Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 96
Like Tree15Одобрявам

Термопомпа или ..?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #16

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Добре си се ориентирал с ТП, сметките вероятно ще са 30% по носки пробвай да редуцираш инвестицията с 7~8К и всичко ще си дойде на място ..... Започни от марката там можеш да редуцираш поне 2000 лв след това разкарай буфера и допълнителната помпа ....

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    94
    #17

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Дори и така, пак стават стават 13-15 години, а едва ли машината ще издържи толкова. Ако се наложи смяна, заминават още едни 7-8 бона. От върл привърженик на технологията, май започвам да се дистанцирам, възвращаемостта е далеч във времето, а дотогава кой знае какво ще стане. Приятели с подобни по размер жилища, с много по-лоша изолация, с малки деца, плащат по 150-170 лева ток в студените месеци, топлят се с конвектори и климатици, а аз все си мисля, че каменната вата, която сложих навсякъде ще си заслужи парите.

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #18

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Къде се намира жилището/населено място/? Това е много важно и имай предвид, че помпата няма да работи с КОП4 през по голямата част от времето!
    Другото, което въобще не ми хареса е охлаждането - абсурдно е да пускаш студена вода в инсталацията по пода. Охлаждането обикновено се изпълнява с вентилаторни конвектори, които можеш да ползваш и зимата само за по бързо затопляне, поради инертността на подовото.
    Има и други моменти, които въобще не отчиташ, но сега не е момента. А вие нямате ли газ, че въобще не споменаваш за тази опция.

    ПС - М/у другото, искам да изясна, че когато съм ти писал за конвектори, в миналите мнения, съм имал предвид вентилаторни конвектори/на вода/, а не електрически конвектори. Извинявам се за недоразумениети, не съм разбрал, че имаш предвид електрически, които са пълен абсурд за мен.
    Този пост е редактиран от tony34al; 29-10-15 в 07:08.

  5. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #19

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Съгласен с кулер. Например за 1500 лева по-малко можеш да вземеш по-мощна и по-ефективна машина на панасоник, която с нищо не е по-лоша от мицубишито.

    Абсолютно ненужна втора помпа и буфер според мен също, щом си изцяло на подово.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,170
    #20

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Цитат Първоначално публикувано от andronoff Виж публикацията
    Дори и така, пак стават стават 13-15 години, а едва ли машината ще издържи толкова. Ако се наложи смяна, заминават още едни 7-8 бона. От върл привърженик на технологията, май започвам да се дистанцирам, възвращаемостта е далеч във времето, а дотогава кой знае какво ще стане. Приятели с подобни по размер жилища, с много по-лоша изолация, с малки деца, плащат по 150-170 лева ток в студените месеци, топлят се с конвектори и климатици, а аз все си мисля, че каменната вата, която сложих навсякъде ще си заслужи парите.
    За 7-8 бона можеш да си вземеш 3 подови климатика и ще имаш максимален конфорт. Подовите са много по-конфортни от стенните.

  7. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #21

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Абе какви подови климатици - тия глупости с коМфорта и внушенията на дайкин ги разправяй на някой друг. Какъв комфорт като има духалка? Няма комфорт...

    Термопомпа с подово и забравя - безшумна топлина, супер висока ефективност, абе най-евтиното и комфортното отопление.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    94
    #22

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Населеното място е Стара Загора, в блока газ няма, за прекарване не съм се интересувал никога, но едва ли ще е евтино. От там нататък има котел, подово и т.н. и не мисля, че като цена ще е по-различно, а и на газ мисля е доста по-скъпо по нашите ширини, плюс това сме и зависими от други държави, а токът поне сами си го правим.
    Защо казваш, че охлаждане на подовото е абсурдно? Познавам хора, които се охлаждат така. Не е особено ефективно, но пък да се слагат конвектори освен подовото е доста скъпо начинание.

    7кВ Панасоник с КОП 4,4 е на цена 7700лв, което е почти 3000лв по-малко от Мицубишито от моята оферта. Втората помпа и буфера не са ли заради разликата във височината? Всичко ще е на таванското помещение.

    Подовите климатици са едни големи кутии, дето трябва да им намериш място, а после да ги обикаляш, ще го мисля и този вариант, но засега го оставям на заден план.

  10. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #23

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Те са, за да си почива повече термопомпата и уж да работи по-плавно и при размразяване да охлажда буфера, а не подовото. Щом няма да има конвектори за охлаждане не виждам никакъв смисъл от буфер в конкретния случай, тъй като в подовото ще има предостатъчно вода.

    Да, този Панасоник е подходящ, разгледай и KIT-WXC09F3E5 - той е като зубадана, запазва номинален капацитет до -15 без допълнителен нагревател и за 9 бона по-добра машина в момента според мен не съществува. Ефективността му е много висока, управлението му е много добро, впечатленията от монтораните такива са свързани със супер ниски сметки за ток. Голямото външно тяло си казва тежката дума за ефективността. С тая машина никога няма да се притесняваш за недостиг на мощност, ако ще и -20 да задържи дълго време. Ел нагревател пък никога няма да се включи.

    На охлаждане с подово и аз не съм фен, но не е невъзможно.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    94
    #24

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Те са, за да си почива повече термопомпата и уж да работи по-плавно и при размразяване да охлажда буфера, а не подовото. Щом няма да има конвектори за охлаждане не виждам никакъв смисъл от буфер в конкретния случай, тъй като в подовото ще има предостатъчно вода.

    Да, този Панасоник е подходящ, разгледай и KIT-WXC09F3E5 - той е като зубадана, запазва номинален капацитет до -15 без допълнителен нагревател и за 9 бона по-добра машина в момента според мен не съществува. Ефективността му е много висока, управлението му е много добро, впечатленията от монтораните такива са свързани със супер ниски сметки за ток. Голямото външно тяло си казва тежката дума за ефективността. С тая машина никога няма да се притесняваш за недостиг на мощност, ако ще и -20 да задържи дълго време. Ел нагревател пък никога няма да се включи.

    На охлаждане с подово и аз не съм фен, но не е невъзможно.
    В Стара Загора нямаме люти зими, най-много да се задържи около -7 -10 за няколко дни, та не ми се ще да преоразмерявам, все си мисля, че и 7кВ са ми много...

  12. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #25

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Може и въпроса да е глупав, но:
    Как със 7кВт /това са мощности при 7С и 35С на водата./ термопомпа ще стоплиш 200л бойлер с БГВ, която би трябвало да е минимум 45-50С. Каква е мощността на серпентината в бойлера?
    И още един въпрос: Ако отоплението евентуално излиза около 120-140 средно месечно в зимния сезон, колко ще струва БГВ за отоплителния сезон?

  13. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    94
    #26

    Отговор: Термопомпа или ..?

    На третия въпрос не мога да отговоря, но на първия и втория мога - в спецификацията на машината пише, че е способна да загрява вода до 55оС при външна температура от -15оС, а серпентините на бойлера са 1,15м2 и 0,5м2.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    162
    #27

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Теси имат бойлер 300л с 3кв.м серпентина

  16. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #28

    Отговор: Термопомпа или ..?

    120-140 лева е много висока сметка за отопление с термопомпа и подпво на добре изолиран апартамент в стара загора...

    в софия с 12кВт т-кап панасоник топлят с подово 230м2 двуетажна къща с 15см корава изолация за същите пари...

    относно бойлера, колкото по-голяма серпентина, толкова по-добре!!! Минимумът на минимумите е 2м2

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    94
    #29

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    120-140 лева е много висока сметка за отопление с термопомпа и подпво на добре изолиран апартамент в стара загора...

    в софия с 12кВт т-кап панасоник топлят с подово 230м2 двуетажна къща с 15см корава изолация за същите пари...

    относно бойлера, колкото по-голяма серпентина, толкова по-добре!!! Минимумът на минимумите е 2м2
    120-140лв не е сметка за отопление с термопомпа, а с конвектори. Съдя по сметките на двама приятели, с малки деца, със почти същите по размер жилища, но с по-лоша изолация. Единият плаща по 170 през студените месеци, другият по 150. Това е цялата сума, но 70% от нея ще е за отопление, което значи, че единият ще плаща към 120, а другият към 100, а аз може би към 80 заради по-добрата изолация. Тия 80 лева с термопомпа ще станат 20-30 по груби сметки. БГВ не знам как да я сметна, тя не влиза в тази сума. А бойлерът е неръждавейка, така пише в офертата, излиза към 1700лв с монтаж и ддс.

  18. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #30

    Отговор: Термопомпа или ..?

    Извинявай, но това вече е в сферата на фантастиката, поне според мен.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа за подово
    От zaharyev във форум Други начини за отопление
    Отговори: 335
    Последно: 08-10-18, 20:02
  2. Термопомпа от Китай ...
    От Mega във форум Други марки климатици
    Отговори: 11
    Последно: 06-10-14, 23:56
  3. Термопомпа
    От pavcho във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 12
    Последно: 13-04-14, 18:39
  4. Термопомпа ALTHERMA въпроси...
    От pironkov1 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 2
    Последно: 10-05-13, 21:24
  5. Термопомпа
    От Tony06 във форум Продава
    Отговори: 2
    Последно: 21-01-12, 18:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе