Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 41
Like Tree10Одобрявам

Фотоволтаици за домашно ползване

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Banned
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    1,313
    #1

    Фотоволтаици за домашно ползване

    Не вярвам да няма подобна тема но търсачка кунфу-то ми не е добро днес. Така че се извинявам предварително.

    Върти ми се в главата някаква идея да мина осветителния кръг на подобна система. Някой опитвал ли е подобно нещо, има ли идея какви са недостатъците на подобна идея? Естествено всички крушки са поне енергоспестяващи и постепенно ще минат на лед. Евентуално ако има излишък може и дребни неща като телевизор и уредба също да се закачат там.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #2

    Отговор: Фотоволтаици за домашно ползване

    Единствения недостатък е, че тока ще ти е по скъп, отколкото си го купуваш сега.
    Alexi и estqwerty харесват това.

  4. Banned
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    1,313
    #3

    Отговор: Фотоволтаици за домашно ползване

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Единствения недостатък е, че тока ще ти е по скъп, отколкото си го купуваш сега.
    Е как така. Нали няма да плащам за този ток.

  5. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #4

    Отговор: Фотоволтаици за домашно ползване

    виж цените на фотоволтаиците и ще разбереш защо

  6. Banned
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    1,313
    #5

    Отговор: Фотоволтаици за домашно ползване

    Цитат Първоначално публикувано от Alexi Виж публикацията
    виж цените на фотоволтаиците и ще разбереш защо
    Не е като да не съм гледал. Това например, ще ми осигури осветление и работа на телевизора за 6-8 часа. По груби сметки се изплаща за 4-5 годин. При очакван експлоатационен срок от 20-тина години, тока ми излиза около 1/4 от сегашната цена на тока, при положение че остане същата. А съм скептичен, че ще успеят да я задържат същата още дълго време..

  7. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #6

    Отговор: Фотоволтаици за домашно ползване

    много груби сметки си правиш за това мислиш че е изгодно .. нито инвертора ще изкара 20г ,нито акумулаторите ,а панела след 20г ще е на 50% ако изкара толкова и той .. сложи ги най много 8-10г .. освен това е 260 вата ,а това 1000 са максималните ватове които дава инвертора .. дори постоянно да ползваш тия 260 вата трудно ще се избиеш за 10г ..
    justify одобрява това.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #7

    Отговор: Фотоволтаици за домашно ползване

    Акумулаторите обикновено се сменят макс на 6 години... На запад имат закон който позволява да продаваш излишъка например от през деня и не се налагат акумулатори щото вечер просто си купуваш (което се губи смисъла за осветлението)... Има си някакъв лимит за мощност естествено а тук уж има закон ама а иди продавай на енерготата да видим как ще стане...

  10. Banned
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    1,313
    #8

    Отговор: Фотоволтаици за домашно ползване

    Цитат Първоначално публикувано от Alexi Виж публикацията
    много груби сметки си правиш за това мислиш че е изгодно .. нито инвертора ще изкара 20г ,нито акумулаторите ,а панела след 20г ще е на 50% ако изкара толкова и той .. сложи ги най много 8-10г .. освен това е 260 вата ,а това 1000 са максималните ватове които дава инвертора .. дори постоянно да ползваш тия 260 вата трудно ще се избиеш за 10г ..
    Some other solar websites suggest that single crystalline solar panels can last up to 50 years. According to solar engineers I speak with even though this may be possible, there will be a slight drop off in efficiency of around 0.5% on average per year. So although this type of solar panels can last a long time, there will come a time when the lower efficiency makes it economically desirable to replace the panels especially as the efficiency of newer panels continues to increase.
    Тук. Сега дали имат предвид 0.5 от максималната възможна ефективност на панела или 25% които трансформират монокристалните панели, не знам.
    Параметри:
    Потребление - 1,0 kWh/ден
    Това от сайта на производителя.

    Цената на акумулаторите наистина е неприятна - 1400-2100 за 2-3 смени. Може би трябва да проуча как седи въпроса с алтернативите.

    Инверторите колко често се очаква да се скапват? Там цената май е около 500 лева. Ако се сменя заедно с акумулаторите и направя три смени май нещата излизат пак на плюс.

  11. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #9

    Отговор: Фотоволтаици за домашно ползване

    не знам какво смяташ ама 1 кв на ден са ти 20 стотинки .. 10 години няма да ти стигнат да се избиеш

  12. Banned
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    1,313
    #10

    Отговор: Фотоволтаици за домашно ползване

    Цитат Първоначално публикувано от Alexi Виж публикацията
    не знам какво смяташ ама 1 кв на ден са ти 20 стотинки .. 10 години няма да ти стигнат да се избиеш
    valid.jpg
    Нещо съм объркал сметките май.

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #11

    Отговор: Фотоволтаици за домашно ползване

    Виж, направи сметки, без акумулатори. Слагаш 2-3кВт, инвертор и направо в мрежата. Мисля, че дори да ти плащат разликата пак ще си на сметка.

  14.  
     
  15. Banned
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    1,313
    #12

    Отговор: Фотоволтаици за домашно ползване

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Виж, направи сметки, без акумулатори. Слагаш 2-3кВт, инвертор и направо в мрежата. Мисля, че дори да ти плащат разликата пак ще си на сметка.
    За такава система инвестицията е между 6к и 20к лева. И ми е малко извън възможностите.

  16. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #13

    Отговор: Фотоволтаици за домашно ползване

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    .... Слагаш 2-3кВт, инвертор и направо в мрежата. Мисля, че дори да ти плащат разликата пак ще си на сметка.
    Много си далеч от реалностите! И един киловат да върнеш в мрежата ЕРП-то ти го таксува като изразходвана, а не като вкарана енергия и си го плащаш. В соларния форум тая тема и това, което иска да прави Ясен сме го дъвкали, дъвкали, че и предъвкали. От соларна система, която да захранва само осветлението на един апартамент или къща може би има смисъл, но концепцията трябва да е друга. Системата трябва да е Off-grid (не свързана с основната мрежа). Всички осветителни тела трябва да са LED за да няма нужда от инвертор. Тогава имаш само соларен панел и контролер за заряда на акумулатора. Друг, прост контролер следи за състоянието на акумулатора при разряд и когато енергията свърши изключва от веригата акумулатора и включва на негово място изправител, който се храни от мрежата 230V/50Hz. Малко по-интелигентен контролер ще остави в акумулатора примерно 20% капацитет за захранване при екстремна ситуация - аварийно пускане при отпадане на мрежата.
    Alexi и Yasen6275 харесват това.

  17. Banned
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    1,313
    #14

    Отговор: Фотоволтаици за домашно ползване

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    ... И един киловат да върнеш в мрежата ЕРП-то ти го таксува като изразходвана, ...
    Не трябва ли специален електромер когато се присъединява такава система към мрежата на ерп-тата?

    // Затози форум ли става въпрос? http://solar.sts.bg/forum/

  18. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #15

    Отговор: Фотоволтаици за домашно ползване

    Цитат Първоначално публикувано от Yasen6275 Виж публикацията
    Не трябва ли специален електромер когато се присъединява такава система към мрежата на ерп-тата?

    // Затози форум ли става въпрос? Форуми | СТС Солар АД
    Да, трябва електромер, който да мери и в четирите квадранта. Но за да ти го свържат от ЕРП-то ще трябва да направиш цял проект за малка ФВЦ, а то си е истинско приключение и камара пари.
    За този форум става дума, там има много писано по темата. Vandal, който тук отдавна не е влизал, там е активен и много в час с материала. Той най-добре познава нещата от към бюрократичната им страна.
    Yasen6275 одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. питане за ползване на смартфон
    От naydenov69 във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 16
    Последно: 02-01-13, 19:16
  2. Отговори: 21
    Последно: 22-04-09, 21:22
  3. Ползване на акумулираща печка
    От Naskoni във форум Електрическо отопление
    Отговори: 50
    Последно: 30-09-06, 15:50
  4. Отговори: 9
    Последно: 15-07-03, 13:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе