Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 31
Like Tree5Одобрявам

Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member Аватара на smirnofster
    Тук е от
    Jan 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    20
    #16

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Отдолу има обзаведен апартамен, но не е постоянно обитаем (живущите идват 1-2 пъти седмично), но знам, че котлите на всичките са така настроени, че при температура под 10*С се пускат да отопляват независимо дали е изклюзено или не. От едната страна не се отоплява, от другата се живее постоянно и се отоплява. Отгоре е необитаем апартамент. Над мен има още 2-3 етажа. Относно изолацията мога да попитам строителя каква е, а за котела знам само че е нов и че е с посочените от мен характеристики.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #17

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Виж сега smirnofster,
    Едно нещо е абсолютно сигурно: Ако си балансираш системата, във всички случай ще имаш каквато искаш температура, на по добра цена от тази която сега плащаш.
    Карай стъпка по стъпка - първо направи това, виж как ще бъдат нещата и след това друго ако се налага.
    doooon одобрява това.

  4. Junior Member Аватара на smirnofster
    Тук е от
    Jan 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    20
    #18

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Благодаря на всички за коментарите. Ще изпълня препоръките и ще се похваля с резултат

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #19

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Цитат Първоначално публикувано от smirnofster Виж публикацията
    Отдолу има обзаведен апартамен, но не е постоянно обитаем (живущите идват 1-2 пъти седмично), но знам, че котлите на всичките са така настроени, че при температура под 10*С се пускат да отопляват независимо дали е изклюзено или не. От едната страна не се отоплява, от другата се живее постоянно и се отоплява. Отгоре е необитаем апартамент. Над мен има още 2-3 етажа. Относно изолацията мога да попитам строителя каква е, а за котела знам само че е нов и че е с посочените от мен характеристики.
    В гадна ситуация си не очаквай чудеса от балансираната система. Да предположим за неотопляемите апартаменти хубавата температура 12 градуса и 20.5 при теб това е разлика от 8.5 градуса за всички подове и стени контактуращи с неотопляеми помещения. За тези които контактуват с отопляеми ще предположим нулева разлика.
    Структурата на стените ти е предполагам тухла и бетон + паркет за плочите м/у етажите.
    Пода при 12см бетон 6см замазка и 2см и ламинат с 3мм подложка губи 2.22Вата на м2 за градус разлика.
    Стените примерно 35см тухла губят по 1.2Вата на м2 за градус разлика.
    Външните стени ако блока е строен след 2009 са по стандарт със максимални загуби 0,35Вата на м2 за градус разлика. но там разликата е по-голяма защото навън е по-студено примерно Декември средна Т за София е 0.5. Гледам файла се казва Бояна - аз съм наблизо и тук средната месечна Т е 2-3 градуса по-ниска от Софийската. Ти си сметни конкретно за там разликата в температурата. Аз ще го смятам за София.
    За дограмата - изискването е максимум загуби 1.7Вата на м2 за градус разлика което е нормална стойност за стъклопакет бяло-ка.

    Като гледам картинката на апартамента реално площта която отопляваш е 62-63м2.
    Бакалската сметка на 65м2 при 2.6м тавани е 8,5КВата необходими без да се вземат превид топлозагубите. Това най-грубо.

    А реално имаш много малко външни стени (направо незначителни 5-7м2) - 7м2 х 20 градуса ралзика х 0.35Вата = 50Вата
    Предимно дограми като гледам каритнката към 3бр по 3м ширина и 2.3м височина дават 21м2 стъкло х 1,7Вата х 21градуса = 715Вата

    Топлите подове са 65м2 и таваните са 65м2 или общо 130м2 х 8.5градуса х 2.22Вата = 2.453Вата

    Сега за стените - ти ги сметни от картинката не разбирам достатъчно за да го направя. Грубо стените харчат към под киловат ако са тухла или двойно ако са бетон. Това е съвсем на око заради незнайната площ и температури. Ти си изкарай точното число.

    Стените в детайли:
    Само за пример ако бяха външни за 1м2 х 20градуса х0,35Вата загубата е 7Вата за м2
    Вътрешна стена към неотопляем апартамент по горните предположения губи 1м2 х 1,2Вата х 8,5градуса = 10,2Вата за м2
    Сам виждаш, че е по-добре да имаш външни стени отколкото празни апартаменти около теб.

    Така общата сметка го докарва до към 3.5Квата за външна т 0.5 (Декември). Това е мощността с която си смяташ очаквания разход.
    3.5КВата х 24ч х 30дни = 2520КВата очакван разход за Декември за тази площ. Това в м3 газ е 2520*0.106 = 267м3 газ или в пари 291 лв. Това при система с добър баланс на минимална мощност котел и радиатори. И това е без топлата вода.

    За радиаторите:
    Когато се проектира една отоплителна инсталация се залага такава, че да може да стопли и -20 което удвоява нужните киловати до 7КВата.
    Когато се подбира котел и радиатори се избират такива, че да покриват поне тези изисквания и радиаторите да са над минималната мощност на котела.

    Сега да рагледаме сметката ако всички съседи се топлят (и горните и долните).
    Външни стени 5-7м2 = загуби 50-100Вата
    Прозорци 21м2 = загуби 750Вата
    месечна сметка = 900Вата х 24ч х 30дни = 648КВатчаса х 0,106 = 68м3 газ = 76лв.Една прекрасна сметка за отопление нали.


    Доста спекулации направих за температурите в съседните помещения, площта на външни и вътрешни стени и на средната външна Т. Но пък имаш достатъчно данни да си ги прецезираш сам.
    Успех и пожелавам съседи да се нанесат скоро. Апартамента като разположение има всички преимущества да харчи малко при наличие на съседи.

    Съвет за топлоизолацията. Това което можеш да направиш ако не си приключил с ремонта скоро е да сложиш 5см вата и гипскартон на таваните и стените контактуващи със студени съседи. Това сваля разхода на м2 на под 0,5Вата за градус. Или таваните от 1.2КВата падат на 280Вата в пари месечно е от 100лв изхарчени през тавана да слезе на 21лв.
    За пода не можеш да направиш много.

    Има много детайли които усложняват и влияят на сметките които не съм засягал.
    1. Термо моста създаван от балконските плочи.
    2. Термо мостта създаван от вътрешните стени вързани за горната и долната плоча.
    Всички тези неща увечличават загубите в някаква степен. но при текущите загуби бих казал пренебрежимо малка степен.
    Този пост е редактиран от orlincho; 08-01-14 в 15:46.
    Lazar одобрява това.

  6. Junior Member Аватара на smirnofster
    Тук е от
    Jan 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    20
    #20

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Благодаря за изчерпателния отговор на orlincho
    Ще разгледам внимателно параметрите и ще намеря вариант. Аз се надявам на същото, съседите скоро да се нанесат и всичко да е ок.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    102
    #21

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Направо дисертация orlincho !!!

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #22

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Цитат Първоначално публикувано от orlincho Виж публикацията
    В гадна ситуация.......
    Единственото с което не съм съгласен е доста свободното ти боравене с коефициентите на топлопреминаване. Коефициентите трябва да се изчислят за конкретна стена с конкретна изолация, както и за конкретна дограма с конкретен стъклопакет. Иначе сметката става доста произволна и далеч от истината. Като пример: за стъклопакет 1.7W/m2K е постижимо само в много редки случай, по скоро е 2.8-3.0W/m2K.

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #23

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Единственото с което не съм съгласен е доста свободното ти боравене с коефициентите на топлопреминаване. Коефициентите трябва да се изчислят за конкретна стена с конкретна изолация, както и за конкретна дограма с конкретен стъклопакет. Иначе сметката става доста произволна и далеч от истината. Като пример: за стъклопакет 1.7W/m2K е постижимо само в много редки случай, по скоро е 2.8-3.0W/m2K.
    Коефициентите наистина са строго специфични за външна стена и прозорец съм дал максималните по наредба 7 таблици 1 и 2, за вътрешните стени топлоизолационни изисквания няма. Строителя разбира се може да сложи и повече изолация, но силно се съмнявам след като проектанта го е сметнал по наредбата. Разбира се ако блока е проектиран преди 2009 е тогава изискванията за външните стени са по-ниски. Но тук отново говорим за минимални размери външни стени около 7м2 и загубите през тях съответно са малка част от общите.

    Това със 1,7 - 2,8 за прозорец незнам къде си ги видял.
    Ето ти няколко сайта които изглеждат смислено (че по сайтовете на бг производителите можеш да видиш какви ли не глупости)
    1. Пилкингтън
    2. Инутик бившите Тисен
    3. Уикипедия

    тук виждам стойности от 1,7 до 2.0 за двуслоен пакет и стойности около 1 за трислоен пакет. При тези конкретни големи прозорци самата дограма е доста малко спрямо стъкларията.

  11. Junior Member Аватара на smirnofster
    Тук е от
    Jan 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    20
    #24

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Първата стъпка ще е промяната в радиаторите. Или ще добавя глидери на всичките радиатори или ще взема нов по висок радиатор за холното помещение, а радиатора от холното помещение ще разделя добавяйки го към двете спални. Въпросът ми е към какъв ефект да се стремя, т.е. с колко да ги увелича (или колко W за всяка стая да предвида)?

  12. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #25

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Цитат Първоначално публикувано от smirnofster Виж публикацията
    Първата стъпка ще е промяната в радиаторите. Или ще добавя глидери на всичките радиатори или ще взема нов по висок радиатор за холното помещение, а радиатора от холното помещение ще разделя добавяйки го към двете спални. Въпросът ми е към какъв ефект да се стремя, т.е. с колко да ги увелича (или колко W за всяка стая да предвида)?
    За по лесно, ако не ти се смятат топлозагубите при -20, използвай бакалската сметка 50Вата на кубик отопляем обем за всяко помещение. Така ще имаш достаъчен резерв. После тази мощност я превърни в бр. лидери вземайки предвид температурата на водата с която ще ги топлиш. Видя там, че по каталог ги дават на дТ60 ама котела като прави 72 това си е дТ50 или по-малко. И най-накрая ако се получат твърде много глидери за помещението слагай конвектор там.
    tony34al одобрява това.

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #26

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Според мен е най добре да смята при ДТ=40, за да има запас, а и така със сигурност няма да пада под минимума на котела.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #27

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Според мен е най добре да смята при ДТ=40, за да има запас, а и така със сигурност няма да пада под минимума на котела.
    Ето малко спецификации на ХЕЛИОС Н350 от производителя

    Н350 дТ50 - 91,6Вата на глидер
    Н350 дТ30 - 47,5Вата на глидер

    Това за дТ40 дава грубо 70Вата на глидер.


    За стаите:
    1. Спалня 12.46м2 х 2,6м х 50Вата = 1620Вата /70Вата на глидер = 24бр. закръглени нагоре. (това е около 2метра радиатор)
    2. Спалня 12.90м2 х 2,6м х 50Вата = 1677Вата/70Вата на глидер = 24бр. (това е около 2метра радиатор)
    3. Хол 24.52м2 х 2,6м х 50Вата = 3188Вата/70Вата на глидер = 46бр. (това е около 3.7метра радиатор)
    4. Баня 4.64м2 х 2,6м х 50Вата = 600Вата - тук обикновено лирите са достатъчно мощни.
    5. тоалетна и антре (1,95м3+5,75м2) х 2,6 х 50Вата = 1001Вата/131Вата на глидер = (8бр х Н800) като за тази площ няма налични радиатои и другите трябва да компенсират. Тук от схемата изглежда като да може да се извади един радиатор в антрето от линията на банята. Това разбира се е свързано с разбиване.

    Така общата неободима мощност за апартамента го докара до 7,2КВата пак е под минимума (11,5) на котела!
    За да се достигне минималната мощност на котела при дт40 има нужда от още 70ребра над сметнатото горе, което е абсурдно за това жилище.

    Докато в спалните е възможно да се сложат по 2 метра радиатори има наличен прозорец пред който да седят, то в хола това е невъзможно за това и там опцията е конвектор който да бъде достатъчно мощен за да компенсира и липсващото отопление на антрето и тоалетната. Конвектора също го гледай на дТ40 да е нужната мощност. Примерно модели 080

    Както и Лазар беше казал по-рано в темата - холните глидери отиват в спалните и там стават по 24 глидера на стая. А в хола купуваш един конвектор който да е 3188+1001= абе над 4Квата. Ако е възможно изнасянето на радиатор на стената на банята с по-високи глидери, конвектора хем може да не е толкова мощен, хем топлината ще се разпределя из къщата по-добре.

    Вместо конвектор има и още един вариант. По-дебели ниски глидери като тези.
    orig_247_0_310_0.jpg
    При тях мощността грубо се удвоява но цената на бр. глидер е повече от двойна.
    Освен това такъв радиатор ще разхвърля топлото доста по-зле от един конвектор защото разчита на непринудена конвекция.

    Още една забележка - термостата ми се струва подходящо да е в средата на апаратамента. В момента съм убеден че в антрето и тоалетната температурата е поне 2-3 градуса по-ниска от тази при термостата. Според описанието не трябва да се поставя близо до радиатор и прозорец. (Това ще увеличи сметката за газ!)

    И още нещо за температурата на водата в радиаторите.
    Според инсталационното ръководство може да се регулира, но според езика на ръководството в различни граници.
    Capture.JPG и Capture.JPG


    Ето и как се настройват минимумите и максимумите, може пък при теб нещо да са променяни и за това да не може да докара повече от 72 градуса.
    Capture.JPG
    Този пост е редактиран от orlincho; 10-01-14 в 10:45.
    tony34al одобрява това.

  16. Junior Member Аватара на smirnofster
    Тук е от
    Jan 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    20
    #28

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Бих искал да израдя очарованието си от членовете на форума. При първата ми публикация се надявах на помощ, но не предполагах колко отдадени са на темата хората от форума. Голямо благодаря нa orlincho
    Предполагам, че промяна в посока повишаване на температурата на радиаторите би повляла изключително положително при така създадената система.

  17. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #29

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Цитат Първоначално публикувано от smirnofster Виж публикацията
    Бих искал да израдя очарованието си от членовете на форума. При първата ми публикация се надявах на помощ, но не предполагах колко отдадени са на темата хората от форума. Голямо благодаря нa orlincho
    Предполагам, че промяна в посока повишаване на температурата на радиаторите би повляла изключително положително при така създадената система.

    Моля, аматьорите се занимаваме с това защото, хората които трябва да се занимават с това (проектанти и изпълнители) не го правят добре.

    За повишаването на температурата - не бих го касифицирал като излключително поради следната причина.
    Повишаване на дТ от 40 на 50 ще повдигне мощността на радиаторите което може и да те доближи към максималната мощност, но би карало котела да изхвърля през комина газове с по-висока температура и съответно води до понижаване на ефективността му. Нали целта е топлото да остава вътре в апаратамента.

  18. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #30

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Според мен малко повече идва запасяването с мощност.
    Слагате запас 50 Вт/куб.м. /за всички помещения/, запас има и в дт40, запас има в топлоотделянето на колектора и разводката, запас е заложил и производителя на глидерите, резерв има и в предстоящото населване на блока до 1-2 год. Според мен се натрупва в повечко. На стая 12 кв.м. аз бих сложил не повече от 12 глидера на Н500 /не става въпрос точно за това жилище/. За по-голямата част от отоплителния сезон според мен това ще е напълно достатъчно.

    Много по-голямо внимание трябва да се отделя на избора на котела - там е заровено кучето.
    При покупката котелът трябва да съответства на параметрите на жилището и този въпрос трябва се поставя преди въпроса за оптимизация на отоплителната инсталация. За съжаление в другата /голямата/ тема за котлите много малко са хората, които питат преди да са направили покупката.......
    Впоследствие всеки се мъчи да промени нещо с оптимизация, но единствения ефект според мен не би бил в посока значително намаляване на сметките, а в повишаване на стайната температура при запазване на същия или малко по-малък разход на газ.
    И това е нещо в сравнение да плащаш високи сметки и да стоиш на студено.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. домашна газова инсталация
    От YavorDD във форум Отопление
    Отговори: 26
    Последно: 11-01-15, 19:08
  2. нова газова инсталация
    От nikolai4o във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 07-11-11, 19:48
  3. Проектиране на газова инсталация за София?
    От ZARABOY във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 19-04-11, 23:51
  4. Търся съвет за нова газова инсталация
    От mihaylov във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 13-02-11, 13:06
  5. Съвет за газова инсталация
    От ztomov във форум Отопление
    Отговори: 57
    Последно: 24-02-10, 19:57

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе