Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 59
Like Tree1Одобрявам

Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    64
    #1

    Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Здравейте, от скоро живеем в нов апартамент ново строителстов, на партер с външна изолация, пвц дограма, окачен таван с вата в целия хол. Има изградена газова инсталация с котел immergas eolo mini 9/24 kw, радиатори Decoral H600, като апартамента е със следното разположение:


    Използвам безжичентерморегулатор модел tycon 710 който е нагласен да работи както следва:
    17:00 - 24:00 - 21 градуса
    24:00 - 7:00 - 18 градуса
    7:00-9:00- 21 градуса
    9:00 -17:00 - 18 градуса
    темепературата на водата за отопление на котела е нагласена на 80 градуса, и през целия месец декември вътрешната темепратура не стигна повече от 19 градуса.

    Потреблението ми за Декември е 265 кубика, съответно сметката ми е 320лв.
    Моля дайте съвет за оптимизация, предполагам имам нужда от добавяне на още глидери, но колко и къде?

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #2

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Според мен в спалните тряба да имаш 12-14бр. глидери, в хола 43-45бр. глидери. Не че сметката ще ти падне чувствително/предполагам в рамките на до 10%/, но ще си на топло.
    Сега отоплителната ти мощност е под мин. на котела и то доста! М/у другото сметката ти не е лоша за този отопляем обем, грубо около 9м3/24ч. Явно имаш добра изолация.
    Този пост е редактиран от tony34al; 15-01-13 в 16:12.

  4. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #3

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Цитат Първоначално публикувано от mitakazxc Виж публикацията
    ...........темепературата на водата за отопление на котела е нагласена на 80 градуса, и през целия месец декември вътрешната темепратура не стигна повече от 19 градуса.

    Потреблението ми за Декември е 265 кубика, съответно сметката ми е 320лв.
    Моля дайте съвет за оптимизация, предполагам имам нужда от добавяне на още глидери, но колко и къде?
    Колегата tony34al ти е отговорил.
    Само за сведение при мен как е:
    - спалня1: 15 м2 (39 м3) - 18 ребра Н500 Елеганс
    - спалня2: 19 м2 (48 м3) - 24 ребра Н500
    - дневна: 39 м2 (101 м3) - 43 ребра (20 бр./Н600 + 23 бр. Н500)
    3 етаж (под мен не живее никой). Котел immergas eolo maior 9/24

    Задължително увеличи броя на глидерите

  5. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2012
    Мнения
    50
    #4

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Може да махнеш радиаторите от хола и да сложиш един конвертор. Тъкмо ще можеш глидерите от хола да ги разхвърляш по другите стаи.

  6. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #5

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Само да добавя - един конвектор няма да е добре. Според мен 2, макар и от малките - 030!

  7. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2012
    Мнения
    50
    #6

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Аз отоплявам моя хол около 40 квадрата с един конвертор - 060 и се справя без проблеми

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    64
    #7

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Цитат Първоначално публикувано от georgi_bg1 Виж публикацията
    Може да махнеш радиаторите от хола и да сложиш един конвертор. Тъкмо ще можеш глидерите от хола да ги разхвърляш по другите стаи.

    Конвектор на ток ли имате предвид, или имате предвид конвекторен радиатор който да ползва топлата вода от котела? не съм много запознат с тях, какъв ще е ефекта ако сложа конвектор?

  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #8

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Вентилаторен конвектор, който ползва топлата вода от котела. Според мен това можеш да направиш само ако нямаш достатъчно място за глидери. Ако обаче имаш, слагай глидери и не се занимавай с глупости. На мен лично тази комбинация - радиатори + конвектори не ми харесва. Най добре едното или другото.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    64
    #9

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Благодаря за бързите отговори, може ли да ми кажете реално, за да отполявам всички помещения каква мощност ми е необходима, като височината на всякъде е 2.5м
    на много места пише ако имаш добра изолация 50-60 вата/кубик, което излиза 11250 вата ако го смятам по 50 вата/кубик

    а според това изчисление
    Как да определим необходимата ни отоплителна мощност? - Статии - Термосиликат ООД излиза следното :

    спалня 1 - 893 вата
    спалня 2 - 893 вата
    хол - 2200 вата
    антре голямо - 596 вата
    антре малко - 476 вата
    ОБЩО - 5000 вата

  12. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #10

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Няма как да стане. Излиза, че с 23-25 W/м3, ще затоплиш жилището до 22-25*С. Това да не е пасивно жилище? Ти си и на партер. То с 900 W 14 м2 (35 м3) мисля, че само можеш да окършиш въздуха, както казват старите хора, пък камо ли да ги стоплиш при минусови температури. Като се знае какво е новото строителство, едва ли инвеститора се е напънал за някаква яка изолация. Заложи на 50-60 W, а и на 70 няма да ти навреди. Зависи и какво е изложението на апартамента, брой външни стени, съседи около теб и т.н.
    Този пост е редактиран от zh; 16-01-13 в 18:21.
    tony34al одобрява това.

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #11

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Само загубите от дограмата са около 45W/h за м2.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #12

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Колегите правилно са те насочили. Освен това трябва да се съобразяваш и с високата минимална мощност на котела - 9кВт. С една дума ако заложиш радиаторна мощност 10кВт няма да сгрешиш. В момента тя е 5-6кВт/80*С, трябва да я увеличиш почти двойно. Уверявам те, че щом имаш терморегулатор няма да плащаш повече, а по-малко и ще ти е топло. Дано да ти се рискува, но както виждаш препоръките идват повече от ползватели. Успех!

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    64
    #13

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Колегите правилно са те насочили. Освен това трябва да се съобразяваш и с високата минимална мощност на котела - 9кВт. С една дума ако заложиш радиаторна мощност 10кВт няма да сгрешиш. В момента тя е 5-6кВт/80*С, трябва да я увеличиш почти двойно. Уверявам те, че щом имаш терморегулатор няма да плащаш повече, а по-малко и ще ти е топло. Дано да ти се рискува, но както виждаш препоръките идват повече от ползватели. Успех!
    При всички положения ще увелича радиаторите, като мисля да ги направя така:
    хол - 42 глидера
    спални - 12 глидера във всяка
    антре при входната врата - 6 глидера(не знам дали има смисъл там да има радиатор?)

    Но не знам колко е минималната мощност от която наистина имама нужда, ако имам нужда от 6kw например за целия апартамент, не е ли по добре и няма ли да харча по малко газ ако сменя котела с някой с по ниска минимална мощност(този котел е подарък от строителя)

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #14

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Няма да харчиш повече ако спазиш тези условия, защото по-мощният котел ще работи по-малко време - стайният термостат ще го спре при достигане на зададената температура. Твоето жилище има определени топлозагуби и и е необходима топлинна енергия за да поддържаш температурата в къщи. Тази топлинна енергия се измерва в кВтч - мощност х време. Котел с по-голяма мощност трябва да работи по-кратко време, а котел с по-малка мощност - по-дълго време. По-съществен недостатък на големия котел е това, че ще работи кратко и при неработещи радиатори се чувства дискомфорт.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    64
    #15

    Отговор: Моля помогнете с газовата инсталация и висока сметка за газ

    Благодаря Ви за бързите отговори,
    според вас има ли смисъл да слагам радиатор в анртето до входната врата?
    и има ли опсасност радиаторите в хола да станат твърде големи и неефективни, тъй като единия ще бъде с 22 глидера а другия с 20?
    и още един въпрос, намалява ли се ефективността на радиатори от това как са свързани?
    в моя случай са свързани долу/долу

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 34
    Последно: 05-02-14, 09:04
  2. Моля помогнете!
    От Rusi във форум Климатици Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy
    Отговори: 1
    Последно: 30-01-14, 19:01
  3. Отговори: 2
    Последно: 16-10-08, 14:35
  4. KFC-моля помогнете
    От rude_ във форум ИГРИ
    Отговори: 0
    Последно: 14-03-08, 18:38
  5. Моля Ви ми помогнете
    От gdimitrov във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 2
    Последно: 05-04-06, 09:56

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе