Резултати от 1 до 9 от общо 9

Въпрос за пелетен котел.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2017
    Живее в
    Павликени
    Мнения
    46
    #1

    Въпрос за пелетен котел.

    Здравейте колеги! Предстои ми направа на отоплителна инсталация и съм решил да е с пелетен котел. Не съм много запознат с тази техника, чета тук-там, но имам няколко въпроса. Първо за избор на марка на котела. Мощноста, която ми е необходима съм я изчислил е около 20 kw. Гледам, че е хубаво котела да има от 3 до 5 kw запас. Някъде бях видял котли с всичко необходимо - с помпа даже. Има ли такива или съм се заблудил. Към коя марка да се ориентирам? Ще търся 25-30 kw. Ако е 35 kW примерно, ще има ли проблем? Цената на котел, горелка и другите неща към котела по мои сметки ще е около 3500- 4000 лв. Дали ще се вместя? Един "майстор" идва, гледа и каза, че комина ми е тесен. Така като го меря е около 130-150 мм и височина около 4-5 метра от розетката. Предложи да изгладим друг на мястото на този с диаметър 180 мм. Ако го оставя така и му сложа вентилатор за димни газове добра идея ли е? И още един въпрос- чува ли се много, когато котела работи, че мисля да го слагам в едно стайче до спалнята, което ще направя от итонг 10 см. То шум ще има, стига да не ни пречи да спим. Благодаря Ви!

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #2

    Отговор: Въпрос за пелетен котел.

    Какво ще топлиш с тези 20КW, че даже и за 25-30 пишеш. Аз за 100-110м2. едва стигам 13-14КW. Преди да сложа газовия котел, 18КW Дракон на твърдо гориво често прегряваше.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2017
    Живее в
    Павликени
    Мнения
    46
    #3

    Отговор: Въпрос за пелетен котел.

    Ами две стаи по 17 м², една 22 м², една 25 м², бойлер, коридор 10 м² и отдени баня и тоалетна. Къща е, с изолация 8 см. от тази година и PVC дограма. Изчислявах го по 180 W на м².

  5. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,858
    #4

    Отговор: Въпрос за пелетен котел.

    Махни единицата от 180W,освен ако не искаш да живееш в Сахара.
    Аз топля 200кв с котел ограничен на 20kW максимал(газ)
    и досега (до -11С) над 60% мощност да работи не съм го виждал.
    Обикновенно е към 30-40%.
    Изолацията ми е само 5см.

    Ето ти в момента - червеното отгоре е процента на модулацията - 50%.
    Но това е защото се къпахме трима един след друг и котела има да наваксва
    защото работи за топлата вода.
    След малко ще падне.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от ccankov73; 13-01-19 в 22:06.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #5

    Отговор: Въпрос за пелетен котел.

    Нещо не са ти наред сметките. Хората топлят къщи по 220-250м2 с максимум 16-18КВ. Цанков вече е писал. Аз също съм в стара еднофамилна къща и понякога трудно надвишавам минималната мощност на котела си 10КВ. Тръгваш по грешна плоскост с тези изчисления ми се струва.
    Хора, защо се хвърляте в неща, които не разбирате. Да, трудно се намират добри професионалисти, но все пак направете опит да намерите фирма, която да ви проектира и изгради системата. Вече при някакво предложение от фирма може да се допитате до форуми и за други мнения относно оферта и проект.
    Този пост е редактиран от VanDan; 13-01-19 в 22:08.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2017
    Живее в
    Павликени
    Мнения
    46
    #6

    Отговор: Въпрос за пелетен котел.

    Изчислявах от този сайт http://lokalno-parno.narod.ru/parno7.html , явно съм в грешка.Пода ми е дъски 2 см. То е ясно, че ще викна някой да го направи, но искам да имам представа горе- долу. Като марка, шумни ли са и комина ще стане ли.
    Този пост е редактиран от ivopenchev; 14-01-19 в 00:39.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,858
    #7

    Отговор: Въпрос за пелетен котел.


    Ето ти и на 30%, долу горе така си работи 30-40%.
    Външна -3С.
    Та мисля, че и доста по-малък котел би ти свършил работа, съответно комина ти ще стане.
    За шум - пелетните които съм виждал не са особенно шумни,
    но по лични предразсъдъци не бих си позволил да ме дели
    стена от итонг от такава инсталация, че то не е само котел.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  10. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2017
    Живее в
    Павликени
    Мнения
    46
    #8

    Отговор: Въпрос за пелетен котел.

    Днес говорих с един познат, който е по запознат от мен с тези неща. Каза, че 20-25 kw e било нормално за тази квадратура. Препоръча ми да сложа пелетна камина. Била по оибрана от котела и май по евтина. Имало и помпа към нея май. Имало и такива камини, които не отдавали топлина в помещението. Вече взех да се обърквам- котел ли да бъде, камина ли?

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #9

    Отговор: Въпрос за пелетен котел.

    Явно твоят познат не е достатъчно запознат. Повече от 15кВт не ти трябва за тези помещения, никакви 20, 25 или 35кВт. Дори 12кВт ще са перфектни.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 1
    Последно: 20-09-18, 13:41
  2. Пелетен котел в комплект с горелка
    От Nedelcho D. Nedelchev във форум Отопление
    Отговори: 5
    Последно: 21-03-15, 00:23
  3. Отговори: 17
    Последно: 12-12-13, 10:46
  4. Свързване на бойлер със серпентина към пелетен котел
    От колю скуката във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 08-06-13, 09:16
  5. Въпрос за газов котел
    От novice във форум Отопление
    Отговори: 4
    Последно: 11-12-11, 00:27

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе