Съгласен съм.
Здравейте и за Много години на всички,
lycoz - с оптимизациите /ако въобще така могат да се назоват, по скоро настройки/ постигнах известно подобрение не само на разхода /около 20%/, а най вече на комфорта. Но и към днешна дата след толкова много инвестиции в изолации и пр. разхода при минимални външни около минус 5 до към 0 гр. удрям от воле 10 куб/ден гарантирани. Сметката, която платих преди малко за м. Декември 270 куб/м - 250 лв. като месеца не е пълен и отсъствах няколко дни покрай празниците, да кажем 25 дни оптимално ползване. Температурата, която поддържам през деня на 100% - 22 гр. /малкото дете бе постоянно в къщи/, а през нощта 20.5 гр.
С климите - 2 броя нисък клас LG, 1 брой среден клас Panasonic /има ги в подписа ми/ при същите външни температури средният ми разход в киловати е с 30% + по-малко. Климите са нагласени на 24 гр. през деня и 21 през нощта.
Това са резултатите като цяло.
Както споменах замислям се с всяка изминала година и покачване цената на газа за инвестиране в нов котел и благодаря за споделените данни за икономията, която реализираш ти с новия котел. Това ми дава що-годе добра ориентация макар, че смятам, че твоите данни са доста оптимистични. Вероятно от още по-големият Вайлант.
Минавало ми е разбира се през ума да пробвам с друг терморегулатор, но не съм го реализирал до сега.
Ще взема да го направя.
Може ли някой да препоръча марка и модел подходящ за Вайлант-а и най-вече на цена подходяща за тестовата цел?
Здравейте и за много години, желая на всички ви много здраве и щастие.
През почивните дни успях да сложа 7-те глидера и засега виждам известна разлика в комфорта. Холът успява да достигне 24 гр доста по лесно.
Днес забелязах нещо друго, което не ми се струва нормално.
Топлата вода идва от правостоящ бойлер Test ev 9 s 160 60, който съответно се загрява от котела. Направи ми впечатление, че котела много често се включва да загрява водата (само с няколко пускания на мивката) + отскоро жената започна да се оплаква, че все не й стига водата като влезе да се къпе. Първоначално котела беше настроен да загрява водата до 45 гр. и след оплакването реших да вдигна градусите на 55.
Освен сондата (термодатчик или както се казва), от която котела взима колко е топла водата, бойлерът има и термометър.
Направих си експеримент - при вече достигната Т на водата 55 гр. пускам една от мивките да тече хладко-топла вода със средна струя (т.е. не с отворен край на максимум). Наблюдавайки моментната Т на водата, тя започва да пада и след около минута Т е вече 42 гр според котела, а термометъра показва 60+ (намира се една педя над термостата).
Според мен 160 литра бойлер трудно може толкова бързо да изстине предвид това, че водата е 50/50 топла със студена. Също така ме озадачава и разликата между термостата и термометъра.
Прилагам и снимка:
IMG_20190108_001516.jpg
Според вас това нормално ли е или аз се бъркам нещо?
Много ниско са сложили Тези гилзата на датчика - тази позиция е подходяща за соларна с-ма, но не и за газов котел. Намери начин да я сложиш на нивото на термометъра
Мога ли да разменя мястото на сондата и термометъра само или трябва и гилзите да разменя? Притесняваме дали ще има толкова място, тъй като е гилзата на сондата е по дълбока (разсъждения на база втората снимка долу).
Сондата е ето такава:
Дупката на гилзата на термометъра е по-голяма, но самата сонда има пружина, която няма да позволи на датчика да изпадне. Въпреки това незнам дали няма да е проблем.
Друга опция е да използвам мястото, което оригинално е предназначено за термометъра:
Този пост е редактиран от LuboG; 08-01-19 в 11:10.
На моя Теси Bilight 120 гилзата на датчика е точно толкова ниско (в долната 1/3 от обема) и нямам никакъв проблем с газовия котел (соларна с-ма нямам). Настроил съм температурата за водата на 40*С. Оригиналния термометър на бойлера, който е в горната 1/3 от обема на бойлера, сочи температура около 60*С. Демек разликата в температурите на водата в долната и горната част на бойлера е около 20*С.
Топлата вода не свършва, котела превключва на БГВ рядко, работи около 7-8 мин. и си превключва за ОИ.
Проблеми никакви.
Този пост е редактиран от pepitoff; 08-01-19 в 11:17.
Чудя се дали има вариант при мен сондата да е прецакана?
Забелязвам, че когато Т на водата е найстина паднала, котела работи на 75 гр., за да я затопли така докато достигне Т от 55 гр.
При експеримента с отварянето на чешмата, котела започва да работи, но нагрява на 55-60 гр. и така е в продължение на 10-на мин. Това ме кара да си мисля, че водата в бойлера е найстина топла, тъй като котела явно се опитва да регулира мощността на база Т на изгода след серпентината.
Също така термометъра първоначлно показва 60 гр. След като чешмата е пусната и котела реши, че трябва да пак да топили водата, Т спада с не повече от градус. Накрая когато котела е уж наваксал с топлата вода, термометъра показва 65 гр.
Не съм го пробвал, но имам чувството, че така при всяко "наваксване" ще качва Т водата все повече и повече.
Ми смени сондата (15 лв. е) и виж дали е от нея. Ако не искаш да даваш 15 лв. вкарай в отвора заедно със сондата един електронен термометър и сравни температурите...
Довечера ще пробвам да ги разменя, за да видя какво ще стане и ще пиша дали има промяна.
Това може и да обяснява защо котела работи по 2+ часа на ден за топла вода, при условие, че аз и децата сме по цял ден извън апартамента, а нощем системата е настроена да не топли водата.
Термометъра се намира точно на изхода за рециркулация.
А защо съм го направил така - хората, които ми правиха инсталацията така ме посъветваха за икономия, но като гледам какво се случва може и да не са много за слушане.
И при мен е изключена топлата вода от 01ч до 6.30 сутринта.
Е, ако на някой много му се докъпе нощем ще трябва да разчита
само на 150те литра в бойлера.
Така, нещата изглежда коренно се промениха след преместване на сондата.
Все още е рано да се правят заключения, но вчера вечерта, след преместването на сондата, котела само веднъж мина на режим DHW и то след две бани. Т стана доста по стабилна и започна да пада значително по-бавно - след двете бани беше паднала от 60 на 52 гр.
Ще наблюдавам поведението на котела през следващите няколко дни и пак ще пиша.
Очакването ми тези 2+ часа на ден за DHW да паднат.
Lazar - голямо благодаря от мен.
Здравей Любо,
При мен се наблюдава същото явление с затоплянето на водата. Малко като на проточен принцип е- което ме учуди в началото. При всяко пускане на топла вода, повече от 30 секунди се вклучва котела. Може би поради факта че сме с еднакви котли и сонди, разликата е само в бойлера, моя е по-малък теси и пак сондата е в долната 1/3. проблема е, че нямам по-висок отвор.
Моля да пишеш как се държи и каква е консумацията на газ за подгряване при новото положение. Интересно ще ми бъде, количеството топла вода при условие, че сондата измерва на по-високо, което предполага по-малко количество на по-висока температура.
Понеже споменавате, че изклювате котлите за подгряване през нощта, при мен не се включва нощно време поради липсата на консумация. Направило ми е впечатление, че някой път, когато няма никой в апартамента за ден -два,при първо пускане потича доста хладка вода, тоест не е имало подгряване на водата. Настроената температура е 41*, но определно потича доста по-ниска.
Смятате ли, че има проблем с тази сонда?
Поздрави