Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 33
Like Tree3Одобрявам

ППР тръби за отоплителна инсталация?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #16

    Re:ППР тръби за отоплителна инсталация?

    Цитат Първоначално публикувано от galinr
    Лазаре,как изчислявате радиаторите в режим 80/60,след като се дават в режими 90/70 и 70/55 от производителите?!Разликите в двата режима са около 34%.За да си смята някой инсталацията по втория режим му трябват съответно 34% повече топлообменна повърхност на радиаторите.По-добре да се инвестира в по-сигурни тръби.За преходните периоди може да се топли и на овърклокнат комп.
    Много просто бе Галине, ползват се методите на интерполация и апроксимация . То много сложно да съобразиш, че щом разликите в мощността при температура на водата 90*С и 70*С е 34%, то мощността при 80*С ще е по средата, т.е. 17% по-ниска, т.е. трябва да удължиш раздиатора със 17%, или да сложиш радиатор 1,20м вместо 1м . Тоест ще увеличиш инвестицията с 20%, вместо 200%, ако заложиш на медни тръби. Не искам да отричам медните тръби, наистина е най-доброто, но не всеки може да си го позволи, а колкото едно нещо е по-евтино е по-достъпно. В крайна сметка предметите и уредите трябва да ни служат, а не ние да им робуваме . Тази зима ме намери един клиент за да му монтирам газов котел, който сам си беше направил инсталация от твърди неръждаеми тръби - като я видях, направо паднах от изненада - по-добро и скъпо от това не се сещам за материал. Ако аз трябваше да я правя, щеше да ме е срам дори да му предложа офертата . После разбрах, че той работи като стругар в ТЕЦа и резбичка по резбичка, тръбичка по тръбичка инсталацията станала (не съм сигурен тръбите дали са купувани). Котелът беше купен есента, а цяла зима той пропусна да се отоплява на него, защото трябваше да преправи малко инсталацията, защото преди това беше вързан котел на въглища. Ако аз трябваше да я преправям инсталацията с тези неръждаеми тръби трябваше да му одера кожата, защото е крайно нетехнологично и скъпо, ако я бях преправил с ППР щеше да стане за жълти стотинки и за 1 ден и цяла зима щеше да е на топло, но той предпочете да пропусне сезона и една година от гаранцията на котела, но сам да си довърши инсталацията . Така че в тези времена на изобилие в предлагането има избор за всеки вкус. За мене е най-добре да работя с тръби на Рехау - лесно, бързо и сигурно, но излиза по-скъпо от медта - пак ме е срам да оферирам на всеки

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    224
    #17

    Re:ППР тръби за отоплителна инсталация?

    Цитат Първоначално публикувано от galinr
    Може и с ППР да се направи.Става по-трудно,но се зазижда всичко лепено.Връщащата вода става и с обикновен ППР за топла вода.
    С ППР нали не можеше, заради липсата на въздушна бариера? Или това вече не е проблем ( при тази криза)

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #18

    Re:ППР тръби за отоплителна инсталация?

    За високотемпературни инсталации кислородът не е проблем, но Стаби-то на някои производители има кислородна бариера. Тези, с които работя аз им дават устойчивост до 95*С, а инцидентно - и до 130*С:
    http://www.hakan.com.tr/dosyalar/uru...sh/PPRC_en.pdf
    ПП. Линкът отваря бавно, поне при мене.

  5. Infraction Users
    Тук е от
    Feb 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    874
    #19

    Re:ППР тръби за отоплителна инсталация?

    с тази "срамежливост" ще се лишиш от клиенти, които искат да получат най-доброто, а ти няма да можеш да им го дадеш...

    години наред правя не много успешни опити да продавам вакуумнотръбни колектори с топлинна тръба и какво наблюдавам - убедил съм някой колега да работи с такива тръби, той прави оферта, но за всеки случай в задния джоб си е приготвил каквото "и баба знае" - оферта с плоски колектори, отива при клиента, представя своята оферта, но видите ли клиента леко заеква и изговаря съгласната "ц" неколокократно в желанието си да извика своята съпруга Цвета, но нашия колега вече е оприличил това на проблем с Цената и е извадил усложливо от задния джоб офертата с плоските колектори

    позволих си да разкажа тази история, защото все още има клиенти, които търсят и ценят високото качество, а няма кой да им го даде...

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #20

    Re:ППР тръби за отоплителна инсталация?

    Има нещо вярно, че понякога забравяме да предложим на всички клиенти и най-добрите, макар и най-скъпи варианти - професионална деформация може би. Но не съм съгласен, че технологията с резби на струг е най-доброто. За вакуумните тръби също - мисля, че знаеш

  7. Infraction Users
    Тук е от
    Feb 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    874
    #21

    Re:ППР тръби за отоплителна инсталация?

    така е, така наречената "криза" е само в нашите глави, защото в природата такова нещо не расте по дърветата, а точно ежедневното внушаване за криза и проблеми меко казано ни деформира и професионално и психически
    ...а най-трудното тепърва предстои...

  8.  
     
  9. VTG
    VTG е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    2
    #22

    Отговор: ППР тръби за отоплителна инсталация?

    Цитат Първоначално публикувано от fen./hitachi Виж публикацията
    здравеите бих искъл да попитам инсталацията на камина с водна риза проблем лие дасе изгради са полипропилен
    Проблема не е в изграждането,а в начина на ползване на отоплителната инсталация.Обичайно при неоразмерена правилно инсталация се случва следното:
    1/ При работа на камините с предно стъкло температурата на камерата е над 95 градуса.Идва момент в който отдаването на температура от отоплителните тела става по-бавно от загряването на водата във водната риза.Това се регулира чрез правилния избор на мощността на камината и вида на отоплителните тела.Също така и малко автоматика.Камината може да подпомага и БГВ
    2/ Правилно изберете циркулационната помпа.За целта се консултирайте със специалист,а не с приятели,защото приятелите обикновено не покриват щетите от лошите последици.
    3/ Ако Вие самият искате да правите всичко сам,най-добрият вариант е да работите по направен от специалист-проектант топлотехнически проект.Това е гаранцията,че няма да допуснете грешка.Иначе всичко струва твърде много след наводнение с топла вода.
    Желая Ви успех.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    10
    #23

    Отговор: ППР тръби за отоплителна инсталация?

    Бих желал да попитам знаещите, тръбите PipeLife COMPOSITE PIPE GFR PPR подходящи ли са за изграждане на водна отоплителна инсталация с газов котел. Предполагам инсталацията ще работи 75/65 градуса?

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #24

    Отговор: ППР тръби за отоплителна инсталация?

    Предполагам че са стъклофибърни, значи може

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    10
    #25

    Отговор: ППР тръби за отоплителна инсталация?

    Да стъклофибърни са. PN16"тънкостенни" препоръчват за нискотемпературни инсталации, а PN20 за високотемпературни.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    124
    #26

    Отговор: ППР тръби за отоплителна инсталация?

    Поправка,ф16 пексал вътрешено е 12 мм.Изтриите поста.
    Този пост е редактиран от lukas51; 16-03-17 в 18:08.

  14.  
     
  15. ror
    ror е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    99
    #27

    Отговор: ППР тръби за отоплителна инсталация?

    .. в крайна сметка, ППР със стъклофибри, имат ли кислородна бариера или не?

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2021
    Мнения
    39
    #28

    Отговор: ППР тръби за отоплителна инсталация?

    Здравейте колеги,
    за да не пускам нова тема ще задам въпроса си тук, а именно: могат ли да се използват ППР тръби с фибронишка/32мм/ за щранговете на топла/студена вода, от които ще бъдат захранвани отделните радиатори, като общата дължина е около 15-17м? Четейки форума попаднах на информация, че ппр не е подходящ материал за целта, поради ниската температура на инсталацията/50-55гр./ и има възможност от развитие на легионела и т.н. и ако тази информация е актуална бихте ли ми дали съвет към какъв материал да се насоча за основните тръби? Благодаря

  17. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,781
    #29

    Отговор: ППР тръби за отоплителна инсталация?

    Има PPR тръби за отопление https://pumpsystem.eu/product/traba-fiber-basalt-plus/
    MishelNikolov одобрява това.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2021
    Мнения
    39
    #30

    Отговор: ППР тръби за отоплителна инсталация?

    Благодаря Ви за линка, не бях виждал това им изпълнение с базалтови нишки, знаех само за такива с фибронишки. Въпросът ми обаче беше по-скоро насочен към това дали са подходящи за отопление но при нископемпературен/45-55гр./ режим на изходящата вода и дали фибро/базалтовите нишки се явявт бариера на иначе отворената структура на стандартните ппр тръби?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 254
    Последно: 19-09-22, 12:58
  2. Отговори: 0
    Последно: 25-01-14, 07:42
  3. Отговори: 5
    Последно: 26-02-13, 11:39
  4. Отговори: 4
    Последно: 08-02-10, 23:49
  5. Отговори: 4
    Последно: 04-08-08, 21:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе