Може да са го оразмерили за по-северни страни.VAH модела го дават до 6,3 КВ и -20 градуса, на някои даже и до -25 градуса.
Може да са го оразмерили за по-северни страни.VAH модела го дават до 6,3 КВ и -20 градуса, на някои даже и до -25 градуса.
Да, VAH е с по-висока максимална мощност и до -20*.
Само VA е с 5,5 kW максимална мощност и до -15*.
VAH се води Nordic модела, но VA си е нормален. Само дето и на VA минималната му е същата като на VAH.
http://v-clima.com/download_tech.phpИ мен ми се струва, че FD25VA за да работи като инвертор, трябва за поддържане да не са необходими по-малко от 1,5 kW. Т.е. или трябва да се слага в малко по-голяма стая от нормална 9-ка (но не съм сигурен, че и това е решение, понеже пък номинала му е 3,2), или да цепи на по-високи градуси.
Странното е, че сервизното на този модел е доста постно. За моделите на МХИ и Тошиба има какви ли не подробности вътре, а тук не. Опитах се да намеря графика на зависимостта на отдаваната мощност/COP от външната температура и такава няма. Иначе му дават работа до -15, както и на другите два.
Хубав климатик, но ми се струва, че са го осакатили малко.
на 184 стр.
Благодаря, това е доста подробно сервизно.
Според мен машината се представя доста слабо на -10 градуса - става дума 25-ицата.Само 1,92 КВ за 21 градуса ми се струва малко, иначе КОП-а е висок, но топлоотдаването е много ниско.10 SAVP-E има 3 КВ топлоотдаване при -15 градуса.Е вярно, че КОП-а е по-нисък - около 2 и нещо.Пък и чудно защо таблицата е до -10.Надолу не е ясно какво става, макар и това да са върхови постижени якато стойности.
MHI SRK-ZGX:
Toshiba RAS-B*SKVP-E:
[img width=800 height=526]http://img101.imageshack.us/img101/2188/toshibadaiseikaink5.jpg[/img]
ME FD-VA:
PS: има една интересна таблица на стр. 180 (179) в ръководството, дадено от jori - http://v-clima.com/download_tech.php
Там също се вижда, че отдаваната мощност на ME не пада под 1,5 kW. Потреблението обаче пада малко под даденото като минимално в документациите - 480 W. Това сигурно се дължи на температурните характеристики, но нека знаещите коментират.
Ето нещо интересно - http://webshop.bauer-energi.no/PDF/T...r%20HE9GKE.pdf .
Поредните некоректно проведени опити.Подобни данни заводите производители дават за постоянни обороти на компресорите - номиналните обороти за различни външни температури.А не както тук Панасониците тръгват на номиналните обороти с висок СОР , а всички други климатици тръгват на максимални обороти с високо топлоотдаване но с по нисък СОР.Трябва да се отбележи обаче ,че по новите модели на Panasonic E9EKEB и особено HE9-12GKE и XE9-12eke са подобрени конструктивно и се представят доста добре при ниски външни температури.
Да, ама в тези тестове не участват въпросните модели, които разнищваме Иначе съм ги гледал и друг път.
А аз продължавам да недоумявам защо е толкова висока минималната мощност на FD-VA Прави ми впечатление, че го намирам все по сайтове на северните страни най-често. Освен това, моделът го няма на http://global.mitsubishielectric.com.../room_air.html
темата е интересна ,ще я следя отблизо .. друг въпрос който искам да повдигна е как се изменя КОП с промяната на оборотите на компресора и ако минималната консумация е да речем 200 вата а минималното топлоотдаване 500 вата КОП е 2.5 на минимална мощност на климатика ? повечето машини имат подобни данни .. според мен КОП е логично да се вдига при по ниска мощност тъй като топлообменниците ще се явят големи за необходимата малка мощност ,това би следвало да повиши ефективността .. но може компресора да понижава ефективността си при ниски обороти с по големи темпове
Ето пример с MHI 25ZGX.
Минимално топлоотдаване 500 W, минимална консумация 90 W -> COP = 5,55 или малко се е вдигнал при минимална мощност спрямо 5,08 при номинална мощност.
Я обаче при FD25VA:
1500/480 = 3,125! Пада! Не ми е ясно какво става..
При Тошибата се задържа на ниво 5 и при минимална мощност.
Затова ми се струва нещо шантаво това FD-VA моделче.
според мен просто не се пресмята така .. а и консумация от 90 вата е нереална 2та вентилатора само са около 60-70 вата .. според мен минималната е поне 150 вата на който и да е климатик
Не вярвам фирма като MHI да си измисля данните. Да, 90 W може да е в режим само на обдухване, знам ли. Интересно наистина какво става с COP при много ниско топлоотдаване.
Не съм правил опити с малки климатици но темата с СОР при ниски обороти на компресора е наистина
доста интересна .Ако може някои с такъв климатик да замери с амперклещи разхода при минимално натоварване преди да спре компресора и изходящата температура от вътрешното тяло ще съм му благодарен .На моя съм му зака4ил един ампермер но при работа само на вентилаторите(вътрешен на най слаб) не от4ита нищо .
Минимална консумация при работещ компресор. 2Амп.=440W
Погледнах данните на Sanyo EX28U . Вътрешен вентилатор 25 W  Външен 35 W
общата им консумация при минимално натоварен компресор би трябвало да е 20-25W
Миналата година valen1 направи много добро сравнение на няколко модела, за което му благодаря. Ще си позволя да го копирам тук:
Mitsubishi Heavy Industry SRK25ZGX-S
1. Нищо не може да се каже за размера на външният топлообменник, защото не е показан, нито има данни за него в документацията. При Panasonic например са посочени размерите на двата топлообменника в документацията. Но по цифрата на COP-а при този модел можем да съдим че са добри.
2. Има expansion valve.
3. COP на машината 5,08. По документи работи до -15 градуса, като при -15 COP-а му спада също до към 60 %. Моделът на Mitsubishi е по-икономичен от Toshiba по данните от таблиците. Toshiba, обща консумация на отопление, вътрешно + външно тяло 630 вата. Mitsubishi средната е 590 вата.
4. Няма заглушители по линията на фреона. Има филтър на фреона за твърди частици.
5. Toshiba е по прецизна като работа машина. Защото има на вътрешното и външното тяло общо 7 броя температурни сензори, следят се повече параметри за да може машината да настрои по-точно своята работа. При Mitsubishi са 5 броя.
6. Въздушният поток, кубични метри на час при Toshiba 620, по-слабо ще се усеща присъствието на климатика. Mitsubishi са го дали 12 кубични метра на минута или 720 на час.
Toshiba RAS-B10SKVP-E
1. Дву-редов топлообменник на външното тяло. Колкото по голям на площ по-добре.
2. Има expansion valve. На схемата е написан като Pulse motor valve (PMV), по нататъка в таблиците вече е написан като expansion valve, функцията което изпълнява е същата. Регулира изпарението на фреона в зависимост от много променливи които се следят от електрониката, като скорост на компресора, стойностти на температурата от датчиците, според заложената програма за управление в софтуера.
3. COP на машината 5,08. По документи работи до -15 градуса, като при -15 COP-а му спада до към 60 % и става 2,04. Което означава че при -15 градуса има коефицент на трансформация такъв какъвто имат евтините климатици при +7 градуса.
4. Два броя заглушители на шума по линия на фреона, един филтър на фреона за механични частици.
6. Няма отделно поставен нагревател нито пише по този въпрос нещо в документацията. Забелязах че при Mitsubishi electric и Mitsubishi heavi също няма и слагат само на по-големите машини, външен нагревател.
5. Специфика при монтажа: Минималният тръбен път не може да е по-малък от 2 метра. Може ако разстоянието между двете тела е по-малко да се направи една навивка на пакета зад климатика.
General ASHA12LCC
1. Има expansion valve, това е много добре.
2. Едноредов топлообменник на външното тяло. За да се компенсира разликата от дву-редовия топлообменник в случая, климатикът ще бъде по ефективен като потребление на електроенергия ако компресора не работи много на 100 %. Положителното е че имаме expansion valve, той отговаря за ефективната работа на машината, и това че имаме едно-редов топлообменник не е проблем. Монтираме инвертори на Mitsubishi electric, последни модели с висок COP и те сащо са с едно-редов топлообменник.
3. Няма нагревател на компресора.
4. Има два броя заглушители по линията на фреона. Има два броя цедки за твърди частици от двете страни на expansion valve, за да не попадне някоя там.
5. Дават го да работи до -15 градуса. COP 3,87. Това е възможно благодарение наличието на expansion valve.
Panasonic XE12EKE
Това което виждам по тази документация е:
1. Компресорът е абсолютно същият модел както на NE12GKE Nordic.
2. Има expansion valve както NE12GKE Nordic.
3. По документи работи вече до -15 градуса като COP-a му е малко по-слаб от NE12GKE Nordic.
4. Има дву-редов топлообменник на външното тяло.
5. Има нагревател на компресора.
6. Няма заглушител по линията на фреона, което не е важно за работата му като машина, той служи да не се чуват звуци причинени от движението на фреона по системата.
valen1, би ли могъл да направиш такова нещо и за тогава несъществувалия още модел на ME - FD25VA.
Благодаря.