Страница 1 от 11 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 153

"Цъкащ" звук от турбината на вътрешното тяло (SRC 20ZSX-S) ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    37
    #1

    "Цъкащ" звук от турбината на вътрешното тяло (SRC 20ZSX-S) ?

    Тамън се усмихнеш и се озъби ...
    Миналата седмица ми монтираха 2бр чисто нови 20ZSX-S в спалните (еквивалентни стаи около 14 м2).

    Пуснах ги 24 часа да въртят на макс да ги тествам и после ги оставих на 22 градуса и тих режим (първа степен на вентилатора).
    В едната стая шума от вътрешното тяло е недоловим, ако не е да духа няма и да разбера, че работи.

    В другата стая обаче тази сутрин ми направи впечетление, че от турбината на вътрешното тяло се чува едно цъкане, подобно на тик-такане на механичен часовник но по-бързо (около 5-6 цъкания в секунда) съвпада по честота с оборотите на въртене на турбината. Шумът е доста слаб и се чува само при най-ниски обороти. Имам чувството, че има нещо закачено за турбината, което се удря в пластмасите и на всяко завъртане издава този звук?

    Обадих се на фирмата да дойдат да го погледнат, но тъй като шумът наистина е доста слабо доловим има ли възможност да ме отсвирят ?
    Някой борил ли е подобен проблем? Възможно ли е да е наченка на нещо по-сериозно (проблеми с лагер или моторчето на турбината) ?

    ПС: Също така от този климатик се чува и един тих високо-честотен звук като от високо волтов траф. Но това предполагам е от електрониката и едва ли е свързано?
    Този пост е редактиран от avenger; 23-01-18 в 21:37.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,749
    #2

    Отговор: "Цъкащ" звук от турбината на вътрешното тяло (SRC 20ZSX-S) ?

    tito, това което чувате като
    Цитат Първоначално публикувано от tito Виж публикацията
    тих високо-честотен звук като от високо волтов траф
    е от електрониката (предполагам от импулсното захранване) и не трябва да Ви притеснява. Другия шум може да е породен от втулката на турбината или от някакъв "боклук" който се опира в самата турбина и при въртенето и да се получава този звук.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #3

    Отговор: "Цъкащ" звук от турбината на вътрешното тяло (SRC 20ZSX-S) ?

    ЦЪК
    Ако успееш да покажеш на техниците цъкането ще е добре. Иначе...язък за хубавия климатик, все ще ти е в главата.
    Хубавото е че имаш два еднакви и няма да мине ако ти кажат, че е нормално.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Мнения
    78
    #4

    Отговор: "Цъкащ" звук от турбината на вътрешното тяло (SRC 20ZSX-S) ?

    Колега tito и при мен при два еднакви климатика на единият му цъка турбината,явно нещата са 50/50.Интересното е,че на моменти изчезва за 5-10 минути и след това отново се появява.Дразни ме много но май започнах да свиквам вече,лошото е че когато е вдигнал клапата и само върти въздуха за да следи температурата тогава се чува само цъкането.Аз ли съм егати късметлията или производителите свалиха много качеството но имам и Тошиба и МХИ от нови с цъкащи турбини да не говорим и за шумовете на външните тела.За сега само старата Мидея на 10г и новото 12LMCE от нови нямат никакви паразитни шумове и отвътре и отвън.Между другото Мидеята 10-та зима нонстоп работа и двете тела и отвън и отвътре работят като нови без каквато и да е промяна в работата,каква машина само.

  6. Senior Member Аватара на ivan74
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,801
    #5

    Отговор: "Цъкащ" звук от турбината на вътрешното тяло (SRC 20ZSX-S) ?

    Попадал съм на изсъхнала миризливка, опираща в края на турбината ,по протежение на диаметъра. Адски дразнещо стържене, не спиращо с дни.
    Като разглобят колегите, ще стане ясно.

    Изпратено от моят MI 5s с помощта на Tapatalk

  7. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    37
    #6

    Отговор: "Цъкащ" звук от турбината на вътрешното тяло (SRC 20ZSX-S) ?

    Днес дойдоха техниците да го разглобят. Установиха, че цъкането се чува само на режим отопление. На режим вентилатор изчезва (или поне става толкова тихо, че може да е чуе само ако си на сантиметри от турбината). Свалиха турбината огледаха я, огледаха и около нея огледах и аз :D .. нищо, всичко изглежда наред, няма пукнатини няма боклучета, нищо не опира или стърчи.

    На ръка мотора се върти плавно, няма признаци на шум от него. Натискаха около въздохуводите, капака, местиха турбината на ляво на дясно .. пак нищо, цъкането продължава
    Странното е, че звукът изглежда да идва не от страни (около мотора или втулките), а от средата на турбината? Пълна мистерия?

    След второто разглабяне и сглабяне цъкането като че ли стана една идея по-тихо. Почти недоловимо, оставиха го така и казаха ако се усили да звънна пак.
    След няколко часа като позагря пак почна да се долавя, макар и с една идея по-тихо (или просто взех да свиквам). Ама аз като го знам, че цъка и го чувам от другата стая :D А другия климатик е абсолютно тих, единственото, което се долавя при него е звука от движението на въздуха.

    Дайте идеи, от къде може да е проблема? Чудя се дали да не разменя турбините на двата климатика, за да видя дали наистина проблема е в турбината?
    Този пост е редактиран от avenger; 31-01-18 в 20:23.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #7

    Отговор: "Цъкащ" звук от турбината на вътрешното тяло (SRC 20ZSX-S) ?

    На 25zm-s, вадя тампона с втулката. Изваждам втулката или я рамърдвам. Малко грес, въпреки че си има и обратно. Климатика тръгва абсолютно тих. Кара така едим месец и се разтраква. Поне 5пъти съм я правил тази операция.
    Последният път просто не ми се занимаваше и оставих турбината една седмица на 3-та степен. Като че ли нещо се самонапасна.
    Или по скоро ми се разтраква като работи с повече и по-дълги почивки при on/off. Сега като е студено off-а е кратък, фана денем е на 3-та, вечер 2-ра или пак 3-та.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #8

    Отговор: "Цъкащ" звук от турбината на вътрешното тяло (SRC 20ZSX-S) ?

    Миланов, просто идея...защо не огледаш пластмасовите панели? Може там да е заровено кучето. При мен се случи следното: разглобявам за почистване, сглобявам и когато пуснах есента на отопление, имаше потракване в ниските обороти досущ като от втулка, но се чуваше откъм мотора. Доста време мина докато установя, че не съм закопчал добре рамката, на която се закрепя предния панел.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    4,920
    #9

    Отговор: "Цъкащ" звук от турбината на вътрешното тяло (SRC 20ZSX-S) ?

    Повярвай ми, milanov го е разглобил до последното болтче и е прпверил всички щипки 10 пъти. Майтап, но съмнявам се да не е проверил.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,117
    #10

    Отговор: "Цъкащ" звук от турбината на вътрешното тяло (SRC 20ZSX-S) ?

    Ако турбината е видимо крива ( най-лесно се установява в режим ОФФ когато се върти най-бавно ) и има биене ,то нежелани шумове от нея са по-скоро правило ..
    Този пост е редактиран от avenger; 31-01-18 в 20:24.

  13. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,509
    #11

    Отговор: "Цъкащ" звук от турбината на вътрешното тяло (SRC 20ZSX-S) ?

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    На 25zm-s, вадя тампона с втулката. Изваждам втулката или я рамърдвам. Малко грес, въпреки че си има и обратно. Климатика тръгва абсолютно тих. Кара така едим месец и се разтраква. Поне 5пъти съм я правил тази операция...
    Миланов, появи ми се същия проблем на една друга машина, точно след "два - три месеца" от последната ми намеса, както пишеш. Проблемът при мен беше, че бях леко усукал пластмасовата конзола, на която опира пластмасовия държач на втулката. Много лесно може да стане белята. При следващото разглобяване провери за някакви напрежения от лошо закрепване на пластмасата към базата и основата на тръбите. Измий втулката и черупката и с бензин, гресирай с грес за пневматични цилиндри и промени с около милиметър аксиално положението на турбината. Това би трябвало да ти гарантира поне 3 години спокойствие. Огледай предварително втулката за наличието на каналчета за смазка. Трябва да са изчистени от старата и запълнени с новата. Или викни някой да ти го направи.
    Успех!

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,117
    #12

    Отговор: "Цъкащ" звук от турбината на вътрешното тяло (SRC 20ZSX-S) ?

    Тракане поради завишена хлабина на втулката и/или крива турбина със смазка не се лекува .. ефекта е 2-3 седмици макс

  16. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #13

    Отговор: "Цъкащ" звук от турбината на вътрешното тяло (SRC 20ZSX-S) ?

    Така, дори стената да е крива, дори да има усукване, дори нещо да не е закопчано или щракнало как от 5 махания (, а те са повече) и слагания на тампона и втулката като пусна климатика нищо не се чува, няма тракане или каквито и да са шумове. И до месец се разтраква. Така, че не е от стени/усуквания и т.н. Ще снимам другият път, мотора заедно с турбината се движи напред/назад. Ще снимам как ги мърдам със солета.
    Но както и да е, сега не трака. До кога....никой не знае.

    П.П.
    Това с викането на някой да го направи....за сега ще се въздържа.

    П.П.
    Като слагам големият капак, при дясната щипка капака опира в една тръба. На тръбата има някаква мека изолация и за да щракне щипката трябва да се натисне повечко. Това съм установил като напрежение на пластмасите.
    Едва ли оказва влияние на тракането. На пукането може би.


    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Alexi Виж публикацията
    Тракане поради завишена хлабина на втулката и/или крива турбина със смазка не се лекува .. ефекта е 2-3 седмици макс
    При мене хлабина може би няма. Турбината е накичена е една камара балансиращи ламаринки. Дали и колко е крива не знам. Като се върти се вижда видимо мятане, но може да е в рамките на допустимото.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    • Тип файл: png tr.png‎ (237.5 KB, 5615 Прегледи)

  17. Senior Member Аватара на ivan74
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,801
    #14

    Отговор: "Цъкащ" звук от турбината на вътрешното тяло (SRC 20ZSX-S) ?

    Миланов, за трети път ти предлагам втулка-подарък. Маншон нямам но втулките за еднакви. Замери с електронен шублер оста, да намеря някоя с по-малък луфт.

    Изпратено от моят MI 5s с помощта на Tapatalk

  18. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,117
    #15

    Отговор: "Цъкащ" звук от турбината на вътрешното тяло (SRC 20ZSX-S) ?

    Ако има видимо мятане ,то значи е доста крива, а хлабина втулката винаги има ,инак ще затяга .. има ли хлабина ,при дебалансирана турбина тракането ти е в кърпа вързано каквато и втулка да сложиш ..
    Този пост е редактиран от avenger; 31-01-18 в 20:26.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 11 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Турбината на вътрешното тяло върти в обратна посока!
    От ianko_arg във форум Климатици Panasonic, National
    Отговори: 4
    Последно: 12-09-15, 14:33
  2. Fuji Electric RSG12LMCA, вътрешно тяло - лек, тракащ/цъкащ звук
    От bai_grozdan във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 11
    Последно: 09-10-14, 21:47
  3. AC vs DC мотор на турбината на вътрешното тяло?
    От deian във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 7
    Последно: 15-10-11, 17:05
  4. Възможно "подобрение" по вътрешното тяло ?
    От valdim във форум Климатици Daikin
    Отговори: 9
    Последно: 25-10-10, 14:08
  5. Fujitsu ASYB12LDC - "странен" шум от вътрешното тяло
    От bicubic във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 5
    Последно: 16-01-10, 18:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе