Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 34
Like Tree15Одобрявам

Проблем с Daikin Sensira

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2011
    Живее в
    гр.Пещера
    Мнения
    22
    #1

    Проблем с Daikin Sensira

    Здравейте колеги, имам от 8 години Дайкин FTX35JV1B (12-ка) и съм много доволен, основно го ползвам за отопление.Тази година решихме да вземем още 2 броя и пак се насочих към Дайкин, но вече взех от новите модели Сенсира съответно Daikin Sensira FTXF35A / RXF35A, 12000 BTU и Daikin Sensira FTXC50B / RXC50B, 18000 BTU , и трите климатика отговарят за помещенията + имат запас от мощност, тоест съм взел по-големи.Но приключенията започнаха, като започна да застудява.Първият ми климатик (старият) работи по следния начин, като достигне дадената температура и изключва, след време като падне леко температурата, започва да духа топло.Новите не работят на този принцип, при тях след като достигнат температурата спират за кратко, след което почват да духат, но не топло един вид върти само на вентилатор.Викахме фирмата, която ги инсталира и ми обясниха следното нещо - като се включи климатика по-принцип вади на изхода 45-50 градуса, обаче 90% от новите модели били направени така, че след достигане на градусите, примерно намаляват и почват да духат около 25градуса, което се явава около 25градуса разлика в температурата, също така вентилатора въртял постоянно с идеята да темперира помещението равномерно.Но това всъщност създава едно хладно течение, което ако има дете е ужасно.Казаха ми че нищо не може да се направи и да пия една студена вода .Обаче аз потърсих в нета и наметих информация за друг модел дайкин с контролер на стената вместо дистанционно.И стъпка по стъпка + въвеждане на един код е описано как се решава този проблем - тоест като спре компресора да спира и вентилатора.Ако някой има информация относно това неудобство и решаването му, ще се радвам да сподели.
    Поздрави
    Този пост е редактиран от Norek1; 21-12-19 в 01:38.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,511
    #2

    Отговор: Проблем с Daikin Sensira

    Проблемът не е в новите дайкини, а във фирмата , която ги е монтирала, без да се съобрази с помещенията. Трябвало е да Ви откажат монтажа. Има много изписано за това, как да се финтира с настройките на цепениците при свършен факт, за сметка на ефективността. Това би бил по-добрия вариант, вместо наливане на средства в допълнителни контролери.

    Изпратено от моят SM-G975F с помощта на Tapatalk

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2011
    Живее в
    гр.Пещера
    Мнения
    22
    #3

    Отговор: Проблем с Daikin Sensira

    Хммм... може би си прав, но ако може я дай малко разяснение.Но нека първо да ти кажа в какви помещения са монтирани - първия който е монтиран преди 8 години е 12-ка в 12 квадрата (33кубика) помещение със сменена дограма една външна стена с изолация и защото къщата е гредоред с вата на тавана - работи перфектно(въпреки, че можеше и 9ка исках да има запас от мощост). 18ката аналаогично е монтирана в помещение 22квадрата (57,2 кубика) същия тип изолация (също можеше 12ка , но исках да има запас от мощност), новата 12ка е монтирана в в същото помещение като 18ката, в къща съм и разпределението на етажите едно и също, обаче леля ми нямаше възможност за 18ка.Мисхлих, че 18ката, която е на 2рия етаж е презапасена откъм мощност, но защо 12ката отдолу прави същите номера, като са монтирани в едни същи помещения.

  5. Senior Member Аватара на ivan74
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,801
    #4

    Отговор: Проблем с Daikin Sensira

    18-ка в 22м2 само на отворени, през зимата прозорци.
    dodo_pv и Kasap харесват това.

  6. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,511
    #5

    Отговор: Проблем с Daikin Sensira

    Колега норек1, седнах, щото щях да падна, като прочетох за помещенията. Машина с размер 12000BTU се монтира в помещение 60 куб.м. или по-голямо. 9000BTU се монтира в 50 куб.м. помещение или по-голямо. За 12 кв.м. помещение няма машини на българския пазар. Шефът на фирмата, който е превърнал хубавите машини в цепеници, трябва да го обесят на стойките на външното тяло на 18-ката. Нямам думи...

    Изпратено от моят SM-G975F с помощта на Tapatalk
    Phoenix_1 одобрява това.

  7. Senior Member Аватара на splendor
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,503
    #6

    Отговор: Проблем с Daikin Sensira

    Цитат Първоначално публикувано от Norek1 Виж публикацията
    Хммм... може би си прав, но ако може я дай малко разяснение.Но нека първо да ти кажа в какви помещения са монтирани - първия който е монтиран преди 8 години е 12-ка в 12 квадрата (33кубика) помещение със сменена дограма една външна стена с изолация и защото къщата е гредоред с вата на тавана - работи перфектно(въпреки, че можеше и 9ка исках да има запас от мощост). 18ката аналаогично е монтирана в помещение 22квадрата (57,2 кубика) същия тип изолация (също можеше 12ка , но исках да има запас от мощност), новата 12ка е монтирана в в същото помещение като 18ката, в къща съм и разпределението на етажите едно и също, обаче леля ми нямаше възможност за 18ка.Мисхлих, че 18ката, която е на 2рия етаж е презапасена откъм мощност, но защо 12ката отдолу прави същите номера, като са монтирани в едни същи помещения.
    Това да сложиш цепеница 18-ка в 22м2 е престъпление. Климатика ще работи, и комфорта ви ще клони към 0, но пък разковничето се крие в оцветения текст.
    mimojef и Phoenix_1 харесват това.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2011
    Живее в
    гр.Пещера
    Мнения
    22
    #7

    Отговор: Проблем с Daikin Sensira

    Добре, разбрах ви машините са големи за помещенията.Да исках да има запас от мощност, защото зимите понякога са по-дълги и по студени в региона в който живея, но ако ми бяха обяснили както вие ми обяснявате, щях да се вслушам в мнението на хора които продават и монтират климатици, все пак човек никога и няма как да знае всичко.Но тук ми идва следващия въпрос, защо стария ми климатик работи повече от перфектно, който е 12ка и в 12м2 стая - говоря за разход на ел.енергия, комфорт и отопление.В същото време климатици монтирани в едни и същи помещения обаче единия 12ка (който като гледам влиза в дадената квадратура(също така забравих да кажа на долния етаж няма изолация на пода и тавана)) и единия 18ка (който е преоразмерен) работят по един и същ начин.
    Също още нещо - снощи си направих експиримент с 18ката зададох 28гр. ,в помещението стигна 24гр.(термометърат беше на около 3 м от климатика) - и не духаше топло както стария ми климатик.Ако беше преоразмерен според мен трябваше да достигне бързо зададената температура и да почне да върти въздуха.
    По време на монтажа ме нямаше - възможно ли е ако не са обезвъздушени да правят тези номенра?

    Ето клипчето което намерих в youtube относно мах подобен проблем https://www.youtube.com/watch?v=jf3SZe7VMa0
    Този пост е редактиран от Norek1; 21-12-19 в 13:50.

  10. Member Аватара на JOKVN
    Тук е от
    Feb 2012
    Живее в
    Варна
    Мнения
    412
    #8

    Отговор: Проблем с Daikin Sensira

    Ужас,за да получиш някакъв минимален комфорт с тези преоразмерени машини,ще трябва да си поиграеш с дистанционното.Пробвай да им ограничиш фен-а на 2или дори 1 степен.Виж как ще се държат и на теб дали ще ти е комфортно.Ако бях на твое място,щях да ги запозная с ОЛХ и да се консултирам със специалист за да подбере точните машини.

  11. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,511
    #9

    Отговор: Проблем с Daikin Sensira

    Колега, какво разбирате под "запас от мощност"? Въпросът, разбира се е реторичен, защото 99,8% от пишещите тук не са на ясно какво точно означава това при климатизаторите. Имам 2 жокера:
    - климатизаторът не е отоплителен уред;
    - какво означава "бивалентна температура". Най-лошото е, че и търговците масово не са на ясно.

    Изпратено от моят SM-G975F с помощта на Tapatalk

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2011
    Живее в
    гр.Пещера
    Мнения
    22
    #10

    Отговор: Проблем с Daikin Sensira

    Ами мойто разбиране едва ли е правилната дефиниция но аз го разбирам по следния начин - 3те климатика са инверторни, тоест регулират се оборотите на двигателите на компресорите, чрез инвертор (разговорно си им викам честотни- защото честотата регулира оборотите).Аз така си обяснявам нещата когато стане студено климатик който е малък или равен на дадена кубатура ще работи на 100% тоест на 50Hz , не знам обаче как са настроени инверторите може да засилват и на 60Hz - тоест по големи обороти - съответно когато машината работи на 100% ще консумира повече и съответно механичните елементи по-бързо ще се скапят.Когато обаче е по-голяма компресора ще върти с по-ниски обороти, защото по бързо ще наваксва и ще консумира по малко и съответно товара въху механиката ще е по-малък. А "бивалентна температура" си нямам на прадстава какво значи, никога не съм се занимавал с климатици.Но всичко това не обеснява защо стария ми климатик работи отлично както написах по нагоре, а новите не, също от снощи както споменах по горе при зададена по висока температура, новият климатик не може да я достигне.А това което споделих за инверторите ми е от опита с промишлени инсталации и асинхронни двигатели, не знам дали при климатика е на същия принцип.

  13. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,511
    #11

    Отговор: Проблем с Daikin Sensira

    Норек1, След 3 години целогодишна работа на новите Ви дайкини без профилактика или почистване, когато вътрешните топлообменници и вентилаторна перка се затлачат с прах и мухъл, ще заработят като старите и няма да веят хладно. Ако сте по-нетърпелив, можете да ги ползвате 6 години само за охлаждане, като до тогава поверите отоплението на електрически конвектори. Разликата в сметките за ток ще е минимална, за сметка на отличен комфорт. Представата Ви за работата на един инверторен климатизатор е доста опростена и невярна, за съжаление. За да се осъществи саморегулирането на системата (това, което сте описали в подробности), е необходимо да бъдат изпълнени няколко условия, които ще намерите подробно описани в един или два мои по-стари поста. Свързани са с номиналната мощност на климатизатора, обема на помещението, неговите топлозагуби и мястото на вътрешното тяло.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2011
    Живее в
    гр.Пещера
    Мнения
    22
    #12

    Отговор: Проблем с Daikin Sensira

    Значи аз не се занимавам с климатици и това което написах е от обща култура.Но нека да кажа все пак старият ми климатик от монтажа му в началото никога не е правил тези номера, също така всяка година му се прави профилактика, включително след изтичането на гаранцията, тъй че едва ли е задръстен и с мухал и се ползва само за отопление.Но благодаря за четивото ще прочета да ми се вдигне общата култура. Но нека да оставим 18ката, нека да погледнем 12ката отдолу която е в 59.2 кубика - тя си е по размер, но прави същите номера като 18ката
    Този пост е редактиран от Norek1; 21-12-19 в 15:52.

  16. Senior Member Аватара на splendor
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,503
    #13

    Отговор: Проблем с Daikin Sensira

    Проблема при вас е, че всичко е свършено и освен ако няма някакъв софтуерен начин с дистанционното да промените нещо, то не ви остава нищо друго освен да пиете една студена вода. Другия вариант са ви го споменали. Олх и нови климатици, подходящи за помещенията. Лошото при климатиците е, че трябва първо да прочетеш и после да взимаш, а не обратното.

  17. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,511
    #14

    Отговор: Проблем с Daikin Sensira

    Цитат Първоначално публикувано от Norek1 Виж публикацията
    ... Но нека да оставим 18ката, нека да погледнем 12ката отдолу която е в 59.2 кубика - тя си е по размер, но прави същите номера като 18ката
    Едва ли помещенията са с еднакви топлозагуби / топлоприходи, както си мислите. Няма еднакви. Освен това, чувствителността на човешкия организъм към веенето и топлината е различна, в зависимост от външната температура, облеклото, моментното състояние на щитовидната жлеза и т.н. Можем да си чатим седмици наред, ако нямаме конкретно инфо от измервателни уреди. Влияние на работата на машината оказва и слънчевата радиация. Как е разположено вътрешното тяло спрямо прозорците и мебелите?

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2011
    Живее в
    гр.Пещера
    Мнения
    22
    #15

    Отговор: Проблем с Daikin Sensira

    Благодаря ви за мненията и споделената информация.Утре ще потърся имам някъде вкъщи термометър със сонда и ще замеря точно колко вади на изхода при едни и същи условия.Иначе в началото направих прост тест всички климатици ги настроих на 22гр., оставих помещенията да уеднакват температурите, след което ги вдигнах на 30, просто си сложих ръката и разликата беше голяма в самия поток, всмисъл в мойта стая въздуха беше топъл, а на новите два просто беше по хладен - но това е на база усещане, утре ще видя с термометър да дам точни цифри.Реално погледнато на мен проблема ми е следния, старият климатик при достигане на дадената температура спира, докато новите въртят само вентилатора и така създават течение, което е доста дискомфортно, дори и клапата като е вдигна максимално и го дам на тих режим, родители ми пак се оплават, че усещат течение.Така от споделеното по горе клипче показват как да се направи, така че като спре компресора да спре вентилатора, само че на климатик с контролер, който има меню, докато аз съм с дистанционно и не знам как да направя същото нещо , ако е възможно - това си мисля, че е софтуерното решение.Има и друго решение но не знам дали е удачно - с едни щитове които ги продават за пренасочване на въздушния поток - ще приложа 2 снимки.
    Долната 12ка е в близо 60 кубика помещение с по-големи топлозагуби и за това си мисля , че трябва всичко да е точно, но уви не е. - пак вентилатора върти.
    А също така имам още един въпрос - когато викнах сервизните техници - момчето ми обясни , че чрез степените на вентилатора един вид климатика усеща температура на различно разстояние от вътрешното тяло, тоест примерно на 1ва степен вентилатор на 2 метра поддържа зададена температура, на 2ра примерно на 3 метра и т.н. - което нещо не можах да го осмисля едното с другото каква връзка имат.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    • Тип файл: jpg 1.jpg‎ (4.0 KB, 277 Прегледи)
    • Тип файл: jpg 2.jpg‎ (14.1 KB, 500 Прегледи)

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Daikin FTX50GV-проблем
    От БИГкоко във форум Климатици Daikin
    Отговори: 32
    Последно: 07-02-23, 10:58
  2. проблем с daikin
    От newuser94 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 79
    Последно: 25-03-21, 09:26
  3. Проблем с Daikin FVXM35M9
    От stanislav24 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 6
    Последно: 29-07-19, 18:39
  4. Проблем с Daikin F25DTHDS
    От para1968 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 1
    Последно: 06-01-15, 18:56
  5. Проблем с Daikin FVXS35F
    От fbi_1 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 45
    Последно: 19-02-13, 23:45

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе