Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 33

ППР тръби за отоплителна инсталация?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2011
    Живее в
    София
    Мнения
    138
    #1

    ППР тръби за отоплителна инсталация?

    здравеите бих искъл да попитам инсталацията на камина с водна риза проблем лие дасе изгради са полипропилен

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Re:ППР тръби за отоплителна инсталация?

    Защо да е проблем. То трябва да е стабилизиран, а не обикновен за водопровод

  4. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2011
    Живее в
    София
    Мнения
    138
    #3

    Re:ППР тръби за отоплителна инсталация?

    лазаре зд.тръбата дето я гледах 220гр.издържа и 10 атмосфери налиагане 2.80лв.3м поне така я разчетох ниакаква камина дами предложите за 3стаи по 15кв.баня 3кв.а камината искам дамие във хола 36кв.стаите с високи 2.70

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Re:ППР тръби за отоплителна инсталация?

    Не знам каква тръба си гледал, но ако цената може да е някакъв ориентир ще кажа, че няма да стане тази тръба. Цената на тръбата с която изграждам аз инсталации е около 1,80лв/м, повечето марки са по-скъпи. Не е подходяща обикновена тръба за водопровод, макар и да е за топла вода - много е пластична и се разтяга. Трябва да е стабилизирана или с алуминиева вложка (остаряла технология, трудна за работа) или със стъклофибри, каквато се ползва напоследък. Тази, последната има много предимства пред известната трислойна бяла полиетиленова тръба с алуминиева вложка Pex-Al-Pex. Камини виж в сайта на Прити, Секаста, Дявач...
    ПП. Отделих темата, тъй като няма общо с темата за газовия котел

  6. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2011
    Живее в
    София
    Мнения
    138
    #5

    Re:ППР тръби за отоплителна инсталация?

    сори за темата не исках да отварям нова? абе преди години имах виадрус 22клв. и 4естно казано не биах мн. доволен лапачка голяма а (за инсталацията дето имаше коляно беше кат лейка щом истине водата) продадох разкарах всичко сложих клими обаче се оказа че саме излагали за мощноста и мисе оказаха слаби давам луди пари за ток сега гледам едни сръбски саитове за камини хем евтини хем мощни за това попитах дали е проблем поли-пропилена залепен чеми писна от течове благодаря ти предварително за съдеиствиетоа и незнам дали ще мога до 1100лв. дали ще мога дасе включа за каминка и два радятора сас инсталацията етажа мие 110кв.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #6

    Re:ППР тръби за отоплителна инсталация?

    Сложна работа със 1100лв да стоплиш 110м2

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    284
    #7

    Re:ППР тръби за отоплителна инсталация?

    ППР със стъклофибри са до 70гр. по каталог.Използвай стаби с вложка в средата.Работи се лесно,без острилка.Дървата са по-изгодни от климатик само за най-студените месеци.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #8

    Re:ППР тръби за отоплителна инсталация?

    До 95*С си издържа стъклофибърната и е много по-сигурна от бялата полиетиленова с ал..вложка. Стаби с вложка в средата е много груба и дебелостенна

  11. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    284
    #9

    Re:ППР тръби за отоплителна инсталация?

    http://www.destgroup-bg.com/page/mno...i-ppr-fvplast/
    "Отоплителни системи: постоянно натоварване при температура до 70° C"

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #10

    Re:ППР тръби за отоплителна инсталация?

    Да, знам какво пишат FV Plast, при тези услови те им дават живот 50 години, но аз съм ги пробвал на нормална работа на 90*С без никакви проблеми, а имам наблюдения как се държат и на прегряване - един клиент неколкократно си беше прегрявал котела, преди да ми сложа автоматика - ППР тръбите не бяха мръднали, но белите тръби с вложка бяха протекли. Освен това каква е разликата и от Стабито - в мястото на спояване няма вложка? Единственото, което ги различава е малко по-голямото линейно разширение, но това не е проблем. Освен това работната температура в отоплителните инсталации рядко надвишава 70*С, като достига максимум 80*С, но за сметка на това работното налягане не е 3 бара, а е 1,5. Така че по-подходящи пластмасови тръби за отоплителна инсталация от стъклонапълнен ППР няма

  13. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    284
    #11

    Re:ППР тръби за отоплителна инсталация?

    "в отоплителните инсталации рядко надвишава 70*С"
    Не е баш така.При локално изпълнение рядко някой си изчислява инсталацията при 70гр.,защото трябва да се опасва с повече радиатори.Тая темп. се надвишава ежедневно.Пък и горенето е по-добро при високи температури.Полиетиленовите тръби с вложка също са замислени предимно за подово.Най си е добре с медни тръби открити,който може да си позволи.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #12

    Re:ППР тръби за отоплителна инсталация?

    Виж сега за да се осигури добро горене в котела или в камината се слага автоматика - един трипътен термовентил върши прекрасна работа и гарантира в котела зададената температура на връщащата вода. Това не означава, че и в радиаторите трябва да е толкова. Високотемпературните отоплителни системи се смятат в режим 80/60, като температура 80*С се предвижда само в най-студените дни -15-20*С. През останалите дни, т.е в 90% от времето температурата на водата е по-ниска. При газовите котли това го прави модулиращият стаен термоста или ръчно от панела за управление. При котли на твърдо гориво - или от котелния термостат или чрез смесителен трипътен или четирипътен вентил. Полиетиленовите тръби с вложка не са замислени за подово отопление, за подово се ползват по правило тръби от омрежен полиетилен без вложка

  16. Novice
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    4
    #13

    Re:ППР тръби за отоплителна инсталация?

    Здравейте, предложиха ми инсталацията захранваща радиаторите да започне от котела( BOSCH GAZ 7000) със тръби бели-фи 20 и да се раздели на два кръга без колектори и до радиаторите с фи 16. Общата мощност на радиаторите ще е 13 KW, отопляемата площ е 86-90 м2, тръбите ще се монтират по пода и ще се копае канал в плочките. Човека който прави огледа ми направи много добро впечатление, но все пак това налага да сменя плочките и е добре да се консултирам с хора с повече опит. На мой съсед също така му е правена инсталацията и е доволен. Правилно ли е да се започне с фи 20 от котела и без колектори? Мен ме устройва защото е по евтино.

  17. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    284
    #14

    Re:ППР тръби за отоплителна инсталация?

    "тръби бели-фи 20 "-нещо като тръби от бели държави.Това са вероятно най-масовите полиетилен с ал.вложка.Не закопавай фитинги,защото има вероятност от смяна на уплътнения след време.Добре е да се започне с ф25 след котела до разклонението на първия или втория радиатор и след това се намалява на ф20.Към радиаторите ф16.На газ се поддържа лесно температура.Може и с ППР да се направи.Става по-трудно,но се зазижда всичко лепено.Връщащата вода става и с обикновен ППР за топла вода.Разходите на газ са по-високи,но кефа цена няма.
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1339036868[/time]_________________________________________________

    Лазаре,как изчислявате радиаторите в режим 80/60,след като се дават в режими 90/70 и 70/55 от производителите?!Разликите в двата режима са около 34%.За да си смята някой инсталацията по втория режим му трябват съответно 34% повече топлообменна повърхност на радиаторите.По-добре да се инвестира в по-сигурни тръби.За преходните периоди може да се топли и на овърклокнат комп.

  18. Novice
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    4
    #15

    Re:ППР тръби за отоплителна инсталация?

    Благодаря, galinr за отговора. Ще се съобразя, макар че майстора ми каза, че имат специални фитинги за закопаване. А що се отнася до кефа, до сега отоплението ми беше с камина, два радиатора и лира. Всяко лято трябваше да купувам 8-10 м3 дърва, да им търся място около гаража, най-често в малката градинка до гаража ми, което не е много естетично. След това идва рязане на дървата, което прави доста талаш в градинката, цепене и нареждане в гаража-запълването му с дърва и след това се провирам с колата при паркиране и при излизане от колата вътре в гаража. И накрая последното загряване преди истинското им горене е като ги изнасям на третия етаж. А повечето ми съседи са на газ.С жената сме на работа и през деня няма да се топли много апартамента. Мислех първо да вържа колектора на камината заедно с този на газовия котел, но се отказах като виждам какви ръжди излизат от разширителният съд. Старата инсталация за камината си я правих сам и пак бих могъл да я възстановя, но нека видим сметките. Разкопаването ще е само в антрето където и без друго щях да сменям плочките.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 254
    Последно: 19-09-22, 13:58
  2. Отговори: 0
    Последно: 25-01-14, 08:42
  3. Отговори: 5
    Последно: 26-02-13, 12:39
  4. Отговори: 4
    Последно: 09-02-10, 00:49
  5. Отговори: 4
    Последно: 04-08-08, 22:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе