Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 51
Like Tree12Одобрявам

Пелети

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2015
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    36
    #31

    Отговор: Пелети

    Виждам, че е стара темата , но за 2015 година някой да каже мнение и цени, за да мога да си направя сметка за тези палетни котли и въобще заслужава ли си, цялата разправия с тях.
    благодаря предварително колеги.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    349
    #32

    Отговор: Пелети

    Ето една проста сметка за тези, които се чудят дали има смисъл от пелетите. Повечето котли около 10-15KW горят около 1кг пелети на час на минимална степен (това означава, че когато е достигната температурата минава на минимална степен, освен ако електрониката няма възможност да пали и гаси котела, което пак не е много плавен процес). Като се сметне 24 часа по 1кг по 25 дни = 600кг/15кг се продава една торба * 7лв за торба = 280лв. (Това е минимума за един апартамент 100кв.м.). Ако има добра изолация на апартамента и по-умен котел едва ли ще падне под 200лв, което пак е минимум. При реална употреба и ако бойлера е включен в системата на топлата вода, килограмите с пелети се вдигат и от там и крайната цена.
    Котела върху който имам наблюдения е Прити 10-15кВ в апартамент реални около 75кв и проблем с уплътненията само на вратите в стаите (вратите са за смяна) и бойлер в кръга на парното и миналата зима гореше около 30-45кг пелети на 24часа и това с избрана ръчно степен (на автоматична щеше да гори поне 2 пъти повече). Всеки си прави сметката, но лично за мен всички видове отопление с директно преобразуване на енергията т.е. горене, са еднакви като цена, просто при някой хамалогията е по-малко и цената е по-висока.

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,261
    #33

    Отговор: Пелети

    Аз теории, предположения и сметки няма да прилагам, ще докладвам резултати от миналата зима - с неподходящ котел и непрвилно избрани пелети разходът ми беше над 400лв/месец, а след смяна на котела след Нова година разходът ми падна тройно - 300лв за 2 месеца
    estqwerty одобрява това.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #34

    Отговор: Пелети

    Ти че си в бизнеса добре, ма как така може да си сменяваш котлите на няколко месеца, при тази солена цена...

  6. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #35

    Отговор: Пелети

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Аз теории, предположения и сметки няма да прилагам, ще докладвам резултати от миналата зима - с неподходящ котел и непрвилно избрани пелети разходът ми беше над 400лв/месец, а след смяна на котела след Нова година разходът ми падна тройно - 300лв за 2 месеца
    моля те дай повече инфо. какво с какво смени? сега се боря с един 4.5 до 15 кв на дефро агро уни...

  7. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,785
    #36

    Отговор: Пелети

    Лазар е Грейко-вец

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,261
    #37

    Отговор: Пелети

    Първо да кажа, че в новата къща всичко бях подготвил за газ, но тръбата не дойде, въпреки обещанията на газовото дружество. Трябваше спешно да търся друго решение, защото предстоеше да се нанасям. Заради решението за газификация изобщо бяхме пренебрегнали комините и ги бяхме осакатили. От 4 комина в къщата, добре че поне един беше останал цял и в подходящо помещение. Понеже съм с подово обмислях различни варианти - и термопомпа, и камина на пелети, и котел на пелети и в краен случай и на въглища понеже бях затънал в борчове покрай довършителните работи и обзавеждането на жилището. По стечение на обстоятелствата в същия момент колегите от Грейко търсеха пазар и сервизни специалисти по региони и се разбрахме да взема една мострена горелка, за да я наблюдавам изкъсо. Имах едно странно котле, чисто ново, производство на ГДР и я монтирах на него за проба. Мислех да я въртя на различни котли и търсех да взема изгодно Дакон/Бош, но не намерих, пък и като почне сезона няма много време за експерименти.. По някое време, към ноември м.г. започнах да се усещам, че разхода почна да се вдига и реших да замеря все пак с газанализатора за какво иде реч. Предни години бях замервал само ератовски котли и горелки и КПД се въртеше от порядъка на 86-87%, а на Пелетерм съм замервал 92-93%. Като боднах уреда на моето котле - чудо невиждано - КПД=63-65% и си викам, че трябва да се сменя котела! След един час съм на обект, където пускаме същата горелка, само че на новия котел на Грейко - меря КПД - 93%. Обаче унесени в работата дойдоха коледните празници, после новогодишните, хвана студ, разходът скочи до 7 чувала на ден - ужас! Имах идеи да правя утилизатор - допълнителна секция зад котела и да му добавя още 2 хода димогарни тръби. Е да де, ама то времето лети, пелетите - също. В офиса имах един мострен котел Грейко, но се наложи да го монтираме на клиент, който бързаше. Едвам дочаках първия работен ден - 5 януари и да поръчам, на 6-ти беше при мен и на 7-ми беше е действие. До края на месеца горих всякакви пелети, а на 2-ри февруари взех 2т. слънчогледови пелети за 300лв и изкарах с тях февруари и март. Сега съм взел 4 тона от същите, мисля да взема още 2 за сега. Топлех 2 жилища - моето и на баща ми - общо към 150м2, но тази година очаквам да се включи и брат ми в кооперацията. Всеки си има топломер, за да си плаща, колкото е изразходвал. Ще видим как ще е тая година
    estqwerty, Nedelcho D. Nedelchev и George Petkov харесват това.

  10. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #38

    Отговор: Пелети

    ще те викам на гости а и да поработиш в силистра...

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2009
    Мнения
    67
    #39

    Отговор: Пелети

    Здравейте,имам топло въздушна пелетна камина.Тъй като я имам от скоро и много неща не са ми ястни.Изключително е капризна на пелети.Според вас със какви пелети е най-добре да работи?В смисъл бук,дъб или бор?Благодаря предварително за отговора...

  12. Junior Member Аватара на warm
    Тук е от
    Sep 2013
    Живее в
    сглобяема къща в Северна България
    Мнения
    54
    #40

    Отговор: Пелети

    [QUOTE=barona75;743779]Здравейте,имам топло въздушна пелетна камина.Тъй като я имам от скоро и много неща не са ми ястни.Изключително е капризна на пелети.Според вас със какви пелети е най-добре да работи?В смисъл бук,дъб или бор?Благодаря предварително за отговора...


    Аз не мога да помогна с мнение но искам да се включа към твоя въпрос относно мнение за пелети, но от орехови черупки.
    Въпроса ми е следния: „Удачен вариант ли са пелетите от орехи, тъй-като в нета чета че били с много масло и задръствали комина - всеки месец викаш коминочистач, в същото време други мнения са че имат пълно изгаряне и дори не цапат стъклата на камините?”
    Благодаря предварително.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Delta1 Виж публикацията
    Ето една проста сметка за тези, които се чудят дали има смисъл от пелетите. Повечето котли около 10-15KW горят около 1кг пелети на час на минимална степен (това означава, че когато е достигната температурата минава на минимална степен, освен ако електрониката няма възможност да пали и гаси котела, което пак не е много плавен процес). Като се сметне 24 часа по 1кг по 25 дни = 600кг/15кг се продава една торба * 7лв за торба = 280лв. (Това е минимума за един апартамент 100кв.м.). Ако има добра изолация на апартамента и по-умен котел едва ли ще падне под 200лв, което пак е минимум. При реална употреба и ако бойлера е включен в системата на топлата вода, килограмите с пелети се вдигат и от там и крайната цена.
    Котела върху който имам наблюдения е Прити 10-15кВ в апартамент реални около 75кв и проблем с уплътненията само на вратите в стаите (вратите са за смяна) и бойлер в кръга на парното и миналата зима гореше около 30-45кг пелети на 24часа и това с избрана ръчно степен (на автоматична щеше да гори поне 2 пъти повече). Всеки си прави сметката, но лично за мен всички видове отопление с директно преобразуване на енергията т.е. горене, са еднакви като цена, просто при някой хамалогията е по-малко и цената е по-висока.
    При мен за цяла зима горя 2-2,5тона за 100 кв.м. къща. Който иска да смята.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #41

    Отговор: Пелети

    До колкото имам спомен, май вашата къща беше нова тип сглобяема с някаква умопомрачителна изолация (30см). Бяхте писал, че на -3гр. само от пусната за 1 час фурна се вдигала температурата с 1гр. в 40кв.м. Не е коректно така да хвърляте твърдения, които са за частни случаи, а да изглеждат като общовалиден факт.
    Този пост е редактиран от VanDan; 16-10-15 в 15:13.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #42

    Отговор: Пелети

    че ако в изолирана къща разхода е 2-3 тона, значи моя двоен разход е песен вез грам изолация!

  16. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #43

    Отговор: Пелети

    За добре изолирани къщи си трябва високоефективно отопление, според мен, за да има истински енергиен ефект.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,785
    #44

    Отговор: Пелети

    Това е същата работа като при климатиците-трябва да работи в широк диапазон с нисък минимум на мощност,т.е. да се избягва по възможност работа в режим ON-OFF.Всичко е въпрос на възможност за настройки на модулацията.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2009
    Мнения
    67
    #45

    Отговор: Пелети

    Цитат Първоначално публикувано от Delta1 Виж публикацията
    Ето една проста сметка за тези, които се чудят дали има смисъл от пелетите. Повечето котли около 10-15KW горят около 1кг пелети на час на минимална степен (това означава, че когато е достигната температурата минава на минимална степен, освен ако електрониката няма възможност да пали и гаси котела, което пак не е много плавен процес). Като се сметне 24 часа по 1кг по 25 дни = 600кг/15кг се продава една торба * 7лв за торба = 280лв. (Това е минимума за един апартамент 100кв.м.). Ако има добра изолация на апартамента и по-умен котел едва ли ще падне под 200лв, което пак е минимум. При реална употреба и ако бойлера е включен в системата на топлата вода, килограмите с пелети се вдигат и от там и крайната цена.
    Котела върху който имам наблюдения е Прити 10-15кВ в апартамент реални около 75кв и проблем с уплътненията само на вратите в стаите (вратите са за смяна) и бойлер в кръга на парното и миналата зима гореше около 30-45кг пелети на 24часа и това с избрана ръчно степен (на автоматична щеше да гори поне 2 пъти повече). Всеки си прави сметката, но лично за мен всички видове отопление с директно преобразуване на енергията т.е. горене, са еднакви като цена, просто при някой хамалогията е по-малко и цената е по-висока.
    Този разход може да се получи ако я няма дограмата....

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. ПОМОЩ за избор на ГОРЕЛКА на ПЕЛЕТИ
    От GuGoMaNoV във форум Отопление
    Отговори: 5
    Последно: 04-07-19, 21:27
  2. Какъв метод за отопление с пелети
    От gost89 във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 21-12-13, 23:22
  3. Котли за пелети, въглища, костилки и чипс
    От orlie във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 07-10-13, 10:00
  4. Разход на пелети ?
    От MAKAPOB във форум Отопление
    Отговори: 16
    Последно: 11-02-13, 00:46
  5. Имам си парно на ПЕЛЕТИ
    От sssaaa във форум Други начини за отопление
    Отговори: 4
    Последно: 31-08-10, 00:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе