Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 31

Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member Аватара на smirnofster
    Тук е от
    Jan 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    20
    #1

    Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Здравейте,
    За първа зима живея в новия ми апартамент, сторителя го беше обурудвал с котел (за отопление и топла вода), терморегулатор и радиатори предварително и реално аз просто започнах да използвам системата. За мое съжаление дойде първата истинска сметка за газ за месец декември 2013г. - 382лв.
    Единствената настройка, която съм направил е от понеделник до петък температурата от 01:00 до 17:30 да бъде 19,5*, а между 17:30 и 01:00 да бъде 21,5*. През weekend-ите съм настройл да бъде от 09:00 до 01:00 21,5* и от 01:00 до 09:00 да бъде отново 19,5*.

    Прилагам схема на жилището и разположението на отоплителните тела:
    DOX.bg - Файл организатор за лесно споделяне и съхранение на файлове

    Жилището е на втори жилищен етаж и е заобиколено от други апартаменти и от стълбище. Ново строителство е с изолация и с хубава дограма (прозорците са тип "френски" с височина 230см). Светлата височина е 2,55

    Котела е Eolo Star на Immergas:
    DOX.bg - Файл организатор за лесно споделяне и съхранение на файлове

    Терморегулатора е Comando Remoto Digitale отново на Immergas.

    Радиатор 1 (този в хола) е с 18 глидера, Радиатор 2 е с 14 глидера, а Радиатор 3 е с 16 глидера. Ако ми обясните какво да гледам, мога да ви дам още информация за радиаторите.

    Лирата в банята е с 18 ребра.

    Поправете ме, ако греша, но за толкова голямо жилище, за сравнително топъл месец тази сметка ми се вижда доста голяма.

    Бихте ли могли да ми помогнете с мениения по този казус?

    Благодаря ви предварително

  2.  
     
  3. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #2

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Каква е височината на 1 глидер?

  4. Junior Member Аватара на smirnofster
    Тук е от
    Jan 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    20
    #3

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    1 глидер е висок 40см или 41см. Четох и се консултирах с други потребители и найстина потвърждавам мнението си, че сметката е твърде висока за подобно жилище и тези температури. Можете ли да помогнете?
    Този пост е редактиран от smirnofster; 07-01-14 в 22:57.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    С този малък брой радиатори няма как да работи ефективно, трябва да поне двойно повече

  6. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #5

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Na Eolo Star - 11,5kWt ли е минимума? При каква температура на водата работи котела. щото при ДТ=60, общата мощност на радиаторите май е около 8.0кВт.

  7. Junior Member Аватара на smirnofster
    Тук е от
    Jan 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    20
    #6

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Това открих като допълнителна характеристика: Immergas

    Ако е необходимо мога да изискам допълнителна документация от фирмата отговорна за котела. Мога ли да добавя само глидери или трябва да бъдат заменяни радиатори и с колко би се променила сметката най-грубо казано при ефективна работа на системата?

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #7

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Как ги смяташ? 48глидера Х 120Вт = 5760Вт при дТ=60, което означава при 85*С на водата в радиаторите, което е невъзможно. Мощността на радиаторите е не повече от 4.5кВт/75*С, при минимална мощност на котела 9кВт. Да не говорим, как се топли хол 25м2 с 18 глидера Н350. Да не говорим пък че не са спазвани никакви правила при оразмеряването - спалнята е наполовина по-малка от хола а е с 16 ребра

  10. Junior Member Аватара на smirnofster
    Тук е от
    Jan 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    20
    #8

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Без да съм специалист забелязах същите проблеми, дори се замислих, че в детската са сложени повече глидери при положение, че тя е по топла, не граничи със стълбище и тн. Проблема е че хола реално е по голям, тъй като към тези 25кв трябва да се добави 5кв. антре и 3кв. коридор, тъй като всичко е отворено пространство и става едно общо помещение без врати и стени между антрето и коридора (мисля че се вижда на скицата).

    Относно температурата се опитах да погледна каква е изходната температура подавана към радиаторите и на контролера най-високото показание, което съм виждал е 72*С

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #9

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Как ги смяташ? 48глидера Х 120Вт = 5760Вт при дТ=60, което означава при 85*С на водата в радиаторите, което е невъзможно. Мощността на радиаторите е не повече от 4.5кВт/75*С, при минимална мощност на котела 9кВт. Да не говорим, как се топли хол 25м2 с 18 глидера Н350. Да не говорим пък че не са спазвани никакви правила при оразмеряването - спалнята е наполовина по-малка от хола а е с 16 ребра
    Да, и аз това исках да кажа. Смятах ги на 140Вт, щото нямах данни пред мен и слагах около 800вт за лирата. Твойта сметка е коректната, но това е още по зле за човека. Трябва сериозно вдигане на глидерите, но само там където е необходимо. Не може ли да се мине някъде на Н600 или Н800, иначе стават много дълги, а мощността не се увеличава значително.

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #10

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Според мен в този дълъг хол трябва да се сложи конвектор, иначе не може да се стопли, а тези 18глидера да се добавят към спалните

  13. Junior Member Аватара на smirnofster
    Тук е от
    Jan 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    20
    #11

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Преди малко раговарях с хората инсталирали и доставили котела. Адекватен отговор не получих, но в общи линии потвърдиха това, което и аз съм виждал на дисплея, а именно изходящата температура подавана от котела стига максимално до 72*С.

    Относно конвектора не съм запознат с тях, какъв трябва да се сложи и от къде трябва да се купи, както и колко би струвал?

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #12

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Само ориентировъчно: http://www.bgtherm.com/products/pric...ima%202000.pdf
    виж модели 060 - мисля че това ще трябва за твоя хол. Лазар може да даде по актуална информация сигурно.

  16. Junior Member Аватара на smirnofster
    Тук е от
    Jan 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    20
    #13

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Разбирам.

    Според вас ако се добавят глидери или съответно по-големи радиатори или пък конвектор до колко ще се повлиае разхода за отопление?

    Съшо така какво би станало ако в голямото помещение добавя хубав климатик на Daikin и има ли смисъл от това да се ползват два типа отопление (климатик + парното)?

    Ясно е, че нещо трябва да се случи, въпроса е какво.

  17. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #14

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    При добре балансирана система би било хубаво да постигнеш сметки от 200-220лв, в студените месеци. Всичко обаче е и във функция от топлинните загуби на жилището, т.е. от добрата изолация, както и от самия котел, като технологично развитие. Там вече как стоят нещата само ти знаеш и строителя.
    Варианта с климатика + парното го забрави!

  18. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #15

    Отговор: Нова газова инсталация - правилно ли е конфигурирана?

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    ...Всичко обаче е и във функция от топлинните загуби на жилището, т.е. от добрата изолация, както и от самия котел, като технологично развитие...
    Тук мога да добавя и наличието на отоплени апаратементи около теб както и студени гаражи отдолу или голяма тераса над някоя от стаите ти, или последен етаж и покрив над теб. Тези неща могат спокойно да удвоят и утроят сметката.
    Всеки има някой познат който не си пуска парното защото съседите го топлят достатъчно. Топлоизолацията е МНОГО ВАЖНА!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. домашна газова инсталация
    От YavorDD във форум Отопление
    Отговори: 26
    Последно: 11-01-15, 20:08
  2. нова газова инсталация
    От nikolai4o във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 07-11-11, 20:48
  3. Проектиране на газова инсталация за София?
    От ZARABOY във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 20-04-11, 00:51
  4. Търся съвет за нова газова инсталация
    От mihaylov във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 13-02-11, 14:06
  5. Съвет за газова инсталация
    От ztomov във форум Отопление
    Отговори: 57
    Последно: 24-02-10, 20:57

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе