло от 10-12лв. също ще му свърши работа

  17. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #14

    Re:Смяна на таблото в апартамента.

    valerko, защо се опитваш да решиш сам това,което си намислил, без нужната квалификация (направо не е за вярване, че ти дават съвети какво трябва да направиш....). Намери си специалист! "Монтажът да бъде извършен от правоспособен електротехник..." го пише в инструкциите на всяка битова техника, изискваща нещо повече от - "мушкане в контакта".
    Цитат Първоначално публикувано от valerko
    http://img27.imageshack.us/gal.php?g=img3057vm.jpg за това иде реч по-горе. Дори и един предпазител ми изпадна отнякъде, 25А ли е и читав ли е, марката добра ли е? С риск да си изкарам някоя псувня моля да ми кажете.....вземи такава и такава кутия, еди колко си голяма, вземи такива и такива предпазители, еди колко си мощни, толкова бройки....абе като за 10-годишен.
    Боже...пази ги и им посочи пътя!

  18. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    91
    #15

    Re:Смяна на таблото в апартамента.

    Еми готварската печка си я вързах по съвети точно оттука....25 лв ми искаха да сложат кабел. Айде нема нужда. Оказа се не чак толкова сложно. Освен това имам човек, който ще ме наглежда, но просто искам сам да си направя това табло. Ако ми изтряска в ръцете или ми изпопадат пломбите от токов удар, ще викам спецове. Какво толкова може да стане, освен да изгоря апартамента ...тамън ще се отърва от хлебарките.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 23
    Последно: 28-02-17, 19:11
  2. климатици за 4 апартамента
    От chefolino във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 1
    Последно: 16-05-13, 12:28
  3. При пускане на климатика веднага пада предпазителя на таблото!
    От цецо75 във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 7
    Последно: 17-01-11, 21:33
  4. от бойлера та до ел.таблото
    От naiven във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 8
    Последно: 10-09-09, 22:04
  5. Въпрос относно ел.таблото?
    От altair във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 43
    Последно: 18-02-09, 10:38

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе