Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 25
Like Tree2Одобрявам

Газов котел+два бойлера със серпентина

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    14
    #1

    Газов котел+два бойлера със серпентина

    Здравейте, имам газов котел и вързан към него бойлер със серпентина. Управленето е от сонда на зададени градуси. Дотук нищо ново.
    Искам да сложа втори бойлер със серпетина, който да бъде загряван от котела. Естествено, за да не стане хамалска работа - да се загрява колкото дойде, ще трябва съответно втора сонда в този бойлер.

    Въпроса е:как ще бъде изпълнено връзването на двете сонди, така че ако някой от бойлерите изстине котела да се влючи към тях.
    Няма да е прблем завъртането на водата и през по-топлия бойлер. На по-късен етап предполагам може да се върже термозадвижка затваряща по-топлия бойлер.

    Самите сонди какво представляват - термодвойка или постоянен контакт и дават постоянна информация за температура.
    Този пост е редактиран от LeonardecA; 24-11-17 в 15:27.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #2

    Отговор: Газов котел+два бойлера със серпентина

    Цитат Първоначално публикувано от LeonardecA Виж публикацията
    Здравейте, имам газов котел и вързан към него бойлер със серпентина. Управленето е от сонда на зададени градуси. Дотук нищо ново.
    Искам да сложа втори бойлер със серпетина, който да бъде загряван от котела. Естествено, за да не стане хамалска работа - да се загрява колкото дойде, ще трябва съответно втора сонда в този бойлер.

    Въпроса е:как ще бъде изпълнено връзването на двете сонди, така че ако някой от бойлерите изстине котела да се влючи към тях.
    Няма да е прблем завъртането на водата и през по-топлия бойлер. На по-късен етап предполагам може да се върже термозадвижка затваряща по-топлия бойлер.

    Самите сонди какво представляват - термодвойка или постоянен контакт и дават постоянна информация за температура.
    Датчиците за температура са NTC (negative temperature coefficient) термосъпротивления. Т.е. при увеличаване на температурата съпротивлението им намалява.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    14
    #3

    Отговор: Газов котел+два бойлера със серпентина

    Цитат Първоначално публикувано от pepitoff Виж публикацията
    Датчиците за температура са NTC (negative temperature coefficient) термосъпротивления. Т.е. при увеличаване на температурата съпротивлението им намалява.
    Товя значи ли, че мога да ги свържа двата паралелно или последователно и според средното съпротивление да искам коригирана температура от газовия котел, но реално постигнатата температура ще ме удовлетворява.
    В какви граници се движи това съпротивление, или за различните модели датчици е различно. Питам за да пробвам да му калкулирам средни стойности при различни температури и на двата бойлера.


    Много гледачи ич акълии, никой ли не може да се изкаже професионално или от опит. Вярвам, че отговора на този въпрос би помогнал на доста хора....
    Този пост е редактиран от LeonardecA; 25-11-17 в 19:17.

  5. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #4

    Отговор: Газов котел+два бойлера със серпентина

    Няма как да стане толкова лесно само с 2 датчика вързани някак си.

    Мисля че ще трябват поне 2 ел. задвижки всяка управлявана от собствен датчик. Остава въпроса на котела кой ще дава сигнал че има заявка за производство на БГВ от някой от двата бойлера.
    А ако има заявки и от двата бойлера едновременно?
    Ако бойлерите работят в паралел няма да достига мощност, ако работят последователно няма да достига температура

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    14
    #5

    Отговор: Газов котел+два бойлера със серпентина

    Цитат Първоначално публикувано от pepitoff Виж публикацията
    Няма как да стане толкова лесно само с 2 датчика вързани някак си.

    Мисля че ще трябват поне 2 ел. задвижки всяка управлявана от собствен датчик. Остава въпроса на котела кой ще дава сигнал че има заявка за производство на БГВ от някой от двата бойлера.
    А ако има заявки и от двата бойлера едновременно?
    Ако бойлерите работят в паралел няма да достига мощност, ако работят последователно няма да достига температура
    Благодаря ти, за първо време мисля да свържа двата бойлера паралелно. Котела е способен да ги загрява, даже не мисля че двата ще имат нужда от едновременно загряване. На по късен етап може да вържа термо задвижки.Основния въпрос е двата датчика ще функционират ли коректно ако ги вържа паралелно.
    Надявам се някой знаещ или правил подобно изпълнение да се изкаже, че само с догатки ще е проба-грешка.

  7. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #6

    Отговор: Газов котел+два бойлера със серпентина

    Цитат Първоначално публикувано от LeonardecA Виж публикацията
    Благодаря ти, за първо време мисля да свържа двата бойлера паралелно. Котела е способен да ги загрява, даже не мисля че двата ще имат нужда от едновременно загряване. На по късен етап може да вържа термо задвижки.Основния въпрос е двата датчика ще функционират ли коректно ако ги вържа паралелно.
    Надявам се някой знаещ или правил подобно изпълнение да се изкаже, че само с догатки ще е проба-грешка.
    Не, няма да функционират правилно датчиците
    Общото съпротивление ще стане 1/2 от това на един датчик.
    При последователно свързване пък общото съпротивление ще е 2 пъти по-голямо от това на един датчик.
    Този пост е редактиран от pepitoff; 25-11-17 в 21:51.
    LeonardecA одобрява това.

  8.  
     
  9. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #7

    Отговор: Газов котел+два бойлера със серпентина

    Цитат Първоначално публикувано от LeonardecA Виж публикацията
    Благодаря ти, за първо време мисля да свържа двата бойлера паралелно. Котела е способен да ги загрява, даже не мисля че двата ще имат нужда от едновременно загряване. На по късен етап може да вържа термо задвижки.Основния въпрос е двата датчика ще функционират ли коректно ако ги вържа паралелно.
    Надявам се някой знаещ или правил подобно изпълнение да се изкаже, че само с догатки ще е проба-грешка.
    Я се обади на:
    www. technogamma.biz и ги питай дали могат да ти направят контролер или да сменят софтуера на техен готов за твоите нужди.
    Бойлерите в паралел и магнетвентили,пред всеки филтър.
    LeonardecA одобрява това.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    14
    #8

    Отговор: Газов котел+два бойлера със серпентина

    Като за начало определено ми трябва нещо като диференциален термостат, следящ температурите в двата бойлера и на изход да дава по ниската...включваща БГВ към серпентините и на двата.След това ще мисля как да се затопля само изстиналия.

  11. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #9

    Отговор: Газов котел+два бойлера със серпентина

    С два диференцирани термостата,две помпи и два магнетвентила загрявам два отделни бойлера в съседни жилища.Системата ползва обща тръбна разводка и панели.Евтиният дт на Техногама има и функция влючване на нагревател,ако слънцето не е загряло
    достатъчно бойлера.
    Във фирмата работят добри
    специалисти,смятам че ще ти предложат решение.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    14
    #10

    Отговор: Газов котел+два бойлера със серпентина

    Цитат Първоначално публикувано от Viking72 Виж публикацията
    С два диференцирани термостата,две помпи и два магнетвентила загрявам два отделни бойлера в съседни жилища.Системата ползва обща тръбна разводка и панели.Евтиният дт на Техногама има и функция влючване на нагревател,ако слънцето не е загряло
    достатъчно бойлера.
    Във фирмата работят добри
    специалисти,смятам че ще ти предложат решение.
    Благодаря, определено ще ги потърся за съдействие

  13. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2013
    Мнения
    90
    #11

    Отговор: Газов котел+два бойлера със серпентина

    Пробва ли дали котелът ти може да доставя вода на проточен принцип ? Това, че е едноконтурен не е от значение. Настрой мощността на БГВ на макс.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    14
    #12

    Отговор: Газов котел+два бойлера със серпентина

    Аз лично проточения тип най-не го харесвам като режим на работа. Слушал съм че налягането е по-слабо и температурата на водата не е постоянна. Друг недостатък е разстоянието - до по-далечния бойлер е над 20метра. Ако не ми пречеше разстоянието щях да ползвам само един бойлер..
    А дали може да работи като проточен, пршнципно незнам.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #13

    Отговор: Газов котел+два бойлера със серпентина

    БГВ при двуконтурен котел има основен недостатък постоянното включване на котела при всяко врътване на кран за топла вода. Но иначе температурата на водата си е постоянна ако котелът е технически изправен. Моят вече 9-та година, колкото е зададена, толкова поддържа. Дебита(налягането) е свързан с мощността на котела за БГВ. Моят е с 23KW за БГВ и има достатъчно дебит за един потребител - къпане, миене на съдове и т.н.
    Този пост е редактиран от VanDan; 26-11-17 в 15:16.

  17. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #14

    Отговор: Газов котел+два бойлера със серпентина

    Още един недостатък-котлен камък при твърда вода и проточна работа на котли и топлообменници.

    - - - - - - - - - -

    Ама,стига с детски предложения!
    Водата,ако е твърда?Какво става с топлообменник или серпентина,щом са на проточен принцип без обработка?

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    14
    #15

    Отговор: Газов котел+два бойлера със серпентина

    Преди време осъществих въпросното захранване и на втория бойлер от газовия котел. Проблема със загряването на единия го има. Случва се така, че този който няма датчик се източва докрай. Преди време имах питане дали не мога да свържа два NTC датчика паралелно - отговора в темата беше, че няма да стане.....НО аз имам съмнения,че ще стане.
    Сегашния NTC датчик е 10килоома, аз мисляда свържа паралелно два 20килоомови. По данни от таблиците зъ 10 и 20 килоомовите съпротивление и по формулата за паралено свързани съпротивления пресметнах общото им съпротивление при различни температури - оказва се че общото им съпротивление задоволително се доближава до параметрите на 10ком датчик и може да поемат функцията му.

    Въпроса към по знаещите е, защо да не стане, по-добре ли ще е вместо паралелно да свързвам 2х20ком датчика, да свържа 2х5ком последователно.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор газов котел
    От ivan72 във форум Отопление
    Отговори: 1349
    Последно: 14-03-24, 11:59
  2. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 21:09
  3. Отговори: 31
    Последно: 31-03-15, 09:47
  4. Свързване на бойлер със серпентина към пелетен котел
    От колю скуката във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 08-06-13, 08:16
  5. Газов котел с буферен съд
    От ivelin19 във форум Отопление
    Отговори: 8
    Последно: 11-11-11, 04:13

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе