Здравейте.
Някъде преди половин година си смених старото табло в апартамента с ново. Инсталацията в блока е двупроводна (6 квадрата проводници), като нулата е заземена в ГРТ долу във входа.
Тогава доста четох и се интересувах каква защита мога да вложа в таблото, поне малко от малко, след като се бях наплашил от някакви кражби в трафопостове, гръмотевици и т.н.
Не знам дали тогава избързах малко, но си купих един SPD B-40 на 275V, 40kA номинален с 2kV Up. По принцип разбрах, че са за висок риск от пренапрежения вследствие мълнии и т.н., но понеже не съм тесен специалист в това, ми казаха разни електротехници, работещи в енергото (и не само те), да го слагам смело. И го взех и сложих.
Прилагам външна снимка - вътре в горната част е свързан с общия фазов гребен, а отдолу е свързан с нулевата шина с 6m2 проводник.
Снимка
Въпросът ми е предимно към това дали този отводител не е прекалено голям (като параметри, иначе е голям като размери, заради което рязах кутията) и дали би се справял доста по-зле от този, който след това смятах да взема - SPD C-20 (20kA In с 1.8kV Up, 275V) или аналогичен с 1.5kV от по-реномирана марка.
Очевидно е с диференциално свързване, инсталацията е двупроводна и няма как да я преправяме в целия блок.
Аз си представям така нещата - "големият" има ниво на защита 2kV при номинален ток (40кА), малкият 1.8 (или 1.5) kV при 20кА. От където би следвало при един и същ (даден) разряден ток големият да "пази" по-добре или поне наравно.
Идеята е дали има смисъл да сменям този големия с по-малък, че оттогава нещо ме гложди в този аспект?
Нещо не можах да намеря графики на Up спрямо I, които евентуално биха ми помогнали в отговора на въпроса.
Всички важни уреди са включени в разклонители със защита (те се водят тип 3, или клас D ), което осигурява все пак някаква каскадност.
Благодаря предварително.