Страница 17 от 36 ПърваПърва ... 7151617181927 ... ПоследноПоследно
Резултати от 241 до 255 от общо 527
Like Tree134Одобрявам

Отопление на газ

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    21
    #241

    Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Стига си смятал бе човек. Написах ти ясно, че след 17г. опит на локално парно, от които 9г. на природен газ, извода ми е да се слагат максималните по големина радиатори, които позволява физически мястото. Написах го вече. Ако са преоразмерени ще работиш с по-ниска температура на водата и съответно котелът ще работи постоянно в икономичния кондензен режим. Ако пък ти недостигат някъде ще си наясно, че няма какво друго да направиш освен конвектор.
    Хубав комп си сложил за подпис , играеш ли нещо ? /това извън темата/
    Ясно ми е , че съм досаден и ще ти обясня защо...
    Преди една година имахме корса , дадохме я на бащата и майката на жена ми.
    Нещо стана и се прецака...
    Първи майстор - 100 лева.
    Втори майстор - 150 лева.
    Трети майстор - 200 лева.

    Сега е отписана и се продава на части.
    Стига с тия "майстори" и предприемачи...
    2ма дойдоха и ми предложиха 24 киловатови котлета за 60 квадрата.... Щом си толкова години на газ , би трябвало да знаеш.
    Не ми се хвърлят едни 6 хиляди на вятъра.

    Сега ако ми кажеш и какво котле е подходящо , спирам да питам

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #242

    Отговор: Отопление на газ

    По принцип инсталациите би трябвало да се проектират от пълноправни проектанти по част ОВиК. "По принцип", но не ми се коментира за качеството на тази част от проекта в голяма част от случаите, когато все пак го има. Не искам да обидя никога - познавам много добри специалисти в областта и предполагам, че има още много такива, но тази част обикновено се претупва и се почва с простотиите. Ако имаш късмет да попаднеш на разбиращ специалист, който да ти я изгради без проект изглежда е оптимален вариант за нашите условия. Само недей да се връзваш на това за 24 кВт. Има котли и с максимална мощност 35 кВт, които ще ти вършат чудесна работа.

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #243

    Отговор: Отопление на газ

    Котел с максимална мощност 14кВт и котел с максимална мощност 35кВт не работят еднакво ефективно и с еднакъв разход на газ, когато е необходима мощност от, примерно, 5кВт за поддържане на темп, в отоплено жилище.
    VanDan и pepitoff харесват това.

  5. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #244

    Отговор: Отопление на газ

    Свързване на радиатор тип "едностранно" е когато входа на топлата вода в радиатора е отгоре ляво/дясно а изхода на водата от тадиатора е отдолу от същата страна.
    "долу-долу" е когато вход топла вода е долу ляво/дясно а изхода е пак долу от срещуположната страна на радиатора.
    "долу едностранно" е когато двете тръби на радиатора са свързани долу ляво/дясно чрез специален адаптор.
    "накръст" означава че входа на радиатора е вързан горе ляво/дясно а изхода е вързан долу от срещуположната страна.

    Най ефективно е свързване "накръст".

    Разгледай прикачения pdf файл.Allacciamenti_Connections.pdf

  6. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #245

    Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Котел с максимална мощност 14кВт и котел с максимална мощност 35кВт не работят еднакво ефективно и с еднакъв разход на газ, когато е необходима мощност от, примерно, 5кВт за поддържане на темп, в отоплено жилище.
    Дали? Повечето кондензни котли имат максимална ефективност около минимума, поне според манюалите. Има котел на Висман с минимум под 2 кВт и максимум 35 кВт и докато това е малко екзотика за финансовите възможности В БГ, има множество други котли с максимум 24-28 кВт и минимум 2,5-3,0 кВт. Поне според производителя те не са по-малко ефективни при 5 кВт от този с максимум 14.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    21
    #246

    Отговор: Отопление на газ

    Абе аз си знаех , че ако се заровя ще стане страшно...
    Както е казал един велик българин - "Разни хора , разни идеали".
    Мен ме интересува да си сложа котле което ще си ми помпа системата и няма да получа сметка 250+
    За един климатик General и един конвектор 2 киловата + останалите електро съм стигал 290 лева.
    Мисля , че по - добре е да ги дам за газ и да си отоплявам целия етаж.
    Климатика отоплява хол - кухня , конвектора стаята на баща ми.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #247

    Отговор: Отопление на газ

    Ми не очаквай на газ да ти е чувствително по-евтино ако въобще ти е по-евтино.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    21
    #248

    Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от Vizi Виж публикацията
    Ми не очаквай на газ да ти е чувствително по-евтино ако въобще ти е по-евтино.
    Не очаквам... всъщност не знам какво да очаквам.
    При условие , че топля хол - кухня и една стая , плащам приблизително 200-250 лева на месец за зимен сезон...Имам спалня , детска и баня.
    Мисля да инвестирам и да плащам горе - долу толкова и да ми е топло навсякъде.
    Друг е въпроса дали ще е правилно всичко и дали ще се получи.

  11. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #249

    Отговор: Отопление на газ

    Ти реално и останалите помещения топлиш косвено. При къщите няма помощ и сметките при всички случаи са високи. Не че и при апартамент не може да се получи същото.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    21
    #250

    Отговор: Отопление на газ

    Не мисля , че е така. Хол-кухня и стаята на баща ми са двата ъгъла. Има неотоляем коридор , детската е средна , а спалнята е другия ъгъл , като изключвам вътрешно стълбище което е четвъртия ъгъл.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #251

    Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от Taalgard Виж публикацията
    Хубав комп си сложил за подпис , играеш ли нещо ? /това извън темата/
    Ясно ми е , че съм досаден и ще ти обясня защо...
    Преди една година имахме корса , дадохме я на бащата и майката на жена ми.
    Нещо стана и се прецака...
    Първи майстор - 100 лева.
    Втори майстор - 150 лева.
    Трети майстор - 200 лева.

    Сега е отписана и се продава на части.
    Стига с тия "майстори" и предприемачи...
    2ма дойдоха и ми предложиха 24 киловатови котлета за 60 квадрата.... Щом си толкова години на газ , би трябвало да знаеш.
    Не ми се хвърлят едни 6 хиляди на вятъра.

    Сега ако ми кажеш и какво котле е подходящо , спирам да питам
    Оф - да, това ми е гейм машината. Независимо, че не съм вече толкова млад, още си поигравам някое RPG или пуцалка от време на време.
    Има тема за месечните сметки. Може да я поразгледаш. Но накратко. Месечните сметки зависят основно от следните неща:
    1. Цената на природния газ. Тя се мени няколко пъти годишно. Имаше през годините оскъпяване със 120%, после падна с 30-40, сега пак започна да се вдига с по 10-15.
    2. Изолацията на жилището и неговия вид (къща или апартамент, наличие на топлещи комшии). Много важен показател. Котелът е най-икономичен, когато не работи. Това означава да се постигне бързо зададената стайна температура и после по-дълго време тя да не пада и котелът да не се включва.
    3. Желаните градуси стайна температура. Всеки градус нагоре вдига разхода и сметките.
    4. Правилно подбран котел и добре изградена система от тръби и радиатори. Наличие на стайно управление по температура на въздуха.
    Този пост е редактиран от VanDan; 16-06-18 в 20:50.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #252

    Отговор: Отопление на газ

    Пичове аз като тъп проектант смятам и инфилтрацията към загубите на помещението.
    По принцип смятам с програма, защото е по-лесно, ако смяташ много помещения. За форумна сметка може да се полазва следната формула. Дебита V(m3/h)*0.34*dT=Q(W), Като V=обема на помещението * n (Кратността на въздухообмена ) (n се приема 0,5 като за много добре уплътнена дограма може да се свали до 0,3 но не по-ниска от хигиенни съображения- трябва да се диша) n зависи най-много от тоя дето монтира дограмата не от това какво купувате може да 1-2 или нещо друго божа работа.
    С пример, стая 10м2, Светла височина 2,5м.изчислителна външна температура -15, желана вътрешна 20.
    10*2,5*0,5(V) * 0.34 * 35(dT)= 148.75W които се добавят към загубите през стени тавани подове. Коефициентите на стените таваните и подовете също се смятат, но....
    Коефициентите изглеждат добре като порядък (предложените по-горе). От квадратурата на стените трябва да извадиш квадратурата на прозорците!
    Ако си мислиш че със сметки от 6к инсталацията ще стане 4к си в голяма заблуда. От радиаторите щом си тръгнал да пестиш значи тази инсталация не е за теб (лично мнение).

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    21
    #253

    Отговор: Отопление на газ

    Пуцалка... 700 стотака за видео... да не коментирам другите чарколяци на компота...

    Четох бая по темата. Бая народ питах дето е с газ...
    Мисля да взимам котле - Bosch 2500 14ка и да подменя бойлера.
    Все пак са 60 квадрата... 14ката ще захрани радиаторите и ще има и за бойлера.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Пичове аз като тъп проектант смятам и инфилтрацията към загубите на помещението.
    По принцип смятам с програма, защото е по-лесно, ако смяташ много помещения. За форумна сметка може да се полазва следната формула. Дебита V(m3/h)*0.34*dT=Q(W), Като V=обема на помещението * n (Кратността на въздухообмена ) (n се приема 0,5 като за много добре уплътнена дограма може да се свали до 0,3 но не по-ниска от хигиенни съображения- трябва да се диша) n зависи най-много от тоя дето монтира дограмата не от това какво купувате може да 1-2 или нещо друго божа работа.
    С пример, стая 10м2, Светла височина 2,5м.изчислителна външна температура -15, желана вътрешна 20.
    10*2,5*0,5(V) * 0.34 * 35(dT)= 148.75W които се добавят към загубите през стени тавани подове. Коефициентите на стените таваните и подовете също се смятат, но....
    Коефициентите изглеждат добре като порядък (предложените по-горе). От квадратурата на стените трябва да извадиш квадратурата на прозорците!
    Ако си мислиш че със сметки от 6к инсталацията ще стане 4к си в голяма заблуда. От радиаторите щом си тръгнал да пестиш значи тази инсталация не е за теб (лично мнение).
    Благодаря ти за формулата ама..
    Ти защо реши , че искам да сваля инсталацията от 6 на 4к ?....
    Защо да дам почти двойно пари за алуминиеви глидери , които така или иначе няма да гледам и въобще не ме интересува кое е по - красиво ?....

    Сега ,ти като "тъп" проектант , стаята е 3.60 x 3.60 височина 2.50
    Дограмата е pvc , стара , бяла без К стъкло. Размер 2.10 x 1.40
    Изолация гипскартон + 5 см вата , стени + таван.
    Външна изолация 5/18
    Под старо дюшеме , осб 22ка , дъбов паркет 22ка , сгурия под дюшемето.

    Възможно ли е да си кажеш мнението за да го сравня с това което аз съм си изчислил ?

  17. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #254

    Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от Taalgard Виж публикацията
    Четох бая по темата. Бая народ питах дето е с газ...
    Мисля да взимам котле - Bosch 2500 14ка и да подменя бойлера.
    Все пак са 60 квадрата... 14ката ще захрани радиаторите и ще има и за бойлера.
    Eееех, ЕВРИКА!!! Трябваха 4стр. писане за да стигнеш до това, което си беше ясно написано още в началото.

  18. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #255

    Отговор: Отопление на газ

    [QUOTE=Възможно ли е да си кажеш мнението за да го сравня с това което аз съм си изчислил ?[/QUOTE]

    Няма да седна да смятам за да си правиш сравнения. По горе ти казаха и да сложиш по-големи радиатори от необходимото няма да сгрешиш даже полза ще имаш. По-бързо ще темперираш и ще ти бачка инсталацията с по-ниска температура. На котела ще му гарантираш кондензен режим.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 17 от 36 ПърваПърва ... 7151617181927 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отопление на газ, ток?
    От caravanio във форум Отопление
    Отговори: 16
    Последно: 04-05-15, 20:18
  2. Подово отопление на газ
    От LiviuCatan във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 27-06-14, 20:00
  3. Инфрачервено отопление ??????
    От fbi_1 във форум Отопление
    Отговори: 4
    Последно: 31-01-13, 21:54
  4. Отопление на газ / отопление с климатик?
    От VD във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 14
    Последно: 22-01-13, 19:57
  5. Отопление на хол
    От yoyo1 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 15
    Последно: 28-10-10, 23:47

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе