Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 32

Котле и радиатори

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    694
    #16

    Re:Котле и радиатори

    Малко излизаме от темата пък вече това не е добре за мен, ама нейсе.

    Лично аз не виждам никаква икономическа логика в това щом газа е поскъпнал с 50% то електрическия ток да получи по-високи цени. Говорим за икономика, а не за логика въпреки че има и логика и тя е проста - когато природния газ получи по-високи цени много хора преминаха към използването на дърва за отопление.

    В една свободна икономическа среда в която всички цени се диктуват от пазара логиката винаги трябва да следва основния принцип - търсене и предлагане. Високото търсене води до високи цени, високите цени намаляват търсенето - естествен регулативен механизъм на всеки свободен пазар.

    Аз лично бих предположил, че високите цени на тока биха отказали, хората които възнемеряват да използват климатици за отопление и биха ги насочили към друга алтернатива - топлоизолация, но със сигурност не и към природен газ, който вече е на високи цени. Ако поставянето на топлоизолация стане на високи цени има вероятност за търсене на други решения, но при положение, че в сферата на строителството останаха твърде много хора безработни то техния труд на този етап е на по-ниски цени отново заради основния принцип търсене и предлагане.

    Друг важен факт, който трябва да се помни е че високите цени на природния газ станаха факт, защото потребителите му бяха едва 40 000, докато тези които използват електрически ток са много повече. Природния газ имал по-високи цени! Еми какво от това би си помислил човек, който не потребява тази стока и след това би забравил за самия факт веднага след като е чул новината. Някой от тези, които я потребяват очевидно преминаха към по-евтини алтернативи, кой дърва за отопление, кой климатици, кой нещо друго.

    Повечето алтернативи са на по-ниски цени, но и с по-ниска степен на комфорт, ама когато нямаш пари основния двигател е, кое е по-евтино.


  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    531
    #17

    Re:Котле и радиатори

    45 % увеличение на тока?!?!?

    Вярно, че темата, която отворих е за съвсем друго, ама не мога да се сдържа и ще коментирам с две изречения:

    Ама наистина ще изчезне тоя български народ, тия цени не спират да скачат, а заплататите, като гледам от години са си на едно ниво. Че то след година, колко ли процента от хората ще мислят само как да си платят сметките и да си купят храна?!?!?!

    Иначе по темата
    Lazar, тази сметка за 1-2 лв на кв.м. се отнася за отопление на газ или какъвто и да е начин стига да е добре изградена системата?

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #18

    Re:Котле и радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от ops5
    Lazar, тази сметка за 1-2 лв на кв.м. се отнася за отопление на газ или какъвто и да е начин стига да е добре изградена системата?
    Ами в един тесен диапазон се побират цените при отопление с няколко източника на топлина - въглища, дърва, термопомпи, пелети, газ (метан). Разбира се говорим за оптимални варианти, защото ако разглеждаме всеки източник поотделно също може да има варианти с пилеене на енергия в голям диапазон. Например не може и дума да става за сравнение на количествата дърва, които ще отидат за отопление на едно и също жилище, ако се ползва открито огнище, кюмбе "циганска любов" или пиролизен котел. Не може и дума да става за сравнение на месечните сметки, ако се ползва климатик "Нео" и климатик с СОР>5 от японския пазар. Съюото важи и при отоплението на газ, дори в по-голяма степен. Газовият котел е един мощен източник на енергия, който ако се остави в ръцете на неопитен проектант или инсталатор може да свърши много неггативна работа. Представете си начинаещ шофьор да седне в болид на Ф1 или неопитен яздач да се опитва да възседне необязден жребец!

  5. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    118
    #19

    Re:Котле и радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Твърдо мога да кажа, че сметките са между 1 и 2лв/м2, т.е. за апартамент 100м2 - сметки между 100 и 200лв за различните месеци.
    Потвърждавам казаното от Lazar.
    Апартамента ми е почти 100кв.м, като през изминалата зима съм отоплявал всичко с изключение на една спалня 12кв.м изцяло южна. Най-голямата сметка беше 177лв. Това е с топлата вода. Имаше дни, в които програматора беше настроене на 22гр./24ч. В най-студените дни разхода беше 8-9куб.м на ден.

    p.s имам доста добра вътрешна изолация.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #20

    Re:Котле и радиатори

    Сигурно имаш и много добри и топлещи те съседи . Най-студените месеци стигам до 400лв. за къщата. Всичко ми работи добре и в добър режим. Няма цък-цък и т.н. Имам си програматор, имам си външна изолация. В интерес на истината, никога не съм под 22гр., заради жената. На газ е по-скъпо от климатици и никой не може да твърди обратното. На газ е много по-хубаво от на климатаци и никой не може да твърди обратното.

  7. Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    531
    #21

    Re:Котле и радиатори

    Е тогава излиза, че има смисъл да се инвестира в котле и радиатори. Стига разбира се системата да е ОК. Имам предвид тръби, изводи и прочие, което уж строителя ми го е направил. Аз нямам нищо против и 250 лв за газ да давам, ако знам че топля целия апартамент и тук влиза и топлата вода. Апартамента ми е 72 кв.м. чиста площ.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    118
    #22

    Re:Котле и радиатори

    Съседи имам. Те отопляват 1/3 от апартамента.

    ops5, ако нямаш изолация на тавана, а имаш възможност да я направиш не се колебай, защото ефекта е голям!

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #23

    Re:Котле и радиатори

    VanDan, аз уточних, че става дума з апартамент, за къща наистина топлозагубите са по-гголеми. Но с каквото и да се отопляваш - въглища, климатици, разходите ще са аналогични, ако гониш същия комфорт (температури)

  11. Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    531
    #24

    Re:Котле и радиатори

    Цитат Първоначално публикувано от tokata


    ops5, ако нямаш изолация на тавана, а имаш възможност да я направиш не се колебай, защото ефекта е голям!
    Ясно, топлото бяга нагоре. Как е тази изолация на тавана? Слагам фибран на тавана? В двете спални имам възможност да сложа.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    118
    #25

    Re:Котле и радиатори

    При мен е гипскартон с вата - таваните и външните стени. Преди няколко дни в спалнята /12кв.м./ беше 22гр., без отопление и жената включи сешоара за 15мин и стана 26.5гр. Просто топлината няма къде да отиде!

  13. Member Аватара на felipe
    Тук е от
    Apr 2007
    Мнения
    503
    #26

    Re:Котле и радиатори

    Изтрито

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    228
    #27

    Re:Котле и радиатори

    След априлското повишение на газта, ето че се задава ново: http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=730763:
    „Булгаргаз“ иска с близо 7% по-скъпо синьо гориво, ДКЕВР ще прецени
    10 юни 2011
    Отоплението на газ започва да става все по-неизгодно, за сметка на тока или на дървата.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #28

    Re:Котле и радиатори

    Булгаргаз е само вносител и не продава на битови клиенти, това го правят разпределителните дружества, които имат концесия за съответното населено място. В България те са много, като разликата в цените на някои от тях достигат до 30%, така че дори и да се даде 7% повишение на Булгаргаз, това повишение спокойно могат да си го поемат дружествата. Едно от дружествата, които оперират във Варна не е променяло цените мисля от 3 години и поема за своя сметка последните повишения за да стои на пазара и продължава да разширява мрежата си, докато другото дружество залага на високи цени, висока норма на печалба и спря да развива мрежата си. Времето ще покаже кой крив, кой прав, но лично аз мисля, че във времена на криза трябва да се намали нормата на печалба.

  17. Member Аватара на felipe
    Тук е от
    Apr 2007
    Мнения
    503
    #29

    Re:Котле и радиатори

    С последния си пост съм проявил завиден оптимизъм,оказа се,че има бая бюрократични спънки пред пускането на газта и котлето в къщи,та в крайна сметка заветното събитие бе днес.Първи наблюдения-котлето при работа прави бая шум,нещо като вентилатор,с което неприятно ме изненада,защото се намира в жилищно помещение(бокса на всекидневната) и друго,температурата на топлата вода трябвало да се регулира не от смесителя на душа,а от настройките на котлето.
    Какво ще стане ако пусна и малко студена вода от смесителя(батерията) за да направя водата добра за къпане?

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #30

    Re:Котле и радиатори

    Честито! Нищо няма да му стане, но идеята е да не загрява водата излишно до висока температура, по-висока, от тая, при която се ползва, защото при по-високи температури се отделя все повече котлен камък по топлообменника - в геометрична прогресия. А иначе котелът си е твой, но почистването на топлообменника от котлен камък обикновено не влиза в гаранцията.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Електрическо котле 6kw
    От djordjanov във форум Приключили продажби
    Отговори: 2
    Последно: 07-09-12, 09:48
  2. Оптимизация на отопление с ел. котле
    От mishata във форум Електрическо отопление
    Отговори: 14
    Последно: 31-08-11, 23:31
  3. Проблем с котле Ecotermal 30 MRE
    От niksan88 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 12
    Последно: 02-11-10, 19:15
  4. проблем с газово котле
    От valdess във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 30-09-10, 22:23
  5. Климатик вместо газово котле
    От too_stupid_one във форум Отопление
    Отговори: 22
    Последно: 05-01-07, 14:41

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе