Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 31 до 44 от общо 44

Въпрос относно ел.таблото?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    1,150
    #31

    Re: Цветове - фаза нула земя?

    принципно "земята" е жълто-зелен проводник. Не, има разлика "земята" трябва до вашата кооперация да има забит метален кол и на него да е вързан този жълто-зелен кабел.

  2.  
     
  3. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #32

    Re: Въпрос относно ел.таблото?

    Цитат Първоначално публикувано от myrshavija
    И аз като мерих с мултицета съпротивлението между нулата и заземяващия показваше нула. Забавното е като ги свържеш - пада бушонът. Оказва се, че все пак има значение. Колкото до цветовете - нека се изкаже някой специалист.
    Импосибъл ......Късо съедининие?!?! А напрежение между тях мери ли?
    За цветовете има стандарт.Има Наредба №3 /бившия ПУЕИУ/ .Има и Наредба №4... Ама кой ги спазва?! Каква е ползата да знаеш цветовете, а в конкретен случай изобщо да няма проводници с такива цветове? Или като при китайските удължители - жълто-зеления проводник отива на силовите пластини,а не на защитните /личен опит/....Не разчитай на цвета, а на уреда и на себе си...

  4. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #33

    Re: Въпрос относно ел.таблото?

    Фика, като се замисля, кой бушон му е "паднал" на myrshavija, този който е на нулевия проводник или на заземителния? Или може би и двата Не само китайските и на турски разклонители съм попадал, които са чудо на производството им. Кабелчетата(едва ли имаха 0.5 кв.мм.) бяха просто навити около пластините(но пише 10/16 А). Не случайно разклонителите си ги правят с нитове, а не с болчета. Да не вземеш да го отвориш и да видиш ужаса.

  5. Member Аватара на myrshavija
    Тук е от
    Nov 2004
    Живее в
    София, Дружба 2
    Мнения
    382
    #34

    Re: Въпрос относно ел.таблото?

    Цитат Първоначално публикувано от fikata
    Импосибъл ......Късо съедининие?!?! А напрежение между тях мери ли?
    ...
    Не е импосибъл, а си е баш 0 ома съпротивлението между нулата и заземяването. Така било нормално, казват тия дето са правили инсталацията. Току-що измерих напрежението - 0.7 волта е между същите два кабела, доколкото може да се вярва на евтин мултицет.

  6. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #35

    Re: Въпрос относно ел.таблото?

    А колко да бъде при положение, че са свързани на една клема в електромерното табло или някое друго по-нагоре от твоето.
    Късо съединение е между фазов и нулев проводник. Не може да има късо без фаза.
    На евтин китайски мултицет и самоделна пробна ламба не може да се разчита, както и на цветовете на кабелите.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    83
    #36

    Re: Въпрос относно ел.таблото?

    напротив. пробнатите лампи се казва са уред ,на които може да се разчита 100%.Виж за евтин китайски мултицет сам съгласен...

  8.  
     
  9. Member Аватара на myrshavija
    Тук е от
    Nov 2004
    Живее в
    София, Дружба 2
    Мнения
    382
    #37

    Re: Въпрос относно ел.таблото?

    Цитат Първоначално публикувано от mil_10
    А колко да бъде при положение, че са свързани на една клема в електромерното табло или някое друго по-нагоре от твоето.
    И аз така помислих, но пък защо тогава пада бушонът при свързването им?

  10. Junior Member
    Тук е от
    May 2007
    Мнения
    61
    #38

    Re: Въпрос относно ел.таблото?

    Цитат Първоначално публикувано от myrshavija
    И аз така помислих, но пък защо тогава пада бушонът при свързването им?
    Проверил ли си инсталацията след предпазителя който пада, да не би да имаш свързване на късо, и това да ти създава проблеми? Защото няма логика, като свържеш земя и нула да ти събаря предпазителя!

  11. Member Аватара на myrshavija
    Тук е от
    Nov 2004
    Живее в
    София, Дружба 2
    Мнения
    382
    #39

    Re: Въпрос относно ел.таблото?

    Какво означава да проверя инсталацията? Сам съм слагал контактите вкъщи и на два от тях случайно допрях кабелите и падаше бушона. После ги допирах нарочно и пак падаше. Не съм тествал на други контакти.

  12. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #40

    Re: Въпрос относно ел.таблото?

    Ако пада при свързване на нула и земя означава че този предпазител е или само дефектнотокова защита или такава комбинирана с предпазител.

    Ами ако е прекъснала лампата някъде в цокъла и на пръв поглед жичката изгежда цяла. Пробваш, доверяваш се на 100% и тряс удря те ток. Тогава кого ще съдят после? Ще кажат че сам си е направил лампата и сам си е виновен.

    По принцип е забранено да се правят такива проверки със самоделно направени уреди. За целта си има специализирани на които производителят гарантират безопасноста.


  13. Novice
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    5
    #41

    Re:Въпрос относно ел.таблото?

    Здравейте, аз имам следния проблем: три кабела с еднакъв цвят как из между тях да разбера кой е нула и кой е земя като фазата ми е ясна. благодаря предварително.

    И още едно питаме имам, при същите тези три кабела(излизащи от стената) имам консуматор(абсорбатор) който няма зааемяване а е само с фаза и нула.Какво да направя с земята която ми идва от към стената ? благпдаря отново .

  14.  
     
  15. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #42

    Re:Въпрос относно ел.таблото?

    Първо трябва да си отговориш на въпроса дали твоята инсталация е изпълнена с дефектно-токова защита за защита от допир на офазен корпус.Ако няма такава защита, то "нулевия" и "защитен" проводник имат обща точка на свързане/нормално в гл. табло/ и между тях няма потенциална разлика.Т.к при тебе и двата проводника са с еднакъв цвят /?/ е без значение кой ще е работна нула и кой ще бъде защитен/заземителен/ проводник
    На втория въпрос.Не на всички ел. уреди е необходимо да се свързва и защитен проводник.Това са уредите с т.нар. двойна изолация или с неметален корпус,който не може да се офази.Пример-ел.бормашина.На тези уреди има и съответния знак за ел.безопасност - две квадратчета вписани едно в друго.Все пак направи справка с упътването на твоя абсорбатор.Нормално е в него да има ел.схема на свързване....

  16. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #43

    Re:Въпрос относно ел.таблото?

    Закачи с една пробна лампа единия край на фазата и другия на един от двата кабела. Ако свети и на двата значи нямаш ДТЗ и за момента няма голямо значение на кой ще свържеш нулата на консуматора. Проблем ще е ако след време се реши да се постави ДТЗ и ти си свързал нулата на консуматора към кабела предвиден за защита. Ако при опита да свържеш пробната лампа и тя не светне, а напрежението на фазовия кабел остане, това означава, че никъде не е свързан въпросния кабел. Ако обаче напрежението на фазовия кабел е изчезнало, значи това е защитния кабел и се е задействала ДТЗ.
    Обикновено абсорбатора е метален и намери начин защитния кабел да го свържеш с металния корпус на уреда. Може и въобще да не го свързваш.

  17. Novice
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    5
    #44

    Re:Въпрос относно ел.таблото?

    При опита с пробна лампа фаза и един от другите два кабела все си свети т.е. няма ДТЗ и да свързвам фаза към фаза а другите както доиде... благодаря за помоща fikata, Egu (beer)

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Подобни теми

  1. При пускане на климатика веднага пада предпазителя на таблото!
    От цецо75 във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 7
    Последно: 17-01-11, 21:33
  2. Смяна на таблото в апартамента.
    От valerko във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 17
    Последно: 26-03-10, 06:16
  3. от бойлера та до ел.таблото
    От naiven във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 8
    Последно: 10-09-09, 22:04
  4. Въпрос относно DC++ ?
    От ipnaid във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 09-09-06, 23:32
  5. Въпрос относно DVD
    От m във форум Общ - хардуер
    Отговори: 2
    Последно: 22-04-04, 14:33

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе