Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 35

Проблем със ел. табло в апартамент

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    12
    #1

    Проблем със ел. табло в апартамент

    Здравейте,
    Често попадам на линкове от този форум, които са много разбираеми и заради това реших тук да потърся помощ! Извинявам се предварително, ако питам за неща, които са коментирани в други теми, които не съм открил.

    Та към същността.
    Предстои ми нанасяне в апартамент, има си табло, в него си влизат фаза, неутрален и защитен проводник и съответно там където би трябвало да са контактите имам изведени три проводника, които са свързани един за друг с изолацията си. Реших да си сложа един контакт, да мога да си включа разклонител, понеже няма цветово означение, се опитах да намеря с мултицет, кой кабел какъв е(в таблото се вижда кой какъв е, става въпрос за контактите). Между земя и нула има късо, следователно третият, който остава, би трябвало да е фаза, за да разбера кой точно е земята и кой нулата, реших да ги окъсявам с фазата по отделно, проблемът е, че когато измерих в таблото уредът не ми отчете късо. Излиза, че фазата е прекъсната. Помислих, че проблемът може да е в съответния кабел и заради това по същия начин премерих и други места за контакти, които предполагам минават през други разпределителни кутии, но и там все едно е прекъсната фазата. Някой има ли идея дали аз нещо не меря като хората, има ли някаква практика кабелите да не се свързват в разпределителните кутии, но да са изведени до контакти и ключове(в апартаментът не е живяно).
    Да кажа и нещо, което ми направи много лошо впечатление! Оказа се, че в апартамента до входната врата има кабел предвиден за ключа на осветлението на етажа, висеше си оголен и захранен само чака да го пипнеш!

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re:Проблем със ел. табло в апартамент

    Не става много ясно какво къде мериш, но очевидно не мериш както трябва.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    12
    #3

    Re:Проблем със ел. табло в апартамент

    Значи, окъсявам фаза, нула и земя където излизат кабели за контакт, отивам на таблото и меря за късо между фаза и нула или фаза и земя, но няма късо! Спрял съм тока от предпазителя при електромера в случай, че някой пита, защо окъсявам фазата и всичко останало

  5. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #4

    Re:Проблем със ел. табло в апартамент

    Само за протокола, имаш ли акт-16?

  6. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    12
    #5

    Re:Проблем със ел. табло в апартамент

    Да имам, апартаментът е ново строителство и в него не е живяно.

  7. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #6

    Re:Проблем със ел. табло в апартамент

    А ДТЗ включена ли е? Питам защото не стана ясно кои кабели мериш в таблото и какво точно търсиш там? Най-сигурно и безопасно е да си пуснеш тока от централният предпазител и съответната ДТЗ и с фозоуказател (известен като „фазомер“) да откриеш кой от трите кабела е фазата. После с една най-обикновена пробна лампа да свържеш фазовия проводник (праз лампата) към един от останалите два проводника. Ако изключи ДТЗ, значи този кабел е защитният, ако не изключи и светне лампата - значи е нулата!

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    12
    #7

    Re:Проблем със ел. табло в апартамент

    Цитат Първоначално публикувано от traat
    Значи, окъсявам фаза, нула и земя където излизат кабели за контакт, отивам на таблото и меря за късо между фаза и нула или фаза и земя, но няма късо! Спрял съм тока от предпазителя при електромера в случай, че някой пита, защо окъсявам фазата и всичко останало
    Извинявам се с този пост малко Ви обърках!
    1.
    Искам да разбера кой кабел какъв е. Отивам при контакта и меря за късо между кабелите. Вече съм измерил в таблото и съм видял, че има късо между нула и земя, на контакта разбирам, че два от три кабела са ми нулата и земята без да знам кой, кой е. Да разбера сега кое е нула и кое земя, окъсявам в таблото нула с фаза(в таблото кабелите се познават какви са), отивам пак на контакта, но не намирам късото, което съм направил. Пак казвам тези окъсявания ги правя на таблото в апартамента, токът до него е спрян в момента.
    2.
    Усъмнявам се че има някакъв проблем с кабела и решавам да проверя дали е здрав кабелът. тогава направих това, което съм цитирал!

  10. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #8

    Re:Проблем със ел. табло в апартамент

    А сигурен ли си, че въпросният кабел който окъсяваш в таблото води точно до този контакт? Защото ако правилно съм те разбрал, нормално защитният и нулевият проводник са свързани на късо, т.е няма касателсво тука ДТЗ. Това значи, че нулата и защитата на всичките контакти е свързана в една точка, но разбира се фазовите проводници са разделени по съответните кръгове през предпазителите. Ти сигурен ли си, че си намерил „твоя“ фазов проводник, който отива във въпросният контакт? На не окъсяваш някой друг контакт? Пробвай за късо между фаза и нула във всичките ти контакти!

  11. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    12
    #9

    Re:Проблем със ел. табло в апартамент

    Уж мерих на всички предпазители, сега пробвах уреда в нас! Май ще се окаже, че е сондата му!!! Ужас, заткалвиатурното устройство е...
    НАправо не мога да повярвам! Няколко пъти го проверих там, пробвах на различни контакти и се чудех къде е проблемът!
    Утре ще се върна в апартамента ще ги мерна пак и ще пиша какъв е резултатът(щв сложа други сонди).
    Много благодаря за мненията!

  12. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #10

    Re:Проблем със ел. табло в апартамент

    Остави уреда настрана и направи това, което ти казва Egu, ако имаш ДТЗ. Ако няма, откачи от таблото защитния проводник от клемата, която го свързва с главната инсталация на блока (той трябва да е пределно ясен по цвета - жълтозелен или по това къде е свързан) и с контролната лампа ще откриеш кое е истинската нула на кабела, който искаш да свържеш. Добра идея е да провериш и свързването на всички други контакти дали е правилно, като проверяваш между фаза и предпазните клеми на контактите. Ако някъде лампата ти светне значи има грешка в монтажа и са разменени нула и защитен проводник. Така, ако има ДТЗ ще си гарантираш правилната и работа.

  13. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #11

    Re:Проблем със ел. табло в апартамент

    traat не си играй с тези неща а си извикай квалифициран ел. техник...

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    12
    #12

    Re:Проблем със ел. табло в апартамент

    В момента няма никакви контакти, исках да си сложа само един и по принцип не бих си играл, но като гледам каква плетеница от кабели е в таблото, как кабелът за ключа на лампата пред входната врата си седеше необезопасен и оголен, предполагам направени от някой "разбирач", реших, че ще е по- добре да направя каквото мога, а каквото не мога да следя дали ще се изпълни правилно!
    Само да вметна, не съм абсолютен лаик и много си се смях, като се излъгах с уреда по толкова балъшки начин! Днес ще ида да погледна нещата отново.

  16. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #13

    Re:Проблем със ел. табло в апартамент

    Като знам какви са жичкаджиите те съветвам да си отвориш всички разклонителни кутии и да видиш как са свързани кабелите. Ако не ти стигат познанията, викни някой който разбира, защото да не стане после след като си се нанесъл, боядисал и след някой месец да се наложи отваряне на разклонителна кутия, щото връзката в нея била много слаба и е прегоряла. Аз на времето така си отворих всичките кутии и си ги оправих. Ако знаеш какви безобразия моето око откри.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    12
    #14

    Re:Проблем със ел. табло в апартамент

    Здравейте отново!
    http://makeyour.net/portal/uploads/g...zvaq5p8mav.jpg
    Това е снимка на таблото, моля Ви кажете дали това е нормална подредба! Така ли трябва да са омешани кабелите?
    Вързах си контакта, за да разбера кое е нула и кое земя, откачих земята от клемата в таблото, окъсих фазата с нулата и мерих с мултицета.
    Egu, благодаря за прппоръката. Още вчера отворих една капачка и погледнах, виждаха се кабели, които са навити и изолирани с изолирбанд, така ли е правилно да се направят или има някакви специални клеми, да ги калайдисам ли?

  18. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #15

    Re:Проблем със ел. табло в апартамент

    Цитат Първоначално публикувано от traat
    Това е снимка на таблото, моля Ви кажете дали това е нормална подредба!
    Мацано дупе с тиква.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. проблем с напрежение 220 в апартамент
    От digigard във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 18
    Последно: 03-12-13, 18:24
  2. Ел. табло в жилищна кооперация. - ремонт, съвети?
    От pippo във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 15
    Последно: 25-02-12, 17:57
  3. Проблем с пясък в тръбите на апартамент
    От FearMe във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 3
    Последно: 05-10-11, 19:29
  4. Свързване на ел. табло за бойлер..
    От vassil_dinkov във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 5
    Последно: 21-05-10, 01:34
  5. ел табло със старите автоматични предпазители-проблем
    От dian1969 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 5
    Последно: 20-02-10, 17:41

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе