Страница 2 от 11 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 156

[Почна се] Германски учени отричат Баташкото клане

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #16

    Re: [Почна се] Германски учени отричат Баташкото клане

    Цитат Първоначално публикувано от Malone
    ...До мястото обаче, което прочетох става ясно, че според нея клане няма, защото снимките [вероятно] не били истински, не били правени по времето на клането.
    ...
    По-надолу въпросната "германска ученка" има и фундаментален принос в езиковедството:

    Цитат Първоначално публикувано от Тъпа п*тка заспала
    ...Ако Пиотровски беше отишъл не в Батак, а примерно в Пазарджик (да не се бърка с Татар Пазарджик, днес град Пазарджик), първото село, чиято злочеста съдба МакГахан описва нашироко в кървави багри, то днес може би щяхме да говорим вместо за „забатачен" за „запазарджичен"...
    Очевидно не е чувала, милата, че батак означава кал, тиня, блато, смрад. А не е самопръкнало се име на град...

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #17

    Re: [Почна се] Германски учени отричат Баташкото клане

    Значи нормално за научената на немски разсъждения Балева ...
    Ще рече, жалко, че са оцелели евреи, мангали и пед'раси. Ако нямаше оцелели, ако бяха избити всички, холокост нямаше да съществува. Лагери също. Щяха да минат за "пионерски", ама на Hitler-Jugend.

    Интересно, риторичен въпрос, какво би трябвало да стане, за да не съществува апартейд и робство. Pieter Botha [Питер Бота] може да отговори най-точно.
    BTW, попитали го на една пресконференция:

    -Мистър Бота ... малко неудобен въпрос ... Какво толкова имате против негрите?
    -Ами ... принципно нищо нямам против тях. Всъщност ... против тях имам само напалм.


    Идеята, която подрастващото поколение трябва да възприеме от извратените мозъчни контракции на вероятно младата наша успяла историчка е: "Избийте всички и проблема няма да съществува".

  4. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #18

    Re: [Почна се] Германски учени отричат Баташкото клане

    Ето малко материал за опресняване на историческата памет







  5. Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    282
    #19

    Re: [Почна се] Германски учени отричат Баташкото клане

    "В биографията си, завършена през 1911 г., Пиотровски пише, че нарисувал картината, след като прочел описанието на клането в Батак в „Записките‛ на Захарий Стоянов. Ето защо в българската изкуствоведческа литература произведението се оценява най-вече като „ценен образен документ‛. И действително Стоянов завършва епохалния за българската нация исторически очерк от приблизително хиляда страници с описанието на героичната отбрана и кървавата трагедията на батачани. Но за съжаление „Записките‛ – както от съдържателна, така и от хронологическа гледна точка – не са могли да послужат като историко-литературен извор за Пиотровски, тъй като те разглеждат основно героичната отбрана на Батак и смелата борба на българите, които проливат кръвта си за свободата на народа." - Как може така Захари Стоянов да се разлее на хиляда страници за едната му там Османска Империя дет се мотала из България има няма 500 години. И какво е тва клане, ма те сами са си подлагали вратовете.....

  6. Senior Member
    Тук е от
    May 2001
    Мнения
    1,765
    #20

    Re: [Почна се] Германски учени отричат Баташкото клане

    [img width=391 height=600]http://www.bmwpower-bg.net/forums/files/batak.jpg[/img]

  7. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #21

    Re: [Почна се] Германски учени отричат Баташкото клане

    Очаквам да се спомене сега че и Руснаците не са дали близо 20 000 000 жертви само във WW-II. Те сами са се избивали , Германците са искали да ги сплотят и приютят. Те си вървели там спокойно , непринудено ей така се разхождали накичени със Шмайзери (MP40 ) и Манлихери (Kar98K).

  8.  
     
  9. Member Аватара на zayo bayo
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    207
    #22

    Re: [Почна се] Германски учени отричат Баташкото клане

    Историческа памет има и тя е моята прапрабаба.Живя до 96 .Когато почина бях малко дете но си я спомням.
    Тя е била жив свидетел на тогавашните събити и е разказвала на майками а след това тя на мен.ГОНЕНИЯ И КЛАНЕТА Е ИМАЛО.Предпочитам да вярвам на жив свидетел на ония години отколкото на някаква измисена историчка,живееща далече от действителноста.
    Оставам настрана политическите причини довели до тези кланета.Но да се отричат фактите е най малкото неуважение към паметта на това ЦИВИЛНО население.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    103
    #23

    Re: [Почна се] Германски учени отричат Баташкото клане

    "Професорът":

  11. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #24

    Re: [Почна се] Германски учени отричат Баташкото клане

    Иван Вазов
    Поля и гори - Възпоминания от Батак

    (разказ от едно дете)

    От Батак съм, чичо. Знаеш ли Батак?
    Хе, там зад горите... много е далече,
    нямам татко, майка: ази съм сирак,
    и треперя малко, зима дойде вече.
    Ти Батак не си чул, а аз съм оттам:
    помня го клането и страшното време.
    Бяхме девет братя, а останах сам.
    Ако ти разкажа, страх ще те съземе.

    Като ги изклаха, чичо, аз видях...
    С топор ги сечеха, ей тъй... на дръвника;
    а пък ази плачех, па ме беше страх.
    Само бачо Пеню с голям глас извика...
    И издъхна бачо... А един хайдук
    баба ми закла я под вехтата стряха
    и кръвта потече из наший капчук...
    А ази бях малък и мен не заклаха.

    Татко ми излезе из къщи тогаз
    с брадвата в ръцете и нещо продума...
    Но те бяха много: пушнаха завчас
    и той падна възнак, уби го куршума.
    А мама изскочи, откъде; не знам,
    и над татка фана да вика, да плаче...
    Но нея скълцаха с един нож голям,
    затова съм, чичо, аз сега сираче.

    А бе много страшно там да бъдеш ти.
    Не знам що не щяха и мен да заколат:
    но плевнята пламна и взе да пращи,
    и страшно мучеха кравата и волът.
    Тогава побягнах плачешком навън.
    Но после, когато страшното замина -
    казаха, че в оня големи огън
    изгорял и вуйчо, и дядо, и стрина.

    И черквата наша, чичо, изгоря,
    и школото пламна, и девойки двесте
    станаха на въглен - някой ги запря...
    Та и много още дяца и невести
    А кака и леля, и други жени
    мъчиха ги два дни, та па ги затриха.
    Още слушам, чичо, как пискат они!
    и детенца много на маждрак набиха.

    Всичкий свят затриха! Как не бе ги грях?
    Само дядо Ангел оживя, сюрмаха.
    Той пари с котела сбираше за тях;
    но поп Трендафила с гвоздеи коваха!
    И уж беше страшно, пък не бе ме страх,
    аз треперех само, но не плачех веки.
    Мен и други дяца отведоха с тях
    и гъжви съдрани увиха на всеки.

    Във помашко село, не знам кое бе,
    мене ме запряха нейде под земята.
    Аз из дупка гледах синьото небе
    и всеки ден плачех за мама, за тата.
    По-добре умирвах, но не ставах турка!
    Като ни пуснаха, пак в Батак живях...
    Подир две години посрещнахме Гурка!

    Тогаз лошо време и за тях наста:
    клахме ги и ние, както те ни клаха;
    но нашето село, чичо, запустя,
    и татко, и мама веки не станаха.
    Ти, чичо, не си чул заради Батак?
    А аз съм оттамо... много е далече...
    Два дни тук гладувам, щото съм сирак,
    и треперя малко: зима дойде вече.

    Пловдив, 1881

    --------------
    добре го е казал проф. Божидар Димитров във в-к Монитор
    "Да отречеш 1900 черепа, на изклани българи в Батак, се иска голяма наглост или много пари. А може би и двете. Въпросът е кой плаща за подобни "научни" проучвания", коментира скандала шефът на НИМ проф. Божидар Димитров

  12. Member
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    957
    #25

    Re: [Почна се] Германски учени отричат Баташкото клане

    На тая патка трябва да се отнеме българското гражданство!!!
    И да не стъпва повече в България!!!
    И нека всеки българин хвърли камък - и да рече: "Проклета да е!"
    Да стане като в "Грамада"-та на Вазов.
    А тоя ухиления "професор" от снимката по-горе направо трябва да го погребем с камъни !!!

  13. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #26

    Re: [Почна се] Германски учени отричат Баташкото клане

    "...На колене, любезни читатели, долу шапките! Напредя ни е Батак със своите развалини. Аз призовавам всичко, що е чисто българско, всичко честно и любяще своята родина, да присъствува с нас заедно на това българско светилище, на тоя жертвеник за нашата свобода, гдето е изляна кръвта на хиляди мъченици, светии, на стотина дребни дечица, на безброй невинни моми и момци. Батак, славният и злочести Батак! Дали ще да се намери българско сърце, което да не трепне от произнасянието само на твоето собствено име? Не вярвам...

    ...Съмнало по едно време, захванал се достопамятният за батачени ден — 3 май; слънцето огряло по обикновено и осветило с първите си лучи ужасната картина, която то не видяло вечерта, когато се закривало зад високите доспатски върхове. Тая ужасна картина произвела двояко впечатление на едни и същи зрители, на едни и същи хора, с еднакви образи и чувства. На останалите живи батачени тя замразила кръвта в жилите, когато тия съгледали от черковата натъркаляните по двора свои съселяни, които спали преспокойно, които не мислили вече за нищо. Тия потреперали втори път, въобразили си, че същата участ ще да постигне и тях, и много пресипнали гласове изпомежду им изревали отчаяно, когато познали кой своята рожба, кой жена си и майка си, коя мъжа си и своя стар баща. Малко по-надалеч стоели наредени чалмоносните зверове, подпрени на пушките си. Тия се любували на картината, кикотили се безобразно, подигравали се с положението на издъхналите вече трупове.

    — Машалла бе, Хасан Пехливан! Аз не мислех, че сте знаели да жънете дотолкова бързо гяурски глави — кривял си устата един одрипан читак, голите плещи на когото се покривали вече от една българска аба.

    Той бил на стража през нощта и като съмнало, дошел да се поомаже с нещо от плячка.

    — Дясната ми ръка има да ме боли цяла неделя — говорело друго едно белобрадо почти страшилище, едното око на когото приличало на мастилница, защото го нямало на своето място.

    — Виждате ли там оня стар пергишин, с отсеченото рамо, който е паднал по коленете си — говорела друга една краста с маймунска физиономия, като сочела на един убит старец, паднал до стената. — Докато му отрежа врата, ножът ми заприлича на сърп — прибавил той.

    — Свински врат — потвърдили няколко гласа.

    —Я погледнете, аркадашлар, каква хубава черноока гяурка сме направили зян тая нощ по невнимание! — говорел друг един башибозук, като подигал с края на пушката си полите на една седемнайсетгодишна мома, на която хубавата главица била разсечена на две половини и изтеклият мозък из черепа се виждал размесен с дългите й коси.

    — Язък — избърборили няколко чалми, като че разговорът ставал не за заклана мома, а за стъпкванието или изпасванието на един карък чесън от добитъка.

    Така хладнокръвно, така спокойно се разговаряли шеговито героите на Барутанлията, пред очите на които лежали избити стотини жертви! Имало мнозина измежду тия последните още живи, но смъртоносно ранени, които се молели умилително главорезите да ги добият, за да не се мъчат, но тия последните ги оставили нарочно да се мъчат.

    Не останали за дълго време башибозуците така хладнокръвно, така бездеятелно. Тия знаели, че имат още много работа — черковата стояла непокътната; но поспрели се малко, кажи го, за почивка от нощните действия, кажи го, да се порадват на делата си при огряванието на слънцето, па добър е аллахът, милостив е падишахът, техен е денят, жертвата ги чака в клетката, птица да бъде — не ще може да избегне.

    Неприятелите от най-напред се струпали около черковната врата, която била затворена вече. Тия насилили да я отворят или строшат, но било невъзможно. Било невъзможно само това, но за башибозуците, които имали напредя си само една черковица, имало други стотини възможности. Тия се покатерили по зидовете на храма и над главите на запрените жертви не закъсняло да се покажат масурите на няколко пушки, пъхнати през прозорците. Огънят пламнал, куршумите запищели, като изнизвали по пет души от един път, и жертвите клюмнали глави на гърдите си, но дълго време стоели на крака, като статуи, защото притиснатото множество ги поддържало помежду си, да не паднат на земята. Задушената атмосфера в тясната черковииа станала още по-нетърпима от изверженията на пушките. Молбите за пощада цепили въздуха отчаяно.

    — Предайте се, ще останете живи — отговорили няколко гласа от душманите.

    Падналият в морето се хваща и за змията, говори нашата пословица. Полуубитото население не че повярвало в неприятелските обещания, които опитало вече няколко пъти, но като нямало, друго спасение, като виждало, че и в черковата ще да бъде избито, отворило вратата. Втори път то имало злочестината да си въобрази, че и чалмата има човеческо сърце, че и хищният башибозук може да състрадава, да се умилостява, като види с очите си положението на затворените, удушените и отъпкани пред вратата дечица, другите изпоплашени, които заедно с нещастните си майки и сестри плачели и късали сърцата на присъствующите. Картина, както виждате, една от най-ужасните и сърцераздирателните, но картина, повтаряме ние, за човек с душа и сърце, а не за башибозук.

    Щом се подали тия последните на вратата с голи ятагани в ръцете, всичките затворени паднали на молба, жените показвали децата си и за да умилостивят някак кръвниците, искали да им целуват дръжките на окървавените ятагани, наричали ги синове, братя и бащи. Всичко напусто! Башибозуците погледнали хладнокръвно на всичко това; тия прекрачили налягалите при вратата трупове като дърва и отново започнали да въртят ятаганите. И така в черковната ограда кланието се е продължавало няколко часа. От най-напред жертвите са били обирани и измъчвани да изкажат своето богатство, а после са бивали закалвани, т. е. техният живот бил пощаден за няколко минути, докато удовлетворят грабителската жажда на плячкаджиите. Мнозина мъже спасили своя живот, като легнали между изкланите и се престорили на умрели.

    На 4 май Батак бил посетен от нови гости. Тия гости били хищните белоглави орли, които не закъснели да се подадат като кораби иззад доспатските върхове. Свивали те криле, подигали гордо глави, вземали погрешно друго направление, но след малко пак се връщали, надничали отвисоко над бившия Батак, кацали някои от тях по отдалечените върхове, чакали да извършат своето, щом настане благоприятен за това случай. Тоя същия ден Барутанлията издал заповед да се спре кланието привременно —или за почивка на героите си, или за собствени свои удоволствия, да помъчи нравствено останалите живи жертви, или пък е поискал да знае мнението на татарпазарджишките бейове, защото подир малко той изпратил арнаутина Селима с писмо до Али бея в Т. Пазарджик, в което му явявал вкратце разпорежданията си в Батак за запазване на тишината. В това свое писмо той питал бея как трябва да постъпи с останалите живи батачени.

    В тая официална почивка или амнистия деятелните башибозуци пак си намерили работа. Тия изкарали от черковата останалите живи жени и моми, които повели из селото и с всевъзможни мъки принуждавали ги да им изказват своите скрити покъщнини и други вещи като пари, нанизи, бакър, дрехи и пр. Въобще тоя ден чалмалиите били по-милозливи, защото кланието било заместено с обезчестявание и грабителство.

    Преминал се така и тоя ден. Рано сутринта на 5 май пратеникът на Барутанлията в Т. Пазарджик се завърнал. Пред кого той се е явил в последния тоя град и какъв отговор е донесъл на Барутанлията, ние не знаем нищо положително, па нямаме и нужда да правим предположения и виводи, да нагатваме съдържанието на тоя отговор, защото предшествующите и последующите събития са сами по себе си факти и следствия, и причини. Щом пристигнал реченият своего рода пратеник, Барутанлията издава втора заповед да излязат всички живи батачени навън пред черковата, мъже и жени, че щяло да се състави уж списък на избитите, на мъжете и на останалите вдовици. Жените били отделени настрана, за да не препятствуват на правилното проверявание. Пред вид на тая мярка всеки от батачени бил уверен вече наздраво, че е избягнал смъртта, всеки от тия злощастници припкал с наведена глава и бързал да се намери на означеното място, за да му се запише името, защото, който не се съобразял с тая заповед, щял да отговаря с главата си. В късо време пред черковата стояло мало и голямо, никой не смеел да си подигне главата и погледне в лицето тиранина от страх да не би да се раззвери пак неговата дива натура, да не би да лъсне пак неизтритият още ятаган от алената кръв.

    В това време кръвопиецът Барутанлия се явил тържествено на мястото, гдето били събрани нещастниците, възседнал на кон и заобиколен от по-главните главорези. Погледнал той кръвнишки към беззащитните, разиграл напредя им своя ат, за да покаже на полуубитите своето могъщество, махнал с ръка да отстъпят жените още по-надалеч от мъжете, които възлизали на брой около триста души (мъжете), и издал трета заповед: „Теглете ятаганите!“...

    Около хиляда ножа, издръпнати от своите капии, произвели грозен шум, лъснали тия във въздуха, нарочно намазани с масло, като ледена гора, и били пуснати в ход. Главорезите заобиколили от всяка страна тристата мъченици и налетели отгоре им като същински зверове. Тия, мъчениците, като познали вече своята горчива участ, поприбрали се безсъзнателно един до други; свили се тия накуп, като стадо пред силната вихрушка, изпищели болезнено, чули се няколко гласове изпомежду им, които приличали на молба, понавели си главите надолу, за да не гледат с очите си онова, що става зад гърба им, затреперали им коленете, прекръстили се няколко от тях, които помнели още себе си, и преклонили глава тихо и спокойно пред смъртта. Тоя ден кланието вървяло много по-правилно и определено, първо, защото се вършело деня, под открито небе, без никакви съпротивления от страна на жертвите, както ставало в черковата; и, второ, че то ставало под личното наблюдение на Барутанлияга, под негова непосредствена команда. Трясъкът на костите и звънтението на ятаганите се чували няколко крачки надалеч.

    Когато нещастните жени, които стоели малко по-настрана, видели ужасната участ на своите съселяни, мъже, братя и бащи, на минутата още примрели на своето място. Тия изпищели от своя страна колкото им глас достига, обърнали се сгърбом и закрили си очите с ръце, да не гледат кръвопролитието, да не бъдат очевидци на сърцераздирателните мъки и охкания. Вероятно тия са се готвили вече да припаднат на колене пред кръвопиеца Барутанлия, за да измолят тристате души мъченици, но дивата тълпа не пощадила и тяхната женска неприкосновеност. И те били нападнати от башибозуците, както и мъжете, които почнали своята варварщина от най-напред с обезчестявание на моми и жени, по начин твърде възмутителен,.. Посред пладне, всред бял ден, белобрадат някой отвратителен кръвник стискал в окървавените си костеливи ръце дванадесетгодишно дете, което се хвърляло и пищяло като мряна риба; а сладострастната свиня го утешавала и смесвала своите лиги с бистрите сълзи на невинната душа... Утешавал го той дотогава, докато му трябвало, а после забивал ножа си или изпразвал кобура си в осквернените гърдички, от които бликвала алена кръв! По-нататък друг, по-милостив башибозук придумвал с гол ятаган в ръката млада мома да стане назлъм ханъма, която, като не склонявала, падала на земята разсечена на две половини. На друго място няколко души се карали живо около заробената девойка, която проливала сълзи в това време — кой да я вземе по-напред за удовлетворение на скотските си страсти — и като не можели да дойдат до никакво споразумение, работата се свършила с разиграванието на ятаганите, които разсичали невинната пленница! Въобще башибозуците са убивали всичките момичета и жени след обезчестяванието. Убивали са те така също и ония, които са водили из селото да им показват заровените си богатства. Най-хубавите момичета са били отведени от башибозуците по селата.

    Тристата мъченици били довършени тоя ден до крак на дървения мост пред училището по начин твърде варварски, като последньо отмъщение. Най-напред им се отрязвали ръцете, ушите, носовете, раменете, а после са ги добивали.

    После няколко деня Батак представлявал ужасна картина. Нямало вече там ни Барутанлията, ни неговите свирепи башибозуци. След като тия последните претарашували и плячкосали где щото намерят, завърнали се и своите села.

    Подир тях Батак се посетил от по-недъгавите и отсъствуюши в кланието турци, които ограбили втори и трети път умирисаните и изсъхнали вече трупове; тия пренесли от Батак в селата си и най-непотребни вещи и покъщнина, колкото можали да останат от пожара, като кола, бъчви, каци, дъски и пр.

    Когато Батак си догорял спокойно, защото нямало кой да препятствува на пожара, когато върху изсъхналите скелети не останало вече ни един дрипел, когато убийствената миризма, произведена от гниението на хиляди трупове в лятната жега, отравяла въздуха, Батак станал прибежище на бесните кучета и грабливите птици."

    http://www.slovo.bg/showwork.php3?Au...D=9280&Level=1

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    192
    #27

    Re: [Почна се] Германски учени отричат Баташкото клане

    То за това държавата ни е на тоя хал, защото винаги са се намирали хора( и сега не са малко ) като тая к**ка, да продават рода си за лични облаги! Другите народи си имат национални герои и светини и не дават прашинка да падне върху тях, а у нас почти не останаха неоплюти такива!
    И то все от някакви псевдоучени, търсещи евтина слава и сензации!

    Напълно съм съгласен с мнението на @stekyman - ПРОКЛЕТИ ДА СА!

    И тази, с българското име( което не заслужава да носи), и усмихнатия от снимката,щото се опитва да ни прекроява историята.Ако отиде да си развива теориите в Батак, физиономията му ще е съвсем друга!

  16. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #28

    Re: [Почна се] Германски учени отричат Баташкото клане

    Двамата смятат да организират научна конференция на 18 май, за да докажат тезата си, съобщи БГНЕС.
    Ами добре...някой иска да развива тезата си и да оспорва исторически според нас факти. Няма лошо. Е да, обижда ни, даже много ни обижда. Но нали не смятате, че е редно да запалим немското посолство в знак на протест??!!!! Можем и немски знамена да запалим на главната, или пък дори да пратим група мутри да им вземат
    скалповете....но няма да ни отива, именно защото не носим шалвари...

    Най-достойния отговор на това би било, на 18 май, там, на научната конференция да се явят най-добрите ни историци и да сринат тезата им с факти, доказателства, доказателства и пак факти. И когато тезата им бъде оборена, нещо в което безрезервно вярвам, да се принудят тези двамата да поискат прошка от целия български народ и цялата ни историческа памет. Публично!!! Друг е въпроса дали ще им я дадем.

  17. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    662
    #29

    Re: [Почна се] Германски учени отричат Баташкото клане

    Аз бих казал, че на бачето сестра му е курва, а на нашенката брат й е педераст. А двамата помежду си имат любовна връзка. Нека се оправдават после.

    Tommorow, прекалено си наивен. Тук нещата опират до пари. Много пари. Гомнарите ще си защитават каузата с всички средства. Някой е вложил пари в това начинание и иска възвръщаемост.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #30

    Re: [Почна се] Германски учени отричат Баташкото клане

    Колкото повече се замислям, толкова повече се засилва подозрението ми, че намерението им е точно обратното - да засилят етническата нетърпимост, разчовърквайки вече заздравяла рана.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 11 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 1
    Последно: 12-08-11, 20:16
  2. Започна канонизирането на жертвите на баташкото клане!
    От Tommorow във форум Коментирай новина
    Отговори: 5
    Последно: 03-04-11, 11:57
  3. Отговори: 12
    Последно: 15-12-06, 13:45
  4. Учени вещаят еволюционното ни оглупяване
    От DoRa във форум Коментирай новина
    Отговори: 3
    Последно: 28-11-06, 14:44
  5. От къде да почна
    От mitkom във форум Уебдизайн и 3D
    Отговори: 9
    Последно: 21-05-02, 13:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе