Страница 132 от 181 ПърваПърва ... 82122130131132133134142 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1,966 до 1,980 от общо 2703
Like Tree1052Одобрявам

Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #1966

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18 Виж публикацията
    Аз пък имам доста по-различно наблюдение при смяната на котела.
    При смяната на обикновен Ariston с мощност 12/24kW с кондензен Bosch 2500W разхода на газ ми спадна с около 20% надолу.
    Същите наблюдения имат и съседи.
    Разходът може и да падне максимум с 10-20% (за по-малки и топли жилища, където има полза от ниска минимална мощност), но цената скача с повече от 200%. Няма как да го компенсираш това. Иначе за дългосрочно планиране ще има полза. Но все пак за определено количество топлина си трябва определено количество гориво. Няма как да паднеш чак толкова много само от смяна на котел. И ми се струва, че сякаш нарочно искат да ни откажат битовите потребители на природен газ. Има опасност и доставчиците по места да фалират ако абонатите масово започнат да спират потреблението си. Иначе за мен отоплението с котел на природен газ е едно от най-добрите като удобство и комфорт.
    Този пост е редактиран от VanDan; 06-01-22 в 12:05.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #1967

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Да не забравяме, че преди година цената падна 2 пъти спрямо предходните.
    Оскъпяването спрямо 2018-2019 не е толкова драстично.
    До година цената ще падне до някакви приемливи нива.
    Тока ще скача тепърва.

    Ясно е, че няма как да се нарушат физичните закони, но масово по жилищита се ползват недоклатени системи на газ и хората реват.
    Съседа ми е със стария котел и тоя месец е платил 250 лева газ за жилище 75 кв. жилище с една спалня. Аз 190 лева за 90 кв. и две спални.
    Няма как с котел с минимална мощност 12кв да грееш 2 радиатора и една лира.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #1968

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Драстично е оскъпяването. 2018-19г. не бяха високи цени. 2009г. се вързах по спомен на 0.50-0.55лв. м3. Някъде 2012-13г. по спомен (може и да греша някоя година) стигна до 1.26лв. м3. Преди 2-3г. се върнахме до 0.60-0.65лв. м3.
    Пример с моите сметки:
    Декември 2019г. - нямам данни за засечени м3 - сметка 106лв., но май нещо ми връщаха някакви пари, та да кажем не повече от 200лв.
    Декември 2020г. - засечени 371м3 - сметка 283лв.
    Декември 2021г. - засечени 345м3 - сметка 593лв. Никога не съм стигал за 12г. дори до 400лв. Направо ми се плаче. Да, цялата къща, пристройка, бани са топли. Но то и преди си беше така.
    Това ако не е драстично, не знам кое ще е драстично. А вдигнаха цената с още 30% за януари. Тези с топлите апартаменти няма как да усетят толкова драстично скока, но ние с малко по-сериозния разход умираме.
    Имам предчувствие, че искат Европа с политическа цел, да спре зависимостта си от ***** и да се откаже колкото се може повече от природен газ като цяло. Да се минава на ток и зелени източници. И никой няма да прави нищо за цената на природния газ. Още повече в бедни страни като България по никакъв начин няма да се трогнат за битовите потребители, защото очевидно сме малко на брой и нямаме политическо значение. Винаги съм бил привърженик на отоплението на природен газ, но нещо не съм оптимист за бъдещето.
    Този пост е редактиран от VanDan; 06-01-22 в 14:59.
    atanasov одобрява това.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #1969

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    VanDan, какво топлиш толкова, че имаш такъв разход през декември, който половината беше с температури над 5гр.?
    Спомням си, че беше казвал, че живееш сам.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #1970

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Това е за момента ситуацията. Топля си още цялата къща. Ползвам си и спалнята (сън), хола (големия ТВ, плеар, ресийвър с колони), кухнята (готвене и хранене), баня, тоалетна. Само детската и пристройката седят празни. Не ми се затваря в една стая. Правя си кефа, дори и сам. Неотопляваните помещения в една стара къща започват да мухлясват зимата и да се рушат с времето като цяло. Къщата не е апартамент. Нямам комшии, има много външни стени. А мислех да я подаря на дъщерята и приятеля й, а аз да мина в пристройката. Но тя ми отказа скоро и очевидно ще се наложи положението да се промени в бъдеще. В смисъл ще топля по-малко или ще сменявам жилището. Сметките няма да ме съборят финансово, но са пари на вятъра. Напролет ще сменя двата стари климатика с нови, най-вероятно подови. Проблем е че не понасям климатици. И с баня и тоалетна е много сериозен въпроса, че са си студени без отопление. Не понасям и живот в апартамент след като винаги съм бил в къща с двор от раждането си. Бях за малко преди много години в апартамента на жената и все едно съм в клетка. Връщах се само да спя там. А и в момента за една мижава гарсониера ми искат една торба пари. Въпрос на време е да си строя нова малка къщичка в някое близко село.
    Този пост е редактиран от VanDan; 06-01-22 в 15:35.
    felipe, justify, Rakeem и 1 други харесват това.

  7. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #1971

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    сменяш котела с термопомпа въздух вода и приключваш .. при тия меки зими ще е топлиш без пари
    VanDan одобрява това.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #1972

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Чакай да видим с тока какво ще стане, че….

  10. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #1973

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    каквото и да стане с тока имаш КОП 3-4 .. а не 1

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #1974

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    И с прочутата връзка с Гърция за азерския газ. Днес ги слушах, че планират до края на лятото да е готова.
    Ако паднат цените под 1лв. с таксите, термопомпа никога няма да може да се избие.

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #1975

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Няма как да стане в близките 10-15-20 години Европа да се откаже от газа и да мине на ток, а пък Бг изобщо няма как! В същото време и от ДВГ да се откажем - то трябват мощности, мрежи, инфраструктура - изобщо това са фантазии

  13. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #1976

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Лазаре. страшно много заблуден народ има все още, дето си мислят, че само с ВЕИ ще могат да задоволят нуждите от енергия. Докато се убеди по-голяма част от населението, много сопа ще се яде.

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #1977

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Драстично е оскъпяването. 2018-19г. не бяха високи цени. 2009г. се вързах по спомен на 0.50-0.55лв. м3. Някъде 2012-13г. по спомен (може и да греша някоя година) стигна до 1.26лв. м3. Преди 2-3г. се върнахме до 0.60-0.65лв. м3.
    Пример с моите сметки:
    Декември 2019г. - нямам данни за засечени м3 - сметка 106лв., но май нещо ми връщаха някакви пари, та да кажем не повече от 200лв.
    Декември 2020г. - засечени 371м3 - сметка 283лв.
    Декември 2021г. - засечени 345м3 - сметка 593лв.
    Ясно е, че няма как да се сравняват къща и апартамент, но ето моите сметки за декември.

    12.2021 - 188 лева
    12.2020 - 76 лева
    12.2019 - 124 лева
    12.2018 - 125 лева
    12.2017 - 150 лева
    12.2-16 - 114 лева

    Не казвам, че увеличението е малко. Просто последната година малко се разглезихме.

  16. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #1978

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Абе да се надяваме на топла зима.
    Днес за първи път косих тревата в двора - през януари…….

  17. Member
    Тук е от
    Nov 2021
    Живее в
    Аксаково
    Мнения
    300
    #1979

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18 Виж публикацията
    Аз пък имам доста по-различно наблюдение при смяната на котела.
    При смяната на обикновен Ariston с мощност 12/24kW с кондензен Bosch 2500W разхода на газ ми спадна с около 20% надолу.
    Същите наблюдения имат и съседи.
    Е, добре де, разлика от 20% разход, само от смяна на котле, с енергоефективно и модерно котле, я приравни с 100% скок на цената Газова ли?!!!

    По ми би било изгодно да си кретам със старото котле и да плащам старата цена, мисля аз.
    Още по добре би било да плащам по стари цени, с готино котле и дългосрочна стабилност при цените на енергоносителите, но в момента сме в коренно различна ситуация.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2022
    Мнения
    19
    #1980

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    При мен е 100 кв. отопляема площ с вътрешна изолация 10 см, дограма, лошото е,че съм последен етаж с таванска стая над апартамента и празен апартамент под мен.
    Дневната стайна температура 21.5-22, нощна 18.5.
    Януари 2021- 250 лв.
    Януари 2022-460 лв....
    На газ сме от 12 години и самата инсталация е мислена за газ, алтернатива е само и единствено климатици.Дано тази спекула свърши по-бързо.
    Този пост е редактиран от daKity; 06-01-22 в 19:38.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Майстор за локално парно из Пловдивско
    От Jumbalaya във форум Купува
    Отговори: 0
    Последно: 15-11-13, 16:46
  2. Отговори: 1
    Последно: 27-03-13, 16:25
  3. мога ли да си направя локално парно ?
    От get във форум Отопление
    Отговори: 15
    Последно: 09-01-12, 11:28
  4. UPS за локално парно,избор?
    От Binq във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 07-01-10, 15:22
  5. Локално парно с бойлер
    От nakt17 във форум Отопление
    Отговори: 18
    Последно: 19-03-08, 10:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе