Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 47
Like Tree5Одобрявам

Избор на висок клас рутер

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2015
    Живее в
    Варна
    Мнения
    101
    #1

    Избор на висок клас рутер

    Здравейте, колеги,

    Някой може ли да ми препоръча хубав рутер от високите класове? До скоро имах Asus RT-AC88U, но една вечер на няколко пъти спря стрийма на филм от лаптопа към телевизора (безжично) и се налагаше да го рестартирам, а на сутринта го намерих изгорял. Както и да е. От магазина ми върнаха парите и сега се чудя какъв рутер да избера. От Асуса не бях особено доволен. Взех го с идеята да имам добър обхват и в спалнята и на терасата, като най-отдалечената точка е на около 15м, но се оказа, е обхвата му е абсолютно идентичен с този на стария ми рутер TP-Link Archer C2, който стураше 1/5 от цената на АСУСа.
    Ето и основните изисквания:
    1. Да има 2 USB порта, като поне единия да е USB 3
    2. Да има добър обхват
    3. Няма да ми е излишно ако може да се настрои VPN. Идеята ми е като съм в чужбина да мога да настройвам връзката ми да минава през домашния рутер и да не се налага да плащам за VPN. Идеята е да мога да гледам българска телевизия и от чужбина. Също така и браузера ми да не превключва Google на местния език. Ако някой е ползвал Google от Гърция например знае за какво говоря.
    4. Няма да и е излишно да има и добра вградена защитна стена, антивирусна и родителски контрол, че децата растат и скоро ще ми бъдат полезни тия неща.

    5. Това е малко встрани от темата: Не знам дали си заслужава да взема нов рутер сега, при положение, че скоро ще пуснат новия стандарт WiFi 6? Някой знае ли кога се очаква да навлезе по-масово на пазара и на достъпни цени, както и дали ще си заслуава ъпгрейда?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #2

    Отговор: Избор на висок клас рутер

    Сега се загледах в RT-AC88U. Той е изпълнение на TP Link от 2015г. Само изпълнения на TP Link се предлагат в България.Най-новия продукт е от края на 2018г.--->Archer AX6000 . Струва около 700лв. Едното USB е A, другото е C. Нали Wi-Fi 6 викат на IEEE 802.11ax . Има го.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2015
    Живее в
    Варна
    Мнения
    101
    #3

    Отговор: Избор на висок клас рутер

    И аз видях, че вече има варианти на рутери с WiFi 6 (ax), но хубавите са в диапазона 700-800 лв, а най-евтиния (480 лв) май е прекалено орязан от към опции. Въпроса ми е по скоро има ли нещо добро на малко по-поносима цена - около 400-500 лв. В един форум препоръчваха да се вземе по-евтин рутер на TP-Link и да се флашне с DD-WRT. В Английския амазон има няколко добри оферти на значително по-ниски цени, отколкото в България и май ще се ориентирам към тях. Искаше ми се обаче да чуя отзиви от някой, който вече ползва нещо такова.

    Sent from my SM-N970F using Tapatalk

  5. Senior Member Аватара на iveto
    Тук е от
    Jan 2013
    Живее в
    София
    Мнения
    1,894
    #4

    Отговор: Избор на висок клас рутер

    Ползвам Linksys EA8500 от доста време.Мога да кажа,че съм много доволен.Към настоящия момент,не бих го сменил за нищо друго в този ценови диапазон.Обхвата му е направо брутален.....

  6. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    906
    #5

    Отговор: Избор на висок клас рутер

    Хора, вие полудяхте ли? 500-800 лв за рутер вкъщи? Ще илядите ли с него?
    Имам един въппрос, за какво са ви 2-та УСБ порта? т.е. за какво искате да ги ползвате?

  7. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,235
    #6

    Отговор: Избор на висок клас рутер

    Имате ли представа с какво количество и интензитет електромагнитна енергия се облъчвате?
    При това в обсег от няколко метра. Това си е живо самоубийство.
    А съседите ви също пемат порядъчна доза. Те какво са ви виновни?
    Този пост е редактиран от Gena_bs; 18-12-19 в 08:37.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #7

    Отговор: Избор на висок клас рутер

    Цитат Първоначално публикувано от tolostoi Виж публикацията
    Хора, вие полудяхте ли? 500-800 лв за рутер вкъщи? Ще илядите ли с него?
    Ако знаеш на работа колко струва рутера, представям си за какъв ще ме обявиш.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от iveto Виж публикацията
    Ползвам Linksys EA8500 от доста време.Мога да кажа,че съм много доволен.Към настоящия момент,не бих го сменил за нищо друго в този ценови диапазон.Обхвата му е направо брутален.....
    И той е tp link реколта 2015.

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    341
    #8

    Отговор: Избор на висок клас рутер

    Това с рутерите е пълна глупост. Взимате си едно микротикче s 5 гигабитови порта, ляга около 100-на лева ако не е лайт. Закачате му едно усб хъбче и получавате 2-4 усб-та . Взимате един Акссес поинт - Убикуити , микртоик или каквото друго ви изкефи откъм дизайн - UAP-AC-LR е 200 кинта, обхват море, храните го по лан, закачате го на микротика и пей сърце. Утре ще ви кефне да вземете новия вифи стандарт , сменяте аксес поинта с 0 настройки, тикчето остава завинаги... И това е ако искаме да сме яки. Иначе микротика + 1-2 аксес поинта в двата края на апартамента са достатъчни и може да се влезе в бюджет 200 лв тотал Рутер за 500 лв за вкъщи... тц тц тц
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от TUISTERa; 18-12-19 в 10:49.
    VanDan и tolostoi харесват това.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2015
    Живее в
    Варна
    Мнения
    101
    #9

    Отговор: Избор на висок клас рутер

    Цитат Първоначално публикувано от tolostoi Виж публикацията
    Хора, вие полудяхте ли? 500-800 лв за рутер вкъщи? Ще илядите ли с него?
    Имам един въппрос, за какво са ви 2-та УСБ порта? т.е. за какво искате да ги ползвате?
    Като свържеш скъп лаптоп и телевизор на обща стойност 5000 лв с HDMI кабел и децата ти се спънат в кабела и лаптопа ти се спре на ръба на масата, а дънните платки и на двете устройства по чудо оцелеят, изведнъж инвестицията в хубав рутер започва да ти се струва най-доброто решение

    А за двете USB-та: 3.0 за Хард диск или NAS и 2.0 за принтер (МФУ). Не знам дали принтера ще работи добре безжично и какъв ще му е обхвата, затова ми се иска да мога да го закача и него към рутера. Някой каза, че и USB хъб ще свърши работа, но не искам да изграждам мрежа от 1000 устройства. Колкото по-малко, толкова по-голям шанс всичко да работи нормално и без ядове. И обратното - колкото повече устройства навържеш по веригата, толкова по-голям е шанса някое от тях да не се сработи с останалите и да създава ядове.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Gena_bs Виж публикацията
    Имате ли представа с какво количество и интензитет електромагнитна енергия се облъчвате?
    При това в обсег от няколко метра. Това си е живо самоубийство.
    А съседите ви също пемат порядъчна доза. Те какво са ви виновни?
    Доколкото съм чел, вредното въздействие зависи най-вече от разстоянието, на което се намираш от рутера и в много по-малка степен от интензитета. Затова искам добър рутер, който да поставя възмножно най-далеч от нас - вероятно в дъното на коридора.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от TUISTERa Виж публикацията
    .....
    Идеята ти не е лоша. На яхтата, на която съм в момента имаме такива АП и работят отлично, но мислех, че за тях трябва и контролер и цената ще ми излезе пак около и над 500 лв. Освен това на тоя Микротик не видях къде може да се закача УСБ. Също така едва ли има такива с Принт Сървер, Медия Сървър, родителски контрол, защитна стена и други полезни екстри, заради които ми се налага да купя скъп рутер. Ако можеш да дадеш пример за конфигурация, която има всичко това с радост бих спестил някой лев
    Този пост е редактиран от Valchev83; 18-12-19 в 13:52.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #10

    Отговор: Избор на висок клас рутер

    На тоя Микротик му е много слаб процесора 2X880 MHz. Затова са му сложили само DHCP сървър.

  13. Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    341
    #11

    Отговор: Избор на висок клас рутер

    Цитат Първоначално публикувано от emil vasilev Виж публикацията
    На тоя Микротик му е много слаб процесора 2X880 MHz. Затова са му сложили само DHCP сървър.
    Това са пълни глупости. Точно обратното, но това не е за всеки. Кажи си какво искаш да си сложиш и ще го получиш. Говорим за домашна употреба без wifi, не ми е много ясно вие какво искате, ядрена ракета ли ?


    УСБ-то е отстрани, а хъба е за да не се ограничавате откъм усб. След като ще закачате насове и тем подобни работи е време да си вземете дедикейтед устройсто, а не да разчитате на рутера да ви шерва файлове. Работата му е да рутира, това не е файлов сървър. Може да го прави, но не му е това функцията. NAS-а е нас понеже има лан порт.

    Аксес поинта няма нужда от контролер, всеки аксес поинт може да се настрои отделно, могат и да се ползват с контролер , конкретно убикуити е на джава, тоест на всякакви системи може да се сложи, имат и контролер тип флашка с rj45 порт, включва се директно в една от ланките на рутера и получаваш контролер, но това е за множество АП-та. АП-та до 5 броя без проблем могат да се управляват поотделно. Нямат DHCP сървър и за това е нужен рутер, както казах всяко устройство да си върши неговта си работа. Устройствата се настройват през уеб, през приложение за телефон, през приложение за гугъл хром, така че контролера не е нужен по никакъв начин, но и той е само един софтуер. В момента съм нагодил един хотел със 6 такива ап-та и един контролер, който пускам само за да им сменя паролата или името на мрежата и изключвам след това.За 10 секунди се пренатройват всичките 6, няма нужда всяко едно поотделно да се бара. Веднъж настроено може да забравите че го имате Това не ви е рутера дето трябва да се реска и забива, работата му е от лан да прави wifi , това е И най-скъпия рутер в техномаркет няма възможностите на един микротик. Никога обаче не съм им харесвал wifi-то.
    Print server-a е проблем, понеже микротик упорито не желаят да го интегрират. При наличието на NAS, може той да се използва за принт сървър ако го има като функция. SMB сървър може да му се конфигурира, всичките видове впн-и могат да му се настроят, може а е клиент, може да е сървър. Конкретната топология предполага и по-конкретен отговор
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2015
    Живее в
    Варна
    Мнения
    101
    #12

    Отговор: Избор на висок клас рутер

    Благодаря за подробния отговор, колега. Ползвам оптичен интернет на А1 и явно ще мога да закача АП директно на тяхното устройство. Това ще е решение на проблема с интернета в целия апартамент, но не решава проблема с безжичното принтиране и пак ще трябва да разнасям лаптопа до стаята, в която е принтера, а и явно ще ме лиши от опции като родителски контрол и други. Като знам и колко са качествени устройствата на доставчиците, не е сигурно и дали ще имам достатъчно висока скорост на локален трафик, за да гледам безжично филми в 4К формат.
    Покупката на НАС, при положение, че имам няколко излишни Хард диска вкъщи също противоречи на идеята "да спестя пари". Явно каквото и да правя, все ще ми излезе поне 400-500 лв и накрая пак няма да имам някои от опциите, заради които искам да сменя рутера. Освен това ще трява да измисля и къде да разположа останалите устройства, вероятно ще трябва да опъна и още кабели... С две думи, май много ще си усложня живота, за да спестя има-няма 100ина лв. Иначе идеята за лесен и евтин ъпгрейд само на АП ми хареса, но за съжаление това е само една от причините да сменям рутера.
    Много хора не се замислят или не са запознати с технологиите, но с това ранно сексуално образование, дето искат да го вкарат в училищата, функцията "родителски контрол" на рутерите от по-висок клас ще се окаже много полезно нещо. Не че е 100% ефективно решение, но все е нещо.

    Sent from my SM-N970F using Tapatalk

  16. Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    341
    #13

    Отговор: Избор на висок клас рутер

    Така, решения на конкретни проблеми -
    *NAS- можеш да си ползваш микротика щом ти е кеф, има си SMB share, има си и усб. За принтер не става, понеже няма драйвър за усб-то и не може да се сложи, но за хардовете няма проблем.
    *Относно принтера, има в алиекспрес много яки принт сървъри, 20-25 долара са с ланка и вифи , решаваш проблема перманентно без да се обвързваш пак с рутерите
    *За локален трафик ще имаш предостатъчно за 4к , a от нета трудно ще намериш реално 4к на стрийм, което да е 30-40 мегабита, но и те са постижими при оптичния нет. Това , че не са сто мегабита постоянни не значи, че не можеш да поддържаш 50-60 в дългросрочен план
    *Щерката е 1=ви клас, сложа ли и ограничение ще намери начин да го заобиколи, конкретни решения за телефон - google family link, за компютър - хост файл, на телевизора сменяш пинкода да не е стандартния

    Имах проблем с един сайт за играчки, беше баннат в мрежата на оператора, спряла си wifi-to на телефона и си браузва играчките с мобилния без да и пука... Свършва и трафика, намерила на майка и на телефона хотспота и влачи от там... Не са нашето поколение Тия сега са родени с инжинерни дипломи по технологии, а проблема със сексуалното образование е друга тема
    И накрая, спестяването на пари води до допълнителни щети в бъдеще. Пример - гори рутера, нема нас, нема принтер, нема нет, нема вифи, нема родителски контрол. Мързела може да доведе до иновации, но икономията трудно

  17. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #14

    Отговор: Избор на висок клас рутер

    За hEX ли става въпрос?

  18. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2015
    Живее в
    Варна
    Мнения
    101
    #15

    Отговор: Избор на висок клас рутер

    Цитат Първоначално публикувано от TUISTERa Виж публикацията
    И накрая, спестяването на пари води до допълнителни щети в бъдеще. Пример - гори рутера, нема нас, нема принтер, нема нет, нема вифи, нема родителски контрол. Мързела може да доведе до иновации, но икономията трудно
    Прав си, колега, че в дългосрочен план ще ми излезе по-евтино. А кой точно модел на МикроТик препоръчваш, че намирам много и на различни цени? https://www.pazaruvaj.com/ruteri-c3144/mikrotik/

    A не може ли да си взема някакъв по-евтиничък WiFi рутер, който да се флашне с DD-WRT. Доколкото знам с флашването на къстъм фърмуер много от евтините рутери получават повечето, ако не и всичките софтуерни екстри на скъпите рутери. Вероятно дори и стария ми рутер (мисля че беше Archer C2 AC750) ще може да се ползва за тази цел. Има си ЮСБ и по принцип трябва да има и принт сървър, но така и не можахме да го подкараме. Ако се получи, така ще имам и принт сървър, и медия сървър, и родителски контрол и какво ли още не... Накрая, както препоръчваш, ще мога да му закача какъвто АП си искам и пак ъпгрейдите ще са ми евтини. Просто искам да намаля до минимум броя на устройствата. И без това мрежата от кабели около телевизора и ресивъра е голяма. Не искам да пускам още допълнителни кабели и устройства около тях.

    Сега се сетих и за още нещо. Следващия ми принтер ще е с Wi-Fi и съответно ще е свързан безжично с домашната мрежа. При този вариант трябва ли рутера пак да има функцията Принт Сървър или принтера сам си изпълнява тази роля? Следващия ми принтер ще е Epson EcoTank 3151 ако това има значение. В този случай вероятно въпросния Микротик ще бъде идеален за моите цели.

    А относно родителския контрол - вярно е, че днешните деца са направо гении в сравнение с нас на техните години, но поне аз ще знам че съм направил всичко възможно. Една от максимите ми е "прави каквото трябва, пък да става каквото ще".


    Мисля, че се получи много полезна дискусия. Със сигурност и много други хора искат същите неща като мен, но не им се дават пари за скъп рутер. Може би трябва да сменя заглавието с нещо по-подходящо, за да може повече хора да я прочетат.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Висок клас 4К, макс.40' - молба за помощ
    От chess11 във форум Телевизори
    Отговори: 5
    Последно: 26-04-17, 20:12
  2. Продавам висок клас тонколони
    От shanko във форум Продава
    Отговори: 3
    Последно: 27-01-17, 18:13
  3. Избор на климатик, среден/висок клас
    От izbornaklimatik във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 146
    Последно: 06-02-11, 09:00
  4. Отговори: 16
    Последно: 25-06-08, 16:19
  5. Отговори: 23
    Последно: 06-02-08, 10:25

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе