Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 62
Like Tree17Одобрявам

Отопление на къща с пропан-бутан

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    6
    #1

    Отопление на къща с пропан-бутан

    Първо,Здравейте всички,весели празници,здраве и щастие през новата тодина.
    Малко предистория:Преди няколко години се изнесох от града в близко село,спокойствие,тишина въздух.Къщата се отоплява екстра с камина с водна риза.Всичко е добре сметнато и направено,топло и комфортно е.Проблема е друг:Нещо взе да ми писва разправията с дървата,режи,цепи носи,а одъртех и не ми се занимава повече.
    Пелети не коментирам,имам съседи на пелети и почнаха да вият от цената.Всяка година нагоре.И пак хамалогия.Не ми е вариант.
    Намерих фирма,доставяща пирамиди с метанови бутилки,но нещо не ме кефи варианта да ми седи нещо с няколкостотин бара налягане в двора,отделно само един доставчик,отделно цената /около 1.40 лв./ и т.н.
    Пропан-бутан,цистерна или група бутилки с около 5 бара налягане /по добре звучи/,цената е в същите граници като метана,доставици дал господ.Отделно в дебелите книги пишат,че бил по калоричен от метана.
    Преди да напиша това,попрочетох целия форум,но нищо конкретно не намерих,освен масовото мнение,че било много скъпо на пропан-бутан.
    Ще ми бъде полезно,ако има човек тук,ползващ пропан да сподели от първа ръка как е.Изобщо всякакви препоръки ще ми бъдат полезни.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #2

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Нямам от първа ръка впечатления, но имам от комшиите в къщата до нас. Преди 10-на години, докато нямахме прекаран централно природен газ, те се пробваха няколко зими с котел на пропан-бутан от бутилки, защото вече бяха станали възрастни и им беше по-трудно да се оправят с хамалогията на твърдото гориво. Отказаха се без никакво замисляне. Постоянно на няколко дни (имаше проблеми с почивните дни) трябваше да идва камиончето на фирмата доставчик да им кара по няколко нови бутилки и да взима празните, защото бързо свършваха. Пак хамалогия. Отделно разходите им в пари бяха сериозни. Не препоръчваха на никой подобен вариант. На пелети е къде-къде по-добре според ползватели на котли с пелети. Аз научих от собствения си опит следния урок - няма топло и комфортно без хамалогия за малко пари. Особено за такива, които сме в еднофамилни къщи. Най-евтино (спрямо другите начини на отопление) е на климатици (абсолютно желателно е да не са евтини и нисък клас модели), но съответно си има компромиси с комфорта за тези, които сме свикнали на отопление с котел (камина с водна риза). И за еднофамилни къщи е много по-трудно комфортното отопление. Много външни стени, отдолу и отгоре няма никой. Няма съседи да помагат с тяхното отопление. Така че, за да се избяга от хамалогията или котел на пелети (поне е почти напълно автоматизирано спрямо дърва и въглища) или природен газ централно. Другата алтернатива е с климатици поне среден клас, но не евтините марки и модели за някакъв по-приличен комфорт. Котел на ток, нафта, пропан-бутан са екзотики, които поне според мен не са вариант.
    Малко вероятно е да се намери ползвател в момента на котел с пропан-бутан в този форум. Мисля че имаше един от Велинград, който ползва пропан-бутан и беше писал в една от темите.
    Ето я темата .
    Този пост е редактиран от VanDan; 30-12-19 в 12:10.

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #3

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Бай Герге, големо ли е къщето? Ако е под 80м2 се ядва на пропан, ако е над 120м2 - по-добре пелетен котел. Аз вчера пуснах едно котле на пропан-бутан - в момента той е на добра цена и се засилва интереса, за сметка на дървесните пелети

  5. Novice
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    6
    #4

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Бай Герге, големо ли е къщето? Ако е под 80м2 се ядва на пропан, ако е над 120м2 - по-добре пелетен котел. Аз вчера пуснах едно котле на пропан-бутан - в момента той е на добра цена и се засилва интереса, за сметка на дървесните пелети
    Къщето е къде 180 м2 и топлоизолирано как си требва.Пак казвам-пелети-ну ме интересанте,а за климатици не ща да чуя-за топлене,де.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #5

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Е, ти сега се гъбаркаш. Как одъртел човек (твои думи), върнал се на село с бабата ( се шири в 180м2? Как се гоните и как се хващате? Добре де - решил си, виждам. Препоръчвам ти обаче да го изпълниш както трябва - понеже системата ти е стара, пълна с ръжди - сложи си междинен топлообменник, за да запазиш котела чист.

  7. Novice
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    6
    #6

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Е, ти сега се гъбаркаш. Как одъртел човек (твои думи), върнал се на село с бабата ( се шири в 180м2? Как се гоните и как се хващате? Добре де - решил си, виждам. Препоръчвам ти обаче да го изпълниш както трябва - понеже системата ти е стара, пълна с ръжди - сложи си междинен топлообменник, за да запазиш котела чист.
    Ич не се бъзикам,че съм дърт,дърт съм,ама още не съм як у ръцете и жената /не бабата/нема бегане,а що се отнася до къщето-ми такова съм си го построил,у такова живеем.
    Викаш ръжда,е колко ръжда може да има в алуминиеви радиатори и пластмасови тръби,евентуално от ризата на камината да е пуснало,но ще се провери всичко.Затворена система е на 1 бар,ако има значение.
    Така като гледам,това с бутилките няма да е вариант-хамалогия и разправия ще е,а и цената на бутилираната газ е по висока от наливната.Та нещата отиват към цистерна някаква.Та въпроса ми към теб,като най-разбиращ тук е: Как ще е най-добре,има фирми предлагащи цистерни с/у депозит,който обаче е на цената на нова и съответно те връзват с договор за доставка /отделно за монтаж искат една торба пари/,при това съм само ползвател и ако реша да се откажа си прибират всичко или да си купя цистерна / в Старозагорско производители колкото щеш/ и съответно с къкъв обем.Как седи въпроса законово,все пак е газ,има ли специфични изисквания.Въпроси още много имам,ама подред да караме.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #7

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Бай Георги (макар че може и да не си ми "бай" като години след като още "хващаш" жената всеки ден), след като къщата си я строил ти и изолирал както трябва е трябвало да се поинтересуваш и да си направиш подово отопление и да монтираш централна Термопомпа (ТП). Това е най-хубавият от към комфорт, автоматизация и месечен разход начин на отопление и БГВ за къща. Сега нямаш никакъв избор - хамалогията и водната риза, пелети, пропан-бутан, който за мен е мътна тема. И днес цената му може да е една, утре да е съвсем друга. На природния газ цената беше преди много години 0.50лв/м3. В един период стигна 1.26лв./м3. После падна до 0.70лв./м3 , а в момента гони към 1лв./м3. Само на тока умишлено с политическа цел държат цените да не мърдат много рязко.
    Има и вариант като си в такова скромно само 180м2 "къще", да не те бъркат пари и месечни сметки. Така че си търси фирма на място за котел и по-важното цистерна и доставчик. По моят край няма много такива, но по Ст.Загора може и да има. Може и ТП да си сложиш, но там си трябва инвестиция и евентуална модернизация на отоплителната система.
    На теб не ти е проблема в това да купиш газов котел (струва си пари де) и настройката му да работи на пропан-бутан и връзването му към старата система. И при мен газовият котел (централен природен газ, но може да се настрои да работи на пропан-бутан) вече 10г. работи вързан към старата ми отоплителна система с котел Дакон на твърдо гориво. Проблемът ти е в начина на доставка и съхранението на горивото и цената съответно. Лазар, доколкото знам разбира от и монтира котлета и отоплителни системи (тръби, радиатори, автоматизация), а не от цистерни за пропан-бутан и законовите разпоредби за тях. Може и да греша де. Най-добре търси информация от доставчиците на пропан-бутан. Те трябва да са запознати със законовите разпоредби за цистерни.
    Този пост е редактиран от VanDan; 31-12-19 в 11:42.

  10. Novice
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    6
    #8

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Бай Георги (макар че може и да не си ми "бай" като години), след като къщата си я строил ти и изолирал както трябва е трябвало да се поинтересуваш и да си направиш подово отопление и да използваш централна Термопомпа (ТП). Това е най-хубавият от към комфорт и автоматизация начин на отопление и БГВ за къща.
    Много провилно го казваш....."трябвало е"....,ама тогава тия технологии тепърва навлизаха и беха леле-мале.Предлагаха ми некви варианти,ама кой да слуша.От малък съм си въртоглав и още не ме пуска.
    А иначе 50 и кусур лазарника стават ли за бай?

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #9

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Аз доживях кота 50 наскоро - така че сме вече с титла "бай" за младите . Разбирам те добре. И аз, когато бях млад, здрав и корав 20-на години нямах никакъв проблем да мъкна тонове въглища, дърва, да чистя котел, комин. Но от много спортуване си навлякох някои травми (ляво коляно и наскоро кръста пострадаха) и добре че успях да мина на природен газ. Че еднофамилна къща не се топли лесно. Но като гледам как ми е тръгнало - жената ме напусна след 27г. брак, дъщерята ще се изнася да живее отделно, та може и къщата да не ми трябва след някоя година. Лошото е, че съм свикнал в къща с двор и в апартамент съм като в затвор.
    Този пост е редактиран от VanDan; 31-12-19 в 12:04.

  12. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,870
    #10

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан


    Но като гледам как ми е тръгнало - жената ме напусна след 27г.
    Гадна работа....
    Надявам се няма да си сам на Нова година.
    Този пост е редактиран от ccankov73; 31-12-19 в 18:38.

  13. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #11

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията

    Надявам се няма да си сам на Нова година.
    Че кой ще е сам, докато форума го има?!
    VanDan, estqwerty, Lazar и 1 други харесват това.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #12

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Чнг на всички. За първи път в живота ми бях сам на Нова година, но се опитвам да мисля, че това не е край, а ново начало. Пожелавам ви много здраве.
    Този пост е редактиран от VanDan; 01-01-20 в 10:18.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #13

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Така е - когато печелим не знаем какво губим и когато губим, не знаем какво печелим! Здраве и късмет на всички!

  17. Novice
    Тук е от
    Jan 2018
    Мнения
    9
    #14

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    Само си мисля, щом е добре изолирана къщата, не може ли вместо камина с водна риза да се сложи термопомпа въздух -вода и евентуално да се добавят още ребра към алуминиевите радиатори и да ти стига за отопление.Може и да се сменят с конвекторни, така и ще охлаждат лятото .Варианта с конвекторните радиатори малко напомня климатици, така, че може би няма да ти допадне, но ако не те дразнят , според мен не е лош. Всичко зависи от бюджета, топлотехническите изчисления и не на последно място наличните изпълнители на проекта.
    VanDan одобрява това.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2017
    Мнения
    74
    #15

    Отговор: Отопление на къща с пропан-бутан

    А кто скажет об эффективности дизельной тепловой пушки, вот такой вот вид https://in-green.com.ua/dizjelnyje-pushki , кто пользовался, подскажите?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 17
    Последно: 17-03-13, 15:19
  2. Отговори: 10
    Последно: 15-11-10, 13:31
  3. Препоръчайте ми котле за пропан-бутан
    От dandani във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 29-01-10, 22:52
  4. Готвене на Пропан-Бутан или на Ток ???!!!
    От curizo във форум Друга битова техника
    Отговори: 2
    Последно: 23-04-09, 16:19
  5. Пропан-бутан бутилка от къде?
    От DerekMTN във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 5
    Последно: 19-02-08, 16:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе