Значи това, което съм сметнал е за COP.
Като прибавя 1става EER и е като твоята сметка.
За калкулатора мисля, че много хора ще са ти благодарни ако го постнеш някъде.
Значи това, което съм сметнал е за COP.
Като прибавя 1става EER и е като твоята сметка.
За калкулатора мисля, че много хора ще са ти благодарни ако го постнеш някъде.
Ето калкулатор за COP:
DOX.bg - Файл организатор за лесно споделяне и съхранение на файлове
По-късно ще кача и един за EER.
В горният файл само трябва да заместите с вашите данни:
на втори и трети ред - входяща и изходяща температура
на шести ред - дебит на въздух в кубически метри за час
на дванайсти ред консумацията във ватове
и на четиринайсти ред външната темпрература(по желание)
Останалите клетки не се пипат.
Ето калкулатор и за EER:
DOX.bg - Файл организатор за лесно споделяне и съхранение на файлове
Добавя се единица, защото производителите така го смятат. На охлаждане като мериш с термометър разликата на вход и изход на вътрешното тяло, получаваш само топлината извлечена от стаята. А производителите смятат EER като делят пълния капацитет на климатика/консумираната мощност. Малко е заблуждаващо така.
Този пост е редактиран от Jack Krauser; 01-08-16 в 19:13.
Най-ниският коефициент на преобразуване COP отчетен при работа на хиперинверторен климатик при работа на минимум и външна температура +12градуса.
-температура на входящият въздух.........+27,7 градуса
-температура на изходящият въздух.......+33,3градуса
-стайна температура........+24 градуса
-зададена температура....+23градуса
-външна температура.......+12градуса
-консумация.....150W
-дебит на турбината, сега май тук е разковничето защото турбината е на "auto'', но степента сигурно е SUL /супер ултра лоу/ защото на разстояние над 1метър на практика не се усеща никаква въздушна струя. Не се чува и никакъв звук от вътрешното тяло, т.е както е когато е на обдухване. Пълна тишина.
По сервизно:
SUL = 129куб.м.час
UL = 253куб.м.час
L- = 290куб.м.час
L = 316куб.м.час
При L е първа степен, "L-" си е почти като първа и общо взето на първа се усеща струята на няколко метра, а и се чува шума от турбината.
Ако 5,6*129*0,34=245W отдавана топлина то за COP=245/150=1,63
А нали трябва да е 5, че и нагоре защото хем работи под номинал хем външната не е +7, а +12.
П.П.
/Ако някой не знае марката/модела на климатика да пита./
/Ако някой мисли, че отдаваната топлина е 150*5=750W е далече от истината..../
Опитите да се накара климатик, да работи като генератор и да връща ток в мрежата не са от вчера. Не един и двама не са заспивали с месеци, защо климатка им работи и харчи някакъв ток. То не са гледани мигания на електромер, датчици ... Новото е, че вече имаме поти готов научен труд по темата. Това вече е похвално. Повечето хора използват, влагат тази енергия за да изкарат пари и да си платят огромните сметки на климатика.
... това по принцип де. Да не вземе някой да се припознае и да има обидени. Но всяко нещо си има граници.
Миланов, нормално е копа да е толкова нисък на минимум. Почти нямаш топлообмен. В твоят случай за да се получи отдавана топлина 750W и COP~5 при 129куб.м.час, разликата между вход/изход трябва да е 17 градуса, или при посочените градуси дебитът трябва да ти е 400 куб.м/час.
Производителите нали дават коповете на машините си при входяща температура 20 градуса и вътрешен вентилатор на макс. Едва ли има нормален човек, който зимата би издържал дълго в стая с подобни условия. Затова техните данни са много далеч от реалността.
Точно така!
COP при ниска степен на вентилаторите и ниска мощност на компресора е много нисък.
Климатика е термопомпена машина и при работата си пренася топлина - от по-студено към по-топло място.
За да работи ефективно (висок COP) са нужни следните условия:
-колкото е възможно по-ниско налягане на газообразния хладилен агент в изпарителя, за целта е нужно компресора да осигурява такова засмукване от изпарителя, че налягането там да е възможно най-ниско, с което се постига по-добро/голямо изпарение при дроселирането му в изпарителя. Това условие изобщо не се постига при режими на компресора много под номиналните. На практика изпарението е много малко, студопроизводство почти няма
-да се постигне колкото се може по-голяма разлика между входната и изходната температура на изпарителя и кондензатора. Това е необходимо условие, за да имаме топлообмен. За по-голям топлообмен трябват високи скорости на вентилаторите при изпарителя и кондензатора. Т.е. при ниска скорост на турбината вътре И/ИЛИ външния вентилатор COP пада, пада при това много лошо. Естествено това се постига и с по-големи топлообменници, но в случая приемаме че те са фиксирани, защото обсъждаме начина на употреба на климатика, а не конструкцията му по принцип.
Също така COP пада лошо ако гоним висока температура в стаята в режим отопление, защото разликата между входна и изходна температура на кондензатора става малка, т.е. COP е по-висок ако в стаята е например 16 градуса, отколкото в стаята ако е 28. По същия начин навън спада с понижаване на температурата и се увеличава с увеличаване на температурата (по-ниска или по-висока разлика в температурата при изпарителя).
Този пост е редактиран от Ventsislav Negentsov; 16-10-16 в 12:20.
А не знам, пиша за нещо което го виждам. Всеки сам да си прави изводите. В смисъл да не остане някой с грешно впечатление де. Малко се спестяват тези подробности в магазините. Има потребители които са пред дилема с какво да се отопляват - климатик, газова инсталация ли да правят, с конвекторите ли да останат...
- - - - - - - - - -
Към Ventsislav Negentsov, мисля, че описаните стайни температури са желаните за 99% от потребителите и външните условия +8...+12 градуса са преобладаващи няколко месеца в годината. Та кой го интересува COP-а в граничните условия на максимален вентилатор да гледа сервизните и брошурите. Мене повече ме интересува реално какво се получава.
- - - - - - - - - -
За да не звуча предубедено, като стане -18 външната ще напиша тогава какво се случва.
Максималните стойности на COP винаги ли са обвързани с FAN на max, какви са вашите наблюдения т.е. при вент. на макс винаги ли е най-икономичен климатика. Прави ми впечатление, че на охлаждане при Мицубиши GE25VA при зададени 16гр. на макс. вентилатор, компресора се форсира значително по-малко, отколкото ако е на авто вентилатора /пак на 16гр./, интересно ми е защо се получава така? Опитът съм го правил многократно и винаги едно и също, на отопление зимата като му задам 31гр. на макс. вент. пак са по ниски оборотите и не се чува толкова компресора отколкото ако е на авто вентилатор.
Интересува ме и чисто механически какво се случва, по добро изпарение ли се получава на фреона, налягането ли пада и ако пада, поради това ли не се форсира компресора?
механически като е на макс перката вътре просто не чуваш компресора навън.
шегувам се разбира се, но просто не се удържам да изсипя малко простотия сутрин.
фреони, налягания - както самолетите летят защото вярваме в аеродинамиката или просто защото вярваме, та така и климатиците : всеки вярва в нещо различно.
Аз се чудя, как успяват да докарат толкова кофти коп-ове след като имат технологията за по-високи?
Може би защото зависимостта между изходяща температура и cop е обратнопропорционална. Висок коп = ниска изходяща температура, тогава пък ще има недоволни клиенти от хладно веене. Кой климатик би се продавал повече - някой с коп 3,8 и изходяща температура 45 градуса или някой с коп 7 и изходяща температура 19 градуса?
Браво направо си за Нобелова награда по физика! Ако знаеш как студено ми духат японските климатици с КОП м/у 5 и 6 - направо изстивам зимата! Поне малко не се ли усещаш като ги ръсиш тези бисери?