Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 97

10% данък върху банковите лихви

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на Bivola
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    547
    #16

    Отговор: 10% данък върху банковите лихви

    Ако парите бъдат депозирани в някакъв фонд за управление в консервативен портфейл с достатъчно ниска доходност, тогава "горницата" лихва ли се води или вид доход, различен от лихва?

  2.  
     
  3. Member Аватара на vdsvicky
    Тук е от
    Apr 2010
    Живее в
    София/Созопол
    Мнения
    982
    #17

    Отговор: 10% данък върху банковите лихви

    При реално работеща икономика като множеството западноевропейски страни съм съгласен с данъка, но при куха икономика като нашата - "много зле.ком". Хайде сега да помислим, защо Българинът не инвестира?
    1. Защото е мързелив и гледа Турски сериали
    2. Защото е Булгар-бандит и е най добър в кражбите
    3. Защото няма гаранции ( държавни), че след направената инвестиция, то държавата след 3 или 6 месеца няма да промени законче.
    4. Защото съдебната система е мудна и при евентуално неплащане на длъжник, ще минат 5 и повече години за гонене на Михаля.

    Кажете как да инвестирам в една шибана държава ( не ми е виновна държавата, а народа), където всеки ден се променят основни закони, където наредба отменя закон!, където има общоприета практика да не се заплаща с месеци ( дори с години), където съдебната власт в кратък срок ( месец) взима решение против длъжника, където най-важното е най-ниската цена( това дали ще стане нещо, кой го брига), където вече и кадри няма, които да работят ( а не да те крадат) ???
    Хайде кажете?
    Аз имах неблагоразумието да инвестирам преди 17 години и сега "Жална ми Майка"! В момента, в който си върна борчовете към банките и лизингите, то веднага ще затворя и ще стана и Аз като всички бозаещи родината ни, благодарение на "прекрасното" управление на богоизбраните ни!!! Обезверих се ей! Не стига, че няма кадърни и мислещи хора, няма квалифицирана работна ръка, всеки нов месец - нов данъчен късмет, ниска цена на труда, високи лихви, неплащане от клиенти и още куп "ангажименти", е Аз се уморих!!! Не мога повече! Не се издържа!!!

    В банка не държа нищо на свое име не защото имам, а защото НЯМАМ. Всичко отива...
    Тая огромем гняв в сърцето си, но съм безсилен и БОГ ми е свидетел, че ако не бях на 43 години и създал семейство с две деца, то да съм духнал там където ценят труда и качеството на работата и закони и наредби не се менят като носни кърпички. Няма нищо по-лощо да си работодател в България! Всеки те цака: Дай,КАТ,данъчните,инспекцията по труда, социалните, министерства,общини, държавен контрол, сертифициращи органи и още куп органи на власта. Относно правата обаче - няма права! Айде инвестирай!!! Прави, работи, не спи, ядосвай се и губи пари ! После що парите в банка и на Кокосовите острови от лихва!
    Смачкана система, некадърници ( синовете де, на партията), никаква визия и дългосрочност, пародия, корупция... Просто си е "Много зле.ком"!

    Един път само да върна задълженията си и Аз ще се превърна в един от 7-те милиона плужеци дето без да работя, ще яде!

    Честно - Обезверен съм!!!

  4. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #18

    Отговор: 10% данък върху банковите лихви

    Цитат Първоначално публикувано от hristoslav2 Виж публикацията
    А ти разбираш финансите повече от него ??
    Радвай се, че го имаме за министър, а не някой Сулю като гръцкият, унгарският или словенският...или предишните наши финансови министри които нищо не правеха и позволяваха безконтролно разпиляване на бюджета .
    Ако ми уредиш публичен дебат с него ( аз съм навит по всяко време ,) ще разбереш кой разбира от финанси повече.
    Това "джудже" ( иронично ) на икономиката е повече от бездарно и послушно пионерче и е много послушно- каквото му кажат отгоре това и прави. Не вкарва и грам размисъл и това което прави е да доведе хората до Буркан банк - това го преживяхме с Ж.В
    Този закон е приложим на запад само и единствено върху Юридическите лица - нещо което май пропусна.
    Всеки с доход над 10 000 се докладва в данъчното и почват едни проучвания.
    Нишо лично , Христославе , но там където не разбираш е добре да си траеш.
    Ако ще ме оборваш - да те видя с конкретни суми като лични авоари. Ако нямаш такива............ no comment!!!

  5. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #19

    Отговор: Браво на Уго Чавес

    10% от 7% на годишна база ( инак казано 0.7% от депозираната сума на годишна база или 0.058% на месечна ) няма да изкара парите от банките и това си е чиста спекулация. Поради това, че като си ги изкараш за да не загубиш тези невероятни 0.058% на месец рискуваш да ги загубиш всичките ако бай мангау реши да те навести нощем, а ти дори не можеш го утрепа за да не последваш Опиц. 0.3-0.5-1.0-2.5% се взимат от банките за всевъзможни такси ( теглене в брой, броене, теглене от АТМ и т.н. ) но никой не рипа срещу тези такси. Истината е, че не уважаваме държавата, когато този или онзи реши да ни вземе нещо от нас сме ок, но когато държавата каже искам и аз: Опаа...долу ръцете. И понеже срещу банка не се ръчка, държавата можем да си я плюем на воля...Ще ме извинявате, но само докато се дърлим за тези 0.058% при най-добрата възможна лихва, сиренето, хляба, месото, бензина, нафтата и т.н. ще си поскъпнат кое с 5% кое с 10 кое с 15 като качеството става още по зле, но ние не трябва да виждаме това...пък и да виждаме кво от това?

    малките влогове няма да загубят нищо
    1000 лв при 7% годишна прави 70лв /12 месеца 5.80лв на месец или 0.58 стотинки данък на месец
    5.80 на месец с тях и без тях, с 0.58лв още повече, вместо 5.80 ще ти дадат 5.22 е? Айде моля ви се, само докато пиша това изпих кафе за лев и изпуших 3 цигари щото ми се скапа електронната
    Този пост е редактиран от Tommorow; 12-10-12 в 09:29.

  6. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #20

    Отговор: 10% данък върху банковите лихви

    допускам че пропуснахте поста ми от вчера, който за съжаление остана последен на страницата и май никой не го е видял:

    в него задавам въпроса: "какво става с банковата тайна?"

    защото размерът на влога, както и изобщо ваденето на информация относно кой има или няма влог, си е чиста банкова тайна, която се сваля само с решение на съда, което не че в нашата татковина няма да се даде на секундата, ако ББ или ЦЦ го поискат, ама все пак поне формално е тайна

    та, в този ред на мисли, след като банката автоматично чарджне лицето Х с 10 лева, а НАП няма сериозните ограничения относно предоставянето на такава информация на другите държавни институции, струва ми се, че целта е по-скоро да се види кой друг (освен ММ ) може да бъде проверен я от данъчни, я от митничари...

  7. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #21

    Отговор: 10% данък върху банковите лихви

    Гледах Менда Стоянова и С. Дянков тази сутрин, и не можаха да ме убедят в правилността на това което правят, колкото и благоразположен се опитвах да бъда. Даже останах с впечатлението че, даже те не са сигурни в това което правят, а задължението ги кара да поддържат тезата си.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #22

    Отговор: 10% данък върху банковите лихви

    Цитат Първоначално публикувано от Tommorow Виж публикацията
    10% от 7% на годишна база ( инак казано 0.7% от депозираната сума на годишна база или 0.058% на месечна ) няма да изкара парите от банките и това си е чиста спекулация. Поради това, че като си ги изкараш за да не загубиш тези невероятни 0.058% на месец рискуваш да ги загубиш всичките ако бай мангау реши да те навести нощем, а ти дори не можеш го утрепа за да не последваш Опиц. 0.3-0.5-1.0-2.5% се взимат от банките за всевъзможни такси ( теглене в брой, броене, теглене от АТМ и т.н. ) но никой не рипа срещу тези такси. Истината е, че не уважаваме държавата, когато този или онзи реши да ни вземе нещо от нас сме ок, но когато държавата каже искам и аз: Опаа...долу ръцете. И понеже срещу банка не се ръчка, държавата можем да си я плюем на воля...Ще ме извинявате, но само докато се дърлим за тези 0.058% при най-добрата възможна лихва, сиренето, хляба, месото, бензина, нафтата и т.н. ще си поскъпнат кое с 5% кое с 10 кое с 15 като качеството става още по зле, но ние не трябва да виждаме това...пък и да виждаме кво от това?

    малките влогове няма да загубят нищо
    1000 лв при 7% годишна прави 70лв /12 месеца 5.80лв на месец или 0.58 стотинки данък на месец
    5.80 на месец с тях и без тях, с 0.58лв още повече, вместо 5.80 ще ти дадат 5.22 е? Айде моля ви се, само докато пиша това изпих кафе за лев и изпуших 3 цигари щото ми се скапа електронната
    Напълно съм съгласен с това! Такава е аритметиката. Даже тя е завишена, защото лихвите по депозитите са вече около 5%.
    И логиката на Дянков за въвеждането и е правилна, защото това е необлагаем до сега доход.
    Нека да направим следната проста аритметика:
    Продал съм някакъв имот и съм взел 100000лв. Мога да ги вложа в банка на депозит при 5% лихва. В края на годината ще имам лихва 5000лв.
    Аз обаче решавам да ги инвестирам и строя с тях магазин. Не ми тръгва търговията и решавам да го дам под наем за 300лв на месец. За годината имам 3600лв. Отчислявам си 10% признати разходи и останалите 3240лв ми ги облагат с 10% данък. Остават ми чисти 3276лв.
    И какво излиза - аз защото съм инвестирал тези пари със всички произтичащи от това добрини за държавата (вложен е труд, материали, такси и още куп ползи за други фирми, хора и държавата) плащам и данък върху това, а оня, който ги е сложил на депозит си яде лихвата чиста и си върти синджирчето!

  10. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #23

    Отговор: 10% данък върху банковите лихви

    Ако тезата Ви е правилна, лихвите би трябвало да тръгнат надолу, все пак се определят пазарно. Явно кредитите ги ползват хора с бизнес, който е по-печеливш от магазин за продажба на стоки.

  11. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #24

    Отговор: 10% данък върху банковите лихви

    Цитат Първоначално публикувано от fbr Виж публикацията
    Ако тезата Ви е правилна, лихвите би трябвало да тръгнат надолу, все пак се определят пазарно. Явно кредитите ги ползват хора с бизнес, който е по-печеливш от магазин за продажба на стоки.
    Те и сега вървят надолу и този тренд няма да се промени от тази мярка. В банковата система има твърде много свободни пари.

  12. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #25

    Отговор: 10% данък върху банковите лихви

    Печелившият бизнес в България е обикновено монополния бизнес, а той в голямата си част не е български и не ползва кредити от така наречените български банки. В този смисъл пазарната логика е друга....

  13. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #26

    Отговор: 10% данък върху банковите лихви

    @FearMe - това понятие банкова тайна не трябва ли да изчезне, щото най-малкото не е честно. Когато Лупус си тури 100-те бона на депозит е тайна, обаче когато си купи магазин - няма как да е тайна. Защо държането на пари в банка трябва да е понятие превилигировано. Банковата тайна обслужва мръсните и сивите пари респективно пропуснатите ползи за държавата от това. Много ни се иска държавата да прави много за нас гражданите, но гражданите не казват на държавата как да акумулира повече пари за тези дейности. Всъщност кое е тайна? Всеки служител на банка може да цъкне и да ти види авоарите във всеки един момент. Този служител при определени обстоятелства може да снесе информацията на "далия най-високата оферта"...

    @лупус - закупуването на магазин и отдаването му под наем не те прави по различен от лихвар. Сори ама да вложиш 100к за 3.6к годишно пасивни доходи си е наистина малоумие, по добре си ги дръж в банката. Техничар си, една станция за BGA ривърк от най-високо поколение за 40к +10к други принадлежности и складова наличност на 100-200 видеочипа и чипсети ще ти носят след няколко месеца като направиш име тия 3.6к, но на месец и то ще си работиш удома, а останалите 50к - 2.5к от лихви. Немой така Цялата държава е само рентиери. Айде стига.
    Този пост е редактиран от Tommorow; 12-10-12 в 11:08.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #27

    Отговор: 10% данък върху банковите лихви

    Идеята на примера, който дадох е именно да сравня два вида рентиерство, поставени сега при различни условия. Колкото до идеите ти за бизнес в електрониката - ами тествай си ги!

  16. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #28

    Отговор: 10% данък върху банковите лихви

    tommorow, тезата ми е валидна при действащото законодателство, личните ми разбирания са съвсем друга работа

    иначе и двамата с lupus започнахте разсъжденията си именно с парадигмата "наличието на пари само по себе си генерира блага", но и двамата накрая се съгласихте, че началната сума пари и последващата сума пари трябва да се опосредстви с вложен труд - нещо, което банковата система в настоящия й вид възпрепятства, или казано с по-благи думи "не стимулира"

    само даването на кредити от банката не може да стимулира икономическата дейност в период на рецесия, защото тогава склонността към консумация, респективно и към инвестиция е намаляла, а склонността към спестяване расте (нещо, което наблюдаваме понастоящем и споменахме в няколко поста назад). спестените пари в банката от населението са директна индикация за недоверие в институциите и икономическото бъдеще.

    на хартия повишената склонност към спестяване натиска банките да свалят лихвите по кредитите, за да стимулират изтеглянето на спестяванията под формата на кредити от по-инициативните предприемачи

    на практика обаче кредитната експанзия от близкото минало обезцени парите дотолкова, че заиграването с 1-2% не е достатъчен стимул за теглене на кредит.

    вторият феномен е загубата на (поне частичната форма на) свободна конкуренция, убита от окрупнилия се едър бизнес, задушаващ (почти) всеки малък предприемач. инвестицията в среда на монопол или олигопол е хвърляне на парите на вятъра, което осъзнаване личи и от репликата на lupus относно идеите на tommorow

    третият феномен е държавната защита на едрия бизнес при уж декларирана ненамеса в икономическата среда. това създава несигурност в дребния предприемач, както и непрозрачност на институциите - пореден фактор срещу нагласата за започване на бизнес от простосмъртния човек

    банковото рентиерство е на път да остане в миналото, но за момента изглежда допустимо в България поради поредния икономически абсурд, на който сме свидетели, и който ще ни избухне в лицето със страшна сила - валутният борд, комбиниран със странния факт лихвите по левови депозити да са по-високи от лихвите п валутни депозити

    обяснявам - при валутен борд сме вързани към валута и ако не се очаква промяна на фикса или отмяна на борда, рискът, свързан с националната валута е равен на риска, респективно цената, респективно лихвата на чуждата валута. третите валути са в динамика, определена от външните пазари спрямо валутата, към която сме вързани. така че лихвата по левовете трябва да е колко на еврата, но не е. по-високата на левовете води до създаване на условия за източване на пари, а именно обръщане на евро в лева и влагането им за по-висока доходност. а откъде ще се вземат парите за изплащане на тази по-висока доходност? от прибраните лихви по кредити, изтеглени от дебилните българи, поискали по-голям тв за коледа

    по този начин се упражнява натиск върху курса 1.95583, който не знам вече с какви клизми се поддържа стабилен. не, впрочем знам - с постоянно намаляване на доходите

    защо пиша всичко това? защото тези въпросни феномени обясняват защо онзи ден всички новинарски емисии съобщаваха учудено с колко били нараснали спестяванията на българите в банките, сякаш това е индикация за заможност...

  17. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #29

    Отговор: 10% данък върху банковите лихви

    Тя банковата "тайна" пак може да си остане тайна. Банката си отчислява тези 10% от сумата раздадени лихви за определен период ( месец, тримесечие, година ) и ги праща в бюджета. Индивидуалния вложител няма работа в това. А ти получените лихви и сега трябва да ги декларираш ( май имаше позиция "суми получени от лихви, девиденти" в годишната декларация ).

  18. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,374
    #30

    Отговор: 10% данък върху банковите лихви

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Аз разлика правя, но ти губиш всякакво чувство за реалност и обективност. Ако не с другите, но поне с финансовите си министри като се почне от Иван Костов и до сега България е имала късмет. Дянков май ще направи изключение. Той залита в крайност с политиката си на прекомерно нисък бюджетен дефицит и убива бизнеса. Превърна държавата в най-големия длъжник, загроби маса общини и какви не други поразии направи.
    Я пак за бившите ни финансови министри ? :rolleyes:
    Напълно го подкрепям за ниският бюджетен дефицит !! Защото ако слушахме тебе или лидерите на синдикатите, отдавна щяхме да сме удвоили държавният дълг и сега щяхме да сме в патова ситуация като Испания....

    Според мен, колкото по-малък е бюджетният дефицит на една държава , толкова по-добър е финансовият министър.

    Май не схващаш, че бюджетният дефицит се погасява със заеми - пускането на държавни ценни книжа по които се плаща лихва - с данъците които плащаме./същевременно всички реват като ни вдигнат данъците/
    Семейният бюджет така ли го управляваш ?- харчим на поразия и недостига го погасяваме с банкови заеми...После ще му мислим, кой и как ще ги връща....

    Новият 10% данък е за депозитите, а не за влоговете!!! Смяташ ли, че 10% от 7% лихва ще те съборят? Това са няколко лева.
    Тоест засяга богатите със сметки над 100,000 и няма да засегне хора със сметки от 2-3000 лева, каквито са 85% от населението.
    Какво имате - спестявания или дългове - Вижте резултатите от анкетата

    Ако ти е проблем прехвърли ги на IBAN сметката от дебитната си карта.

    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO Виж публикацията
    Ако ми уредиш публичен дебат с него ( аз съм навит по всяко време ,) ще разбереш кой разбира от финанси повече.
    Това "джудже" ( иронично ) на икономиката е повече от бездарно и послушно пионерче и е много послушно- каквото му кажат отгоре това и прави. Не вкарва и грам размисъл и това което прави е да доведе хората до Буркан банк - това го преживяхме с Ж.В
    Този закон е приложим на запад само и единствено върху Юридическите лица - нещо което май пропусна.
    Всеки с доход над 10 000 се докладва в данъчното и почват едни проучвания.
    Нишо лично , Христославе , но там където не разбираш е добре да си траеш.
    Ако ще ме оборваш - да те видя с конкретни суми като лични авоари. Ако нямаш такива............ no comment!!!
    ....едва ли имаш образованието и опитът му в тази сфера за да претендираш че си по-добър.

    Май не схващащ в какво се състои работата на един финансов министър...- да пълни бюджета и разпределя приходите по министерства.
    Трябва да се възползва от всяка една дадена му възможност, да събере допълнителни данъци. В това отношение предишните ни финансови министри симулираха работа - бездействаха...Явно защото икономиката тогава беше във възход и две години поред имаше излишък от по 1 милиард лева...които така и не разбрахме за какво ги похарчиха.
    В този случай, има вероятност да накара богатите да се размърдат и да започнат да оперират с парите от сметките си. Казвам вероятност, защото знам манталитета на българите....

    Голяма част от богаташите у нас имат сметки в чужбина - сега банките им ще превеждат този данък тук в България.
    Този пост е редактиран от hristoslav2; 12-10-12 в 19:12.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Плащане на данък за МПС през интернет?
    От Cko във форум Автомобили
    Отговори: 5
    Последно: 09-03-13, 01:45
  2. Данък за автомобил
    От ops5 във форум Автомобили
    Отговори: 5
    Последно: 27-10-12, 14:18
  3. Данък МПС за 2009 година
    От alexx във форум Автомобили
    Отговори: 35
    Последно: 14-07-09, 23:44
  4. Програмка за изчисляване на лихви
    От nommo във форум Общ - софтуер
    Отговори: 11
    Последно: 26-11-04, 17:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе