Резултати от 1 до 3 от общо 3

Ел. табло с по-голям катоден отводител

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Mar 2016
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    2
    #1

    Ел. табло с по-голям катоден отводител

    Здравейте.
    Някъде преди половин година си смених старото табло в апартамента с ново. Инсталацията в блока е двупроводна (6 квадрата проводници), като нулата е заземена в ГРТ долу във входа.
    Тогава доста четох и се интересувах каква защита мога да вложа в таблото, поне малко от малко, след като се бях наплашил от някакви кражби в трафопостове, гръмотевици и т.н.
    Не знам дали тогава избързах малко, но си купих един SPD B-40 на 275V, 40kA номинален с 2kV Up. По принцип разбрах, че са за висок риск от пренапрежения вследствие мълнии и т.н., но понеже не съм тесен специалист в това, ми казаха разни електротехници, работещи в енергото (и не само те), да го слагам смело. И го взех и сложих.
    Прилагам външна снимка - вътре в горната част е свързан с общия фазов гребен, а отдолу е свързан с нулевата шина с 6m2 проводник.

    Снимка

    Въпросът ми е предимно към това дали този отводител не е прекалено голям (като параметри, иначе е голям като размери, заради което рязах кутията) и дали би се справял доста по-зле от този, който след това смятах да взема - SPD C-20 (20kA In с 1.8kV Up, 275V) или аналогичен с 1.5kV от по-реномирана марка.
    Очевидно е с диференциално свързване, инсталацията е двупроводна и няма как да я преправяме в целия блок.
    Аз си представям така нещата - "големият" има ниво на защита 2kV при номинален ток (40кА), малкият 1.8 (или 1.5) kV при 20кА. От където би следвало при един и същ (даден) разряден ток големият да "пази" по-добре или поне наравно.
    Идеята е дали има смисъл да сменям този големия с по-малък, че оттогава нещо ме гложди в този аспект?
    Нещо не можах да намеря графики на Up спрямо I, които евентуално биха ми помогнали в отговора на въпроса.
    Всички важни уреди са включени в разклонители със защита (те се водят тип 3, или клас D ), което осигурява все пак някаква каскадност.

    Благодаря предварително.
    Този пост е редактиран от tedych; 08-03-16 в 17:33.

  2.  
     
  3. Novice
    Тук е от
    Nov 2014
    Мнения
    9
    #2

    Отговор: Ел. табло с по-голям катоден отводител

    Според мен без земя няма да ти свърши работата за която си я взел.И аз да се вмъкна в темата, прочетох,че за да е ефективна този вид защтита трябва да се се изпълни каскадно.Ако може да споделите ако имате познания в тази област.Благодаря.

  4. Novice
    Тук е от
    Mar 2016
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    2
    #3

    Отговор: Ел. табло с по-голям катоден отводител

    Да, земя. Но при двупроводни инсталации имаме фаза и нула. В нашия случай нулата е и земя в ГРТ на входа. Този вид свързване е диференциално. Все пак защитава от високо напрежение уредите, защото отводителя шунтира при 'гръмотевичен' ток напрежението да не се покачи до опасни нива за уредите. Те самите са занулени с нулата от контактите.
    Общо взето не можах да намеря читави графики, по които да преценя дали този по-малкия C20 е с по-добри характеристики за апартаментно табло и дали има смисъл да го сменям големия.
    За каскадното свързване е така, трябва да е изпълнено - тези разклонители със защита преди самите уреди играят роля на последния елемент от каскадата. Вече, в самото ГРТ на входа на блока може да има трети (всъщност там ще е първи) отводител, но за в рамките на апартамент каквото човек може сам да изпълни, това. С отводител в таблото, и с разклонителите по места.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 6
    Последно: 11-03-13, 22:36
  2. Ел. табло в жилищна кооперация. - ремонт, съвети?
    От pippo във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 15
    Последно: 25-02-12, 18:57
  3. Проблем със ел. табло в апартамент
    От traat във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 34
    Последно: 16-01-12, 23:32
  4. Свързване на ел. табло за бойлер..
    От vassil_dinkov във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 5
    Последно: 21-05-10, 02:34
  5. ел табло със старите автоматични предпазители-проблем
    От dian1969 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 5
    Последно: 20-02-10, 18:41

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе