Страница 4 от 8 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 116
Like Tree34Одобрявам

Котел Vaillant - постоянна работа

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #46

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Приеми го като лош опит за шега.
    bobivg одобрява това.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #47

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Bobivg беше постнал една табличка за сметка на загубите - всеки може да види какво се случва като в съседните по вертикала апартаменти се гонят бели мечки. Аз например ходя бос, когато съседите под нас са си в къщи, но иначе ми е леко ледено. Топлото минава през плочите в порядък повече отколкото през изолирана външна стена при една и съща разлика в температурите.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    35
    #48

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Здравей Любо Г
    Малко късно видях темата и изглежда вече са ти отговорили на много от въпросите, но нека и аз да направя няколко коментара, поради факта, че съм със същият котел и много сходно жилище.
    Разликата доколкото разбирам е в радиаторната мощ и факта, че ти си с тухла а при мен бетон. И в двата случая изолиран. При мен обаче не се топли и отгоре и отдолу.
    При теб температурата е 24 при мен 22,5 без да се променя.Температура на отоплителен кръг 50* като я променям в по топъл сезон. За ноември беше около 44*.
    През ноември сметката беше 175 лева a декември дневният ми разход е 7- 8 м3 в зависимост от използването на топла вода.

    Така че като цяло разхода ти не е лош за тази температура даже е добър и ако го намалиш ще бъде с около 1м3. Проблема е, че котела ти работи почти постоянно докото при мен е на принципа 20 минути работи, 40 минути почива. Хисторезиса е 0,2. Така за една година работа имам 1300 часа и на топла вода 440.

    На база много засичания и сравнения със старият ми вайлант 9-24 ( разликите в икономичността наистина са в рамките на 10-15% като в междинните сезони са около 20%).
    Какво може да пробваш на първо време, което аз съм пробвал и ми е дало наслагваш положителен ефект.
    Доколкото рабирам котела е едноконтурен с бойлер със серпентина. Казваш прави 2 часа работа на ден. Имай напредвид, че тези два часа са около 1,5-2м3 за топла вода. Да, лятото е колко 30-40 м3, ама зимата е с 50% повече поради студената вода. При мен е така каквото и да правя това е реалността. С две деца ( казваш и при теб е така) къпъне готвене поне 1,5м3 отиват. Засичал съм го. Като, че ли едноконтурните са една идея по-малко ефективни при топленето на вода. Поне при мен е така.

    В хола – Надявам се тези 30 ребра не са на едно място. Аз съм с 27 на едно място, като имам проблем, че радиатора не загрява добре. Долната част е студена. Какво ли не правих не се оправя, студена е . Като че ли не достига топлина до там и се губи КПД. Отдавам го на дължината. Поради това постaвих допълнително 10/h70, които пък ми дойдоха малко повече, другите стаи леко изостават, но не проблем.

    Така, че ако са на две места слагай смело и няма да сбъркаш. Много е вероятно нещата да се наредят перфектно.
    Аз също съм с голям прозорец и имам плътни пердета. Опита показа, че ако пердето е пред радиатора температурата се достига за 25 минути, ако пердето е зад радиатора се затопля за 20 минути така че това са 5‘ по-малко на цикъл.

    Допълнително съм сложил зад радиатора един плоскости силитрон 0,6 см.Доста добре се получи и не се вижда. Отново със тях и без тях времето на изтиване на радиаторите е около 4-5 минути. Донякъде предпазва да не се дърпа топлината от стената толкова бързо.
    И на последно място намали малко температурата, няма да усетиш с 0,5*. Направи също и разликата ден/нощ да не е повече от 1*.

    Това е от мен ако има въпроси пиши.
    VanDan одобрява това.

  5. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #49

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Здравейте и от мен,

    Вече 9 год ползвам Вайлант Турбо Тек Плюс, конвенционален със стаен КалорМатик 360f - през всичките тези години опити и оптимизации мога да споделя, че просто Вайлант-а си е с по-висок разход, но иначе са железни като качество.
    През всичките тези години минах през абсолютно всички енерго-ефективни мероприятия - външна изолация със 10 см каменна вата система на Баумит, гипсокартон с вата на таваните, сменени дори интериорни врати, топлещи и не топлещи съседи, сравнявам и с отопление с Климатици и за мен извода е - Високият минимум /6.7 кв при мен/, тегавото управление на котела и най-вече кофтият софтуер на КалорМатик 360f водят до лоши резултати като преразход.

    Дори чрез софтуерна интервенция по намаляване долният праг на мощността от 6.7 кв от параметър "P2" също не мога дори да се ДОБЛИЖА до разхода като киловати от климатиците.
    Модулационното управление на котела от КалорМатик-а в параметър Z/A - 1 дава изключителен комфорт и разбира се той се обезпечава с изключителен разход .

    Колегата VanDan има една аксиома, която повтаря вече има няма 10 год. във форума, която ще си позволя да цитирам що-годе - "котела е най икономичен, когато не работи" и "сметките са добри, когато газа е евтин"

    Без да звучи много песимистично /особенно сега/ - всичко друго е губене на време поради неправилно изградени ОИ и най-вече грешен избор на котел и управление.

    Иначе аз все още си оставам ентусиаст и продължавам от време на време да "ръчкам" каквото мога по котела и системата, както и съм отворен много да коментирам начина на работа на котлите Вайлант.
    VanDan одобрява това.

  6. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #50

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Кажи все пак какви са ти разходите, какво топлиш и каква ти е системата - радиатори, колко, какви и т.н.
    Пробвах малко на климатик тази година за спорта. Може и много да съм разглезен, защото цял живот съм живял на ТЕЦ, но отоплението с климатик за мен поне не е алтернатива.
    VanDan и pepitoff харесват това.

  7. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #51

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Благодаря за въпроса колега - моля да бъда извинен, но да спестя на всички ни поредното четена на дълъг пост, който ще ми е пореден за последните 10-на години.
    Помощта може да бъде само в посока оптимизация само и единствено със сериозни интервенции по котела и по неговото управление - 1. Ръчно и софтуерно намаляване долният праг на мощност, чрез намаляване налягането на газ-та.
    2. Оптимизиране начина на управление на самият котел с настоящият КалорМатик 360f /препоръчително/ или ново управление, което да допринесе желаният ефект.

    Ако има колеги с опит и тествания на такъв род интервенции по газовите котли /особено Вайлант/ нека споделят.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #52
    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Кажи все пак какви са ти разходите, какво топлиш и каква ти е системата - радиатори, колко, какви и т.н.
    Пробвах малко на климатик тази година за спорта. Може и много да съм разглезен, защото цял живот съм живял на ТЕЦ, но отоплението с климатик за мен поне не е алтернатива.
    За такива като нас (свикнали с парното) може климатика да се ползва докато сме будни и при заспиване да го спираме. Настройваме да се включи отоплението при падане на температурата до определена стойност и ако не е много студено навън може и да не се включи.

  10. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #53

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Пробвах малко на климатик тази година за спорта. Може и много да съм разглезен, защото цял живот съм живял на ТЕЦ, но отоплението с климатик за мен поне не е алтернатива.
    bobivg, климатиците ги слагаме за икономия, не за комфорт.
    За съжаление в БГ много хора са във финансово положение непозволяващо
    им парно(Тец или локално), и си топлят жилищата(или част от тях на климатици) с цел икономия.
    Моята Нексура се доближава като комфорт до парното(направо си е същото),
    но с парите за окичване на цялата къща с Нексури бих си направил околосветско пътешествие.
    JKanchev одобрява това.

  11. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #54

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията
    bobivg, климатиците ги слагаме за икономия, не за комфорт.
    Сигурно и караш 20 годишна кола, 10 от които ти я притежаваш, купувана за 3-4000лв?

  12. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #55

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Сигурно и караш 20 годишна кола, 10 от които ти я притежаваш, купувана за 3-4000лв?
    Не те разбрах?

  13. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #56

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Ми и аз не разбрах нали слагате климатиците за икономия, та предположих, че караш такава кола, за тази ли или по-малка сума.
    Аз не съм човек с високи доходи и гледам да спестявам. Затова карам 20 годишна кола, 10 от които е моя и я взех за 6000лв. Можеше да си купя и по-скъпа както и по-евтина. Преди да я взема си направих следната груба сметка. Ако взема кола за 9000лв и я карам 10години това означава, че на 10-та година стойността(пак повтарям грубо) ще е горе долу 1/3 от тази която съм я купил без каквито и да е други разходи по нея. Значи 9000/3= 3000лв след десетата година или 600лв на година - само за да я притежавам без каквито и да било други разходи. Същата сметка за 6000лв (400лв/год.) и 3000лв (200лв/год.). Излиза, че между кола за 9000лв и такава за 3000лв. може да се спестява по 400лв на година.

    Ако взема 3 клими (не като твоята) по 1500лв = 4500лв и предположим че ще изкарат 10години (условно както съм заложил и за колата) без каквито и да е други разходи за ремонти профилактики т.н. което ще ми струва 450лв на година само за да ги притежавам.
    Към тези 450лв добавим и 200лв които мога лесно да спестя само от закупуването на по-евтина кола станаха 650лв/год.
    Питам колко би трябвало да плащам на година само за отопление за да могат климате да ми спестяват по 650лв?
    Ако нещата са точно равни като сметка и трябва да избирам, какво щеше да ме посъветваш, да карам по-скъпата кола с по-голям комфорт и да се топля с климатици или по-евтината кола отоплението с радиатори?
    Ти колко си платил за твоя автомобил? И от колко време го ползваш?
    Това питам нали си говорим за икономия на средства и околосветски пътешествия с тях.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #57

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Ако нещата са точно равни като сметка и трябва да избирам, какво щеше да ме посъветваш, да карам по-скъпата кола с по-голям комфорт и да се топля с климатици или по-евтината кола отоплението с радиатори?
    На този въпрос ще ти отговоря така : там където прекарваш повече време - там инвестирай в комфорт.
    Иначе по въпроса ти - и аз съм на държавна работа(не министър или директор) , та също гледам да си правя сметката.
    Даже до скоро бях на 2.За щастие с жената имаме частен бизнес, та свързваме двата края.
    Но това значи още повече работа!!! Та преди две години се докарах до Burn out (с което хич не се хваля, и не ми е смешно),
    та понамалих малко темпото.
    Климатиците ми са всички среден клас-от тези по около 1500лв тъй като ги
    смятам за най-изгодни цена/качество.Купувани са един по един (с цел смяна на отоплението на газ) тъй като
    цената взе да се вдига.Тъй, ама за къща не стана номера с комфорта, а и икономията не бе
    кой знае каква, и пак сме на газ.Та климите си останаха за преходни сезони, за охлаждане и за резервен вариант.Нексурата топли спалня, която има нужда от отопление от първи септември до края на май,
    когато да пускам парното е смешно.Е направих си малко гъдел - признавам си.
    За околосветското си направих шега - много ми се иска, но засега е в категорията “бъдеще неопределено”.Но ако имах 20 000 хил. лева ИЗЛИШНИ в момента(т.е. няма никакви други разходи) и има време,
    бих се поразходил.Е, нямам ги Излишни, и време нямам.
    За колата 15000лв, 2010г, с пълна сервизна история при официалния дилър, не е нова.
    Купена това лято.
    Предпочетох стара кола, но стабилна марка пред нова Шкода/Дачия.


    Весела Коледа bobivg и на всички пишещи в темата.
    Малко я пооцапах, извинявам се, и ще пиша само по нея вече.
    Весела коледа Lazar, благодаря за топлото.
    Този пост е редактиран от ccankov73; 24-12-18 в 00:15.
    VanDan, Lazar и bobivg харесват това.

  16. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #58

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Само да вметна, че сравнението на Шкода с Дачия не е особено удачно. Аз наистина имам в момента Шкода, но я подбирах не по цена, а по качества в сравнение с други от този клас (средния). Единствено Тойота, Мазда и VW отпаднаха поради голяма разлика в цената, а за последните и поради нищо насреща. В БГ цените на Шкода са изгодни, но не е така на запад - моят таралясник е почти двойно по-скъп в Англия и хората там си го купуват нищо, че е на цената на VW.
    Тествах и Дачия - ако не ми стигаха кинтите, може би шях да си взема такава. До сега съм взимал сравнително по-нови втора ръка коли, но - новото си е ново.
    Газта и парното са за комфорт - ясно е, че цената в момента не е особено приятна, но ако си купиш 4 климатика по 2500, за да смениш парното и да ти е сравнително комфортно все пак - аре нема нужда. За 4 Нексури пък - и газов котел ще си сложиш и пари за сметката ще ти останат и среден клас климатици ще сложиш за лято и преходни сезони.
    Весела Коледа на всички участници и нашия модератор Lazar, който раздава безплатни професионални съвети, за които често и да си платиш, няма кой да ти ги даде.
    Lazar, bobivg, vini7 и 1 други харесват това.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    35
    #59

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Здравей JKanchev,

    По памет мисля, че съм чел назад в годините твоите коментари за твоя случай, но нещо ми се губи какво се случва след толкова много интервенции. Това са сериозни инвестиции и изглежда си изолиран вече от всякъде.
    Въпроса е доволен ли си от това което си направил? Какво ти даде като намаление в %?
    Хвърлил си доста средства за пакетира на апаратамента а котела? Мислиш ли за смяна?
    Понеже коментираш наскоро управлението, защо не го смени досега? Аз съм с обикновен он/оф и върши работа.

    Поздрави

  18. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #60

    Отговор: Котел Vaillant - постоянна работа

    Всеки лв вложен в санировка си заслужава - ефекта си пролича осезателно, но не при ползването на Вайлант-а за съжаление.
    Там необяснимите неща продължават - вярно високият минимален праг си оказва негативно влияние, но и след там взето отношение /сваляне до 4.5 kw/ няма ефект.

    ОИ е в добри параметри дори за кондензен котел и това ми дава повод да мисля за смяна на котела. Единственото, което ме въздържа е колко съкратен е живота на новите модели котли като съдя по "качествените" материали, от които са изработени - тук Вайлант-а наистина е "мерцедес" сред гилдията си. ......а и второто препятствие, е че нямам канализация за отвеждане на конденза на мястото на монтиране на котела, а съпругата само това чака - ремонт и смяна на кухнята.
    Сегашният ми котел за почти 10 години ползване няма и половината му ресурс да е изразходван, а не съм убеден, че нов модел кондензен би изкарал оставащият живот на Вайлант-а.

    Единственото, което ми остава като възможност е да оптимизирам управлението, НО и тук си е греда за съжаление главно поради факта, че има малко ползватели на техниката и технологията Вайлант в БГ. Първият и еднинственият ми контролер до сега КалорМатик 360f /безжичен/ за времето си не е зле, но той чисто софтуерно е замислен от гледна точка само и единствено КОМФОРТ с много работа на котела - нещо, което на мен не ми харесва.
    Това последното е свързано с възможността на терморегулатора да управлява котела "модулационно" - разликата между зададената и настояща стайна температура терморегулатора изчислява с каква температура на водата е необходимо да бъде достигната тя /т.е. изчислява в всеки един момент с каква мощност е необходимо да работи за да достигне зададената температура/ - Уникално като замисъл, но на практика не бих казал.

    Около 70% от времето ползвам режима ОН/ОФФ - който е до толкова такъв до колкото аз му позволя /понеже котела ми може да модулира по темп. на водата/, НО тук пак ефекта е "нито риба нито рак" - едно компромисно решение, а не търсеното от мен.

    Знам ли - може аз пък да съм много капризен и за тва през по-малко от времето се примирявам.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 8 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 15
    Последно: 16-08-19, 11:14
  2. 6W постоянна консумация
    От rum4o във форум Бяла техника
    Отговори: 14
    Последно: 17-11-17, 23:54
  3. Отговори: 4
    Последно: 02-12-13, 16:45
  4. Отговори: 1
    Последно: 14-11-12, 20:55
  5. Постоянна работа на перката на външното тяло
    От omp във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 5
    Последно: 30-11-09, 18:20

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе